Priče za decu... i odrasle.

Julian

Poznat
Poruka
8.016
Povod da otvorim ovu temu je knjizica - slikovnica, koja mi je nedavno zavrsila u rukama. Autor je izvesni Rastko Ciric, koji je ujedno i ilustrator iste. U knjizi se nalaze tri price, prikladno ilustrovane, a je cu ovde prepisati dve. Kratke su:
1.
... bio jedan dečko. koji je stalno prdeo... gaće su mu se zbog toga sve više i više naduvavale. najzad su se naduvale kao balon... pa je tako i poleteo. leteo je tako i leteo... dok se nije upleo u grane nekog drveta. "kako ću sada da siđem?" - pitao se on... "prdni, pa ćeš lako sići!" - odgovorila mu je ptičica. on prdnu i oslobodi se drveta, ali jedna grana mu probuši gaće i on poče da pada... "jao" - pomisli on - "kad padnem na zemlju, sav ću se razbiti!". od straha, on se istog trenutka usere u gaće. i tako je, umesto da padne na tvrdu zemlju, pao u svoje mekano gоvnо. sav srećan i zadovoljan, prtko odlazi kući...
2.
... prtko se vratio kući sav usran. majka ga je brzo strpala u kadu i okupala. umorna od kupanja, sela je u fotelju da se odmori... i svu je umazala govnetom. baba ugleda zaprljanu fotelju i obriše gоvnо salvetom. deda se vratio iz šetnje prehlađen. on obriše nos salvetom... u tom času začuje zvono sa ulaznih vrata. to je bila komšinica, i ona dedi čestita rođendan. komšinica se brzo vraća kući da bi svog malog sina ispratila u školu (na ilustraciji se vidi da ga ljubi u glavu umazana izmetom oko usta; moja primedba, radi razumevanja nastavka priče)... on je sve zadatke dobro uradio, i učiteljica ga pomazi po kosi. utom u učionicu ulazi direktor škole sa predsednikom opštine koji je došao u posetu. oni se rukuju... kasnije, na svom putu kući, ispred predsednika opštine sleću mesečari... predsednik se rukuje sa mesečarima i sve ih ugovnjavi. mesečari misle da je to nešto lepo, pojedu parče govneta, a ostatak odnose na mesec da pokažu drugarima.

Dakle, nisam ni sokiran, ni odusevljen ovim pricicama. Jednostavno sam zbunjen, pa bih voleo da mi pomognete da izgradim stav. Razumem da je ovako eksplicitno ispricana, prica za cilj imala demistifikaciju odredjenih pojmova i pojava. Ali cemu to? Dete ce svakako nauciti sta je to gоvnо... Ma, ne znam, nisam pametan, zato vas i pitam. Verovatno sam ja onaj najgori tip - nedovoljno ruraralan da ne znam za drugacije izrazavanje, a nedovoljno urban da bih se oslobodio balasta formalnog ophodjenja. Mislim, slobodno mi to i recite, samo nemojte da preterujete sa grubostima...
Kakogod, voleo bih da na ovoj temi procitam misljenja o jos nekim decjim pricama, koje mozda smatramo pomalo neprimerenim. Recimo, Alisa u zemlji cuda... Za mene je to potpuno morbidna prica. Zatim, nedavno sam kupio neku knjigu bajki... Jezivo brutalno - sve neke odsecene glave, prosuta creva, zle zene, sve sa podrobnim opisima njihovih karakternih osobina i dela...
Naravno, voleo bih da se na ovoj temi nadje i poneka pricica koju preporucujete. Makar u grubim crtama... posle ju je lako nadograditi, u toku prepricavanja. Takve price uvek treba imati u steku, jer inspiracija ponestane kad je napotrebnija.
Izvinjavam se zbog dugackog uvodnog posta. Nadam se da ce tema jos nekog zainteresovati, a ako ne - nema veze.
 
Dragi Juliška,
Zaprepašćena sam pričicama koje si nam ovde prepisao. Slažem se sa tobom da će dete naučiti šta je šta (mis'im, šta je produkt organizma i nije jestivo ;) )
Zanimljivo je da u svim bajkama i pričama postoji dovoljno nasilja, brutalnosti. Teško mi je da se setim ma i jedne dovoljno blage i nežne, dovoljno nevine i sasvim primerene deci. Verujem da je razlog tome što je svaka od bajki nastala na osnovu istinitog dogadjaja i stvarnih likova.
U zbirci priča koje je sakupio Vuk S. Karadžić, "Zlatoruni ovan", mislim da ne postoji ni jedna koja bi bila deci zaista zanimljiva. Čak i one šaljive nisu primerene dečjem uzrastu. Kod H.K. Andersena i braće Grim, takodje svaka bajka obiluje grubostima. Čini mi se da bi Ezopove basne bile u kategoriji dovoljno poučnih i zanimljivih :)
 
Julian_Duranona:
Povod da otvorim ovu temu je knjizica - slikovnica, koja mi je nedavno zavrsila u rukama. Autor je izvesni Rastko Ciric, koji je ujedno i ilustrator iste. U knjizi se nalaze tri price, prikladno ilustrovane, a je cu ovde prepisati dve.
"Prica (ili "Knjiga o..." - provericu kad se vratim u Beograd) o Prtku".
Imam tu knjigu... bila na promociji svojevremno, pre 6-7 ili tako nesto godina.
E, tip je skroz ql lik... crtac stripova.
Preterujes, J.
I, nisam bas sigurna da je to skroz za decu... :D
 
Julian_Duranona:
Recimo, Alisa u zemlji cuda... Za mene je to potpuno morbidna prica. Zatim, nedavno sam kupio neku knjigu bajki... Jezivo brutalno - sve neke odsecene glave, prosuta creva, zle zene, sve sa podrobnim opisima njihovih karakternih osobina i dela...
Da to nisu one knjizice na kojima odrastaju mali Nemci...? To je nesto najbrutalnije sto sam u zivotu videla... imam skenirane kopije stranica knjige, doneo kolega iz Nemacke.. Pih, ne mogu da se setim kako se zove taj glavni lik, sto kad je neposlusan, odseku mu prst ili se spali, itd.

P.S. Alisa je meni okej. :D
 
teardrop:
A kad Kraljica Srce uzvikne "Odrubite joj glavu!", da li ti je i to OK?
Jeste, posto je samo to u pitanju. Mitske price i bajke su pune toga... bila je neka naucno popularna emisija o takvim stvarim u bajkama i crtacima... objasnjavali su zasto to ne utice lose na decu, ne umem da prepricam dobro.

Pa. pogledaj crtace Toma i Dzerija koje smo gledali kao mali? Tamo se non stop mlate, pa ni ti ni ja nismo postale psiho-killeri (jos ;-) ).

Iskreno, mislim da je, sa prakticne strane zivota gledano, mnogo opasnije da misle da mogu da lete, ili ako padnu sa kriva kuce da im nece biti nista... takve stvari (ne salim se).
 
CaLiMeRo:
...
Pa. pogledaj crtace Toma i Dzerija koje smo gledali kao mali? Tamo se non stop mlate, pa ni ti ni ja nismo postale psiho-killeri (jos ;-) ).

Iskreno, mislim da je, sa prakticne strane zivota gledano, mnogo opasnije da misle da mogu da lete, ili ako padnu sa kriva kuce da im nece biti nista... takve stvari (ne salim se).

Eh, da su samo Tom i Džeri! A šta je sa onim luzerom kojotom? Sirotan, nagrabusio, ali ptičicu nije uhvatio ;)
 
Kali, ne sumnjam da je autor te knjige kul lik. Ako se ne varam, to je onaj covek koji pravi pesme po uzoru na Bitlse... I meni je simpatican, takodje.
Neke detalje u knjizi smatram duhovitim... ali to nije poenta. Ocigledno je da je knjiga namerno tako napisana, namenski. Bez zadnje namere sam pitao zasto je to tako... Voleo bih da mi neko strucan objasni mehanizam pomocu kojeg dete tako ispricanu pricu apsorbuje na pozitivan nacin.
Da... I nije mi jasno, u cemu preterujem? Nisam se pretrgao u obrazlaganju svojih stavova, jer upravo zelim da ih izgradim.
Sto se Alise u zemlji cuda tice, rekao sam da je morbidna, jer na mene ostavlja neki neprijatan utisak... Nekako mi je puna aluzija i tako to. Ne mogu bas tacno da objasnim...
A bajke koje sam pomenuo su danske. Njih sam izabrao, jer je u pitanju evropska kultura, od koje sam ocekivao da ce je dete shvatiti na najbolji nacin.
 
meni se svidjaju...al ne misim da su za decu...

alisa rulz...al isto nije za decu...

ma i deci treba morbidnost...da neko nekog otje da otruje...il pojede il tako neshto...mada nisam poznavalac bajki pricha etc sem ono shto je papa dizni ekranizovo...
 
Smesno je - ali za odrasle. Ne bih dala svojim klincima - mnogo je prosto :)

Zaboravih da dodam: ja sam osetljiva na price o prdenju, govancima i tako... ali imam mnogo prijatelja (koji nisu prostaci) koji obozavaju govnjive pricice i komuniciraju sa decom koristeci sve ove izraze... valjda drugaciji tip osobe...
 
Cist primitivizam. Ali sta da ocekujes - primitivno drustvo iznedriti je i moglo samo brutalnu vulgarnost; ona se nudi svuda i svima kao parametar normalnog ponasanja. To je danas reper: ono sto je drugacije smatra se nenormalnim. Uredu je prdeti i kenyati na javnim mestima, uredu je detetu ponuditi gole sise estradnih pevaljki i ono sto mladi danas zovu 'dopichnjak' (minice do....), uredu je ziveti sa kich-kulturom 24/7...Zasto ne bi bilo u redu deci onda ponuditi produkt takvog zivota, i takvog sveta - oni i onako u njemu zive, zar ne?! Strasno. Julian - delim tvoju zapanjenost, pridodajem revolt i ogorcenje sto je vulgarnost opste prihavceni modul, kao i zapanjenost na reakcije ovde prisustnih ljudi da su 'price ok, ali nisu za decu....' Odraslima se svidja, nisu strasne?! :shock: Mazanje govnima, i ljubljenje govnjivih lica - je zabavno?! Interesantno vidjenje stvari. Moja ce deca i dalje ziveti na bajkama brace Grim, mislim. Bar dok jos ne moraju necu ih suocavati sa brutalnoscu prljavstine u kojoj zive, i necu im ponuditi model po kome je ista - prihvatljiva i normalna stvar.
 
Slikovnica o kojoj je pocela prica je, po meni, totalno idiotska i ne samo da nije za decu, nego ne znam kome bi bila zabavna ili edukativna. Sta dete treba da zakljuci posto procita te glupe price? Nisu samo vulgarne, nego besmislene. Svasta se stampa i prodaje...Psihijatrija poznaje i ima definiciju (ovog momenta ne mogu da se setim dijagnoze) psihickog poremecaja koji se kod dece (pa i kod odraslih) primecuje kada cesto i bez povoda ponavljaju reci u vezi polnih organa, psuju na najvulgarniji nacin i slicno. Ocigledno - autor slikovnice je za ozbiljno posmatranje! Ali i ostatak ,,odraslog sveta,, koji se smeje vicevima ili pricama sa slicnim sadrzajem.
 
Ја сам такође шокирана....мислим, не могу да одгонетнем.....одраслима нису интересантне овакве ''приче'' (бар мени нису), а ако су писане за децу, са којом су сврхом писане?

Да се физиолошке радње ''детабуизирају''? Постоји сликовница креативног центра ''Мишко-пишко'' која је намењена учењу детета да пишки у ношу, и на симпатичан начин је све приказано.
Мислим, ако желе да детету кажу како ***** није табу, не мора да се прикаже како се сви мажу говнима јер она иначе не служе за то....(Ок, неки то раде, али фигуративно!) Значи, детету није приближен физиолошки процес, нити хигијена која би требала да га прати....мислиммммм....ја сма згрожена обема причама....
Не згражавам се ни због употребе тих речи, ни због спомињања физиолошких радњи....него због тога шта би ове приче требало да пренесу деци... Коју поруку? Чиме да их оплемене? Шта да науче?
 
Што се тиче бајки....
У детињству сам их обожавала, и браћу Грим, и Андерсена, и бајке разних народа....сећате се оне едиције, оне сиве платнене корице...?
Највише сам волела руске бајке, и то неку ''Бајку о Ивану царевићу, жар-птици и сивоме вуку''....

Пре неколико година дођу ми поново те руске бајке у руке, и ја полетим поново да прочитам ту бајку.....кад тамооооооо....: немотивисана убиства, одсецања главе, сечења делова тела.....свааашта! Фуј, згрозила сам се! Ничег се тога ја нисам сећала, знам само да сам обожавала ту бајку, значи вероватно сам је као дете сасвим другачије доживљавала него сада!

Причам ја ђацима о сечи кнезова, они зевају, причам како је добра серија ''Вук Караџић'' и како је почетак Првог српског устанка тамо добро приказан и да би требало да је погледају....они ме гледају као:''Ма дааааа, како да неее!''.....И онда споменем како је приказан и онај део када Турци одсецају главе спрским кнезовима, и одједном тајац у разреду, сви напрегнуто прате:''А где има да се набави та епизода???''

Клинци то вероватно другачије доживљавају од нас, као и те агресивне цртаће, као и то што се играју убијања (и ми смо се играли Немаца и партизана и падали мртви и рањени), тако сигурно и бајке, и народне песме, и филмове пуне убистава...

У питању је борба добра и зла, а добро увек побеђује, и ваљда се они задовоље тиме.

Што се тиче ''Алисе''....она и није писана да буде књига за децу....човек се бавио логиком, а не дечијом књижевношћу.
 
Eh, eh... evo mogu ja da objasnim zasto sam rekla da mi je ok za odrasle: nisam videla knjigu, znaci citam samo text i meni to zvuci kao neki strip. Prost, naravno, ali ima i drugh stripova koji su prosti, a dobri (Robert Kramb mi pada na pamet).

A sto se tice bajki i brace Grim i ostalih... vecina tih bajki je okrutna, strasna i bojala sam ih se kao dete :) Da ne govorimo o tome sto ne bih zelela da mi cerka uci o Pepeljugi i svim ostalim krhkim jadnicama koje je spasio princ...

Tako da... imam vremena da sastavim novi spisak lektire dok ne zatrudnim i dok mi dete ne odraste :)
 
Почела сам сад, са својом децом, поново да долазим на дечије одељење библиотеке....
Јаооо, што је лепо опет!
Само што сад има мнооого нових наслова, осим ''Пипи Дуге Чарапе'', ''Беле гриве'' и тако тих ствари које смо ми читали (оне разне дечије дружине..) ..
Додуше, сада смо у категорији нижих разреда, па бих ту препоручила серијал о Џеронимо Стилтону...једном мишу... Књиге су чак и илустроване, слова су често у разним фонтовима и разним бојама....па не делује монотоно.... Деца су одушевљена!
 
Priča o Prtku je nastala kao igra. Rastko Ćirić je to napravio zabavljajući svoju ćerku... psihološki gledano, ovo je revolucionarna priča koja ismeva svet besmislenih zabrana i svet srama... Što se mene tiče, ja sam uživao i veoma se zabavljao.
Iz recenzije Žarka Koraća
Ne mogu da verujem da su ovo reci Zarka Koraca!
 
Познато је да је на неком узрасту (предшколском) деци јако интересантно и смешно све што је везано за физиолошке радње (какење, прдење, пишкење...)...Али ја у овим причама не видим ШТА ЈЕ ЊИХОВА СВРХА? Само да забаве? :-?

Ма, Кораћ једе говна! :lol:
 
Julian_Duranona:
Da... I nije mi jasno, u cemu preterujem? Nisam se pretrgao u obrazlaganju svojih stavova, jer upravo zelim da ih izgradim.
Ma oko Alise i generalno... zvucis mi kao "veliki" koji cita stvari za decu... Ne umem da objasnim, previse si zabrinut tata u ovoj prici. Da li ti je Alisa bila morbidna i kada si imao 7 godina? (mislim, ja sam je tada procitala)
 
Hellen:
Највише сам волела руске бајке, и то неку ''Бајку о Ивану царевићу, жар-птици и сивоме вуку''....

Пре неколико година дођу ми поново те руске бајке у руке, и ја полетим поново да прочитам ту бајку.....кад тамооооооо....: немотивисана убиства, одсецања главе, сечења делова тела.....свааашта! Фуј, згрозила сам се! Ничег се тога ја нисам сећала, знам само да сам обожавала ту бајку, значи вероватно сам је као дете сасвим другачије доживљавала него сада!
E, to sam htela da kazem. A sad idem da umrem od smeha na "nemotivisana ubistva"... kada se tacno bajke prerastu? Kada strasne stvari iz realnog zivota postanu nase jedine asocijacije dok ih citamo...:wink:

(drugim recima, mnogo ste matori i odrasli, breeee 8-) )
 
Po meni glupost i potpuno neprimereno deci i krajnje besmisleno. A jeste li videli one crtace ne znam na kom kanalu idu, zovu se valjda Price za strasljivu decu. Stvarno sam se zapanjila, price kao vodi nekakav kreten-lik sav bubuljicav i grozan, pune su scena sa vampirima, krvopijama, grobljima, odsecanjima glava, delova tela, uzas. Kao u fazonu sta se desilo tamo nekom Marku kad nije hteo da jede, dosao je neki grozni bauk i odsekao mu glavu. Mislim gluposti, dete mi je bilo prestravljeno, sela je da jede i jela do izbezumljenosti i pitala "jel sam dosta jela, jel nece onaj da dodje da mi odsece glavu"!? Stvarno sam bez reci.
 
CaLiMeRo:
Ma oko Alise i generalno... zvucis mi kao "veliki" koji cita stvari za decu... Ne umem da objasnim, previse si zabrinut tata u ovoj prici. Da li ti je Alisa bila morbidna i kada si imao 7 godina? (mislim, ja sam je tada procitala)
Alisa je na mene ostavljala osecanje neprijatnosti i kad sam bio dete.
A sto se ostalih bajki tice, delim vase utiske. Tada uglavnom nisam toliko zapazao te strahote o kojim pricamo. Samo nekoliko ih je bas izazvalo jezu u meni... valjda ih zbog toga i pamtim jos.
 
Predsednik opštine koji u povratku s posla sretne mesečare i umaže ih govnima, a onda ovi ponesu ista na Mesec da bih ih pokazali kao reprezentativni uzorak sa planete Zemlje...to ti je angažovana proza za decu :lol: Sunovrat sa dna, a dalje ne može
Taj gosn Rastko je vrlo cenjeni primenjaš, mislim da je ilustrovao Ale i bauke, jednu jako zanimljivu knjigu za decu od pre par godina. Cela njegova ilistrativnost se zasnova ne nekim čudovištima, kuratim čupavim stvorenjima, i to se kod nas naziva "fantastikom".

Ne znam da li se neko od vas seća Dušana Petričiča, poznatog karikaturiste, strip crtača, autora animiranih filmova, najmaštovitijeg, plemenitog ilustratora knjiga za decu. Jedna od mojih omiljenih knjiga iz detinjstva je upravo "Beograde, dobro jutro" Duška Radovića sa genijalnim ilustracijama Dušana Petričića..radio je i "Još nam samo ale fale", Poletarac, ilustrovao i knjigu Ljube Simovića "Koš"...početkom 90-ih je zapalio u Kanadu, ostaše nam, uglavnom , budale za decu.

Kreativni centar ima lepe knjige za decu, njima se ona raduju i to je najvažnije. Bajke su azbuka za male čitače, pronadjite po svojim podrumima one čuvene bele knjige bajki ..nemače, ruske, indijske, persijske... SKZ je priredio prošle godine sjajnu knjigu bajki, izbor je načinio Dragan Lakićević. Jako lep izbor. Narodna knjiga ima večnu Riznicu, menjaju se ilistratori, ostalo je isto.. Rajko Petrov Nogo ima odlične pesme za decu : Sve igračke i sve sprave/ koje za nas, decu prave/ da nas muče, da nas dave/ polomiću iz zabave..E, Nebojša Jevrić ima prelepe bajke, ne znam gde da ih nadjete, ali pod obavezno pročitajte ako naletite i vi i vaša deca..

Ja sam voleo "Šekspirove priiče" Čarlsa i Meri Lam i bio sam oduševljen sa Meri Popins, nikako nisam vario Alisu, imam barem 4 izdanja ove knjige kod mojih, najbolji opis za tu knjgu i osečaj mi jeste morbidnost, čak i horor elementi u nekim slučajevima, i taj utisak sam kasnije podelio sa mnogima.
 

Back
Top