Aparati za merenje krvnog pritiska

gumeni_patak

Početnik
Poruka
1
Otvaram ovu temu sa zeljom da saznam dali su Aparati za automatsko merenje krvnog pritiska pouzdani ili ne. neko kaze da njegov meri tacno, a neki kazu da njihov uopste nije pouzdan. Posto i sam imam problema sa pritiskom veoma mi je vazno da saznam dali mere tacno ili netacno, razmisljam se za OMRON-ov model R7 koji distribuira PRIZMA.
Zeleo bih da cujem utiske i drugih ljudi.

Hvala unapred. :confused:
 
Kupi Teleoptikov obican starinski model, svi lekari ih preporucuju, jer su pouzdaniji od tih automatskih. Mislim da je cena dosta povoljnija, nego za automatske. Ja sam ga platila oko 2000 valjda, ne secam se bas tacno, ali sam uzela od koleginice kojoj muz radi u teleoptiku.
 
Fazon je u tome , da oni u traci imaju ugradjen senzor koji oseca puls, u koliko stavite manzetnu tako da senzor ne legne na pravo mesto izmerice pogresno. Ne koriste lekari za dzabe jos uvek aparate sa manometrom bilo obicnim bilo zivinim, ipak su daleko pouzdaniji. A iskreno svako moze da nauci da radi sa njima, sem naravno ako nije gluv.
 
Pošto imam nameru da kupim aparat, malo sam obilazila apoteke u ovom mom seocetu i šokirala sam se kad sam videla da je taj merač koji je neko pohvalio, Teleoptikov, šest hiljada i nešto...malo mi je to skupo, pa mi je žena u apoteci predložila onaj sa živinim stubom što koriste lekari..on je znatno jevtiniji, al' sad sam u dilemi koliko je pametno da kupim njega, jer mi je apotekarka naglasila da je bolje da ga se manem ako ga ranije nisam koristila jer je težak za upotrebu. Je l' ima neko neki pametan savet, preko mi je potreban jer ne mogu od zubobolje da razmišljam normalno (videti post na temi o štitnoj žlezdi :lol: ). Hvala
 
:D...jes` vala - al treba znati i raditi s` njim...prvo da naucis da prepoznajes sumove - pa da pravilno postavis manzetnu (malo odstupanje i om`a pogresan rezultat) ... to je za one sto su ucili to...ovi na baterije - mozda nisu tol`ko precizni i ne daju sve podatke al` su ubedljivo laksi za rukovanje...mada bezim od merenja jos od kad sam zadnji put video da mi je 95/60 ... ko da sam reptil `ebote... :?
 
Najbolji su zivini..i nisu toliko teski za rukovanje..
Sto se tice laznih rezultata - moze da se napise istorija :D
Za pocetak - vrednosti TA u toku dana variraju..nije svejedno da li ste do malopre trcali, jeli itd. Drugo, nemojte da merite TA u hodu..sedite najpre, smirite se...:D
Ako ste slucajno gojazni - m.tkivo na ruci ( koje povecava periferni otpor )ce pokazati lazno vecu TA, cak i do 20 mmHg stuba.
Prilikom samog merenja obratite paznju na prvi jasan ton koji cujete( mada neki autori uzimaju u obzir uopste prvi ton koji se cuje ) - to je sistolni ; dijastolni pritisak - kada tonovi nestaju.
Pravilnom postavljanje manzetne i stetoskopa je takodje bitno...manzetna se postavlja 2cm iznad lakatne jame, a stetopskop na brahijalnu arteriju ( sad' sam vam sve objasnila :D)

Digitalci jesu prakticni, ali nazalost nepouzdani.
I da dodam...najbolje je meriti TA kod svog lekara..ipak...:D
 
AcaBg82:
Ako na prvoj godini stomatologije gomila razuzdanih klinaca koje jedva smirite moze da nauci da meri pritisak klasicnim meracem sa manometrom onda stvarno ne vidim sto to ne moze da nauci i neko drugi.
Sad si navukao gnev razurdane gomile. :lol: ;-)
Ipak,u pravu si,svako to moze nauciti,ako se malo potrudi.
Jos vise je u pravu pikax kada kaze da je najbolje pritisak kontrolisati kod svog lekara.
Ljudi po pravilu ignorisu visoke vrednosti,kao da ce im samo merenje oboriti povisen pritisak.zato treba kod lekara.
 
DB 06:
Sad si navukao gnev razurdane gomile. :lol: ;-)
Ipak,u pravu si,svako to moze nauciti,ako se malo potrudi.
Jos vise je u pravu pikax kada kaze da je najbolje pritisak kontrolisati kod svog lekara.
Ljudi po pravilu ignorisu visoke vrednosti,kao da ce im samo merenje oboriti povisen pritisak.zato treba kod lekara.

Najbolje je naravno kontrolisati pritisak kod lekara. I naravno da treba ici kod lekara. Ali zamisli kada bi sada svi penzosi njih 10 000 recimo svaki dan dolazilo u neki dom zdravlja da im se meri pritisak. Kucne kontrola u opste nije losa, i ako ce dada dr. da me napljuje i iznese mi 1000 i jedan razlog protiv kucne kontrole.
 
Svasta, a sto bi te napljuvala? Niko te ne dira kad ne lupetas gluposti, kad si u pravu - u pravu si i nikad nismo propustili d ato kazemo. Dakle, u pravu si, za one koji imaju nestabilan ili problematican TA, neophodne su kucne kontrole, i glupo je odlaziti kod lekara za merenje krvnog pritiska. To svako moze da nauci (pod uslovom da nije gluv), a osim toga zamisli d aneko krene po ovoj vrucini u DZ samo radi toga da mu izmere pritisak pa tako 2-3 puta nedeljno, pa tamo dok saceka nesuvisle redove u onoj vrucini i zagusljivosti - to ziasta nije reprerzentativni krvni pritisak i nece odgovarati realnom stanju.
 
Pikax je definitivno u pravu...a s` obzirom da je i ona lekar - ne vidim sto bi njena preporuka bila besmislena - jedino onaj koje ucio to i ima iskustva - moze da da dobru dijagnozu na osnovu obicnog merenja (pod uslovom da je zainteresovan i da mu nije vise stalo do blejanja po ovoj vrucini po DZ,te da mu ne pripada muka kad vidi pacijente)...
 
Nije mi jasno sto u apotekama ne vrse usluzno merenje pritiska kao sto to cine u svim evropskim zemljama. Umesto sto nam promocijama pokusavaju da uvale kojekakve preparate.
Elem, pre par godina sam usla u apoteku Apotekarske ustanove Beograd na Bulevaru Kralja Aleksandra u Beogradu sa molbom da mi izmere pritisak (nesto mi se mantalo), samo su me zapanjeno pogledale i u cudu odgovorii da oni to ne rade i otkud mi takva ideja!!!! Grrrrrrrrrrrrrrrr.....NO COMMENT!!! Ali su predlozile da pozovu hitnu pomoc....hehehe...pitam se kako bi reagovali oni iz hitne da su dosli :super:
Eto toliko!
 
Јапански, са живиним стубом.
А ни дигитални нису лоши ( они бољег квалитета, никако они на ручни зглоб или прст), одступања нису велика (упоредити његове вредности и оног са живиним стубом због одступања), а и не треба вам због некаквог клиничког испитивања.:)
 
imam stari omron aparat /automatski/ jos od pokojne mame,mislim da je star bar 20 god.do skoro me je sluzio ,ali sad lupeta gluposti ili nece da izmeri javlja gresku/imam adapter/tako da nisu baterije u pitanju, gde bi mogla da ga popravim ako mu uopste ima leka ,s obzirom da ste rekli da bas to radite
pozz s nestrpljenjem ocekujem odgovor
 
:D...jes` vala - al treba znati i raditi s` njim...prvo da naucis da prepoznajes sumove - pa da pravilno postavis manzetnu (malo odstupanje i om`a pogresan rezultat) ... to je za one sto su ucili to...ovi na baterije - mozda nisu tol`ko precizni i ne daju sve podatke al` su ubedljivo laksi za rukovanje...mada bezim od merenja jos od kad sam zadnji put video da mi je 95/60 ... ko da sam reptil `ebote... :?

ja kuci imam dva aparata digitalna jedan kupljen u nemackoj u apoteci i kostao 80 e i jedan u lidl zglobni koj je kostao 15e,na mojoi iznenadi vise puta i ne samo meni nihovo merenje se podudara ili jako malo razlike ,a ja skoro uvek kao sto kolega kaze reptil ali tako se i osecam ruke noge hladne pa i glavobolje ali problem je u tome sto u ambulanti kad god idem moj pritisak je 120/80i ne mogu na nista da se zalim ,,znaci moji aparati su za kantu ali ne znam kako mom muzu merenje se podudara sa merenje u ambulantu ,samo sto on ide u drugu ambulantu ,kod mene mislim da bi bili drugi rezultati bez gledanje u kartonu gde neko nekad je pisao kako je pisao i ne mogu da dokazem da pre nekih 13 god jedan lekar koji je bio kratko kod nas kao zamena merio moj pritisak dva puta i rekao <ne mogu da verujem da je toliko nizak< verovatno on nije ni pisao u karton jer nista nije ni preduzimao bio samo zamena na kratko
 
Poslednja izmena:
Otvaram ovu temu sa zeljom da saznam dali su Aparati za automatsko merenje krvnog pritiska pouzdani ili ne. neko kaze da njegov meri tacno, a neki kazu da njihov uopste nije pouzdan. Posto i sam imam problema sa pritiskom veoma mi je vazno da saznam dali mere tacno ili netacno, razmisljam se za OMRON-ov model R7 koji distribuira PRIZMA.
Zeleo bih da cujem utiske i drugih ljudi.

Hvala unapred. :confused:
moji roditelji imaju M3,skoro ga nosili u bolnicu na proveru,tacan je!
taj R7 ne znam,ali sam cula od jedne doktorke da ti aparati koji se koriste na clanku ruke su nepouzdaniji od ovih drugih
 
Kada bi nasi ljudi samo procitali uputstvo koje dolazi uz digitalne aparate, ne bi bilo ni problema, ni nedoumice oko njihove tacnosti.
Potrebno je samo pravilno postaviti aparat na zglob, i zauzeti pravilan polozaj tokom merenja...i nikako ne treba meriti vise puta za redom, kao sto je neko vec napisao...jer u samom uputstvu stoji da izmedju dva merenja treba napraviti pauzu minimum 5 min. da bi rezultati bili tacni.Tacnos aparata je + - 5% sto je za kucne uslove sasvim zadovoljavajuce.
Ranije sam imao Omron aparat koji me jako dobro sluzio, ali je usled dugogodisnjeg koriscenja doslo do ostecenja na manzetni tako da sam morao da ga zamenim.
Sada koristim Sanitas aparat za koji iskreno nikada pre nisam cuo, i koji sam kupio za 20 eur preko oglasa, i sa kojim takodje nemam nikakvih problema...jedino sto naglasavam da treba procitati uputsvo i meriti po njemu i zaista necete imati nikakvih problema oko tacnosti sa digitalnim aparatima, cak i onim jeftinijim
 
Koje marke aparata za merenje pritiska koristite kuci ? Da li one oko zgloba sake ili oni sto idu iznad lakta? Koji su bolji, precizniji? Koje savete primenjuejte prilikom merenja pritiska, mnogi ljudi razne stvari rade nepravilno, kao sto je npr merenje pritiska uzastopno bez onog cekanja 5-20 minut?

- - - - - - - - - -

moji roditelji imaju M3,skoro ga nosili u bolnicu na proveru,tacan je!
taj R7 ne znam,ali sam cula od jedne doktorke da ti aparati koji se koriste na clanku ruke su nepouzdaniji od ovih drugih

I ja sam to isto cuo. Mada, ti oko ruke su malo zeznuti, mora se mnogo dobro zauzeti pravilan polozaj, opisan u uputstvu. I osoba ne sme da ima slabu cirkulaciju. Ukoliko ima slabu cirkulaciju, i ne drzi ruku lepo, imace nepouzdane rezultate, ali kontam opet +-20 sto je opet donekle dovoljno da znas da li da popijes tabletu ili ne.
 

Sada koristim Sanitas
aparat za koji iskreno nikada pre nisam cuo, i koji sam kupio za 20 eur preko oglasa, i sa kojim takodje nemam nikakvih problema...jedino sto naglasavam da treba procitati uputsvo i meriti po njemu i zaista necete imati nikakvih problema oko tacnosti sa digitalnim aparatima, cak i onim jeftinijim
Diskonteri Lidl i Aldi ga prodaju za 15-16 evra, odlican je.
5% gore, dole i nema veze.
 

Back
Top