Filatelist pocetnik - TREBA MI POMOC!

usladic

Zainteresovan član
Poruka
160
Evo konacno sam uspeo da pronadjem neke postanske marke koje sam jos kao klinac sakupljao, pa se to zaturilo. Ima tu svacega, cak sam tada dobio od pokojnog tece sve sto je on skupio za neko vreme.
Ali, ja sam tu pocetnik. Naime, znam kako da odlepim marku sa papira (ali sam u poslednje vreme poceo da ih skupljam sve zajedno sa kovertom ili razglednicom, to mi se cini pametnije, manje cu ih ostetiti), ali evo sad ne znam kako da ocenim koje su od tih maraka ispravne, a koje nisu i slicno.
I jos me nesto zanima: znam da posta izdaje razne prigodne marke, koverte, tabake i tabacice. Za to mi treba pojasnjenje sta je tabacic, gde se to moze kupiti (ne verujem da toga ima u svakoj posti, mada sto ne bi bilo), sta se od toga ceni i kako i sl.
Naravno, pogodna su i sva druga (sa)znanja koja mogu koristiti jednom pocetniku.
Hvala unapred na pomoci
 
OK, malo sam pretrazio net i video tamo sta ubuduce treba da skupljam, pronasao par kataloga, pronasao da posta ima specijalizovanu radnju u Takovskoj 7 i sl. Medjutim, glavni problem koji me sad muci jeste kako da iz ove gomile maraka prepoznam koja je ispravna i koje mogu da iskoristim i uvrstim u buducu kolekciju, a koje mogu da bacim. Znam da marka mora da ima sve zupce, ali imam vise maraka koje imaju neki zubac malo ostecen, savijen, pa cak i na onim markama koje su neodlepljene. Pretpostavljam da takve marke sakuplja gradska cistoca, a ne filatelisti, ali mi zaista treba kriterijum kako da razlikujem ispravnu od neispravne marke. Pa, ako vam nije tesko, prenesite mi kako vi to radite, posto vec radite
 
ja sam amater, i skupljam sve markice
ako mi je naprimer MALO neki zubac ostecen, svejedno cuvam...pogotovo ako nemam duplikat
i to sto je osteceno, kako sam ja cula, samo smanjuje cenu za otkup...
i naravno, igram se sa maminim setom za nokte, posto ima dobre spravice...pogodne za markice :D :D
 
Markica treba da ima SVE zubce,treba da bude čista neumrljana ,neispresavijana,izgužvana ako je poništena poželjno je da je pečat udaren skraja a ne posred markica tako da se lepo vidi šta markica predstavlja.
Treba da je uredno odlepljena a ne strgnuta itd.
Da nema "prozor" odnosno da se ne providi usled losheg odlepljivanja.
Ako je neupotrebljena onda MORA da ima neoštećen originalni lepak pozadi.

Nemogu svega da se setim ,možda će me još neko dopuniti.
 
Znam da sam mozda malo dosadan, ali, obecavam, evo samo jos jedno pitanje i necu vise. Moram da pitam za FDC koverat (koverat prvog dana). Da li taj koverat treba i da pustim u postanski saobracaj, tj. da ga posaljem samom sebi da bi na njemu ostao i pecat postanskog saobracaja ili ne?
Eto, to mi jos nije poznato
 

Back
Top