Najlepša knjiga svih vremena za vas

hajduk_5:
ms:
Ko je po vama napisao NAJLEPSU KNJIGU svih vremena i na osnovu cega ste doneli sud o njenoj UMETNICKOJ LEPOTI? :lol:

Pozdrav 8)
A po tebi? Najpre svoje - onda tudje misljenje :P

Cao :lol: . Pa da sam naisla na NAJLEPSU KNJIGU SVIH VREMENA, ja bih ti rekla koja je u pitanju, ali, na zalost nisam. Procitala sam dosta dobrih knjiga koje su ostavile neki utisak na mene. Mogu ti reci da je NAJTEZA KNJIGA koju sam do sada procitala - ZAPISI IZ PODZEMLJA od Dostojevskog. Za njega bih mogla da kazem, da je napisao NAJTEZU, ali ne i NAJLEPSU. 8) 8) 8)
 
anakin:
u brate...
najlepsa knjiga, umetnicka lepota? da li se to odnosi na lepotu sadrzaja, lepotu konstrukcije, mozda lepe korice?

pojasni sta znaci UMETNICKA LEPOTA, molim te.

Cao :wink: , stvarno ne mogu da verujem da ljudi koji citaju knjige ne znaju sta je lepota knjige. Pa, valjda znas da sadrzaj, konstrukcija, korice itd. apsolutno nemaju nikakve veze sa lepotom knjige. Pa, brate, pokusacu da ti to objasnim.

Vidis, knjiga se sastavlja od pojedinih reci, od kojih se najcesce prave prosirene recenice. Od svih tih recenica pravimo pasuse, odeljke, celine misli ili sta vec ne pravimo:P , medjutim ono sto predstavlja LEPOTU KNJIGE mozete da podvedete samo pod pojam LEPOTE PISCA. Koji je pisac LEP PISAC? Pa onaj pisac koji pise uz pomoc svoje DUHOVNE LEPOTE. Duhovnu lepotu mozete osetiti kada zakoracite u CRKVU, ili kada stanete sa voljenim bicem PRED OLTAR te crkve, duhovnu lepotu mozete videti u liku tek rodjene bebe ili u radosti koju osetite DOK GLEDATE U PREKRASNO NEBO, po danu ili po noci, leti ili zimi. Ljudi koji su puni duhovne lepote, puni su svesti o LEPOTI ZIVLJENJA. Pojednostavljeno receno, oni pisci koji u svom delu nastoje da sto potpunije prikazu LEPOTU SVETA KOGA VIDE, LEPOTU SVOJE MASTE ILI LEPOTU SVOJIH OSECANJA samo oni mogu da napisu i LEPU KNJIGU. Dostojevski je opisivao tezinu covekovih misli, tezinu greha, tezinu zlocina. On je pisac NAJTEZIH DELA i mogu vam reci da su mu dela uprkos tezini koju opisuju IZUZETNO LEPA. Njegova lepota nalazi se u ideji koju je propagirao. Dostojevski je zeleo da stvori svet u kome bi CAROVALA LEPOTA COVEKA, a ne ruznoca LJUDSKIH NEDELA.
On je nastojao da REFORMISE svet.
Vidite, ja pokusavam da objasnim LEPOTU, ali lepota je toliko siroka, da tesko mogu da ispratim sopstvenu misao. :lol:
Ukratko, NAJLEPSA KNJIGA je ona knjiga koja u sebi moze da OPISE LEPOTU SVEGA VIDLJIVOG I NEVIDLJIVOG.
Ja mislim da se takav pisac jos uvek nije rodio i mozda i nece :roll:
 
"Ukratko, NAJLEPSA KNJIGA je ona knjiga koja u sebi moze da OPISE LEPOTU SVEGA VIDLJIVOG I NEVIDLJIVOG.
Ja mislim da se takav pisac jos uvek nije rodio i mozda i nece "


Pa eto, dao si sam odgovor koji si, mozda, ocekivao od nas.
Ja nisam osoba od JEDNE knjige, od JEDNE ideje, od JEDNE lepote i mislim da ce se mnogi samnom sloziti da je pitanje bilo izuzetno tesko (nejasno) i da je skoro nemoguce dati 'tacan' odgovor koji ce biti i za koji mesec vazeci, bar dok ne procitamo sledecu NAJLEPSU knjigu. :wink:
 
ja sam pre za duboke knjige nego za lepe. sta znaci "opisati lepotu sveta"?

i ne razumem ovu temu. sta znaci "lepa knjiga"?
lepo kao dobro (Kant)? lepo kao cisto estetska kategorija (tesko mi je ovo da povezem sa knjizevnoscu, pre sa filozofijom)? lepo kao predmet knjige? opisivanje lepote zivota? trazenje lepog u knjzevnosti? ali opet, kog i kakvog lepog?

mislim da tebi nije jasno sta hoces da pitas i da si upala u neku kategorizaciju koja bas i ne stoji. i ako pitam da mi objasnis, zaista ne moras da me vredjas.
 
<mislim da tebi nije jasno sta hoces da pitas i da si upala u neku kategorizaciju koja bas i ne stoji.>


To je ono sto sam i ja pomislila.
Sada nam je malo blize objasnila sta podrazumeva pod 'lepom knjigom' i ovo je prvi put da uopste sretnem takvo razmisljanje.
Ne ljuti se ms, ja sam iz neke druge price :lol:
 
mishica:
<mislim da tebi nije jasno sta hoces da pitas i da si upala u neku kategorizaciju koja bas i ne stoji.>


To je ono sto sam i ja pomislila.
Sada nam je malo blize objasnila sta podrazumeva pod 'lepom knjigom' i ovo je prvi put da uopste sretnem takvo razmisljanje.
Ne ljuti se ms, ja sam iz neke druge price :lol:


ja sam ovo sretala u muzici - lepo sviranje.
ne istinito, duboko izvodjenje nekog dela nego "lepo" sto ce reci dopadljivo ili statijaznam.
ako je istinito, onda na mometne mora biti i grubo i tuzno i ruzno....sve je to zivot. jedno delo valjda
prvo mora da zivi!
slicno je i u knjizevnosti, pretpostavljam.

zato sam i pitala sta znaci "lepo"....
 
kemp bi trebalo da bude nalicje kica (nisam rekla obrnuto od kica jer imaju puno toga zajednickog u sustini, samo biraju razlicite metode). dakle, kao sto je kod kica sve namerno sladunjavo, lepo, dopadljivo....tako je kod kempa ruzno, bolesno, izvitopereno.
kic su vikend ljubavni romani a kemp je recimo Isidora Bjelica :lol: :lol:
zajednicka im je izvestacenost i preterivanje, svako na svoju stranu.
 
mishica:
"Ukratko, NAJLEPSA KNJIGA je ona knjiga koja u sebi moze da OPISE LEPOTU SVEGA VIDLJIVOG I NEVIDLJIVOG.
Ja mislim da se takav pisac jos uvek nije rodio i mozda i nece "


Pa eto, dao si sam odgovor koji si, mozda, ocekivao od nas.
Ja nisam osoba od JEDNE knjige, od JEDNE ideje, od JEDNE lepote i mislim da ce se mnogi samnom sloziti da je pitanje bilo izuzetno tesko (nejasno) i da je skoro nemoguce dati 'tacan' odgovor koji ce biti i za koji mesec vazeci, bar dok ne procitamo sledecu NAJLEPSU knjigu. :wink:

Cao, Misice :lol:
cenim svacije misljenje i vrlo sam tolerantna osoba, ali zar ne mislis da bi se knjizevnost vrlo brzo ugasila kada pisci ne bi tezili pisanju JEDNOG JEDINOG VRHUNSKOG DELA, NAJLEPSEG DELA, NAJTEZEG DELA ILI NAJDUBLJEG DELA i da li ti mislis da se LEPOTA, PATNJA I MUDROST mogu uopste razdvojiti.
Znam da je tesko pratiti moju misao, ali bar pokusaj da zamislis sliku na kojoj bi ugledala LEPOTU, PATNJU I MUDROST na jednom mestu, u jednom liku, u istoj boji. Mozda vama ovo lici na filozofiju, ali verujte malo razdvaja vrhunsku knjizevnost od filozofije, od slikarstva, od humanizma, od religije, od zivota ili smrti, od postojanja. Kada bi se pisci ogranicavali samo na jedan delic slike, nikada celinu ne bi videli, niti bi zaokruzili svoj knjizevni razvoj. O ovome mogu mnogo da polemisem iznesi i ti tvoj sud, ako hoces. Sta je po tebi LEPOTA, sta PATNJA, sta MUDROST? Cim krenes da razmisljas na ovu temu, videces da se tesko mogu zaustaviti sopstvene misli.... :wink: :wink: :wink: :wink:

Pozdrav.
 
anakin:
uzgred, preterano lepo cesto upadne u kic (ko sto preterano ruzno moze da ode u kemp), a u kicu zaista nema vise niceg "lepog". toliko insistiranje na "lepoti svega vidljivog i nevidljivog" moze da te odvede bas u kic.

Pa zar ti ja licim na nekoga ko propagira KIC ILI KEMP :shock: :shock: :shock: ? Ako te je uvredilo nesto sto sam napisala, izvini :roll: .
 
anakin:
ja sam pre za duboke knjige nego za lepe. sta znaci "opisati lepotu sveta"?

i ne razumem ovu temu. sta znaci "lepa knjiga"?
lepo kao dobro (Kant)? lepo kao cisto estetska kategorija (tesko mi je ovo da povezem sa knjizevnoscu, pre sa filozofijom)? lepo kao predmet knjige? opisivanje lepote zivota? trazenje lepog u knjzevnosti? ali opet, kog i kakvog lepog?

mislim da tebi nije jasno sta hoces da pitas i da si upala u neku kategorizaciju koja bas i ne stoji. i ako pitam da mi objasnis, zaista ne moras da me vredjas.

Lepo kao LEPOTA OPISA, LEPOTA IZRAZAVANJA, LEPOTA MISLI, LEPOTA PREDELA, LEPOTA MASTE, LEPOTA JUNAKA, LEPOTA SADRZAJA, LEPOTA.....postoji mnogo toga sto potpada pod pojam lepote. Lepotu ne treba da izjednacavas sa vicevima o plavusama :lol: :lol: :lol: :lol: . Po meni svaka knjiga u sebi treba da ima cetiri opisa - OPIS LJUBAVI, OPIS DOBROTE, OPIS LEPOTE I OPIS MUDROSTI. Moj stav po pitanju pisanja knjiga je - OPISI SVE OVO KAO DA TI JE TO JEDINA STVAR ZBOG KOJE SI RODJEN I DISES, JER TO JE SUDBINA VELIKIH PISACA. 8) 8) 8)
I jos nesto, nisam ja upala u kategorizaciju koja bas ne stoji, nego je malo onih koji razmisljaju na moj nacin :wink: ili uopste razmisljaju.

BOZANSKA LEPOTA COVEKA, DUHOVNA LEPOTA - da li Anakin kada razmisljas o ovome mozes da sagledas LEPOTU SVEGA VIDLJIVOG I NEVIDLJIVOG. Smatram da knjizevnost je oduvek bila motivisana ovim lepotama i da su knjizevnici oduvek opisivali SVE VIDLJIVO I NEVIDLJIVO sto bi dotaklo njihovu BOZANSKU PRIRODU.
Da vam pojasnim, veliki pisci su svet uvek sagledavali kroz LEPOTU SVETA, cak i oni koji su videli u svetu zlobu, zeleli su da takav svet IZMENE i da obicnim citaocima prikazu JEDAN DRUGI SVET, SVET LEPOTE SVEGA VIDLJIVOG I NEVIDLJIVOG.

Pozdrav, draga Anakin :wink: :wink: :wink: i ne ljuti se.....
 
ne ljutim se ali dobra knjiga ne mora pod obavezno da ima te opise u sebi koje si nabrojala.

Ljubavnik - Margaret Diras.....tu, pored ljubavi ima i opis cudovisnih porodicnih odnosa, rasizma, preispitivanja na temu pozude i alkoholizma...

i da li je to losa knjiga? (ona mi je pod rukom trenutno, mozda ima boljih primera)

zaboravljas na masu SF knjiga.....Orvel -1984 npr! ta knjiga je daleko od opisa lepote i dobrote ali nosi poruku koja te natera da se zapitas o lepoti, dobroti i jos kojecemu.
 
ms:
mishica:
"Ukratko, NAJLEPSA KNJIGA je ona knjiga koja u sebi moze da OPISE LEPOTU SVEGA VIDLJIVOG I NEVIDLJIVOG.
Ja mislim da se takav pisac jos uvek nije rodio i mozda i nece "


Pa eto, dao si sam odgovor koji si, mozda, ocekivao od nas.
Ja nisam osoba od JEDNE knjige, od JEDNE ideje, od JEDNE lepote i mislim da ce se mnogi samnom sloziti da je pitanje bilo izuzetno tesko (nejasno) i da je skoro nemoguce dati 'tacan' odgovor koji ce biti i za koji mesec vazeci, bar dok ne procitamo sledecu NAJLEPSU knjigu. :wink:

Cao, Misice :lol:
cenim svacije misljenje i vrlo sam tolerantna osoba, ali zar ne mislis da bi se knjizevnost vrlo brzo ugasila kada pisci ne bi tezili pisanju JEDNOG JEDINOG VRHUNSKOG DELA, NAJLEPSEG DELA, NAJTEZEG DELA ILI NAJDUBLJEG DELA i da li ti mislis da se LEPOTA, PATNJA I MUDROST mogu uopste razdvojiti.
Znam da je tesko pratiti moju misao, ali bar pokusaj da zamislis sliku na kojoj bi ugledala LEPOTU, PATNJU I MUDROST na jednom mestu, u jednom liku, u istoj boji. Mozda vama ovo lici na filozofiju, ali verujte malo razdvaja vrhunsku knjizevnost od filozofije, od slikarstva, od humanizma, od religije, od zivota ili smrti, od postojanja. Kada bi se pisci ogranicavali samo na jedan delic slike, nikada celinu ne bi videli, niti bi zaokruzili svoj knjizevni razvoj. O ovome mogu mnogo da polemisem iznesi i ti tvoj sud, ako hoces. Sta je po tebi LEPOTA, sta PATNJA, sta MUDROST? Cim krenes da razmisljas na ovu temu, videces da se tesko mogu zaustaviti sopstvene misli.... :wink: :wink: :wink: :wink:
MALI PRINC....NAJ. KNJIGA....
Pozdrav.
 
anakin:
ne ljutim se ali dobra knjiga ne mora pod obavezno da ima te opise u sebi koje si nabrojala.

Ljubavnik - Margaret Diras.....tu, pored ljubavi ima i opis cudovisnih porodicnih odnosa, rasizma, preispitivanja na temu pozude i alkoholizma...

i da li je to losa knjiga? (ona mi je pod rukom trenutno, mozda ima boljih primera)

zaboravljas na masu SF knjiga.....Orvel -1984 npr! ta knjiga je daleko od opisa lepote i dobrote ali nosi poruku koja te natera da se zapitas o lepoti, dobroti i jos kojecemu.

Cao, Anakin
:lol:

Opisivanje rasizma, pozude, alkoholizma i raznih drugih negativnih stvari u knjigama ima za cilj da ukaze na njihovo postojanje i na potrebu da se nesto ucini po tom pitanju. Negativne strane sveta - ratovi, mrznja, rasizam, siromastvo, glad - bile su i bice motiv za pisanje mnogih dela. Spomenula sam da knjizevnost treba da nastoji da REFORMISE svet, da ukaze na njegove MANE. Nema jaceg oruzja od opisivanja VRLINA - ljubavi, dobrote, lepote i mudrosti. To je univerzalna borba. Citav svet se okrece cas na stranu zla, cas na stranu dobra, cas u njemu caruje mrznja, a cas ljubav. Generalno je stanoviste, da izgled nije bitan, ali spoljna lepota ima uvek prednost nad unutrasnjom lepotom coveka (u ljubavi je to najociglednije). Svakodnevno se moze na TV cuti govor gluposti, a gde je tu mudrost.
Ukratko, kada bi i knjizevnici davali prednost negativnim stranama sveta, pesimizam bi carovao... Zato knjizevnost treba da menja svet na BOLJE. :cry:
Lepo je procitati knjige koje te mogu UTESITI, knjige u kojima mozes procitati nesto PAMETNO, ili jednostavno uzivati u LEPOTI MISLI toga dela... :lol:
 
ZNAKOVI PORED PUTA - IVO ANDRIC

O LEPOTI 8)

Tragika lepote je u tome sto ne moze da ne postoji a ne moze da traje i da se drzi.

Vrednost lepote je u beskrajnoj raznolikosti vidova pod kojima nam se javlja. U tome je i njena oplemenjujuca snaga i njena najveca draz.
:lol: :lol: :lol: :lol:
 
anakin:
ne slazem se da knjizevnost pod obavezno mora da ima svrhu svog postojanja van sebe same...
reforma sveta i to samo putem "lepe" knjizevnosti?


i dalje ne razumem tu tvoju podelu na lepe i ruzne knjige i sta si zapravo htela da kazes.

Sta ces imam vrlo visoke kriterijume, zato sto mislim da onaj ko se posveti pisanju mora da to odradi do savrsenstva. Veruj kada procitas fenomenalnu knjigu, pa posle toga ti padne saka neki sund ili kic, pa mislim stvarno :evil: ........pa valjda ces da vidis koliki je disparitet izmedju njih. Ja branim pojam lepote, oni koji pisu samo da bi bili izdati, citani mene ne zanimaju. Da li ce neko mene da cita, ne zanima me. Ja bih volela da svet vidjen mojim ocima, opisem najbolje sto umem.
Veruj mi mnogo je lakse verovati u kic, nego u ovo sto ja zagovaram 8) 8) 8) 8)
Mislim da pisac mora stalno da sumnja u svoj stil, u svoju misao - bar dok je u fazi izrade.......mora da se dobro pomuci... :wink:
 

Back
Top