Rucni rad

Magrit

Početnik
Poruka
7
Bavi li se neko od vas rucnim radom?
Cesto se ljudi sokiraju kad im kazem da ja volim da pletem, a da ne pominjem to da nijedna od mojih poznanica to ne ume da radi. Ni da hekla. Jedna pravi mindjuse.
 
Znam da strikam (mada nisam dugo pa bih morala malo da se podsetim), radila sam goblene, a heklanje mi ne ide bas najbolje (ali potrudicu se da naucim).... Meni je to bas super i volim da radim mada nemam bas mnogo vremena zadnjih par godina... A to sto ni jedna od mojih drugarica ne zna nista u vezi toga, niti ih zanima (samo jedna zna da sije - i to lepo), pa svako ima drugacija interesovanja...
 
Heklanje je lakše od štrikanja, zašto ti ne ide od ruke? Polako, samo. E, šivenje je već zanat. Al, lep i koristan. Upropastiš jednu suknju, možda i drugu, al treću već znaš kako treba. Ako ne pukneš dotle.
 
Znam da strikam i rucno i na masinu,znam da heklam,vezem,sijem ali sve uradjeno sam uglavnom poklonila drugima a sav pribor sam bacila u smece pre desetak godina kad mi je puko film i kad sam odlucila da okrenem list jer standardne i vredne zene ne prosperiraju i bolje je onima koje znaju manje ili nece.I bila sam u pravu ,sad samo ponekad sebi i deci popravim ili prepravim nesto na s.masini.
 
Naučila sam da šijem, ne zbog drugih, nego zbog šnajderke koja mi je sašila ono što je ona znala a ne ono što sam ja tražila! Upropastila mi je materijal i još sam morala da joj platim.Šok ! Kupila sam mašinu, kurs krojenja i šivenja, i danas kupim sebi nešto na kilo, ćutim i šijem. Medjutim, znam o čemu pričaš. To je već druga pesma, a za to smo krive mi, a ne naša sposobnost ka kreativnosti, štedljivosti..ili već čemu. Pozz
 
I ja sam sve sama naucila da radim i upravo me kreativnost ponukala na to i zato sto volim nestereotipne stvari.Volim unikate koje sam sama osmislila.Dok su bili mali moja deca su imala najmastovitije i najlepse dzempere u obdanistu.Sad vole samo kupovne stvari a volja za heklanjem mi se mozda vrati kad uskoro kupim kucu i budem sredjivala napokon prostor koji je moj.Bice i sivenja.Jak motiv da se podsetim zapostavljenih znanja
 
Normalno. I praviš se važna jer je to tvojih ruku delo.. Znam da heklam, al nešto ne vidim koristi od toga. Mislim, malo mi glupo da bodem oči, što bi rekle babe, za neki stolnjak i onda padne cigareta i progori.Tako da ne heklam. Ali, moram priznati sve manje i manje štrikam. Jel ti voliš da štrikaš sa više boja?
 
Ne strikam vise nikako ali pre sam volela sa vise boja da su neki primerci bili ko slike ponekad i sa navezenim detaljima .Imam anegdotu bolje reci fijasko kad sam puno truda ulozila da isheklam sebi raskosan ogromni stolnjak "kakav niko nema".Konac sam dobila nije bio originalni sa preporukom da je cvrst i odlican za heklanje,sjajan svilen.Kad sam ga zavrsila on ko san,komsinice zadivljene i ljubomorne.Elem ocu prvi put da ga operem,stavim ga u vodu i na moje zaprepastenje njega pred mojim ocima nestade,od dva metra dugog stolnjaka nastade tabletic od metra.Doslo mi da zaplacem.Ne moram da kazem da je to bila zadnja stvar koju sam isheklala.
 
Užas ! Šta bio rumunski ?
Da i ja sam nekad vezla detaljčiče po prslucima. Mixala sam najviše 2, eventualno 3 boje. Jbt, kad se upetljam u klupčiće a zazvoni telefon, na primer? Da izginem, dok moja drugarica ne počinje da štrika ako nema puno boja ! Ima nas raznih.
 
Od nas prisutnih, ne bih rekla. Jedva nadjem vremena i za sebe nešto da uradim.
Nego, mogle bi ovde da razmenimo i neka iskustva, neki rad na primer? Šta mislite o tome, devojke? Pozz
 
Ijao, otvorila sam ovu temu, i potpuno zaboravila na nju !
Drago mi je da vas ima koji ste odgovorili :)

Volim da pletem, kao sto sam rekla, i to me opusta i zanima.


A razlika izmedju pletenja i heklanja ......
Pa razlika je u tehnici i alatu. Heklanje se radi pomocu tanjeg konca i heklicom.
A pletenje vunom ili debljim koncem, i sa pletecim iglama.
Treba probati da bi se shvatilo.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Magrit:
Bavi li se neko od vas rucnim radom?
Cesto se ljudi sokiraju kad im kazem da ja volim da pletem, a da ne pominjem to da nijedna od mojih poznanica to ne ume da radi. Ni da hekla. Jedna pravi mindjuse.
Ja znam da pletem od svoje seste godine i to se isplatilo raditi pre ulaska kineza u nasu zemlju cenilo se nekad to sad se na zalost sve manje cene rucni radovi.Sada trenutno radim obradu staklenih flasa za slave sa likovima svetaca..Ko dans zeli ikako da prodje mora toliko toga da zna.
 
Ja imam višak kreativnosti a i tekstilac sam po struci, tako da sam naučila mnogo ručnih radova, šivenje, tkanje i šta sve ne. Međutim, vreme ručnih radova je prošlo, šivenja isto, sad samo ponekad nešto skratim ili prošijem i to je sve. Rustični džemperi više nisu u modi, heklani radovi, beli vez i poentles se moraju peglati (a ja sam već lenja), šiju se lasteks materijali za koje trebaju specijalne mašine... I tako, umesto ručnog rada bodem po tastaturi, to je bar u trendu.:shock:
 
Pozdrav,
slazem se da ima puno kreativnih ljudi. Ja godinama heklam, pletem, sijem, radim makrame, uglavnom za sebe i prijatelje. Problem je kome to prodati i kako.
Radila sam unikatne torbice za mobilne telefone, ranceve, kaiseve, majice ali to mogu prodati samo ponekome u svom gradu.
Problem je plasirati to malo ozbiljnije na trziste...
Ako neko zna da je nekome potreban neko kao ja rado cu prihvatiti posao.
 

Back
Top