JE STE CULI

Hehe... Nacuo decko nesto :wink:

Radi se o WGA - maloj alatkici koja dolazi uz SP2 valjda. To cudo se kaci na neki MSov server jednom nedeljno i salje nekakve informacije. E, sad, nezvanicno je MS rekao da ce na jesen takva provera biti obavezna, i da sistm nece raditi ukoliko nije instaliran WGA. Sad, da li to misle da zalepe u SP3 ili kako, ne znam...

U svakom slucaju: Sve moze da se crackuje; A bez Windowsa se itekako moze ovih dana :wink:
 
Radi se o WGA - maloj alatkici koja dolazi uz SP2 valjda. To cudo se kaci na neki MSov server jednom nedeljno i salje nekakve informacije. E, sad, nezvanicno je MS rekao da ce na jesen takva provera biti obavezna, i da sistm nece raditi ukoliko nije instaliran WGA. Sad, da li to misle da zalepe u SP3 ili kako, ne znam...

Istina je, Microsoft uzima informacije od svakoga korisnika, bilo da je to nelegalni operativni sistem ili legalni. Naime koristi se (*.dll) fajl koji je smesten u c:/windows, i samim time Microsoft kontrolise informacije o tome kakvo je stanje na trzistu. Stvar je jednostavna, fajl je zaduzen da sakupi sve detaljne informacije o hardware-u vaseg rachunara i operativnoga sistema (to jest verzije oprativnog sistema). Kako funkcionise ? To jest kako funkcionise legalizacija vaseg operativnoga sistema.Kada prvi put kupite legalnu verziju vaseg operativnoga sistema. Dobijate poruku da idete na njihov oficijalni sajt radi registracije. Samim time, salju se podaci vaseg hardware-a i verzije operativnoga sistema, sledeci put kada zelite da obnovite vasu registraciju, pogledace se lista vaseg hardware-a i verzije OS-a. uporedice se sa listom u serveru Microsofta, ukolio je (indentichna) mocicete da obnovite registraciju. Poenta je da (mi treba da mislimo da je taj nachin napravljen radi legalizacije, medjutim niko ne razmislja o tome na drugachiji nachin).
 
Naime koristi se (*.dll) fajl koji je smesten u c:/windows, i samim time Microsoft kontrolise informacije o tome kakvo je stanje na trzistu.
Ispravka. Lokacija se nastavlja dalje, nije u samome folderu windows-a. Morao bih da pogledam za tachnije detalje. Ali dovoljno je i ovo.
 
Malo sam izgleda ispred svih vas ja imam Microsoft Windows XP SP3 BOOT gledajte pa placite ja imam SP3 . I pri instalaciji se automatski instalira office 2003 i WMP10 itd . I kad su krekovali x-box krekovace i windows . Za neobavestene Bil Gejts do kraja godine napusta Microsoft pa je verovatno da je istina sto Figaroo kaze , jer dolazi covek sa potpuno novim idejama za Microsoft.
 
Cek , Cek ja sam cuo da je Linux besplatan i da njegov tvorac podrzava izmenu programa kod kucnih korisnika . Znate gledao sam neku emisiju na RTS pre 3-4 meseca on navodi primer kod kuvara kad dobije recepat nekog jela da moze da menja njegovu sadrzinu isto to i navodi za softver.
Ali tu i postoji i problem mnogi ce morati da skidaju nove drajvere za svoj hardver i mnogi programi i igre ne rade na Linux-u .Ovo predpostavljam verovatno je linux manje graficki bogat od XP-a
 
djoni123:
Cek , Cek ja sam cuo da je Linux besplatan i da njegov tvorac podrzava izmenu programa kod kucnih korisnika . Znate gledao sam neku emisiju na RTS pre 3-4 meseca on navodi primer kod kuvara kad dobije recepat nekog jela da moze da menja njegovu sadrzinu isto to i navodi za softver.
Ali tu i postoji i problem mnogi ce morati da skidaju nove drajvere za svoj hardver i mnogi programi i igre ne rade na Linux-u .Ovo predpostavljam verovatno je linux manje graficki bogat od XP-a

Većina linux distribucija je besplatna i postoji obilje besplatnih i open source programa ...
Drajveri za većinu poznatih hardverskih komponenti su integrisani u instalaciju OS-a, tako da najčešće nema potrebe za nekim (većim) naknadnim skidanjem drajvera...
Što se tiče igara, nije sve tako crno... wine emulator tera veliki broj windows aplikacija (pogledajtespisak igara koje mogu da se pokrenu pod linuxom http://appdb.winehq.org/appbrowse.php?iCatId=2)
To da je lin manje graf. bogat od windowsa uopšte nije tačno, čak šta više, u linuxu možete recimo da instalirate čak i 3D desktop, što će u windowsu biti moguće tek sa Vistom...
 
Mislim Serijski Ubico ti se vise razumes u Linux od mene sta ti mislis koji je bolje da nabavim od ovih operativnih sistema : Zenwalk Linux 1.2 BOOT 1cd, Red Hat Linux 8.0 3cd, Lindows 4.5 2cd, SuSE Linux 9.2 Pro 5cd . Cak prepostavljam da linux-ova filozofija je free softver kao za koriscenje i za distribuciju . Da li moze neko da stavi sliku desktopa nekog od Linux-a ovde na krstaricu da bih se odlucio da li da predjem na Linux.
 
Ma samo iskljucis automatic update i resena stvar.Naravno ukoliko ti pre toga nije update-ovao WGA.Trenutno te on samo obavestava dosadnim porukama da ti Windows nije legalan a kao od septembra ce ti gasiti komp.
Jednostavno ne dozvolis da ti WGA dospe u komp i resen problem.Iako ima resenja i ako ti udje WGA.Ja sam ga kod ortaka jednostavno obrisao iz Windows Download foldera pre nego sto se instalirao i automatic update mu radi i dalje a ne kupi mu WGA.A tu su i krekovi ili cak fora da u firewall-u postavis da ne da WGA da dok si na netu kontaktira sa Microsoftom tj da ga blokira.
 
@ djoni123
I ja imam samo malo manje od polugodišnjeg (neredovno) iskustva sa linuxom, pa ne znam koliko sam merodavan... ipak, Zenwalk je na 9. mestu po popularnosti na www.distrowatch.com (nikad ga nisam video ili koristio), Red Hat je na 33, mestu ( i 8 je nešto starija verzija), Lindows bih zaobišao i uzeo SUSE. Ali 9.2 je prilično starija verzija, pa probaj da nađeš 10 ili 10.1. Suse je na 2. mestu po popularnosti, i sasvim je pogodan za prvo sretanje sa linuxomm. Bogatstvo multimedije, programa, sve može da se odradi iz Yasta (kao kontrol panel) i količina podržanog hardvera su veliki + ove distrib.
Kubuntu (ili Ubuntu) je takođe sjajan distro (na 1. mestu), lak za korišćenje i brzzz... Trenutno aktuelna verzija je 6,06.

Potrudi se da nađeš malo aktuelnije verzije distribucija, a ako ne uspeš, uvek možeš da se dogovoriš sa nekim linux korisnikom u tvom gradu (ne znam koji) da se razmenite... Ili pak naruči sa domaćih linux sajtova DVD za nekih 200 din, ili sa stranih potpuno besplatno (pogledaj temu linux za džabaka), ali ćeš te iz inostranstva čekati 4 do 6 nedelja... ako ti uopšte stignu ...

A što se tiče pozadina, pogledaj ovde ili pak ovde

P.S. nemojmo više ovde u offtopic, search u operativnim sistemima za nekom postojećom temom i tamo postavljaj pitanja...

pozz and sorry za offtopic :)
 
Premnogo se prica o prelasku na Linux - tek tako, ako zagusti, promeni OS i da te Bog vidi... ?
Tako mogu da razmisljaju i rade samo ljudi koji se bave necim drugim od sirokog spektra profesionalnog programiranja na primer (govorim u ime onih koji se malo jace i vise bave programiranjem od puke zabave i probanja, dakle zive od toga)

Ne moze se tek na "oruk" preci na Linux:
- Nema ni priblizno sve kompajlere potrebne za rad
- Ni priblizno nema alata koje se u raznim programskim jezicima koriste
- Ni priblizno nema implementaciju svih mogucih Tools, koje neko ko programira za razne vrste baze podataka, treba da ima.
- Jos milion vrlo prakticnih a i zivotno vaznih za zaradu razloga...

Kako na primer da predjem na Linux a treba da radim programe u:
- C++
- Cobol (vise varijanti)
- ANSI C
- xHarbour (32-bitni xBase kompajler)
- Delphy
- Visual C++
- Clipper (16-bitni xBase kmpajler)
itd...
Cemu mi moze posluziti Linux samo za gore navedeno a to je samo deo potreba. Razne simulacije Windowsa su dobre za jedne vrste radova ali za programiranje i testiranje programa ne ide bas tako....
Pa ja bih 24 casa dnevno bio na simulaciji windowsa... A veliko je pitanje kako ti simulatori rade sa Flash-om, HTMP WYSWYG programima, testiranjem raznih Serial ili USB komunikacija FTP prenos fajlova itd, itd (ako je sve to razvijeno za Windows platformu).... Pa sta mi onda znaci da predjem na Linux a 24 sata radim pod simulacijom Windowsa? Nije sija nego vrat? A tek NetMeeting ili slican program. cesto za USa trziste dajem Technical Support hiljadama potencijalnih firmi, svi su na Windows i preko Netmeeting da mgu da prezumem njihove racunara i pomognem i radim. Sta da radim sa Linuxom - da ih nateram da svi predju na Linux i da im napisem sve programe iz pocetka?

Nije to bas - predjes na Linux i teras kao da nista nije bilo... Ima tu gomila problema i prepreka. A i razloga za prelazak i za ne-prelazak,,,
Reagovao sam ovim na cesto predlozena resenja tipa - "predjes brate na Linux i sve je reseno od sigurnosti, preko legalnog softvera do stabilnosti pa ako hoces i lepote izgleda desktopa"...
Eh,,,,
 
Da, primetio sam već da programeri ne prelaze na linux, iz sasvim razumnih razloga ... hvala ti na detaljnijem razjašnjenju.

Ali čovek je pitao konkretna pitanja, i na njih dobio (kakve-takve) konkretne odgovore. Verovatno je (po pitanjima koja je postavio) korisnik koji surfuje netom, otkuca neki doc, gleda filmove, sluša muziku, igra igre, crta, ... znači koji komp koristi za zabavu, obrazovanje i informisanje, poneki poslić, kao i većina ljudi u nas. Linux je sasvim pristojan za takve radnje, obilje programa, tuts & helpova, korisnika spremnih da pomognu, ...

Profesionalni programeri su ipak posebna vrsta ;) Ima i profesionalnih programera koji pišu programe za linux (i nisu svi besplatni :) ) tako da linux nije baš toliko loše okruženje ni za njih ...
Naravno, prelazak na linux korisnika koji je do juče koristio samo MS Windows nije uopšte tako prost... Moguće je grafičko okruženje podesiti tako da izgleda slično windowsu, ali ako se zađe ispod haube (da bi se promenila neka naprednija opcija, kompajlirao program, itd.) uočavaju se velike razlike između ova 2 OS-a. Sad, ako neko nije spreman da čita readme i man stranice, koristi google i forume za rešavanje problema i dizanje znanja na viši nivo, možda ne bi ni trebao da prelazi na linux. Zato su neke distribucije prilično prilagođene početnicima i skoro da ni nema potrebe otvarati konzolu i kucati mkdir ili neku drugu nelogičnu komandu :D

Ali bolje je da se ljudi bar upoznaju sa linuxom, da vide kako izgleda, malo da prošire vidike, pa ako baš bude neophodno i da migriraju sa windowsa na neku lin distribuciju... Ako bi neko od prvog dana korišćenja računara koristio samo linux, windows bi mu bio isto tako "čudan" i konfuzan. sve zavisi sa koje se pozicije posmatra...
 
Narucio sam preko net-a Linux za dzabaka ipak za sada cu ostati na XP Sp3 dobro ste videli XP sa SP3 . Serijski Ubico dosta si mi pomogao razjasnio si mi mnoge nedoumice oko Linux-a .
 
djoni123:
Narucio sam preko net-a Linux za dzabaka ipak za sada cu ostati na XP Sp3 dobro ste videli XP sa SP3 . Serijski Ubico dosta si mi pomogao razjasnio si mi mnoge nedoumice oko Linux-a .

što se tiče SP3, ti nemaš SP3, pošto ga ni Microsoft nije izdao
(Microsoft has gone public with a tentative date for its third service pack for Windows XP. And that date — the latter half of 2007 — is considerably later than many company watchers were expecting.)

pogledaj temu sa sličnim sadržajem i razjašnjenjem

http://forum.krstarica.com/threads/102421&highlight=service+pack
 
Serijski_Ubica:
Da, primetio sam već da programeri ne prelaze na linux, iz sasvim razumnih razloga ... hvala ti na detaljnijem razjašnjenju.
Profesionalni programeri su ipak posebna vrsta ;) Ima i profesionalnih programera koji pišu programe za linux (i nisu svi besplatni :) ) tako da linux nije baš toliko loše okruženje ni za njih ...
Naravno, prelazak na linux korisnika koji je do juče koristio samo MS Windows nije uopšte tako prost... Moguće je grafičko okruženje podesiti tako da izgleda slično windowsu, ali ako se zađe ispod haube (da bi se promenila neka naprednija opcija, kompajlirao program, itd.) uočavaju se velike razlike između ova 2 OS-a. Sad, ako neko nije spreman da čita readme i man stranice, koristi google i forume za rešavanje problema i dizanje znanja na viši nivo, možda ne bi ni trebao da prelazi na linux. Zato su neke distribucije prilično prilagođene početnicima i skoro da ni nema potrebe otvarati konzolu i kucati mkdir ili neku drugu nelogičnu komandu :D

Ali bolje je da se ljudi bar upoznaju sa linuxom, da vide kako izgleda, malo da prošire vidike, pa ako baš bude neophodno i da migriraju sa windowsa na neku lin distribuciju... Ako bi neko od prvog dana korišćenja računara koristio samo linux, windows bi mu bio isto tako "čudan" i konfuzan. sve zavisi sa koje se pozicije posmatra...
Naravno da poznavati jos koji OS osim Windows uopste nije na odmet.
Ja sam nekad u drzavnoj firmi radio na Unixu i znam sta Linux kao takav predstavlja i sta se njime moze i kako.
Problem je sto nema neke sire mogucnosti zarade kao programera ako bi covek definitivno presao na Linux. Kome ja da prodam program ili radim program ako ne koristim M$ okruzenje. Gde god se okrenem sve M$ i sta tu moze da se radi? Ostati na tom OS i raditi za korisnike sa tim OS, simple as that....
Voleo bih da imam vise vremena pa da se malo pozabavim jednom od distribucija Linuxa ali nazalost, treba od necega jesti kifle i kupovati benzin :)
 
@codemaker:
MIslim da klijenti za H.232 prtokol posoje na Lindzi. Ne koristim to do duse, ali probaj sa GnomeMeeting-om, valjda ce da se ispricas sa NetMeetingasima ;)

E, sad, za programiranje, bas bih voleo da mi konkretno navedes sta ti to od alata fali. C/C++ su dobro podrzani. Sto se tice Deplhija, Borland je batalio Kylix. Lazarus i ne lici na Delphi. Sto se tice kombinacija tipa xBase, postoje free zamene za alate tipa Clipper, xHarbour postoji nativno za Linux.

Iskreno, mislim da je sasvim fin za programiranje.
 

Back
Top