Tako to rade u komsiluku

kessa

Obećava
Poruka
96
Sta kazete na ovu vest :

Od danas je s radom počeo novi davatelj usluga fiksne telefonije, tvrtka Primatel d.o.o. Hrvatska agencija za telekomunikacije (HAT) je tehnički pregled sustava tvrtke Primatel završila prošli tjedan.

Osim fiksne telefonije, Primatel nudi širokopojasni pristup internetu te prvi u Hrvatskoj nudi poslovnim i rezidencijalnim korisnicima ADSL2+ pristup omogućujući brzine interneta do 24 Mbit/s, priopćeno je iz te tvrtke


Kada ce kod nas tako nesto zaziveti ?
 
kessa:
Sta kazete na ovu vest :

Od danas je s radom počeo novi davatelj usluga fiksne telefonije, tvrtka Primatel d.o.o. Hrvatska agencija za telekomunikacije (HAT) je tehnički pregled sustava tvrtke Primatel završila prošli tjedan.

Osim fiksne telefonije, Primatel nudi širokopojasni pristup internetu te prvi u Hrvatskoj nudi poslovnim i rezidencijalnim korisnicima ADSL2+ pristup omogućujući brzine interneta do 24 Mbit/s, priopćeno je iz te tvrtke


Kada ce kod nas tako nesto zaziveti ?

Kad zatvore T€L€KOM i daju nekom ozbiljnom da radi taj posao.
 
Da, baš nešto vidim sve se radi u tom smeru. Ukidanje monopola odloženo do daljnjeg, razdvajanje na tri firme takođe zaustavljeno, ali će imati odvojene račune (pa neće biti prebacivanje para iz jednog dela u drugi - verovatno je ovo bila prvoaprilska šala), ... :(
Načekaćemo se da telekomunikacija počne da liči na nešto u ovoj zemlji, na žalost. :(
 
bojan p:
Da, baš nešto vidim sve se radi u tom smeru. Ukidanje monopola odloženo do daljnjeg, razdvajanje na tri firme takođe zaustavljeno, ali će imati odvojene račune (pa neće biti prebacivanje para iz jednog dela u drugi - verovatno je ovo bila prvoaprilska šala), ... :(
Načekaćemo se da telekomunikacija počne da liči na nešto u ovoj zemlji, na žalost. :(


Iskreno... bas sa nestrpljenjem ocekujem da vidim sta ce sadasnji vlasnik Mobtela da ponudi sledece godine... Ako su iole pametni mogu opasno da razvale Telekom, sto bih jako voleo...
 
nikodim:
Iskreno... bas sa nestrpljenjem ocekujem da vidim sta ce sadasnji vlasnik Mobtela da ponudi sledece godine... Ako su iole pametni mogu opasno da razvale Telekom, sto bih jako voleo...
U mobilnoj možda i mogu, ali je ovde reč o Internetu preko žice, za koji Telnor nema dozvolu niti može da je ima jer monopol još uvek nije ukinut. :(
 
hmm, ista je situacija i sa distributerom električne energije ... mogu da rade šta im je volja !

pre možda 2 nedelje došli su mi tehničari elektrodistribucije na vrata s obrazloženjem da treba da promene neispravni uklopni sat. A baš sam nekoliko dana pre toga gledao na TV-u kako se od sad uvodi daljinsko merenje, i kako distribucija preuzima sve troškove zamene i popravke brojila... Ja sam se stvarno zapanjio njihovom ažurnošću, i čak sam im se zahvalio !

Ali, ne leži vraže, račun za utrošenu el. energiju bio je prilično uvećan, bez jasnog obrazloženja ... Odgovor službenika bio je da novi uklopni sat košta 3400 dinara, i da će to biti naplaćeno preko računa narednih meseci (kako su fini, dozvolili su plaćanje u ratama). Na moje pitanje da li je zamena satova od skoro obaveza distributera, odgovor je sasvim logičan : Kvar je prijavljen pre donošenja nove odluke, tako da trošak zamene pada na mene ! .... A ko zna da li bi ikad i obavili zamenu, da im se nije žurilo zbog nove odluke...

I ko sad kontroliše daljinska brojila ? da li postoji neko ko nadgleda našeg distributera, ili mu ovo daljinsko merenje daje pravo da na računima stavlja proizvoljne cifre kao utrošak el. energije ???
 
Neke firme, koje imaju i "strateški" značaj, nije nužno privatizovati. Kad bi država bila stvarno pravna, ne bi u pomenutim domaćim firmama mogao da radi šta ko hoće.
Hrvati zaista prednjače u nekim stvarima, ali im je spoljni dug ogrooman, mnogo veći nego naš. Dalje, što se tiče IT-a, imaju i oni monopol -> HT je nedavno kupio Iskon, čime se dalje smanjila konkurencija ISP-ova.
 
bojan p:
U mobilnoj možda i mogu, ali je ovde reč o Internetu preko žice, za koji Telnor nema dozvolu niti može da je ima jer monopol još uvek nije ukinut. :(


Sta sprecava Telenor da ponudim IPS-ovim u zemlji bezzicni link sa mnogo vecim propusnim opsegom, dalje... pa... primera radi, poprecna linija sa linkom od 128kpbs kod Telekoma, bez PDV-a iznosi nesto manje od 11 000,00din. sto je previse... zasto oni ne bi ponudili nesto bolje, brze, jeftinije... po nizoj ceni... Ne znam sta zakon tacno kaze po tom pitanju (mada, ne bi me zacudilo da su u potpunosti na strani Telekoma)... ali... uvek ali.
Na kraju... nada umire oslednja, i dalje verujem da ce u skoroj buducnosti Srbija progledati, ili sto se tice interneta "prodisati"... trenutna situacija je porazavajuca... :-|
 
nikodim:
Sta sprecava Telenor da ponudim IPS-ovim u zemlji bezzicni link sa mnogo vecim propusnim opsegom, dalje... pa... primera radi, poprecna linija sa linkom od 128kpbs kod Telekoma, bez PDV-a iznosi nesto manje od 11 000,00din. sto je previse... zasto oni ne bi ponudili nesto bolje, brze, jeftinije... po nizoj ceni... Ne znam sta zakon tacno kaze po tom pitanju (mada, ne bi me zacudilo da su u potpunosti na strani Telekoma)... ali... uvek ali.
Na kraju... nada umire oslednja, i dalje verujem da ce u skoroj buducnosti Srbija progledati, ili sto se tice interneta "prodisati"... trenutna situacija je porazavajuca... :-|
Sateltiski linkovi pre svega nisu jeftini, tako da čak i da Telnor-u uspe da dobije dozvole za postavljanje stanica koje bi ostvarile komunikaciju sa satelitima i dalje je to skupa i ne baš jednostavna operacija. Pod uslovom da sve to prođe sledi povezivanje ISP-ova na satelit preko Telnora i onda ... ono najteže kako da se krajnji korisnici povežu sa ISP-ovima?! Žicom ne može jer je to i dalje u dvorištu Telekoma, tako da ostaje jedino wireless.

Ni do sada postavljeni wireless ne rade kako treba u dosta slučajeva, jer se uvek nađe neko "pametan" da ometanjem signala preotima korisnike ili da pojačavanjem signala dobaci onoliko koliko mu treba da ne bi montirao dodatne tačke, tako da sa ekspanzijom wireless-a sledi totalno ludilo u toj oblasti. (Na primer, od Beograda do Vršca neki koriste samo jedna među stanica, pa ti sada izračunaj koliko je puta signal emitovanja tih stanica veći od dozvoljenog!) Sem toga pristojna wireless oprema je skuplja nego neki ADSL modem, tako da i o tome treba voditi računa, plus naravno što ti treba mesto gde možeš da postaviš antenu i ono najbitnije optička vidljivost između dve antene. Da ne pominjemo i odgovarajuće zaštite tih prenosnih puteva, pošto to ne bi trebali da bude javne pristupne tačke, zar ne?

Sve u svemu za "poslednju milju" što bi se reklo koriste se žice i to je jedan od razloga zašto je i napravljen ADSL, da bi se iskoristila postojeća infrastruktura, koja je kod nas loša, bezobrazno skupa i vlasništvo je Telekoma.

Znam da nada umire poslednja i drago mi je da kod tebe ona još uvek živi. Kod mene je nada odavno umrla po pitanju Interneta a i dosta drugi stvari, na žalost.
 
sorlaag:
Neke firme, koje imaju i "strateški" značaj, nije nužno privatizovati. Kad bi država bila stvarno pravna, ne bi u pomenutim domaćim firmama mogao da radi šta ko hoće.
Hrvati zaista prednjače u nekim stvarima, ali im je spoljni dug ogrooman, mnogo veći nego naš. Dalje, što se tiče IT-a, imaju i oni monopol -> HT je nedavno kupio Iskon, čime se dalje smanjila konkurencija ISP-ova.
Kada bi država bila pre svega država i normalna, onda bi mnoge stvari bile drugačije. Na žalost, ovde ništa nije normalno, a tzv. država liči na sve, samo ne na državu.

Nisam baš razumeo kakve veze ima spoljni dug Hrvatske sa razvojem Interneta kod njih? :shock: Mora biti da sam nešto bitno proustio.
 
Neko je pomenuo u ovom topicu da su Hrvati uvek bili napredniji od nas, pa sam odgovorio na tu opštu konstataciju...
Kada je o IT reč, samo da napomenem da Hrvati nemaju (ili bar do pre godinu dana nisu imali) računarsku izdavačku kuću, već su upućivani na Mikroknjigu, Cet, Kombib...
 

Back
Top