Razlika izmedju IDOLA i IDEALA???

Dobro,dobro....
Evo jednog pitanja:Uzivotu ste sigurno culi kako je lose imati idola,a ideal je skroz pozitivan faktor za zivot.Zasto?
Mozda idol predstavla osobu koja je u mnogim slucajevima precenjena.A osoba koja ima idola zeli da se skroz poistoveti s njim,da ga imitira u svemu,sto moze preci u bolesnu opsesiju da BUDE ON.
A ideal je neko cije nam se osobine dopadaju i od koga ucimo analizirajuci ga,kako da i mi dodjemo do tog uspeha,ali ne i da postanemo njegov klon(sto se cesto desava kod osoba s idolom).
 
Idol, prema dragoj nam Crkvi, je samo jedan - Isus Hrist, i zato ne smemo imati drugog idola odim njega - otuda i negativan stav prema njima, najpre... Osim toga, priča je bila lepa da se narod "premetne" u monoteizam...
Ali, avaj, idol zaista ne može biti pozitivna pojava, samim tim što su idoli po pravilu pogrešni.
I kada nisu, ne znam kakvi ljudi osećaju potrebu da se nekome dive (nije da ih nema...)
Maloumno je to.

A ideal, koliko ja shvatam tu reč, nije osoba niti opipljiva stvar već nešto slično ideji, nešto čemu težimo i što ne mora obavezno da bude neoriginalno. Mada i oni u doroj meri sputavaju čoveka i često prelaze u opsesiju ili preteranu ambiciju, barem daju neku realnu korist. Uglavnom.
Ako se ne dostignu, onda su izvor velikih frustracija i šta ti ja znam.
 
Idol je materialan, ideal nije.
Otud kod IDEALA nema mogućnosti razočarenja.
Jednostavno: s idealom ti JESI bolji čovek, a idolom se ograničvaš na - već postojeće. Koji će ti moj idoli? :)

Bolje je satkati tu mayu od principa nego od šiški, gitari, revolucije i sl...ili sisa, poršea, i trača...ili whatever. :lol:
 
HELLGIRL:
Dobro,dobro....
Evo jednog pitanja:Uzivotu ste sigurno culi kako je lose imati idola,a ideal je skroz pozitivan faktor za zivot.Zasto?
Mozda idol predstavla osobu koja je u mnogim slucajevima precenjena.A osoba koja ima idola zeli da se skroz poistoveti s njim,da ga imitira u svemu,sto moze preci u bolesnu opsesiju da BUDE ON.
A ideal je neko cije nam se osobine dopadaju i od koga ucimo analizirajuci ga,kako da i mi dodjemo do tog uspeha,ali ne i da postanemo njegov klon(sto se cesto desava kod osoba s idolom).

А што питаш кад све лепо знаш?
То је то.

Додуше, идал не мора да буде особа....може много тога....идеал је оно чему тежимо.
 
''А ко беху они диви који су те напред звали,
који су те ојачали,
који су ти крила дали?
-ТО БЕЈАХУ ИДЕАЛИ!
Без њих нема више лета над облаком мрака густа,
без њих би се малаксало,
бет њих би се брзо пало,
свет би био гроб без цвета,
живот празан-младост пуста!''
 
Zmaj? Svetli grobovi, pa da! :D

Problem je što, kad se osvrnemo unatrag, i nema nekih...mnogo svetlih primera. Prva socijacija na nazzi istoriju meni je - kumoubistvo, oceubistvo, pedofilija....ZNAM da ima i nešto drugo, bolje, ali - ovo su moje asocijacije.

Šta s idolima, gde to vodi...ima jedan sjajan stih EKV-a (baš je retro :lol: ) - Mi smo na putu - MI PRAVIMO PUT.


Čini mi se da su idoli za nejač...
 
Verovatno ima i toga. Hoću da kažem da svi ljudi koje volim imaju neku baš onako tužnu sudbinu.....nešto zayebano, mahom, tužno, sentimentalno...kapiraš? Nema SVETLIH primera. Oni su u sadašnjosti.
Mislim, Hellen, ja STVARNO ne mogu da se ložim na Milevu A. , na Teslu, na Nikolaja V, na Njegoša...(na Njegoša se ložim, u stvari, bio je opak frajer, vaistiny :P ), nekako mi ...ne ide :) Mislim, možda mi generalno idolisanje ne ide od ruke...

Imaš li TI idola?:)

Oh....vraćam se u svoj kenozoik. Tamo nema ovako komplikovanih društvenih zahteva. 8)
 
Zbunilo me pitanje... sta je uopste slicno kod ta dva pojma?!

Idoli se oponasaju.
Idealima se tezi.

Ideal je vrednost u koju verujes, koju cenis, i kojoj sopstvenim razvojem pokusavas da se priblizis.
Idol je licnost koja se obozava, cijim oponasanjem pokusavamo da prenesemo deo vrednosti koju idol ima - na sebe.

Tako nekako. Boli me glava od ove klime, ne mogu da mislim... a ko zna sta tek pisem.
 
pa da, to je to. :)



Koji su vam ideali? Hellen, zezaš me da JOŠ imaš ideale :D
Inače, postoji jedna prihvaćena teza da je verovati i vladati se po nekim boljim od ovih domaćih, najbanalnijih, principa u stvari - mlados'- ludos' faza, te još smo iii-haj zeleni / naivni / glupavi.....

Kanda odraslos' znači i gubitak vere? :? Jeste li imali takva iskustva?
:twisted:
 

Back
Top