Istine i zablude o bombardovanju 1999.

Ja sam mogu reći da poznam učinak na cilju svega od 5.56 pa do 262mm(osim 57,88 mm i 203). Slijedom nesretnih okolnosti, bio sam pod vatrom svega. Pa tako mogu reći nešto i o kazetnim bombama., odnosno djelovanju orkana. Kao i sva sredstva..to nije baš toliko učinkovito kako se priča. Da ubijaju ..ubijaju ali... imaju mane..mana im je nejednoliki raspored pri udaru na tlo a osim toga kod ovog tipa je takvo rasipanje gelera da ti je bolje ostati u stajaćem položaju nego u ležećem... čak se pričalo kako je najbolje pokušati pri prvom zvuku baciti se na haubu auta ili bilo gdje na povišeno. To je nešto slično kao kod minobacača di uvik imaš tih 0.5-1.5 sekundu koja te obično spašava. Ja sam za tih 0.5 sekundi(zato sto sam tad bio iskusan za razliku od onih drugih nesretnika koji su tad stradali.) maknuo se u portun odnosno ulaz zgrade. To se dogodilo kod HNB u zg-u, 2.5.95.
E sad, Jna je imala ako se sijećam bombe tipa oznake bl255, vjeroajtno im je težina bila 255 kg. Gledao sam kućište te bombe, sva je napravljena iz kombinacije aluminij plastika i meni je izlgledala kao nekakav pokvareni izrod neonske reklame i i onog uređaja za kvarcanje. Unutra su išle veće i i sigurno snažnije bombe od onih malih iz orkana. Učinak tih većih ne znam ali su vjerojatno bile po snazi, broju gelera i načinu raspršivanja kao i kod mb60..znači ako si u zatvoreneom ne može ti ništa.
 
sumnjivi skrenuo si malo s teme.
koliko sam ja shvatio covek je rekao posto znam kakav efekat prouzrokuju kasetne bombe (imala ih je i JRV) znaci mislio je da pokaze odakle je upoznat sa dejstvom, a ne sad tu neka poredjenja nas i ostalih.
Tex je dobar poznavaoc americke aviacije i naoruzanja, Neverujem da treba da se dovodi pod pitanje njegova strucnost po tom pitanju.
Netreba da teramo mak na konac ali te fore kakve su to bombe?..
Ko da ne znate da kad bacis kasetne na urbanu gradsku sredinu efekat nije isti ikad bi bacio iste na otvoreni prostor.Doste prepreka tipa kuca,zidic,auto,drvo,.. pa efekat manji.
Poredejenja nas i ostalih ja zato sto se bez razloga u pricu uvlaci JRV.Ima li neka drzava sa RV da nema u svom arsenalu kasetne?Samo sam postovanom zeleo da skrenem paznju da neki i ako imaju kasetne nece ih baciti na civile,pa samim tim prica sa JRV je NEPOTREBNA.Ili nece bombardovati autobus sa raktema V-Z.Kao sto nece bombardovati most u trenutku kad preko istog prelazi putnicki voz.
Zamisli da postavim stupidno pitanje kakva je to raketa,bomba, V-Z koja je u autobusu Nis ekspresa pobila samo tridesetak putnika, a izmedju ostalog znam da je i JRV poseduje u svom naoruzanju?To poredjenje broj zrtva-efikasnost sredstva je degutantno,ili ne?
Neki ne zele da shvate da je bombardovanje civilnih ciljeva kod nosioca demokratije uobicajna praksa(greska).Cemu onda "cudjenje"
Postujem Texa, ali ne verujem da je naivan.
 
Ja sam mogu reći da poznam učinak na cilju svega od 5.56 pa do 262mm(osim 57,88 mm i 203). Slijedom nesretnih okolnosti, bio sam pod vatrom svega. Pa tako mogu reći nešto i o kazetnim bombama., odnosno djelovanju orkana. Kao i sva sredstva..to nije baš toliko učinkovito kako se priča. Da ubijaju ..ubijaju ali... imaju mane..mana im je nejednoliki raspored pri udaru na tlo a osim toga kod ovog tipa je takvo rasipanje gelera da ti je bolje ostati u stajaćem položaju nego u ležećem... čak se pričalo kako je najbolje pokušati pri prvom zvuku baciti se na haubu auta ili bilo gdje na povišeno. To je nešto slično kao kod minobacača di uvik imaš tih 0.5-1.5 sekundu koja te obično spašava. Ja sam za tih 0.5 sekundi(zato sto sam tad bio iskusan za razliku od onih drugih nesretnika koji su tad stradali.) maknuo se u portun odnosno ulaz zgrade. To se dogodilo kod HNB u zg-u, 2.5.95.
E sad, Jna je imala ako se sijećam bombe tipa oznake bl255, vjeroajtno im je težina bila 255 kg. Gledao sam kućište te bombe, sva je napravljena iz kombinacije aluminij plastika i meni je izlgledala kao nekakav pokvareni izrod neonske reklame i i onog uređaja za kvarcanje. Unutra su išle veće i i sigurno snažnije bombe od onih malih iz orkana. Učinak tih većih ne znam ali su vjerojatno bile po snazi, broju gelera i načinu raspršivanja kao i kod mb60..znači ako si u zatvoreneom ne može ti ništa.
Sve si lepo rekao.Samo bih dodao da je konfiguracija terena,sama sredina,i broj civila,vojnika,.. mix koji ce uvek davati razlicite rezultate po broju zrtava.
Ovde neki "ne zele" da se sete kakve efekte je napravila upravo ta kombinacija u prvom zalivskom i "Putu za Basru"Otvoren prostor,neprekidna kolona irackih vozila,nigde zaklona.Jos ni danas se nezna tacan broj zrtava iracana koje im je pricinilo tada americko RV.
Ispada cim je kasetna, u startu 100 mrtvih.
 
Upravo sam to mislio...ali OK, sumnjivi je pristojan covek i verujem da je to napisao zato sto mu je moj komentar "zazvucao" onako kako meni nije bila namera, a ne da bi mene diskreditovao.

U svakom slucaju, ponavljam da sam imao u vidu komentar Microwave-a kada sam ono pisao, a prema njegovom komentaru moze da se zakluci sve osim da su mesta gde su bombe pale bila prazna.

Svaka pojedinacna zrtva ja uzasna i nije smela da se dogodi...ali kada podvucemo crtu 10 je beskonacno manje od 11, a kamoli hiljadu ili vise...a ne verujem da bilo ko iole ozbiljan misli da onakva vazdusna armada nije bila u stanju da ubije vise od 10 ljudi a da je htela...

O.K Tex izivnjavam se zbog grubih reci,ali malo to pogodi zicu.Da je neko drugi pisao tako nesto sumnjam da bih se toliko naelektrisao.Ipak ti prilicno poznajes prilike u americkom vazduhoplovstu,pa znas sta mogu i cemu su sve skloni.
 
Tex je dobar poznavaoc americke aviacije i naoruzanja, Neverujem da treba da se dovodi pod pitanje njegova strucnost po tom pitanju.
Netreba da teramo mak na konac ali te fore kakve su to bombe?..
Ko da ne znate da kad bacis kasetne na urbanu gradsku sredinu efekat nije isti ikad bi bacio iste na otvoreni prostor.Doste prepreka tipa kuca,zidic,auto,drvo,.. pa efekat manji.
Poredejenja nas i ostalih ja zato sto se bez razloga u pricu uvlaci JRV.Ima li neka drzava sa RV da nema u svom arsenalu kasetne?Samo sam postovanom zeleo da skrenem paznju da neki i ako imaju kasetne nece ih baciti na civile,pa samim tim prica sa JRV je NEPOTREBNA.Ili nece bombardovati autobus sa raktema V-Z.Kao sto nece bombardovati most u trenutku kad preko istog prelazi putnicki voz.
Zamisli da postavim stupidno pitanje kakva je to raketa,bomba, V-Z koja je u autobusu Nis ekspresa pobila samo tridesetak putnika, a izmedju ostalog znam da je i JRV poseduje u svom naoruzanju?To poredjenje broj zrtva-efikasnost sredstva je degutantno,ili ne?
Neki ne zele da shvate da je bombardovanje civilnih ciljeva kod nosioca demokratije uobicajna praksa(greska).Cemu onda "cudjenje"
Postujem Texa, ali ne verujem da je naivan.

Pa da, to je to...
 
@ nesbridzis
Bez uvrede ali ti meni nisi jasan. Ti svetsku politiku objasnjavas na nivou deteta cetvrtog razreda: mi se njima nismo svidjali i oni su se iznervirali i opalili nas po usima, samo pogledaj post covece. I sta ako cemo u armiju ako pocne sranje, sta hoces da kazes, ko hoces da ti brani zemlju. Uostalom secam se dobro prvog dana bombardovanja granicni je prelaz bio pun ceo dan su cekali na red da pobegnu. Pazi foru ako nesto pocne 100% cemo u vojsku, pa gde cemo, u kafanu mozda?
 
Ne znam da li si sarkastican, pokusavas da me zajebavas, ili ne ali ako smatras da u slucaju nekog sukoba nemas moralnu obavezu da sam obuces uniformu, bez da te iko poziva i goni onda ja i ti nemamo uopste o cemu da razgovaramo. Ne pitaj sta ce tvoja zemlja da ucini za tebe vec sta ti mozes uciniti za svoju zemlju!
 
U pravu si pjer. Meni samo nije jasno kako isti ne kontaju da mogu i sada da putuju ali para nema. Onaj ko ima pare da ode negde tome niti smeta da priceka vizu niti da je plati a ova nasa sirotinja oce negde da ide, ja to ne bi pustio dalje iz avlije dok ne nauci da misli prvo a ne da gleda TV i da se pali na sve i svasta. Cuj ti to ako nesto pocne 100% cemo u armiju, pa gde bi bilo logicno da odes.
 
Da a kada dobiju tu cuvenu vizu 2020 onda ce da putuju sa 300e prosecnom platom kolika je sad ? kako ?

pa i sad se moze putovati, bez ikakvog odlaska u ambasade, eno pregledajte turisticke ponude, agencije sve srede,samo vi izvadite 1000-2000e i pokazite na mapi sveta! najmanji trosak je viza , 30e! dakle, nema putovanja dok plata ne bude najmanje tolika!
 
Pa zi ti to. Pa burazeru kad svetska gospoda ide u turizam ne ide yugom, da ustedi benzin, ne nosi hranu od kuce, da ustedi hranu, ne spava u kolibi, da ustedi na hotelu, ne zapali na dan spava u kolima pa se vrati. Oni imaj u finu platu, idu radi uzivanja, ne zale da potrose i boli ih ona stvar za vizu. Sto rece zrnan nema turizma dok ne dignemo standard u svojoj kuci. Pa i da nam daju vize alooooooooo ljudi gde biste to vi. samo avionska karta do SAD je 2000 $ i sad te pitam sta ti ima da trazis tamo.
 
a pazi ti sebe. nije paradajz turizam ako ti hoces da sednes sa drustvom u auto pa odes malo u ovaj grad, pa malo u onaj grad, pa vamo tamo, odsedaces mozda u hotelima mozda u privatnom smestaju, spontano da putujes to je sustina svega. a ne da me ponizavaju u ambasadama i da moram rutu tacno da im dam i od nje da ne odstupam. lakse se izadje iz zatvora nego iz ove zemlje.
 
Nije prva klasa. Te karte koje si ti video jesu jeftine ali ti treba par dana da stignes. Camis po aerodromima i po ceo dan

Izvini prijatelju ali debelo greshish karta od LA do Londona (Virgin Atlantic) pa od Londona do Bgd-a (JAT) koshta manje od 900$, van sezone je cena oko 750$. Razlika izmedju letova je 2 sata, tako da nema rechi o bilo kakvom chamljenju na aerodromu.
 

Back
Top