Istine i zablude o bombardovanju 1999.

Zoki, to je bilo stvarno opširno, Thx. Ali sam se malo izgubio u brojkama, prvo spominješ brojku 1002 a onda 524. Druga brojka se odnosi na što?Jesi li mislio da su to oni koji su stradali od bombardiranja samo iz zraka?
Znači definitivno je bilo krvi do koljena. A kad kažeš da je u 124. motoriziranoj bilo vrlo iskusno ljudstvo, što si pod tim mislio? Rezervisti i ekipa na odsluženju očigledno to nisu....
Ameri su imali na vezi ono što se kaže uzduž i poprijeko dobar dio generalštaba još za vrijeme jna, a ova situacija govori da su neke informacije očigledno išle i obrnutim putem(najvjerojatnije po nekoj prijateljskoj liniji). Ali ovako kako je akcija opisana ..sve me to podsjeća na rani početak , tj, na prvu polovicu i sredinu 91. Kolone autobusa prije plitvica na Koranskom mostu(btw kraj kojeg sam se odmarao prije samo 2 sata), borovo selo, mirkovci.... itd. I s druge strane se jako puno krvi prolilo zahvaljujući samo ne iskustvu.
Tako da su sve postrojbe na svim stranama bile daleko bolje u svim pogledima 95. nego 91.godine.
A ovi albanci su izgleda naletili na jednu takvu.
 
Veoma sumnjam da su B-2 koristili nevodjene bombe. Uz to, koliko znam, SAC je prestao da postoji negde pocetkom 90-ih godina, mozda nesto slicno (zvanicno) ima vazduhoplovstvo Ruske federacije. Nisam siguran da bi to sto pominjes moglo da se nazove "strateskom avijacijom".

Ne, sigurno te nisam 100x pitao da li si iz USA...skoro da mogu da garantujem da te nikada nisam to pitao.

Ako si iz USA, onda se stvarno zna ko jedino mogu da budu tvoji. Ja sam iz Srbije (ranije iz SFRJ i iz SRJ), te za mene nema dileme.

pa to mu je osnovna namena, znas koliko jedan b2 ili jedan b52 mogu kasetnih i nevodecih bombi da izbace ? tepih bombama i ne mozes tuci nijednim osim sa ta dva aviona, i nisu to skroz ne vodece bombe, one se vode preko gps, koji imaju u sebi, pa se prilikom ispustanja bomba sama navodi, zakrilcima, ali nije to toliko precizno kao laserski navodjeno!
u nasem zargonu to jeste, bukvalno 5 aviona iz naleta, sa velike visine pokriju ogromnu povrsinu pri samo jednom naletu, klasican naziv koji mi imamo za to, je ''strategisko bombardovanje'' ! dakle bombardovanje da bi se napravio klin, i slobodan put pesadiskom nastupu!

da rodjen sam u usa, i vise sam ''nas'' nego ti! koji si rodjen u srbiji, ali vuces na neku drugu stranu, pri tome nema veze sto si druge nacije, jer bilo je mnogo i madjara u tom ratu koji su se hrabro borili na strani svoje drzave, tadasnje jugoslavije, ali ti nisi tog obraza i te casti! ili mi se cini ? mada niko od tebe netrazi da ides u rat, vec samo da postupas u skladu sa interesima tvoje drzave, drzave sviju nas!
 
Zoki, to je bilo stvarno opširno, Thx. Ali sam se malo izgubio u brojkama, prvo spominješ brojku 1002 a onda 524. Druga brojka se odnosi na što?Jesi li mislio da su to oni koji su stradali od bombardiranja samo iz zraka?
Znači definitivno je bilo krvi do koljena. A kad kažeš da je u 124. motoriziranoj bilo vrlo iskusno ljudstvo, što si pod tim mislio? Rezervisti i ekipa na odsluženju očigledno to nisu....
Ameri su imali na vezi ono što se kaže uzduž i poprijeko dobar dio generalštaba još za vrijeme jna, a ova situacija govori da su neke informacije očigledno išle i obrnutim putem(najvjerojatnije po nekoj prijateljskoj liniji). Ali ovako kako je akcija opisana ..sve me to podsjeća na rani početak , tj, na prvu polovicu i sredinu 91. Kolone autobusa prije plitvica na Koranskom mostu(btw kraj kojeg sam se odmarao prije samo 2 sata), borovo selo, mirkovci.... itd. I s druge strane se jako puno krvi prolilo zahvaljujući samo ne iskustvu.
Tako da su sve postrojbe na svim stranama bile daleko bolje u svim pogledima 95. nego 91.godine.
A ovi albanci su izgleda naletili na jednu takvu.

ne cifra od 1002 su ukupni gubici vojske i policije u borbama na kosovu, od kada je to pocelo, pa do kraja bombardovanja! ne znam koliko si upucen, ali pre bombardovanja su bile ogorcene borbe, u jednom trenutku je ovk drzala 60 % teritorije kosova, onda je krenula ofanziva vj, u kojoj su oni totalno unisteni, jedna od akcija vojske cuveni ''racak'' gde je ubijeno ne znam sada ali mislim oko 70 terorista je bio i jedan od povod za bombardovanje! recimo od vecih bitaka je bio napad srpske vojkse na orahovac, koji je bio totalno opasan rovovima, i dobro naoruzan i ukapan, a u njemu oko 1500 terorista, masovna stradanja pripadnika ovk, albanaca su bila glavno sredstvo propagantnog rata, jer su predstavljani kao civilne zrtve,i zrtve agresije srbije,uvek je ginuo i odredjen broj albanskih civila, a to je snimano i preuvelicavano, znas vec kako to ide, evo sada sam se i ja raspitao, i ona cifra o 3000 stradalih srpskih civila za vreme nato bombardovanja je prepunpana, neki kazu da se brojka krece od 1000 -1500 al ja stvarno ne znam koja je cifra prava!

524 vojnika i oko 100 policajaca je poginulo od pocetka, do kraja bombardovanja! dakle 1002 je ukupno,racunajuci i borbe pre nato napada. a ovih 524 +100 je za vreme bombardovanja, naj manje iz vazduha, a najveci broj od borbi prilikom dve akcije , strela 1 i strela 2 koje su bile kopneni napadi, uz podrsku avijacije!

kako je dojava o napadu stigla, i kojim putem ja stvarno ne znam, verujem da to zna samo jako mali broj ljudi u vrhu. ali da mi neko kaze da je to bila koicidencija, u to ne verujem!

to koliko su oni koji su bili u redovima vj na pastriku bili iskusniji, premazaniji, i prosto receno borci sa mnogo vecim znanjem ti govori i krajnji bilans te bitke, iako je napadac (ovk, mudzahedini, nato specijalci, itd) imali apsolutnu prevlast, armadu bombardera, borbenih helikoptera, artiljeriju koja nije morala da se krije kao nasa, snimke iz satelita, spijunskih aviona, i bes letelica, oni su tu tako stradali, da o tome bolje procitaj sta sami oni kazi, i pogledaj koliko ima imena spomenik koji su tu napravili (naravno da se americki , nemacki i engleski specijalci, i mudzahedini tu nisu brojali, i njihova imena se nisu upisivala) te se cifre krecu i vrte oko 1500 ! u 7 dana pokusaja proboja, posle toga, vise kopnene agresije, tj napada nije bilo, to ti sve govori o tome kako je napad prosao, a nato je sam posle kraha akciju nazvao ''slomljena strela'' prosto vj je bila proucila sve akcije avijacije koje je amerika imala do tada, a posebno irak, i iskoristila je sve mane te mocne armade (znas vec, makete, lasne dojave, kontra obavestenja, lazne toplotne izvore) e zamisli ti sada kada krenes u napad, mislis da je sve ispred tebe ocisceno, da su artiljeriska orudja unistena, a ono ispred tebe se pomerila cela linija odbrane, artiljeriski polozaji su bili lazni, i u svoj toj konfuziji te zadese vojnici sa po 5, do 7 godina iskustva u ratu, i plus ubitacna artiljerija minobacaca i 152mm topova i haubaci za koje si mislio da ne postoje a kojima rukuju ljudi koji su do tada 5 godina u bosni, i 2 godine na kosovu proveli uz takava ili slicna orudja! mozes misliti koji tu moral i koje tu znanje vlada.

onima koji su jurisali i napadali preko pastrika je bilo isto onako , kao sto je bilo nama, kao jednoj elitnoj jedinici u bosni, kada su u tu bosnu poceli da pristizu mudzahedini sa 5, 10godina ratnog iskustva!!! e mozes misliti koliko smo mi 92 bili ''elitni'' u poredjenju sa njima! da su bili naoruzani kao i mi, ja sada stobom verovatno ne bi ni pricao... ali je razlika, sto su amerikanci podcenili vojsku jugoslavije, posebno sto se ona za takav rat spremala, i znala sve prednosti i mane, nato avijacije! i iskoristila ih, a ovk je bila precenila moc bombardovanja natoa, i zbog toga platila cenu.a mi smo odma, prilikom prvih borbi uvideli,koliko su iskusni i premazani ti mudzahedini, a ono sto se o njima prica kao narkomanima, itd, to je propaganda! bre mi smo od zarobljenih mudzahedina 92,93 ucili ratne fore...

prostim recima prvog dana rata, VJ je znala sve o natou, sve o njihovoj strategiji, nacinu, merama, a nato nije znao nista o strategiji vojske jugoslavije, i njenim kontra merama! pa zamisli samo sta se desilo kada su oni videli snimke povlacenja kompletnih oklopnih jedinica sa kosova, netaknutih! a bili su misljenja da one vise ne postoje! pa posle toga, a mislim da to i znas, je 80% visokih oficira natoa koji su ucestvovali u toj akciji, ili bilo penzionisano, ili razalovano! prosto mi smo se naucili na primeru iraka, a tamo su amerikanci u 20 dana ubili 50 000 vojnika, i unistili skoro svu vojnu moc, od oklopnih do pvo jedinica! prosto mi smo imali srece, da smo imali na cemu da studiramo, i znali smo sa cim se borimo, a nato je kasno shvatio da bombarduje makete , i lazne izvore toplote, a ne tenkove, i pvo sisteme!

e ako ti je ono bilo preobimno , sta ces tek reci za ovo :-) eto izvini sto si sve morao da citas....
 
pa to mu je osnovna namena, znas koliko jedan b2 ili jedan b52 mogu kasetnih i nevodecih bombi da izbace ? tepih bombama i ne mozes tuci nijednim osim sa ta dva aviona, i nisu to skroz ne vodece bombe, one se vode preko gps, koji imaju u sebi, pa se prilikom ispustanja bomba sama navodi, zakrilcima, ali nije to toliko precizno kao laserski navodjeno!
u nasem zargonu to jeste, bukvalno 5 aviona iz naleta, sa velike visine pokriju ogromnu povrsinu pri samo jednom naletu, klasican naziv koji mi imamo za to, je ''strategisko bombardovanje'' ! dakle bombardovanje da bi se napravio klin, i slobodan put pesadiskom nastupu!

da rodjen sam u usa, i vise sam ''nas'' nego ti! koji si rodjen u srbiji, ali vuces na neku drugu stranu, pri tome nema veze sto si druge nacije, jer bilo je mnogo i madjara u tom ratu koji su se hrabro borili na strani svoje drzave, tadasnje jugoslavije, ali ti nisi tog obraza i te casti! ili mi se cini ? mada niko od tebe netrazi da ides u rat, vec samo da postupas u skladu sa interesima tvoje drzave, drzave sviju nas!

Nije tacno, "tepih" bombardovanje moze da se izvede i sa B-1.

Bomba nema zakrilca.

GPS vodjenje bombi je danas veoma precizno, verovatno adekvatno laserskom navodjenju, s time da ima prednost nezavisnosti.

Mislim da "tepih" bombardovanje nije isto sto i strategijsko bombardovanje.

Verovatno je bilo Madjara koji su se u poslednjim ratovima borili u JNA i VJ, ali mislim da su svi oni bili drzavljani SFRJ ili SRJ, veoma mi je malo verovatno da je bilo drzavljana Madjarske.

Ako si ti rodjen u USA, imas USA drzavljanstvo i zivis u USA, a proglsavas se kao "nas", onda nemas pravo da uopste pominjes obraz i cast.
 
to koliko su oni koji su bili u redovima vj na pastriku bili iskusniji, premazaniji, i prosto receno borci sa mnogo vecim znanjem ti govori i krajnji bilans te bitke e zamisli ti sada kada krenes u napad, mislis da je sve ispred tebe ocisceno, da su artiljeriska orudja unistena, a ono ispred tebe se pomerila cela linija odbrane, artiljeriski polozaji su bili lazni, i u svoj toj konfuziji te zadese vojnici sa po 5, do 7 godina iskustva u ratu, i plus ubitacna artiljerija minobacaca i 152mm topova i haubaci za koje si mislio da ne postoje a kojima rukuju ljudi koji su do tada 5 godina u bosni, i 2 godine na kosovu proveli uz takava ili slicna orudja! mozes misliti koji tu moral i koje tu znanje vlada.


zamisli samo sta se desilo kada su oni videli snimke povlacenja kompletnih oklopnih jedinica sa kosova, netaknutih! a bili su misljenja da one vise ne postoje!

Bila je i jedna oklopna jedinica iz Bosne, vojske RS, prekaljena u ratu u Bosni i specijalno obucavana i iskusna u borbi u planinskim predelima. Imali su prage kojima su napravili cudo, bilo je i dobrovoljaca - najvise Rusa, trojica Rumuna, dva Bugarina...Rusi su bili neverovatni - medju njima par oficira veterana iz Avganistana, kod njih i oficiri daju strazu, nema zajebancije...
Kad si spomenuo haubice - bili smo jednom prilikom u akciji (dobili smo dojavu da su primecena cetvorica diverzanata u reonu sela Shishman kod Djakovice), kada smo se iskrcali iz 110-tke kod tog sela vidimo neku vojsku. Pitamo ih mi koja ste vi vojska, a oni odgovaraju - haubicari. "Pa gde su vam haubice", pocesmo da ih zezamo i da se smejemo, kao - nije to pistolj pa da ga nosis ispod kosulje...kazu momci - "evo 20m od vas..."mi u shoku - ispred nas maskirane haubice, sanduci sa granatama, yebo te citav grad...pa kad mi nismo mogli da ih vidimo sa 20m sta li su onda mogli ovi iz vazduha...kasnije su te haubice iskoriscene za aerodrom u Albaniji mislim da se zvao Tropoja kojeg su propisno izbombardovali...
 
Strategijsko bombardovanje je uništavanje većih ciljeva i udari po strategijski važnim objektima u dubini neprijateljske teritorije, što je osnovna namena strategijskih bombardera, odakle su i dobili taj naziv. Gledajući efekat "tepiha" i ciljeve na kojima se koristi, on se nikako ne može svrstati u strategijsko bombardovanje, jedina veza tepiha sa strategijskim je isti avion koji vrši obe vrste udara.
 
Strategijsko bombardovanje je uništavanje većih ciljeva i udari po strategijski važnim objektima u dubini neprijateljske teritorije, što je osnovna namena strategijskih bombardera, odakle su i dobili taj naziv. Gledajući efekat "tepiha" i ciljeve na kojima se koristi, on se nikako ne može svrstati u strategijsko bombardovanje, jedina veza tepiha sa strategijskim je isti avion koji vrši obe vrste udara.

Odlicno, potvrdio si ono sto sam ja naveo pod "mislim".

BTW, kako je pravilno reci: strateski ili strategijski cilj?
 
Ja mislim da to što su oni tako pokazali prema albancima tako kako jesu, jako puno govori o njihovim planovima. Njih nije zanima kopneni napad svojim snaga, iskoristili su neuke i nabrzinu dignute albance.... ići u takav napad bez borbenog izviđanja..hmmm. Ne znam, to se događalo na samim početcima rata.
Već sam govorio, da prikrivanje i to stratgijsko maskiranje ima utjecaj u fazi čekanja(koje je jedino moguće i logično rješenje)
Mogu misliti kako je bilo na tim položajima nakon svega toga, vjerojatno niko normalan nakon toga nije osta.
 
Nije tacno, "tepih" bombardovanje moze da se izvede i sa B-1.

Bomba nema zakrilca.

GPS vodjenje bombi je danas veoma precizno, verovatno adekvatno laserskom navodjenju, s time da ima prednost nezavisnosti.

Mislim da "tepih" bombardovanje nije isto sto i strategijsko bombardovanje.

Verovatno je bilo Madjara koji su se u poslednjim ratovima borili u JNA i VJ, ali mislim da su svi oni bili drzavljani SFRJ ili SRJ, veoma mi je malo verovatno da je bilo drzavljana Madjarske.

Ako si ti rodjen u USA, imas USA drzavljanstvo i zivis u USA, a proglsavas se kao "nas", onda nemas pravo da uopste pominjes obraz i cast.

bombe vodjene saq gps om nemaju zakrirce :-) ajde dete oladi, naravno da imaju zakrilce, one se pustaju otprilike prema cilju, a zakrilci dalje, u odnosu na vetar, i ostale promenjljive navode bombu, , imaju 4 zakrilca nazad, i oni se pomeraju tako da se bomba navede na oznacenu lokaciju! aj nemoj biti glup, a praviti se pametan , kada o tome nista ne znas!

strategijsko bombardovanje je, bombardovanje bez primarnog cilja, dakle tuces jednu sumu napal bombama jer smatras da su tu neprijateljske snage, ime je dobilo iz vremena vijatnama! dakle tuces nesto iz sttrategiskih razloga, a to nije jasno odredjen cilj!

ja jesam rodjen u usa, a to sto je moj deda morao da pobegne 45 iz srbije, to je prica za sebe, a ja cak ne mrzim ni one koji su ga proterali, jer i oni sada za razliku od tebe, kada kazem oni mislim na komuniste, imaju patriotski stav! stav koji ima svaki normalan gradjanin srbije. a ja sam mnogo vise dao otadzbini nego ti, i mnogi madjari , drzavljani srbije , su dali mnogo vise ovoj drzavi , nego ti!!!
 
Bila je i jedna oklopna jedinica iz Bosne, vojske RS, prekaljena u ratu u Bosni i specijalno obucavana i iskusna u borbi u planinskim predelima. Imali su prage kojima su napravili cudo, bilo je i dobrovoljaca - najvise Rusa, trojica Rumuna, dva Bugarina...Rusi su bili neverovatni - medju njima par oficira veterana iz Avganistana, kod njih i oficiri daju strazu, nema zajebancije...
Kad si spomenuo haubice - bili smo jednom prilikom u akciji (dobili smo dojavu da su primecena cetvorica diverzanata u reonu sela Shishman kod Djakovice), kada smo se iskrcali iz 110-tke kod tog sela vidimo neku vojsku. Pitamo ih mi koja ste vi vojska, a oni odgovaraju - haubicari. "Pa gde su vam haubice", pocesmo da ih zezamo i da se smejemo, kao - nije to pistolj pa da ga nosis ispod kosulje...kazu momci - "evo 20m od vas..."mi u shoku - ispred nas maskirane haubice, sanduci sa granatama, yebo te citav grad...pa kad mi nismo mogli da ih vidimo sa 20m sta li su onda mogli ovi iz vazduha...kasnije su te haubice iskoriscene za aerodrom u Albaniji mislim da se zvao Tropoja kojeg su propisno izbombardovali...

bukvalno tako! bilo je tako iskusnih i prevejanih boraca, da su se ljudi krstili kakvog su umeca! da nepricamo o momcima iz izvidjackih jedinica, jedinica za navodjenje nase artiljerije, i ostalih, sa ogromnim iskustvom, prekaljeni, i sto je naj bitnije tacno obavesteni o sredstvima i strategiji protivnika! bez iznenadjenja!
 
Strategijsko bombardovanje je uništavanje većih ciljeva i udari po strategijski važnim objektima u dubini neprijateljske teritorije, što je osnovna namena strategijskih bombardera, odakle su i dobili taj naziv. Gledajući efekat "tepiha" i ciljeve na kojima se koristi, on se nikako ne može svrstati u strategijsko bombardovanje, jedina veza tepiha sa strategijskim je isti avion koji vrši obe vrste udara.

PRVI STRATESKI UDARI, I PRVO UVODJENJE TE RECI DOSEZE IZ VIJATNAMSKOG RATA, a oznacava udaere b52 napal bombama po sumama i ostalim terenima, a naziv vodi iz toga, sto je posle takvog napamet udara isla kopnena ofanziva, pa su se takvi , napamet udari nazvali strateski , danas se svi teski bombarderi nazivaju strateskim! toliko od mene
 
Zoran
Tex je i pravu,proguglaj malo i videces da je SAC osnovana 1944 i ugasena 1992.Zasto bi bombarderi bacali napalm u Vijetnamu kad to radi lovacko bombarderska avijacija?U brisucem letu na manjim visinama i dobija se zeljeni efekat,pokrije se veca povrsina.Sa velikih visina bacati napalm?
Strategiska i strateska je igra reci.
 

Back
Top