Pefkohori

Ja sam se vratio iz Pefkohorija pre neki dan. Bio sam sa porodicom i prijateljima 15 noćenja u aranžmanu Travelland-a u kući Avra. Zapravo, predstavljaju tu kuću kao apartmanski hotel, ali ne znam koje kategorije bi ona zapuštena kuća mogla da bude.
Otprilike, samo mesto je ono što sam i očekivao (prema onome što sam pre letovanja čuo, video i pročitao): isto ko Paralia samo na malo višem nivou u svakom pogledu. Dakle, vašarište sa mnogo ljudi (posebno vikendom), kineska roba na sve strane (za veće pare nego kod nas, ali cenkanje obavezno), prenatrpana plaža. O.K. moram da priznam da mesto ima nekog šarma, naročito u starom delu, oko crkve (tačnije, 2 crkve iznad magistrale) i tu i tamo uz obalu (ali samo kad nema velike gužve). Moje najveće razočarenje je sama plaža jer je u najvećem delu vrlo uska (sem u delu ka Haniotiju) i poprilično neorganizovana jer nema tuševa, WC-a, ima samo 2 kabine za presvlačenje, nema spasilaca (ili su se negde zavukli) a za 16 dana samo jednom su je dubinski čistili. Nije mi jasno ko im je dodelio "Blue Flag" jer za takvo znamenje treba ispuniti 29 vrlo rigoroznih uslova, a ovi navedeni nedostaci su standard i na mnogo manje izvikanim gradskim plažama. Samo more nije loše, ali...
...ako ste tamo motorizovani otidite negde na plažu u okolini, tačnije na neku ka jugu, na istoj obali ili na neku na zapadnoj obali. Puno se pričalo o plaži Xenia koja je po fami koja kruži među Srbima (čini mi se, lansiranu od strane naših medija) izuzetna i koja je na oko 2 km od Pefa. Ako je to ono što sam ja video, zaobiđite je, ništa posebno, dobra je tek na neka 4km od Pefa, ali, kad ste već tu, pređite na Glarokavos. Na početku je marina za ribarske brodiće, glisere i manje jahte (mnogo zanimljivije izgleda sam pogled na nju sa brda) a iza nje je plaža u zalivu dužine cca. 2km. Prema marini je sitan beli pesak i tu udaraju malo jači talasi (zato i jeste prah-pesak). Malo dalje odatle su 2 beach bara sa ležaljkama (ima tu Srba koji konobarišu) a što idete dalje, pesak se pretvara u sitan šljunak i voda je sve mirnija, da bi na kraju zaliva bila ravna ko staklo i na samom kraju su stene. S druge strane tog rta je plaža Chrussou ali o tome sledeći put. U zalivu Glarokavos je u zaleđini borova šuma, tako da ima dosta hladovine, a takođe ima i puno kamp kućica u njoj (hipici iz cele Evrope, Grci koji beže od obaveza + Bugari i Rusi), od kojih su pojedine napuštene tokom radnih dana pa možete bez problema da se stacionirate ispred neke od njih. A more plavo i prozirno, ujutru vam se ribice motaju oko nogu, a ako ste vični lovu na hobotnice, možda vam se posreći među stenama (bez brige, ne napadaju ljude, to su mala, plašljiva noćna stvorenja). Jedino se treba paziti osa jer vrlo brzo namirišu i najmanju količinu hrane ili sokova. Ali, gde su borovi, tu su i ose, neminovno.



Hvala vam na ovako opsirnim informacijama i da budem iskrena i ne znam sta da vam kazem jer nije nimalo prijatno cuti ovako nesto o mestu u kom trebam da letujem,ja idem preko agencije Putnik u hotel Paradiso i nadam se da necu imati iskustvo poput vaseg.
Sto se utiska o gradu tice cula sam slicne price ali eto sad je kasno za promene,uglavnom tu je nada da ce biti sve ok
 
Ma evo meni su neki ljudi koji su bili u Haniotiju pricali da je u Pefkohoriju dobar nocni provod, ali da su u Haniotiju lepse i sire plaze. Ova dva mesta su ti na razdaljini od nekih 3 km, pa sad nikad nije tesko ili uvece izaci u Pefkohori ili preko dana nekad navratiti na plazu u Hanioti ;). Bez brige bice ti super.
 
Da li iko zna kakav je hotel Philoxenia u Pefkohoriu? A Dolphin Beach u Possidiu? Ima li neko preporuku za smestaj po mogucstvu na bazi polupansiona, na samoj obali, porodicni odmor, mala deca, treba nam lepa i iskljucivo pescana plaza..... Najlepse hvala onome ko moze da nam odgovori i pomogne!
 
Philoxenia, čini mi se, ima 3 zvezdice i kolko sam mogo da ošacujem od spolja, ne uzgleda loše. Nalazi se u centru mesta, mada malčice izvan glavnog toka zbivanja. U prizemlju je "Beo Beo Grad Bar" gde stalno pevaju neki našinci. Mislim da nema bazen jer je uguran između apartmanskih kuća, tako da ne vidim mesto za tako nešto. Otprilike je 100m od obale i ide se uličicom koja izlazi pravo na dok, a od malo šireg dela plaže, onog ka Haniotiju, je oko 200m.
Dolphin Beach je na samoj plaži u Posidiju, ako se ne varam (tačnije ako je to taj hotel na koji mislim), na južnoj strani Posidi rta. Zapravo, sigurno je tu, jer sa severne strane je plaža Aegeopelagitika i tamo je prvo kamp a onda se nastavlja ta plaža koja je izvanredna i ima manje talasa nego na Posidi plaži (što ne znači da je u Posidiju nešto mnogo uzburkano).
 
Philoxenia, čini mi se, ima 3 zvezdice i kolko sam mogo da ošacujem od spolja, ne uzgleda loše. Nalazi se u centru mesta, mada malčice izvan glavnog toka zbivanja. U prizemlju je "Beo Beo Grad Bar" gde stalno pevaju neki našinci. Mislim da nema bazen jer je uguran između apartmanskih kuća, tako da ne vidim mesto za tako nešto. Otprilike je 100m od obale i ide se uličicom koja izlazi pravo na dok, a od malo šireg dela plaže, onog ka Haniotiju, je oko 200m.
Dolphin Beach je na samoj plaži u Posidiju, ako se ne varam (tačnije ako je to taj hotel na koji mislim), na južnoj strani Posidi rta. Zapravo, sigurno je tu, jer sa severne strane je plaža Aegeopelagitika i tamo je prvo kamp a onda se nastavlja ta plaža koja je izvanredna i ima manje talasa nego na Posidi plaži (što ne znači da je u Posidiju nešto mnogo uzburkano).

Najlepse vam hvala na odgovoru!! A sta biste nam preporucili sto se tice plaze tj dece na plazi? Gde je lepsa plaza, treba nam pesak...... hvala unapred!! :)
 
Posidi i okolina imaju daleko bolje plaže nego što je bilo koja u Pefkohoriju, s tim da u to ne računam izuzetno lepe poludivlje plaže južno od Pefa a to su Glarokavos i Chrusou a one su udaljene 5 odnosno 7km. S druge strane, u Posidiju je slabo snabdevanje, tu su uglavnom hoteli tako da ima tek nekoliko manjih dragstora. Najbliže mesto gde imate pravi supermarket je Skala Fourkas na oko 5km odatle. Možda ima i u Kalandri koja je nešto bliža i nalazi se na brdu, ali nisam video.
Najbitnije za plaže na zapadnoj obali Kasandre je da nema gužve, a ima i više plićaka. To posebno važi za Skala Fourkas gde sigurno do 20m (ponegde čak i dalje) od obale dubina ne prelazi 1m. Ipak, more se ne zamuti od peska kao što se to dešava u npr. Paraliji. Voda je, generalno, toplija nego na istočnoj obali a sunce u prvoj polovini jula zalazi oko 21.00h, s tim da dnevnog svetla ima još nekih dvadesetak minuta, tako da se na plaži sedi makar do pola devet, dok se u Pefu to sve dešava barem pola sata ranije.
 
Posidi i okolina imaju daleko bolje plaže nego što je bilo koja u Pefkohoriju, s tim da u to ne računam izuzetno lepe poludivlje plaže južno od Pefa a to su Glarokavos i Chrusou a one su udaljene 5 odnosno 7km. S druge strane, u Posidiju je slabo snabdevanje, tu su uglavnom hoteli tako da ima tek nekoliko manjih dragstora. Najbliže mesto gde imate pravi supermarket je Skala Fourkas na oko 5km odatle. Možda ima i u Kalandri koja je nešto bliža i nalazi se na brdu, ali nisam video.
Najbitnije za plaže na zapadnoj obali Kasandre je da nema gužve, a ima i više plićaka. To posebno važi za Skala Fourkas gde sigurno do 20m (ponegde čak i dalje) od obale dubina ne prelazi 1m. Ipak, more se ne zamuti od peska kao što se to dešava u npr. Paraliji. Voda je, generalno, toplija nego na istočnoj obali a sunce u prvoj polovini jula zalazi oko 21.00h, s tim da dnevnog svetla ima još nekih dvadesetak minuta, tako da se na plaži sedi makar do pola devet, dok se u Pefu to sve dešava barem pola sata ranije.

Svala cast na detaljnom odgovoru i jos jednom mnogo vam hvala!!!!!
 
Eh, još nešto u vezi Pefa. Ispašće da mnogo zamerki imam na to mesto, mada stvarno nije loše, ali neke stvari koje nisu u redu, zaista zaslužuju da budu pomenute.
Verovatno najveći problem, posebno uveče, je saobraćaj. Ne toliko zagušenje zbog velikog broja vozila, već opasnost koja pešacima preti od sveprisutnih skutera i kvadrisa. To vozi i staro i mlado i Grci i turisti i voze svuda - u pešačkim zonama, po trotoarima. Ulice u centralnoj zoni, ispod glavne ulice, su uveče, od 19 do 03h, zatvorene za saobraćaj. I pored ogromnog broja ljudi koji se tuda muvaju, posebno u u razdoblju 22-01h, gotovo niko ne poštuje zabranu i svi nekako zaobilaze rampe na ulazu u pešačku zonu. Onaj jedan jedini policajac koji se ponekad i spusti dole sa glavne ulice, više im dođe ko maskota.
 
Eh, još nešto u vezi Pefa. Ispašće da mnogo zamerki imam na to mesto, mada stvarno nije loše, ali neke stvari koje nisu u redu, zaista zaslužuju da budu pomenute.
Verovatno najveći problem, posebno uveče, je saobraćaj. Ne toliko zagušenje zbog velikog broja vozila, već opasnost koja pešacima preti od sveprisutnih skutera i kvadrisa. To vozi i staro i mlado i Grci i turisti i voze svuda - u pešačkim zonama, po trotoarima. Ulice u centralnoj zoni, ispod glavne ulice, su uveče, od 19 do 03h, zatvorene za saobraćaj. I pored ogromnog broja ljudi koji se tuda muvaju, posebno u u razdoblju 22-01h, gotovo niko ne poštuje zabranu i svi nekako zaobilaze rampe na ulazu u pešačku zonu. Onaj jedan jedini policajac koji se ponekad i spusti dole sa glavne ulice, više im dođe ko maskota.

Naravno, ovo je bas veliki minus s obzirom da mi idemo sa decom i bitno nam je da je najpre bezbedno.... Hvala na svemu i na svim upozorenjima, pozz
 
Naravno, ovo je bas veliki minus s obzirom da mi idemo sa decom i bitno nam je da je najpre bezbedno.... Hvala na svemu i na svim upozorenjima, pozz

Mi vec godinama idemo sa malom decom u Grcku na more, poslednje dve godine u Pefkohori s tim sto uvek idemo svojim kolima i obidjemo jos gomilu mesta uzduz i popreko, i mogu ti reci da NI NA JEDNOM ali bas ni na jednom mestu nisam mogla da setam ulicom a da ne drzim decu za ruku.
Jednostavno, svuda je guzva, nije to minus koji se odnosi iskljucivo na Pefkohori i koji ce ti upropastiti letovanje.
 
Mi vec godinama idemo sa malom decom u Grcku na more, poslednje dve godine u Pefkohori s tim sto uvek idemo svojim kolima i obidjemo jos gomilu mesta uzduz i popreko, i mogu ti reci da NI NA JEDNOM ali bas ni na jednom mestu nisam mogla da setam ulicom a da ne drzim decu za ruku.
Jednostavno, svuda je guzva, nije to minus koji se odnosi iskljucivo na Pefkohori i koji ce ti upropastiti letovanje.

Nisam ni ja mislila da ih ne drzimo za ruku ulicom, ali po setalistu, mislim tamo gde je iskljucivo pesacka zona.... nisam mislila da cu morati da ih drzim stalno za ruku, a sad vidim da hocu!! Ali, kazem minus upravo iz tog razloga sto to zaista jeste veliki minus! To je kao kad bih po Knez Mihajlovoj u Bgd-u drzala decu za ruku.... nezamislivo!! Ali, necemo dozvoliti da nam to pokvari letovanje, hvala u svakom slucaju, pozz
 
Nisam ni ja mislila da ih ne drzimo za ruku ulicom, ali po setalistu, mislim tamo gde je iskljucivo pesacka zona.... nisam mislila da cu morati da ih drzim stalno za ruku, a sad vidim da hocu!! Ali, kazem minus upravo iz tog razloga sto to zaista jeste veliki minus! To je kao kad bih po Knez Mihajlovoj u Bgd-u drzala decu za ruku.... nezamislivo!! Ali, necemo dozvoliti da nam to pokvari letovanje, hvala u svakom slucaju, pozz

Da, u pravu si, nema tamo nazalost nicega sto bi se moglo porediti sa Knez Mihajlovom, odnosno mirnom setnjom kroz nju. Ono sto se u Grckoj smatra "pesackom zonom" preko dana je puno skutera i automobila, a uvece je takva guzva na tim setalistima da se desavalo da mi bukvalno sruse dete ljudi koji ne gledaju kuda idu. Reke ljudi idu u oba smera, kao npr. u Budvi u sred sezone.
Ne da nije za setnju sa malom decom uvece, nego smo te lokacije najcesce izbegavali.
 
Stvar je u tome da moramo shvatiti da su to zapravo sela koja žive samo leti, bez obzira bio to Pef ili Posidi. Pešačke zone u većim gradovima postoje i to se poštuje, ali oni tamo žive od turizma i ako sad ne nahvataju pare, preko zime sigurno neće. Zato i dozvoljavaju sve to.
Mislim, može se desiti i da u najzabitijem mestu izleti motociklista ili auto (a dešavalo se u sred brda, gore, u Agios Paraskevi, na prelazu između istočne i zapadne obale), ali stvar je u tome da u Pefu jednostavno nemate mira, čak ni noću. Previše ljudi, previše svega za jedan pravi odmor. To je mesto za provod i, eventualno, shoping.
Zapravo, ako želite da Halkidiki doživte na pravi način, idite na Sithoniu (izuzev Neos Marmarasa). Tamo je sve mnogo sporije. Moja preporuka: Toroni, Sarti, Vourvourou, Kalamitsi.
 
Hvala na preporukama - za sledeci put znamo! Moja je zelja bila najpre Atos a zatim Sitonija, ali dok se mi smislili hocemo li ici ili ne...... ostali su samo skupi aranzmani i hoteli.... Na kraju uplatismo Pefkohori, hotel Philoxenia pa cemo videti. Ove godine tako, sledece sigurno drugacije. Idemo tek u sept pa koga zanima kakav je hotel pisacu tek kada se vratimo a tada to vise nece biti nikome vazno.... bar ne do sledece godine ;)
 
Mi smo prošle godine bili u Pefkohoriju ali ne u tom apartmanu.Meni se jako svidelo miran grad ima sve što poželiš plaža čista,ljudi su ljubazni ja svakome preporučujem to mesto.
 
Pozz svima...uplatila sam letovanje preko agencije travelland u Pefkohoriju za koju sam tek kasnije citala na kakvom je lose glasu i koliko ljudi se zalilo..ne samos tos e tice organizacije,to mi ne znaci puno zato sto idemo nasim kolima,vec zbog smestaja...pa me zanima da li je neko boravio ili zna nesto o vili Panorama,koja se cini mi se nalazi na izlasku iz Pefkohorija...bila bih ako ne zna da mi nesto kaze o tome....
 
Vila Panorama jeste na izlazu iy Pefkohorija nije losa tj dobra je moja jedina zamerka je bila sto nemaju klimu, znaci hladjenje iskljucivo u bazenu. Sto se tice pomenute agencije nije bas sve tako crno s obzirom da idete svojim kolima bice to dobro. Agenciji su uglavnom zamerali na njihovom domacinu Stevi ali ja sam bila prosle godine i Steve nije bilo nego je bio Rajko koji je ok. Lep provod
 
Vila Panorama jeste na izlazu iy Pefkohorija nije losa tj dobra je moja jedina zamerka je bila sto nemaju klimu, znaci hladjenje iskljucivo u bazenu. Sto se tice pomenute agencije nije bas sve tako crno s obzirom da idete svojim kolima bice to dobro. Agenciji su uglavnom zamerali na njihovom domacinu Stevi ali ja sam bila prosle godine i Steve nije bilo nego je bio Rajko koji je ok. Lep provod

Kada smo uplacivali videli smo da smo da nema mogucnost klime tako da sam toga vec svesna...nego mene zanima kakav je smestaj,da li su cisti apartmani i bazen?.... ostalo je sve na nama,zar ne ;)
Hvala puno !! :)
 
Ma jesu vila je ok bar je bila prosle godine bazen cist u tom delu grada znaci na izlasku iz Pefkohorija su malo lepse kuce imaju i dvoriste i okolina je super nije gusto naseljena kao u centru znaci sve u svemu ok ako prezivite bez klime tj hladite se u bazenu. Pozdrav i lep provod
 

Back
Top