Ghost?

clan

Primećen član
Poruka
514
Zanima me kako se pravi ghost za windows(valjda se tako zove) da kada reinstaliram windows ne moram sve programe ponovo da ubacujem?? Izvinjavam se unapred ako je bilo!
 
Gost mozes da napravis sa nekim-bilo kojim softverom... ali pre toga moras pripremiti system za tako nesto jednom alatkom koja se nalazi na instalacionom CD-u Windowsa. To je izuzetno bitno ako je racunar deo domena, zbog SAM-a (sto ljudi uglavnom zaborave kada rade takve stvari)... ali ako je kucna masina ondaK mozes da se igras do sutra... KOliko znam Norton je medju boljima za take akcije...
 
Od kolichine podataka na tvome hard disku taj fajl ce biti odredjene tezine. Preporuchljivo je narezati na DVD ili na CD (sve zavisno od tezine fajla) i chuvati za dalju upotrebu.
 
Od onoga trenutka kada napravis ghost, svi tvoji podaci i setovanja ce biti sachuvana u tome fajlu, nakon povratka operativnog sistema iz ghost file-a, sva setovanja ce se vratiti u prvobitno stanje ujedno i sa programima koje si koristio na tome rachunaru. Za update, od onog trenutka kada si napravio ghost, ti update-ovi ostaju u ghost-u. Jedino posle toga sto ti ostaje jeste da dopunis sa Microsoft sajta, dodatne definicije koje su nakon toga izasle. Drugim rechima, odgovor je, potvrdan.
 
Kako se pravi ghost na cd-eu ili dvd-iju? Ja imam acronis true image home i ima ono napravi boot-abilni cd ali posle nigde u meniju nema za cd ili dvd ima samo clone hard na drugi hard i backup?
Da li moze mala pomoc na srpskom?
 
Ne pravi se. Kada ghost program pokrenes, dobices pitanje gde zelis taj fajl da sachuvas na hard disku. kada ga sachuvas i kada uradis ghost svoga rachunara, taj fajl jednostavno narezes na CD ili DVD, ili ga jednostavno ostavis da ti bude na hard disku i dalje (sto nije preporuchljivo). Zatim kada sledeci put budes hteo da vratis svoj operativini sistem u prvobitno stanje,.jednostavno pokreni opet Norton Ghost i izaberi lokaciju gde se nalazi taj fajl, na hard disku, na CD-u ili DVD-u. I to je to.

Acronis true image radi na drugachijem principu, nije ni nalik na Norton Ghost.
Mislim da uopste nisi ni probao do sada da uradis ghost.
 
Citao sam prosle godine na nekoj temi da je neko uradio bootabilbi dvd i onda kada je sve izbrisao sa harda jednostavno pokrenuo sa dvd boot i onda mu se C particija vratila kao sto je bila.
ova verzij a10.400 ne da da napravim ghost na cd jer nije registrovana trazi registraciju.

Evo reseno je to sa registracijom!
Imam jos jedno pitanje npr. crkne hard disk, stavim mu drugi hard i da li onda mogu sa butabilnog dvd-a bez instalacije windowsa da samo sa tog butabilnog dvd-a na kome je uradjen ghost C particije sve vratim kao sto je bilo pre nego sto je crko hard???
 
Ukoliko je operativni sistem stand-alone (kucni rachunar, nije povezan sa bilo kakvim serverima) onda mozes to da uradis. Ono sto je specifichno kod Norton Ghost-a, jeste to sto pamti samo broj stampane ploche (jedinstveni broj svakog rachunara) ukoliko kojim sluchajem probas da povratis ghost na nekom drugom rachunaru sa tim image file-om, imaces problerma sa tim operativnim sistemom (da znas unapred, ne funkcionise i pravi probleme kada isti image koristis na vise rachunara razlichite proizvodnje).

Da skratim:
Mozes to da uradis. Moraces pre bilo chega da uradis format c: na novom hard disku, pa tek onda ghost.
 
The Legolas:
Zatim kada sledeci put budes hteo da vratis svoj operativini sistem u prvobitno stanje,.jednostavno pokreni opet Norton Ghost i izaberi lokaciju gde se nalazi taj fajl, na hard disku, na CD-u ili DVD-u. I to je to.
Ovo mi nije jasno kako cu uopste da pokrenem gost kada nemam nista na hardu, i hocu da vratim sistem pomocu gosta bez instalacije windowsa preko butabilnog dvd-ija??
 
Ljudi sta je Vama?
Ako promenite HardDisk moci cete isti image file da koristite jedino ako je velicina hard diska (ili particije) jednaka velicini image fajla u byte...

@clan Pokrenuces Ghost sa boot dvd-a... Kako ne razumes? Jednostavno ces uzeti DVD, staviti u DVD-ROM i onda u Biosu namestiti da se pokrece sa cd-roma... Pratis uputstva i pokrenes Ghost, a onda stavi disk na kojem ti je gho fajl i vrati sistem...
Kao da je to neka filozofija...
 
nidzesi:
Ljudi sta je Vama?
Ako promenite HardDisk moci cete isti image file da koristite jedino ako je velicina hard diska (ili particije) jednaka velicini image fajla u byte...
Nije tacno!
Postoje programi koji ghost diska od na primer 80GB vrate na disk od 300GB To sam ja uradio na mom sistemu pre neki dan (sinov drugar mi je zapravo to prebacivao,pa se ne secam naziva programa, ali mogu da pitam), sistem se podize ovog puta sa 300GB diska i sve je isto kao i pre zamene diskova.
 
@nidzesi
@clan Pokrenuces Ghost sa boot dvd-a... Kako ne razumes? Jednostavno ces uzeti DVD, staviti u DVD-ROM i onda u Biosu namestiti da se pokrece sa cd-roma... Pratis uputstva i pokrenes Ghost, a onda stavi disk na kojem ti je gho fajl i vrati sistem...
Kao da je to neka filozofija...
Cekaj, jednostavno cu uzeti dvd i staviti u dvd rom, ali da li na tom dvd- iju treba da uradim da bude bootabilan ili mozda treba da na njemu narezem kloniranu particiju C koju sam pre toga prebacio na drugi hard(imam dva)??? Sta prvo treba uraditi?
Nemogu prazan dvd staviti i onda da namesti da bootuje prvo dvd sta ce bootovati ako je dvd prazan??
 
Drugar, mislim da ti uopste ne chitas ono sto je napisano.
Prochitaj pazljivo, imas sve odgovore na tvoja pitanja na proslim post-ovima.
Sve ti je na dohvat ruke, znachi samo pazljivo prochitaj, sve sto je vezano za ovu temu o ghost-u.
 
The Legolas:
@Codemaker, nisi razumeo momka (nidzesi), mislio je na to da velichina hard diska nesme biti manja od velichina ghost fajla.
Momak je napisao:
"jedino ako je velicina hard diska (ili particije) jednaka velicini image fajla u byte..."
Nije pominjao manji ili veci, vec jednak u bajt.
 
Napraviti bootabilan DVD disk sa Norton Ghostom je za mene isuviše teško, tj. nisam pokušavao da napravim, jer sam siguran da ne bi radilo!!! Pokusavao sam sa Nero-om da napravim bootabilan xp, (imao sam instalaciju) ali nisam uspeo... Mislio sam da već imaš napravljen/kupljen butabilan dvd disk sa ghostom na njemu...
Uzmi na netu i skini stariju verziju ghosta, pa probaj da je prema readme fajlu stavis na flopy, a zatim pokrenes... Ja sam ranije tako radio... sada imam Hiren's boot CD 5, na kome ima dosta dobrih programa.

@Codemaker
Možda je to i moguće, ali sa Norton Ghostom v. 7.0 nije moguće vratiti stari image fajl na novi hd... Bar kod mene neće...
Imao sam kompjuter sa 20 gb Maxtor diskom... Posle 6 godina otisli su mi neki klasteri i pomocu programa za ciscenje klastera (ne mogu se tačno setiti kako se zove program) sam izgubio nekoliko klastera... nisam mogao da ih vratim... samim tim se i velicina hard diska smanjila za nekih 20-tak kilobajta... Nisam mogao da vratim image fajl koji je ranije radio...
 
(To su samo velichine bajta, tesko da moze da se naidje na takvu situaciju da bas potrefi tu velichinu)

Imas pravo, ukoliko bi to uradio sistem nebi funkcionisao (realno gledano).
Moja je greska @Codemaker.
 
Nidzesi@
pa o tome govorim nemam nikakav butabilan dvd! I to je problem. Da li neko zna neki lak nacin kako napraviti butabilni dvd sa nortonom?
 

Back
Top