Да ли сте за нормално или цивилно служење војске?

Каква војска нам треба?

  • нормална

  • цивилна

  • треба је одмах укинути и увести професионалну


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Stefan Nikola

Početnik
Poruka
40
Интересује ме да ли сте за цивилно или ово нормално служење или сте можда за укидање народне војске?
Ја лично волим ово редовно служење војног рока. Још нисам био у војсци али када сам се уписивао у војну књигу изразио сам жељу да будем у ПВО-у.
Молим вас изнесите ваше мишљење.
 
King 7:
Smatram da okosnica nase vojske mora da bude profesionalna vojska ali sam protiv civilnog sluzenja. Gradjani bi morali zavrsiti obuku koja bi bila kratkotrajna ali temeljita. Profesionalci bi bili ti koji su u kasarnama stalno. Takva armija bi bila jeftinija i efikasnija.
U principu se slazem sa ovim.Znaci profesionalna vojska uz neku osnovnu obuku rezervista,znaci 3 meseca u najblizoj kasarni u mestu stanovanja,ali samo oni potpuno sposobni da sluze i fizicki i psihicki.
@stefan nikola
A sad sto se tice ankete malo je glupa,ne postoji civilna vojska,a ako postoji profesionalna onda vojska nije ukinuta.A ovom normalna se da raspravljati jer moze svasta da znaci.Trebao si malo bolje pitanja da postavis.
 
Нормална(нисам знао како да се изразим другачије)- под то сам подразумевао служење војске у касарни.
Цивилна војска не постоји али постоји цивилно служење војног рока.
У случају да постоји професионална војска то не значи да је војска укинута, него сам хтео да кажем да је укинута народна војска.
 
King 7:
Smatram da okosnica nase vojske mora da bude profesionalna vojska ali sam protiv civilnog sluzenja. Gradjani bi morali zavrsiti obuku koja bi bila kratkotrajna ali temeljita. Profesionalci bi bili ti koji su u kasarnama stalno. Takva armija bi bila jeftinija i efikasnija.
Ту се апсолутно слажемо.
Чак би добра била и варијанта да се војска служи у месту пребивања. Да обука траје свакога дана, на пример, од 6 до 2 сата.
Народ мора да се припреми за било какву опасност. После обуке, која би трајала 3 до 6 месеци, требало би обучене војнике позивати на изненадне војне вежбе бар једном у 6 месеци.
 
Smeta mi samo jedna sitnica u vezi civilnog sluzenja - ti momci pune bolnice,biblioteke,pozorista...etc - a gradska cistoca i komunalne sluzbe placu za radnicima....
Odsluzio sam svojih 12 meseci u kasarni,prvi vikend imao posle tri meseca - nikada mi nije padalo na pamet da se ubijem ili pokusam da uradim to nekom` drugom - i nosim prilicno lepe uspomene na neke gradove,neke ortake,neke zajebancije...nisam glup,kontam da je pre svega finansijski neodrziv regrutski model - ali dodje mi nekako zao sto nikada necu imati zadovoljstvo koje je imao moj otac - da vidi da mu je sin dorastao za vojsku te da ga u tu istu i otprati,te doceka iz nje...
 
Stefan Nikola:
Ту се апсолутно слажемо.
Чак би добра била и варијанта да се војска служи у месту пребивања. Да обука траје свакога дана, на пример, од 6 до 2 сата.
Народ мора да се припреми за било какву опасност. После обуке, која би трајала 3 до 6 месеци, требало би обучене војнике позивати на изненадне војне вежбе бар једном у 6 месеци.
Zasto u mestu prebivanja? Zato sto bi nesto sto je svima poznato kao civilna odbrana preraslo u nesto opremljenije, organizovanije i obucenije. Zato sto bi odbrana ukljucivala lokalno stanovnistvo koje je upoznato sa svojim krajem ponajbolje, koje bi znalo ratni raspored i do njega stizalo u rekordnom roku. Posebno zato sto je motiv jaci kada je odbrana svog kraja pitanju.
Profesionalac bi bio zaduzen za opstu odbranu i za rodove vojske koji su vezani za odredjenu profesiju - specijalne jedinice, avijacija, artiljerija i druge.
Proslo je vreme vojske armijskog tipa: glomazne, predvidive i vrlo skupe, bar za nas.
 
Kaa:
Smeta mi samo jedna sitnica u vezi civilnog sluzenja - ti momci pune bolnice,biblioteke,pozorista...etc - a gradska cistoca i komunalne sluzbe placu za radnicima....
Odsluzio sam svojih 12 meseci u kasarni,prvi vikend imao posle tri meseca - nikada mi nije padalo na pamet da se ubijem ili pokusam da uradim to nekom` drugom - i nosim prilicno lepe uspomene na neke gradove,neke ortake,neke zajebancije...nisam glup,kontam da je pre svega finansijski neodrziv regrutski model - ali dodje mi nekako zao sto nikada necu imati zadovoljstvo koje je imao moj otac - da vidi da mu je sin dorastao za vojsku te da ga u tu istu i otprati,te doceka iz nje...
Takvo sluzenje - po bolnicama, bibliotekama i pozoristima je suvise bebasto i nekorisno. Covek tako odsluzi vojsku. Kakvu vojsku?
 
King 7:
Takvo sluzenje - po bolnicama, bibliotekama i pozoristima je suvise bebasto i nekorisno. Covek tako odsluzi vojsku. Kakvu vojsku?
Nije to vojska,to je odradjivanje duga drustvu na neki nacin.I licno nemam nista protiv toga.Neki ljudi mogu vise da doprinesu u nekim drugim oblastima.Ali postoji problem sto je selekcija losa.Treba biti stroziji pri upucivanju na civilno sluzenje.Buduci lekar(apsolvent ili student 5 godine medicine) ce vise doprineti ako sluzi civilno u nekoj zdravstvenoj ustanovi gde ce se susresti i sa praksom koja ce mu puno znaciti u poslu koji bude obavljao.Neki inzinjer ce dobro doci nekoj vojno-tehnickoj ustanovi....Mislim da kapirate sta hocu da kazem.Ali sada imamo situaciju da ljudi koji su zavrsili(ili jos studiraju) ETF npr. ciste podove u bibliotekama.Niti ce to njemu znaciti niti drustvu.Nije problem u postojanju civilnog sluzenja vec u nacinu na koji je to implemetirano.I naravno ne moze svako da sluzi civilno,treba maximalno poostriti kriterijume.Sad imamo apsurd da ljudi sa dijagnozom astme sluze u uslovima koji samo mogu da im pogorsaju bolest a zdravi dzabalebarosi lade jaja u narodnom pozoristu.
 
Nije poenta u tome da li je dug drustvu odradjen, buduci lekar ima obuku tamo gde se skoluje. Prica je o osnovnoj vojnoj obuci i modelu vojske koji nam trenutno odgovara. Mislim da svako mora imati tu osnovnu obuku, makar i ogranicno sposobni koji bi mogli popuniti takva mesta kao sto su bolnice i biblioteke gde bi im bio ''ratni raspored''. Takvu vrstu rezerve imaju Amerikanci i nju cine cak i jako stari ljudi.
 
kako moze da bude nepravedno prema onima u kasarni, kada oni, takodje, imaju mogucnost da biraju gde ce.
sem toga, neko moze da bude koristan drustvu i tako sto ce da uradi bazu podataka za svoju maticnu firmu, sto ce da sredi dokumentaciju u biblioteci koja nije sredjivanja XX godina, itd...
inace se slazem sa Kingovim gledistem na ovo...
a civilna vojska uopste ne bi trebala da bude ovakva kakva je sad, vec bi ti ljudi morali da se osposobljavaju za delovanje u uslovima elementarnih nepogoda, prva pomoc i slicne stvarcice...
 
King 7:
Nije poenta u tome da li je dug drustvu odradjen, buduci lekar ima obuku tamo gde se skoluje. Prica je o osnovnoj vojnoj obuci i modelu vojske koji nam trenutno odgovara. Mislim da svako mora imati tu osnovnu obuku, makar i ogranicno sposobni koji bi mogli popuniti takva mesta kao sto su bolnice i biblioteke gde bi im bio ''ratni raspored''. Takvu vrstu rezerve imaju Amerikanci i nju cine cak i jako stari ljudi.
Pa jako stari ljudi su stari, prijatelju, nekada su to bili tzv. trećepozivci, u I svetskom ratu to je bila zadnja odbrana države, a šta hvali mladim ljudima da služe pod oružjem, vojska istovremeno predstavlja granicu između deteta i zrelog čoveka, aktivnosti koje se preduzimaju pri služenju vojnog roka imaju za cilj da regruta osposobe za život tj. da ga naviknu na jedan sistem koji će ga čekati kada se bude zaposlio, stvorio svoju porodicu, stvarao itd. Svaka aktivnost na redovnom služenju vojnog roka ima svoju svrhu, tako npr. neke stvari koje izgledaju tako bezveze, kao čišćenje kruga po sto puta kada pada lišće, ima za cilj da regruta navikne na pedantnost iako to izgledalo glupo. Kasnije u životu čovek shvati da to okruženje oko sebe predstavlja u stvari njega kao ličnost...
 
Obersturmfuehrer:
kako moze da bude nepravedno prema onima u kasarni, kada oni, takodje, imaju mogucnost da biraju gde ce.
sem toga, neko moze da bude koristan drustvu i tako sto ce da uradi bazu podataka za svoju maticnu firmu, sto ce da sredi dokumentaciju u biblioteci koja nije sredjivanja XX godina, itd...
inace se slazem sa Kingovim gledistem na ovo...
a civilna vojska uopste ne bi trebala da bude ovakva kakva je sad, vec bi ti ljudi morali da se osposobljavaju za delovanje u uslovima elementarnih nepogoda, prva pomoc i slicne stvarcice...
Za elementarne nepogode, prvu pomoć itd postojala je civilna zaštita. Tu su "regrutovane" žene, i muškarci do 55 godina. To što kažeš da neko može u svojoj firmi da sređuje baze podataka i sređuje dokumentaciju staru 20 god. je sranje, zato što taj posao neko već treba da obavlja i da mu se plaća. Civilno služenje trebalo bi da se odobri, po mome, budućim lekarima, stručnim licima, koja žele da se usavršavaju, u njih spadaju inžinjeri, elektro-mašinski-građevinski, zatim stomatolozi itd itd., a ne neko ko gleda na sve načine da izbegne da se makar malo pomuči u životu, a kada ga kasnije nešto strefi ne zna gde se nalazi i odmah skače sa mosta. Imam jednog mlađeg poznanika koji civilno služi u biblioteci za slepe, čuva noću i to samo jedan dan nedeljno od 8 uveče do 8 ujutru. Blago nama za takvu vojsku, u slučaju ne daj bože rata, slepi će biti sigurni da im niko neće ukrasti biblioteku...
 
iskander:
Pa jako stari ljudi su stari, prijatelju, nekada su to bili tzv. trećepozivci, u I svetskom ratu to je bila zadnja odbrana države, a šta hvali mladim ljudima da služe pod oružjem, vojska istovremeno predstavlja granicu između deteta i zrelog čoveka, aktivnosti koje se preduzimaju pri služenju vojnog roka imaju za cilj da regruta osposobe za život tj. da ga naviknu na jedan sistem koji će ga čekati kada se bude zaposlio, stvorio svoju porodicu, stvarao itd. Svaka aktivnost na redovnom služenju vojnog roka ima svoju svrhu, tako npr. neke stvari koje izgledaju tako bezveze, kao čišćenje kruga po sto puta kada pada lišće, ima za cilj da regruta navikne na pedantnost iako to izgledalo glupo. Kasnije u životu čovek shvati da to okruženje oko sebe predstavlja u stvari njega kao ličnost...
Prijatelju, nisi citao dobro. Ja sam rekao jasno da bi po meni svi morali da prodju vojnu obuku pa cak i ograniceno sposobni kojima bih jedino tolerisao bolnicu ili slicno mesto kao ratni raspored kao i jako starim ljudima koji bi imali svoje mesto u odbrani ali nikako na prvim linijama. Znaci, protiv sam sluzenja civilnog ali sam zato da svi ipak budu vojska, po svojim mogucnostima.
 
iskander:
Pa jako stari ljudi su stari, prijatelju, nekada su to bili tzv. trećepozivci, u I svetskom ratu to je bila zadnja odbrana države, a šta hvali mladim ljudima da služe pod oružjem,vojska istovremeno predstavlja granicu između deteta i zrelog čoveka, aktivnosti koje se preduzimaju pri služenju vojnog roka imaju za cilj da regruta osposobe za život tj. da ga naviknu na jedan sistem koji će ga čekati kada se bude zaposlio, stvorio svoju porodicu, stvarao itd. Svaka aktivnost na redovnom služenju vojnog roka ima svoju svrhu, tako npr. neke stvari koje izgledaju tako bezveze, kao čišćenje kruga po sto puta kada pada lišće, ima za cilj da regruta navikne na pedantnost iako to izgledalo glupo. Kasnije u životu čovek shvati da to okruženje oko sebe predstavlja u stvari njega kao ličnost...

Sa tvojim drugim postom se slazem ali ovo boldovano....
Vec sam negde na nekoj temi napisao povodom te "skole zivota" da je to moglo da vazi za neke ranije generacije koje su sluzile u bivsoj drzavi,i koji su uglavnom odlazili u vojsku sa 18-19 godina.Danas se u vojsku uglavnom ide sa 25-27 god,ja sam recimo sluzio u 26-oj a prosek godina je bio oko 25,mnogi dolaze zaposleni,ozenjeni,sa decom....Znaci dolaze kao formirani ljudi.Ali cak i da sam bio mladji tesko da bi sluzenje vojske bilo poucno i znacajno u mojoj daljoj karijeri ili porodicnoj ulozi.Onog sekunda kad sam se "skinuo" vratio sam se potpuno istom zivotu kakav je bio pre vojske.Nisam ni pedantniji,ni vredniji,ni poslusniji nego sto sam bio.
Vojska treba da ima samo jednu funkciju a to je da osposobi coveka za borbena dejstva kad zatreba.
 
Djecaci postaju ljudi u vojsci. Treba zadrzati kako je i bilo a ne da i mi imamo gomilu kukavica kao Amerikanci. Jedino sto treba promjeniti je slanje ljudi u vojsku kad podje rat. Treba svakoga ponovo provesti kroz obuku prije nego sto ga posaljes u vojsku i da se ne dese stvari kao u VRS, gdje su oni koji bi sluzili na Pragi isli u pjesadiju, tenkisti za artiljerce i slicne gluposti. Treba drzati evidenciju ko je sta sluzio i kad dodje rat slati ga u isti rod vojske. Naravno obuku treba poboljsati jer je prilicno losa.
 
a sta cemo onda sa zenama ako prihvatimo taj stav "Decaci postaju ljudi u vojsci"?
da li to onda znaci da zene nikada ne odrastu zato sto nisu bile u vojsci?

iskander:
To što kažeš da neko može u svojoj firmi da sređuje baze podataka i sređuje dokumentaciju staru 20 god. je sranje, zato što taj posao neko već treba da obavlja i da mu se plaća.

pa placa se i odrzavanje kanalizacije i ciscenje bolnica....
takodje se naplacuju buduci poslovi lekara, elektroinzinjera i ostalih
 
Obersturmfuehrer:
a sta cemo onda sa zenama ako prihvatimo taj stav "Decaci postaju ljudi u vojsci"?
da li to onda znaci da zene nikada ne odrastu zato sto nisu bile u vojsci?



pa placa se i odrzavanje kanalizacije i ciscenje bolnica....
takodje se naplacuju buduci poslovi lekara, elektroinzinjera i ostalih
Žene na sasvim drugi način napreduju u ovom sistemu, nekad teže, nekada lakše to se ne može porediti, imali smo do pre 60 godina situaciju, a održala se i do današnjih dana, da su žene bile samo žene, kuća, deca itd, danas se nalaze u policiji i na drugim odgovornim poslovima. Mislim da me nisi razumeo što se toga tiče, a ovo za doktore i inžinjere, misliš oni trebaju da plaćaju svoje usavršavanje, u vojsci bi to dobili besplatno...
 
fortes:
Sa tvojim drugim postom se slazem ali ovo boldovano....
Vec sam negde na nekoj temi napisao povodom te "skole zivota" da je to moglo da vazi za neke ranije generacije koje su sluzile u bivsoj drzavi,i koji su uglavnom odlazili u vojsku sa 18-19 godina.Danas se u vojsku uglavnom ide sa 25-27 god,ja sam recimo sluzio u 26-oj a prosek godina je bio oko 25,mnogi dolaze zaposleni,ozenjeni,sa decom....Znaci dolaze kao formirani ljudi.Ali cak i da sam bio mladji tesko da bi sluzenje vojske bilo poucno i znacajno u mojoj daljoj karijeri ili porodicnoj ulozi.Onog sekunda kad sam se "skinuo" vratio sam se potpuno istom zivotu kakav je bio pre vojske.Nisam ni pedantniji,ni vredniji,ni poslusniji nego sto sam bio.
Vojska treba da ima samo jednu funkciju a to je da osposobi coveka za borbena dejstva kad zatreba.
Ja sam otišao u vojsku sa 18 godina, sa 19 sam na ratištu u Vukovaru imao 10 svojih ljudi koji su živi i zdravi se vratili kući, 1998 sam imao 15 ljudi na Kosovu, 1999 sam imao 15 ljudi takođe na Kosovu i danas u firmama gde sam radio, kao pretpostavljeni imam pristup mlađim ljudima koji prihvataju moje stavove i ideje, naravno što se tiče posla, ali ni kod jednog od njih nisam video ili osetio da bi u nekoj ozbiljnijoj situaciji mogli da ponesu odgovornost. Zato mislim da se o toj vrsti zrelosti ne može ni pričati, naravno ne želim sebe da veličam nego mislim da je to stvar generacije.
 
UofC:
Djecaci postaju ljudi u vojsci. Treba zadrzati kako je i bilo a ne da i mi imamo gomilu kukavica kao Amerikanci. Jedino sto treba promjeniti je slanje ljudi u vojsku kad podje rat. Treba svakoga ponovo provesti kroz obuku prije nego sto ga posaljes u vojsku i da se ne dese stvari kao u VRS, gdje su oni koji bi sluzili na Pragi isli u pjesadiju, tenkisti za artiljerce i slicne gluposti. Treba drzati evidenciju ko je sta sluzio i kad dodje rat slati ga u isti rod vojske. Naravno obuku treba poboljsati jer je prilicno losa.
Pa otprilike tako nešto, samo što i pored toga treba imati određen broj, moje mišljenje oko 25000 profesionalnih vojnika, bez oficira.
 
King 7:
Ja sam u vojsku otisao sa 19 godina i nisam zazalio. Jedino sto nisam prihvatio to je da sam obuku imao nekoliko meseci a da sam ostatak roka proveo kao radnik. Zato zastupam ovakvo misljenje.
Tačno, slažem se , ali kako koga zakači, mislim na sam dolazak, u kasarnu, društvo, pretpostavljene, jednom rečju okruženje...
 
iskander:
Žene na sasvim drugi način napreduju u ovom sistemu, nekad teže, nekada lakše to se ne može porediti, imali smo do pre 60 godina situaciju, a održala se i do današnjih dana, da su žene bile samo žene, kuća, deca itd, danas se nalaze u policiji i na drugim odgovornim poslovima. Mislim da me nisi razumeo što se toga tiče, a ovo za doktore i inžinjere, misliš oni trebaju da plaćaju svoje usavršavanje, u vojsci bi to dobili besplatno...

da, u savrsenoj vojsci bi i mogli da se se usavrsavaju, ali kod nas sigurno ne...cak ne ni u vecini drugih armija....
a posto zene nemaju vojsku, koji su to drugi nacini na koje oni napreduju u sistemu, i da li te nacine moze koristiti i muska populacija?
 

Back
Top