kako pomoci suprugu?

eleanorap

Početnik
Poruka
3
u braku sam dvije godine, imam divnog muza, koji je sve sta sam trazila u muskracu,
zgodan, sexy, inteligentan, pazljiv...
jedna od njegovih karakteristika je da je prilichno osjetljiv, sto je i divna vrlina.
medjutim, osjetljivost je mac sa dvije ostrice te je moj muz cesto u bedaku , pogodjen i pokosen stvarima koje bi bile minorne za druge muskrace.
njegovo nezadovoljstvo se ispoljava raznoraznim fizickim smetnjama, glavoboljom, problemima sa stomakom, lupanjem srca itd.
ja sam ta koja organizira nas drustveni zivot, medjutim, ukoliko se nesto "desilo" on zna biti vrlo neprijatan u drustvu, povucen je, ne prica, zamisljen...

pocela sam da anksiozono iscekujem sljedecu stvar koja ce mu zadati lupanje srca,bol u grudima, ziganje u ljevoj ruci itd.
inteligentan i informiran je muskrac, medjutim dnevno provodi svo svoje vreme na netu, od momenta kad dodje kuci sa posla do momenta kad ide da spava.
prekide pravi iskljucivo ako ja insistiram na nekoj aktivnosti.
ne, nema svalerku i ne dopisuje se sa ikim, imamo otvoren, iskren odnos, mailovi, moji i njegovi su dostupni itd.
povezujem njegovu osjeljivost, psihosomatske bolest i net medjutim neznam sta i kako da postupim.
brak mi je vazan, volim svog muza, medjutim moja energija opada iz dana iz dana jer je svo slobodno vreme utroseno ili na tjesenje njega ili na kucne poslove ili na rjesavanje neko njegovog medicinskog problema.
sugestije?
 
znas Eleanora, ja sam shvatila jednu stvar....ako neko ne zeli pomoc ne mozes mu ni pomoci.
moras odgovornost da prebacis na njega...mislim, nisi mu ti majka....a i dajesi, on je dovoljno star da se nosi sa sobom.
ti si htjela ne htjela zrtva njegove aniksioznosti.
ne mozes da se druzis normalno, ne mozes nista da radis bez razmisljanja hoce li to njemu ovo ili ono izazvati
pitaj ga sta mu je i trazi od njega da porazgovara sa doktorom oko toga pa mozda mu je i potrebna strucna pomoc.
 
ne bi da te sad napadam
ali da li se pitas zasto je na netu non stop
zasto tada nema glavobolje i lupanje srca jer nije zdravo da se bude ceo dan na netu
pitas li se da te on ne koristi
da od tebe pravi drugu mamu

ja bi se pitala...........zasto mu je net interesantiji od rodjene zene
 
Ako budete nastavili tako bice potrebna pomoc i tebi, a ne samo njemu. Lepo za rucice, pa u neko savetovaliste gde ima ljudi koji su se skolovali da ovakve stvari resavaju. Nije ovo bas naivno...
Idete. naravno, zajedno, on ce biti podrzan u resavanju svog problema, a ti ne zaboravi da pitas i za svoju situaciju u celoj toj prici ;)
 
eleanorap:
medjutim dnevno provodi svo svoje vreme na netu, od momenta kad dodje kuci sa posla do momenta kad ide da spava.
prekide pravi iskljucivo ako ja insistiram na nekoj aktivnosti.

Ovo je vrlo sebicno - iskljucen je iz vaseg zajednickog zivota potpuno, posvecen samo svojoj zabavi. Zivot nije samo zabava, on treba da preuzme svoj deo odgovornosti za funkcionisanje svakodnevnog zivota.

Cak i ako zanemarimo taj aspekt (mada ODGOVORNA, ODRASLA OSOBA, DOMACIN, ne bi smeo da bude samo konzument tudjih usluga u svojoj sopstvenoj porodici),
a to sto te ignorise govori o tome da on ne razmislja o tebi, ne brine ga da li si zanemarena vec se kao neko dete igra po ceo dan. To nije ponasanje zaljubljenog muza koji je u braku tek dve godine!

Boba je u pravu! On u tebi vidi nesto nalik mami (i to onako kako se ponasaju mladji uzrasti). Neko ko ce da brine o svemu, o kome on ne mora da brine uopste, kome ce da se zali i ko ce da ga tesi.

eleanorap:
brak mi je vazan, volim svog muza, medjutim moja energija opada iz dana iz dana jer je svo slobodno vreme utroseno ili na tjesenje njega ili na kucne poslove ili na rjesavanje neko njegovog medicinskog problema.
sugestije?

Naravno da ti opada energija! Na tebi su sve obaveze, a sta dobijas za uzvrat? Malo i razmazeno dete u telu odraslog muskarca. Nesto morate da promenite inace cete se udaljiti i seksualno i emotivno jer je potrebna tenzija i hemija izmedju dvoje ljudi da bi brak funkcionisao. Za to su potrebne dve psiholoski odrasle osobe. On mora da ti imponuje kao muskarac, a tako se ne ponasa. Potrebno je stalno uzajamno negovanje i podsticanje ljubavi, uzajamna udvaranja, paznja... ako se plamen ne potpaljuje vatra se gasi.

Javite se vi nekom bracnom sacetovalistu, ili ti sama ako on nece...

Imate li dece? Kakav je njegov stav po tom pitanju?
 
da, upravo se osjecam kao mama.
mozda je u tome i sustina ove moje dileme, posto je moj muz izgubio mamu prije cetri godina i znam da ima ogroman osjecaj krivice jer nije bio uz majku kad je umrla.
mozda je u tome problem??
(jesam li zamjena za nju??)

u svakom slucaju, ja svaki dan imam neku njegovu bolest sa kojom moram da imam posla.
nedavno je bio na hitnoj pomoci jer smo mislili da dozviljava infarkt, medjutim sve je bilo u redu,sljedeci dan sav iznerviran je dobio ekcem.

muz mi je
a/ u depresiji, u kom sluccaju cu se potruditi da uradim sve moguce za njega da mu pomogne, jer ga volim.

b/ folira da bi ljencario, jer kako kaze jedna zena gore, on je stvarno u dobroj kondiciji dok se izlezava, gleda filmove, surfuje na netu, lezi u lezaljci???
ali to je istina samo ako smo kod kuce.
cim izidjemo negdje van, njega uhvati nervoza, moramo kuci.
ja uvjek hocu da ostanem jer volim drustvo ali uvjek moram zbog njega da idem kuci ranije. cim dodjemo kuci on se stroposta ispred kompa.kao da je opsjednut.

hmm to je opcija c/net ovisnost

auuuuu, ovo je bolje od bilo kakave terapije:))
 
Čini mi se da ti je muž anksiozan i možda depresivan. Jedino se kod kuće oseća dobro i sigurno. Net mu upošljava misli i zbog toga mu je dok je na njemu dobro. Treba mu tvoja pomoć i podrška, ali trebalo bi da ode kod nekog na razgovor ukoliko ne može sam da se izbori sa tim. Nemoj ga osuđivati. Probaj da razgovaraš sa njim, ali nemoj da ga napadaš. Verovatno je i njemu teško a ne zna kako da se izbori sa situacijom.
 
pogledaj mu u historiju sta radi na netu toliko...
ili instaliraj program za pracenje aktivnosi - nevidljiv je i sve ti lepo kaze sta je radio na netu...
da znas da li te zayebava ili je stvarno bolestan..

sto nije bio uz majku kad je umrla?
 
da, on defintivino net vidi kao svoju oazu
osjecam da mi je ego povredjen cinjenicom da on stvarno pobjegne, od svega, ukljucujuci i mene, na net
.medjutim, mislim da on net dozviljava kao sedativ,kao da je hipnotiziran.
on bljedo cita hiljade nevaznih sajtova, sa jednom te istom tematikom (politika) a cini mi se da sve te cinjenice prolaze kroz njegovu glavu kao kroz neki tunel.odsutan je. u sobi je a nije u sobi.
100% nema ljubavnicu. znam da me voli ali isto tako znam da jedva ceka da izadjem van iz sobe da se vrati na net??

kad izidjemo vam,voli da se ne udalji od mene, ako odem u wc ili pricam sa nekim dugo on se vidno uznemiri.
ne voli da bude sam u prostorijama gdje malo ljudi pozna, plase ga recimo zurke ili nepoznata mjesta, skupovi sa nepoznatim ljudima itd.

znam da mu je neka frka u glavi ali isto tako se osjecam povredjena kao zena, jer me je fakticki napustio (zanemario) u tom svom filmu. tako da moram najprije da sredim ovu negativnost u sebi pa tek onda da imam diskusiju sa njim.
 
"ali kad smo napolju on se unervozi.........blah...........blah'

pogledaj ponekada taj comp .......tako ti boge
daj da te malo nauce ovde kako se pregladaju comovi (windows..pa onda history........pa onda received files.........)
kako da nadjes gde tvoj muz se "krece"

sace neko lepo da ti to objasni

ne bi ja bas rekla da se on unervozi zbog toga......to je po meni vise "joj zurim...imam vecu zabavu na netu........"

polako ali ces naci sta mu je
izvini znam da sam ostra
 
da, upravo se osjecam kao mama.
mozda je u tome i sustina ove moje dileme, posto je moj muz izgubio mamu prije cetri godina i znam da ima ogroman osjecaj krivice jer nije bio uz majku kad je umrla.
mozda je u tome problem??
(jesam li zamjena za nju??)


Ух....пресликано.....:-( :-( :(
Ја сам се, после неколико година покушавања, развела, јер ми је двоје деце било сасвим довољно,а наш однс се претворио у однос маме и детета. Код њега ни стручна помоћ није много помогла, али не значи да вама неће....
Обавезно у брачно саветовалиште или код психолога....
За сада је ЊЕМУ потребна помоћ, а уколико тако наставите биће потребна вашем браку, а затим и теби.... Крените на време!
 
Prvo, nije mi jasno da, ako on toliko provodi vremena na Netu, ti postaviš ovakvu temu --- sa istog računara :shock: --- i ne padne ti na pamet da će je on videti? Još ako si zaboravila da se odjaviš, qq lele...

Drugo, ono što ti sada, ovog trena, možeš da pokušaš jeste da pokvariš kompjuter. Mrtva sam ozbiljna. Onda ga odneseš kod servisera kod kog sam ja nosila svoj zadnji (zaista zadnji) put, i on ti ga vrati posle dva meseca u još gorem stanju, ali ako baš naiđeš na onog jednog u Srbiji koji to radi kako treba, dogovoriš se sa njim da vas kao slučajno zeza... Ako se on protivi tome (net ovisnik, sigurno zna ili misli da zna sam da ga popravi), ti ga odnesi i reci da si ga ti pokvarila pa hoćeš sama da ga popraviš :)
Suština - fizički ga odvoj od kompa kako umeš i znaš, na što duže.
Za to vreme gledaj da mu ispuniš vreme ili, u nedostatku sopstvenog vremena, pusti ga da provodi vreme sam sa sobom. Da vidiš kako će druge stvari da ga zainteresuju :lol:

Treće, ovo može da se pretvori u ozbiljan problem, u fobiju ili nešto slično... A takve stvari se sprečavaju suočavanjem sa problemima, opet probaj da namestiš situaciju tako da on "pod prisilom" provodi vreme sa nekim novim ljudima, ili sa tvojim prijateljima, ako ih on nema.

Četvrto, psihijatar je rešenje, ili bračni savetnik, samo ukoliko on priznaje da ima problem, što verovatno nije slučaj. Ali možeš i tu stvar da pokušaš da mu staviš do znanja.

Peto, radi li on negde?

Šesto, ako ovo predugo traje, i ako ništa ne pomaže, spašavaj sebe. Pretvorićeš se u osobu goru od njega, ako prihvatiš takav život.

Sedmo, ja bih ovako razmišljala, a ti vidi šta ćeš i kako ćeš. Pozdravljam tvoju spremnost da se sa tim boriš. :wink:
 
eleanorap:
volim svog muza, medjutim moja energija opada iz dana iz dana jer je svo slobodno vreme utroseno ili na tjesenje njega ili na kucne poslove ili na rjesavanje neko njegovog medicinskog problema.
sugestije?
ja sam zbog sličnog ponašanja prekinula dvogodišnju vezu sa jednim dečkom... činilo mi se da ću biti osuđena na život u "večnoj bolnici" zbog njegove hipohondrije... i imala sam isti osećaj - kao da sam mu bolničarka ili mama.
činilo mi se da više ne mogu da dišem, pa sam otišla.

ovaj moj ex dečko je bio izuzetno osetljiv na sve svoje, ma i njamanje prehlade, probleme... ali nije nešto naročito bio osetljiv ako bi meni bilo stvarno jako loše ili ako bih imala neki problem na fakultetu...
ne znam, ja nisam mogla da ostanem u tome.
i ne kajem se što nisam.

možda je ovo što se tvom suprugu dešava faza zbog doživljene tragedije, ne znam.

P.S. imala sam drugaricu čija je mama doživotno brinula o njenom ocu, koji se slično ponašao - odbijao je da izlazi na ulicu sam... ne znam, ozbiljne su to stvari, trebalo bi konsultovati ljude koji se profesionalno bave psihom.
 
Nisam strucnjak samo pisem onako prema svom osecaju. Tvoj muz ima strah od drugih ljudi, mozda se plasi povredjivanja od strane drugih, mislim da kod njega ima vise fobija koje su se isprepletale. Sve to sto oseca (lupanje srca, probadanje, navodno dozivljavanje infarkta) su psihosomatske bolesti. On to nece moci bez strucnog lica da izgura, ali mu je tvoja ljubav i podrska neophodna. Ako ne bude hteo da se leci, tebi ce vremenom biti sve teze, jer ta njegova bolest ce uticati na sve sfere vaseg zivota. Mozda ne bi bilo lose da mu prvom prilikom kad bude govorio da mu je lose, da prezivljava ko zna koju bolest, da odlucno stanes ispred njega, i sve mu kazes , da ti je dosta njegovih umisljenih bolesti, da ne zivis normalno pored njega takvog, da on mora da se leci ili menja, da pored sve svoje ljubavi osecas da vise nemas energije za njega...Videces da ce se trgnuti zbog tvojih reci pa ce shvatiti da mu treba pomoc psihijatra. Puno srecee!
 
mammy:
a mozda je jednostavno razmazen - ako je tako onda ga strogi rezim dok ne prihvati pravila velikog strasnog svijeta

Draga moja bez uvrede, ali on je razmazen. Ti si mu mama i ne das mu da se igra na netu koliko on hoce. Odradi te izlaske da bi tebi udovoljio, kao sto deca idu u skolu, i nazad u svoj svet.
A njegove bolesti - meni to zvuci kao cista hipohondrija, skrece tvoju paznju na sebe i izaziva sazaljenje.
Mislim da u celoj prici ni nije net toliki problem, koliko je nesto dublje u njegovoj glavi sto treba istraziti. On ocigledno bezi od necega u svoj svet ali vam treba strucna pomoc da otkrijete zasto.
Pa vi ste tek 2 god u braku, trebalo bi da ne izbivate iz kreveta!!!
Mozda sam ostra, ali sam zamislila sebe u takvoj situaciji i popi..dela. Da li si mu ikada direktno rekla sta te muci ili se cutke prihvatila tu nametnutu ulogu?
 
Zaboravih da napisem da ne mislim da je on net zavisnik, on samo bezi u igrice, Internet i sl. zadovoljstva koja nest pruza , zbog svoje bolesti i svojih strahova...Nije lako njemu samom, al nemoj dozvoliti da njegova bolest unisti tvoj zivot, narocito ako ne bude hteo da prizna da mu treba lekarska ppomoc...
 

Back
Top