Montesori vrtici

Zanm da ima ali ne znam tacno koji su. Najbolje informacije tj sve na jednom mestu naci ces u Vodicu za roditelje, to su besplatne brosure ima ih po mnogim decijim radnjama , ili mozes na netu da nadjes njihov tel znam da imaju , pa ih pitaj gde mozes naci njihovu brosuru, a imaju i godisnju koja kosta 200 din i ima svakakve super informacije. Ako nista ne uspes , javi pokusacu ja da ti pronadjem , ako imam neki stari broj.

Pokusaj i na www.meda.co.yu oni rade taj princip.
 
Nemoj da prepricavam, mrzi me stvarno, otvori ovaj link iznad ili jos bolje procitaj knjigu Upijajuci um, Marija Montesori, licno mislim da svako treba da je procita! ;)
Ajd evo ti jednog iskopiranog dela texta:

Maria Montessori (1870-Italija - 1952-Holandija) je bila prva žena doktor medicine u Italiji. Kroz svoj dugogodišnji rad sa decom, razvila je jedinstveni metod obrazovanja, poznat kao Montessori metod.

On je baziran na verovanju u dečiji kreativni potencijal, njihovom nagonu ka učenju i njihovom pravu da budu tretirani kao individue.

Kao rezultat svojih studija, posmatranja i eksperimenata, konstatovala je da su ovi principi primenljivi na svu decu.

Otkrila je da odredjeni jednostavni materijali bude u maloj deci interes i pažnju. Ti materijali su uključivali perle organizovane u graduisane brojeve za pre-matematičke instrukcije, zatim male drvene table dizajnirane da vežbaju oko u levo-na-desno pokretima prilikom čitanja i seriju graduisanih cilindara za vežbu malih mišića.

Deca izmedju 3 i 6 godina bi radila spontano sa tim materijalima, nezainteresovani za razaranja, od petnaest minuta do jednog sata. Na kraju takvog perioda, oni nisu izgledali umorno, kao nakon prinudnog napora, već su izgledali osveženi i mirni. Nedisciplinovana deca su postajala mirna kroz jednu vrstu dobrovoljnog rada. Materijali koji su upotrebljeni, su dizajnirani pre da ohrabre individualni nego kolektivni rad...

Veliki stepen individualne inicijative i samo-uprava, karakterišu Montessori filozofiju, a samo-obrazovanje je bio ključ plana.
Učitelj obezbedjuje i demonstrira specijalne "didaktičke aparate", ali ostaje u pozadini, puštajući dete da samostalno reši problem.

Zbog toga, možda osnovna parola Montessori metoda je :

"Pomozi mi da to uradim sam" .

Uticaj Marie Montessori se može videti ne samo u brojnim školama koje nose njeno ime, već kroz oblast dečije nege, obrazovanja i razvoja. Mnoge njene ideje su sada deo opsteg obrazovanja. Ona je bila inovator na tom polju i ideje koje su u njeno doba upoznavane i prihvatane sa velikim otporom, sada izgledaju prirodno, kao usvojena gledišta na detinjstvo.

Montessori je ismevala klasične učionice, gde su deca, "kao leptirovi prikačeni na postolje, privezani svako na svom mestu". Ona je nastojala da uči decu, nabavljajući im konkretne materijale i organizujući situacije koje vode ka učenju sa tim istim materijalom.
 
Dopada mi se, tamo ću ja svoju ćeru da upišem..ali, moram da primetim da preterano svaštare, ne insistiraju samo na kreativnosti. I taj termin Alfa Kids..hmhmhm..
Mislim, računari to je srpska varijanta da budu fancy kids, moj sestrić nema još 4 godine i lepo otkuca na tast sve što mu kažem, malo mu je nepoznata reč "kamikaza" ali izbori se, iako ga čuvaju baba i deda koji nemaju pojma komp da uključe, jezike će svejedno dete da nauči, barem TLI : o ) Onda afinitet prema muzici, toliko je to individualno, ako nekoga ne zanima, mislim da ne treba insistirati i prinudno forsirati kroz bilo kakve radionice za tako malu decu.
Ne treba svaštariti. E, da, i ne postoji. na primer...neka telesna aktivnost za dečkiće i devojčice.
Malo mi smeta svaštarenje, ali sistem i koncept Montesori individualnog pristupa razvoja kreativnosti me je zainteresovao. Hvala : o )
 
Da li neko zna za neki od tih vrtica u NS?
Nama je vreme za vrtic sledece godine i vec skupljamo informacije gde da upisemo cedo.
Bili smo se odlucili za privatni vrtic, ali nas je pokolebala ova najnovija odluka o programu za predskolsku pripremu. Navodno deca nece moci da krenu u skolu ako ne prodju taj program a samo drzavni vrtici imaju licencu za njega. Ima li tu nekih novosti? Sta raditi, drzavni ili privatni vrtic????
 
Ja se nesto nadam da ce biti vise vrtica sa Montesori metodom dok moj malisa poraste! :) Za to vreme treba sebe malo edukovati literaturom na zadatu temu! :P Ni meni se ne dopada to svastarenje, zato se i nadam da ce biti sirih izbora vrtica za neku godinu.
 
Ja ne mogu da verujem da i dalje nema nekog naročitog pomaka po ovom pitanju.
U celoj Srbiji postoji 4 (!) vrtića u kojima se radi po ovom programu. Od toga su dva u Subotici, jedan u Užicu i jedan u Bačkoj Palanci.
Ma jel moguće da to kod nas još uvek nije zaživelo? :think:
 
Koliko se secam kod nas kada je bilo, stariji sin mi je isao, zena ga je zatvorila jer finasiski nije mogla da izdrzi.U pocetku je imala pomoc od nevladine oragnizacije i islo je dobro, medjutim kasnije ostaje bez njihove pomoci, zasto i kako ne znam.Zena je morala podici cenu troduplo i samim tim se decica ne prepolovila, vec ostalo ih je sest, znaci jedan delic.I ubrzo je zatvorila.
Cudno mi je sto drzava nije ponudila nikakvu pomoc, u ovom slucaju nije za druge ne znam, jos je zena sopstvenu kucu celu koristila i pretvorila u vrrtic.
Inace mi smo bili zadovoljni tim nacinom rada, cak sam i sama gledala da dolzaim na njihovim casovima kad god sam mogla jer sam i sama bila odusevljena, a sta cu i mi smo necija deca.:lol:
 
Da li neko zna za neki od tih vrtica u NS?
Nama je vreme za vrtic sledece godine i vec skupljamo informacije gde da upisemo cedo.
Bili smo se odlucili za privatni vrtic, ali nas je pokolebala ova najnovija odluka o programu za predskolsku pripremu. Navodno deca nece moci da krenu u skolu ako ne prodju taj program a samo drzavni vrtici imaju licencu za njega. Ima li tu nekih novosti? Sta raditi, drzavni ili privatni vrtic????

Isto je i kod nas bila pustena ta prica , ma ziva glupost
 
To što država nije ponudila pomoć uopšte me ne čudi. :roll:
Ma genijalna metoda, meni se jako sviđa, ali verujem da bi to poprilično koštalo.
Doduše, ja ne mogu da priuštim ni redovan privatni vrtić, ali mislim da je ovo daleko bolje i vredelo bi svaki dinar.
 
Pa tada kada je imala pomoc finansisku, nije bilo uopste skupo, cak sta vise dosta je povoljnija cena bila od drzavnog vrtica, e jedino sto je radio od 9h do 14h, znaci bez spavanje i nosili smo uzinu.Ali nama je odgovaralo i tako.:)
 
Videla sam taj sajt i na njemu i piše da od 4 vrtića u Srbiji, 2 su u Subotici.
Blago tebi Marge...
Čitala sam te njihove metode i baš su zanimljive. Ja sam nešto slično i radila sa starijim sinom i još uvek praktikujemo takvu igru. Ali bih zaista volela da to rade i u vrtiću. Jer nije ništa komplikovano u pitanju i nije potreban nikakav poseban materijal...
 
Колико ја знам, годинама се у нашим вртићима радило по ,,Монтесори методу'', а онда су наишли неки други трендови...:sad2:

Jesi u pravu da se radilo i radi, da sada ne ispadne drzavni vrtic nije dobar ili tako sto, moji idu u drzavnom vec 4 godine, ali smatram da ne toliko. mada sve ima razloga verovatno da svako ima svoj plan i program, ali ova mo mi se dopalo sto su roditelje cesto ukljucivali u taj rad bilo zajedno sa decicom, bilo nekada i odvojeno, uglavnom bilo je uspesno.I u ovom drzavnom ima toga ali samo jednom do 2 puta godisnje, sto je smatram malo.Bas sam bila napisala posle jedne takve radionice ,kada smo trebali svoje utiske da zabelezimo , da ovo treba sto cesce raditi .;)
 
dizem staru temu, treba mi info :)
da li neko od vas zna gde su akreditovani profesori/vaspitaci koji u srbiji rade po montessori metodi?
ove godine radim u skoli sa decom sa posebnim potrebama, radim intenzivno pored casova na alternativnim metodama (montessori, freinet...) i to mi uzima puno vremena i energije, jedva sam izgurala ova dva meseca.
bez obzira na to sto su u pitanju visi razredi osnovne skole, ta deca dobro reaguju samo na organizaciju koja se koristi u nizoj nastavi i to ne na svaku.
posto nisam skolovana za uciteljicu ni vaspitacicu, niti sam specijalizovani edukator (tako se kod mene zovu oni koji rade sa njima) i iako se za sada snalazim, osecam da mi treba prava osnova - ne nesto nasumice odradjeno i manje-vise shvaceno na osnovu literature, nego bar kurs preko leta, pa bi mi znacilo ako neko od vas zna nesto o tome.
hvala unapred svima.
 

Back
Top