NARODNI HEROJ

Pa ne bih ja tako odmah to okvalifikovao kao narodni heroj.
Postoji i HEROJ NARODA,razlika je ogromna,jedan je nosilac dršavnog odličja a drugi priznanja naroda.
 
Kriminalac.Tipican primer je Zikica J.Spanac.Predratni razbojnik koji je digao "ustanak"u Srbiji ubivsi dva Srbina,zandara.Pravi uvek nahebu potpuno anonimni.Kako u proslim ratovima,tako i u poslednjim.
 
Sad kada je donet Zakon o izjednačavanju prava četnika i partizana.......čekam da vidim dali će barem jedan pripadnik SČP dobiti makar posthumno to priznanje.
 
Ne trenutno nije toliko zloupotrebljen.U prošlosti je dakako toga bilo isuviše.Prisetite se samo povlastica koje su imali Narodni Heroji.
Ne sporim činjenicu da je istinskih heroja bilo u redovima KPJ i partizana,ali čudom se čudim da je veliki broj herojstava ostalih formacija koje su takođe vodile gerilski rat osta pod velom tajne.Tu još uvek postoji nekakva vrsta tabua.
 
Ne bih se složio sa konstatacijom da se još ne zloupotrebljava.
Naime, to se ogleda i po nazivima gradskih ulica, Beograd npr.
Ne čini li Vam se prečestim to menjanje?
Ne čini li Vam se da su neke ličnosti neopravdano dobile tu čast ili pak nisu ni stavljene u spisak?
 
Iron Lord:
Znači Vi mislite da se ovaj pojam masovno zloupotrebljava?
Evo ti cist primer iz novije istorije.
Pocetkom rata u Hrvatskoj cini mi se u okolini Varazdina jedan pod oficir i redovan vojink su digli magacin oruzja JNA u vazduh.Zaboravio sam im imena.Niko niti ih se seca niti pamti sem porodica.Medjutim zato oni koji su ziveli kao bubrezi u loju su kod nas narodni heroji.Milosevic,Karadzic,Mladic,..Mladic koji je ziveo dobro kao bivsi oficir JNA(*********) koji nije pritekao Srbima u pomoc za vreme Bljeska.Vojska R.srpske sa tenkovima na obali Save stoji dak Hrvati prave masakr na drugoj strani reke.Narodni heroj u zapadnom svetu ne postoji.Neradis neki podvig u ime naroda.ili napravis neko herojsko delo zato sto ti to savest nalaze,ili ti je takav posao,pa je to to (vojnici,vatrogasci,..)
Samo su komunisti izmislili taj termin,Narodni Heroj,ubijamo u ime naroda,narodna pravda,.Jeftine parole za siroke i glupave narodne mase.
 
sumnjivo lice:
Evo ti cist primer iz novije istorije.
Pocetkom rata u Hrvatskoj cini mi se u okolini Varazdina jedan pod oficir i redovan vojink su digli magacin oruzja JNA u vazduh.Zaboravio sam im imena.Niko niti ih se seca niti pamti sem porodica.Medjutim zato oni koji su ziveli kao bubrezi u loju su kod nas narodni heroji.Milosevic,Karadzic,Mladic,..Mladic koji je ziveo dobro kao bivsi oficir JNA(*********) koji nije pritekao Srbima u pomoc za vreme Bljeska.Vojska R.srpske sa tenkovima na obali Save stoji dak Hrvati prave masakr na drugoj strani reke.Narodni heroj u zapadnom svetu ne postoji.Neradis neki podvig u ime naroda.ili napravis neko herojsko delo zato sto ti to savest nalaze,ili ti je takav posao,pa je to to (vojnici,vatrogasci,..)
Samo su komunisti izmislili taj termin,Narodni Heroj,ubijamo u ime naroda,narodna pravda,.Jeftine parole za siroke i glupave narodne mase.

Vidite, istoriju pišu pobednici.
Oni se slave a žrtve se ne pominju.
Kada imamo ulicu sa nazivom "Žrtve fašizma" onda se tu recimo ne treba polemisati, dok se za naziv "Bulevar mladih SKOJ-evki" može reći da je političko-posprdnog karaktera.

Za ličnosti koje ste nabrojali još je rano doneti pravi sud o svakoj ponaosob, iako su te osobe istovremeno učestvovale u dešavanjima iz veoma bliske nam prošlosti.
 
Iron Lord:
Ne bih se složio sa konstatacijom da se još ne zloupotrebljava.
Naime, to se ogleda i po nazivima gradskih ulica, Beograd npr.
Ne čini li Vam se prečestim to menjanje?
Ne čini li Vam se da su neke ličnosti neopravdano dobile tu čast ili pak nisu ni stavljene u spisak?

Niste me dobro shvatili,dakle zloupotreba je i kampanjsko skidanje naziva ulica narodnih heroja koji su svojim životom doprineli da se ostvare vizije ideala u koji su verovali.
Zloupotreba je i nedati ulicu osvedočenom junaku koji nije bio na titovoj strani..........
 
najbolje ce ti to pitanje, ako do sada nije kao sam sebi sto bi ....., objasniti Timofejev, on prosto obozava da ih dovodi pred svoje gledaliste...........u ne sagledivoj zloupotrebi i ironije iste.....
 
Svako vreme ima svoje junake...To je bar prosta psihologija, zasto narod sebi postavlja jednog coveka kao heroja idola...To se provlaci kroz pricu o Kraljevicu Marku, jos od treceg razreda osnovne, koji je uzgred bio obicna pijandura, po nekim izvorima, ali ajd sad.
Ja mislim da se pojam zloupotrebljava i da se njime jeftino manipulise. Iz jednog razloga, ja ne mislim da postoj narodni heroji.Postoje ljudi koji su zasluzni za neke stvari i za to dobijaju odlikovanje (prave i vredne stvrari se cesto zaboravljaju), ali pravi heroj ako govorimo o ratnim hrejima moze biti samo narod.
 
Zakon o odlikovanjima

Kako se postaje narodni heroj?

Tragom vesti da je Patriotski savez Jugoslavije predložio Slobodana Miloševića za Orden narodnog heroja. Zakon kaže da ovaj orden ukazom dodeljuje predsednik Republike i - niko drugi

Patriotski savez Jugoslavije (PSJ) predložio je 13. aprila da se predsedniku SRJ dodeli Orden narodnog heroja sa sledećim obrazloženjem: Prvi patriota Jugoslavije Slobodan Milošević zaslužuje orden narodnog heroja ove Jugoslavije svojim ukupnim delom i dokazanom izuzetnom hrabrošću i odlučnošću u odbrani trajnih vrednosti slobodarske tradicije i naroda Srbije i Crne Gore i vitalnih interesa naše otadžbine. Po rečima Patriotskog saveza, Slobodan Milošević je "sinonim za dokazano herojstvo i jedinstvo naroda, vojske i svih političkih snaga kao garanta naše pobede nad podivljalim fašizmom i imperijalizmom koji prete da potčine svojim interesima čitav svet". Vest je bila udarno plasirana, a potom je čitav niz podrški predlogu bio sve bliži dnu strana dok cela priča nije nestala iz javnog života.

Zakon o odlikovanjima SRJ, objavljen u Službenom listu SRJ broj 59 od 4. decembra 1998. godine sa potpisom predsednika Republike Miloševića, definiše odlikovanja SRJ kao znake "javnog priznanja koji se dodeljuju za rad ili dela koja zaslužuju opšte priznanje i isticanje".

Orden narodnog heroja, za kojeg predsednika predlaže PSJ, "dodeljuje se pripadnicima Vojske Jugoslavije i ministarstva unutrašnjih poslova i drugim pojedincima koji su se istakli herojskim podvizima u odbrani i bezbednosti SRJ i koji služe kao naročiti primer herojstva".

U sličnu vrstu odlikovanja spadaju i Orden za hrabrost ("dodeljuje se pripadnicima Vojske Jugoslavije i ministarstva unutrašnjih poslova koji su izvršili dela u kojima je došla do snažnog izražaja njihova lična hrabrost ili koji su se u odbrani Savezne Republike Jugoslavije naročito istakli ličnom hrabrošću. Za takva dela orden za hrabrost dodeljuje se i drugim pojedincima"); Orden Jugoslovenske zastave ("dodeljuje se za naročite zasluge za državu i za dela u kojima je patriotizam došao do snažnog izražaja"); Orden zasluga za SRJ ("dodeljuje se za zasluge za državu i građane SRJ"); Orden Vojske Jugoslavije ("za naročite zasluge u izgradnji i jačanju oružanih snaga SRJ ili za naročite uspehe u rukovođenju vojnim jedinicama, odnosno vojnim ustanovama u njihovom osposobljavanju za odbranu nezavisnosti SRJ"); Orden viteškog mača ("za izuzetne zasluge i dela u oblastima odbrane i bezbednosti").

Pošto Zakon o odlikovanjima (član 14) kaže da predsednik Republike ukazom dodeljuje odlikovanja SRJ i nije predviđeno da iko drugi to može da uradi, nije sasvim jasno ko će u ovom slučaju i kada potpisati ukaz o odlikovanju.

Patriotski Savez Jugoslavije je predlog uputio predsednicima Veća građana i Veća Republika savezne skupštine, Milomiru Miniću i Srđi Božoviću, kao i svim poslanicima Skupštine SRJ.

Inače, Zakon kaže da se odlikovanja SRJ dodeljuju po pravilu dva puta godišnje, i to u junu i decembru. U ratu se, očigledno, odstupa od ovog "po pravilu".

Član 16 Zakona daje protokolarno rešenje uručivanja ordenja: "Svečano uručivanje odlikovanja Savezne Republike Jugoslavije (u daljem tekstu: investitura) sastoji se od javnog saopštavanja teksta ukaza o odlikovanju, predaje insignija i uručenje povelja o odlikovanju. Uručenje insignija i povelje obavlja lice koje vrši investituru. Vojna lica koja prisustvuju investituri daju propisani vojni pozdrav odlikovanom. I dalje: Investituru ordena i velikih odlikovanja vrši predsednik Republike ili lični izaslanik predsednika Republike (član 17).

Odlikovanja mogu biti oduzeta kao pravna posledica osude, u slučajevima propisanim saveznim zakonom. Jedino se nikad ne može oduzeti Orden narodnog heroja, Orden za hrabrost, Orden viteškog mača, Medalja Obilića i Medalja časti.

R. V.
 
sumnjivo lice:
Kriminalac.Tipican primer je Zikica J.Spanac.Predratni razbojnik koji je digao "ustanak"u Srbiji ubivsi dva Srbina,zandara.Pravi uvek nahebu potpuno anonimni.Kako u proslim ratovima,tako i u poslednjim.

Лупио си и остао жив!

Народни хероји су и Краљевски поморски официри Спасић и Машера који су дигли у ваздух себе и разарач "Загреб" да непадне непријатељу у руке.
Ови садашњи "српски" предали флоту у руке Милу мафијашу.

Народни херој је и мајор Милан Тепић, дигао у ваздух себе и складиште оружја са око 200 усташа да им не падне у руке.
 
pilgrim_kg:
Svako vreme ima svoje junake...To je bar prosta psihologija, zasto narod sebi postavlja jednog coveka kao heroja idola...To se provlaci kroz pricu o Kraljevicu Marku, jos od treceg razreda osnovne, koji je uzgred bio obicna pijandura, po nekim izvorima, ali ajd sad.
Ja mislim da se pojam zloupotrebljava i da se njime jeftino manipulise. Iz jednog razloga, ja ne mislim da postoj narodni heroji.Postoje ljudi koji su zasluzni za neke stvari i za to dobijaju odlikovanje (prave i vredne stvrari se cesto zaboravljaju), ali pravi heroj ako govorimo o ratnim hrejima moze biti samo narod.

(p.s.bio je i vazal-šlihtara, ali to je bilo tada in ako si želeo glavu na ramenima dok ne uradiš posao koji si naumio)
 
ma znam ja sta je sve bio, junak nije u svakom slucaju a gle samo pesmice.Prosto to je samo islo u prilog tezi proste psihologije da su narodu potrebni narodni heroji da bi lakse opstao, a da oni gledano sa neke odredjene distance, zapravo ne postoje.
 
VAŽNA NAPOMENA ZA UČESNIKE:
Po privliniku foruma nije dozvoljeno prosto omalovažavanje ili veličanje javnih ličnosti te mrtvih i živih poltičara.
Imajte na umu da ono što pišete bude bar "dokumentovano" a ne kafanska priča.
Tema jeste mač sa dve oštrice po ovom pitanju.
 
У Швајцарској је народни херој, баба, која је просула лонац вреле воде на колону Нијемаца 41. :grin:
 
sumnjivo lice:
Kriminalac.Tipican primer je Zikica J.Spanac.Predratni razbojnik koji je digao "ustanak"u Srbiji ubivsi dva Srbina,zandara.Pravi uvek nahebu potpuno anonimni.Kako u proslim ratovima,tako i u poslednjim.
Narodni heroji su u stvari ubijeni zandari a Zikica je primer bandita i razbojnika, bas kako si rekao.
 
King 7:
Narodni heroji su u stvari ubijeni zandari a Zikica je primer bandita i razbojnika, bas kako si rekao.

Preterujes niti su zandari niti je Spanac ni heroj ni bandit.Spanac je jednostavno covek koji je izdanak jednog vremena,kao i mnogi drugi koji su iskoristili tadasnju situaciju i postali preko noci borci za slobodu,mada su im namer bile sasvim drukcije.
 

Back
Top