Visnje

zorab

Aktivan član
Poruka
1.371
Pita sa visnjama - to svi znaju pa necu da pisem

Kolac sa visnjama

200 gr margarina, 200 gr secera, 1 vanilin secer, 3 jajeta, malo soli (ono "na vrh noza"). Sve se to dobro umuti, doda se oko 400 gr brasna pomesanog sa praskom za pecivo i 1 dl mleka. Kada se dobro umuti, 2/3 se sipaju u podmazan i posut brasnom kalup/pleh. Sada se stavi pola kilograma ociscenih visanja, a preko njih se sipa prostala 1/3 mase (testa).Pece se na 180-190 stepeni oko 45 minuta. Gotovo se pospe secerom u prahu.
(Ovo uspeva, visnje na padaju na dno!)

Kolac od griza i visanja

17 kasika secera, 17 kasika griza, 1 l vode, 500 gr ociscenih visanja, 2 pudinga od vanile, 8 dl mleka, kasika margarina, kesica slaga.
Pomesati secer, griz i visnje, preliti sa !l vode i kuvati 15 minuta uz stalno mesanje. Izliti u ovlazeni pleh i ostaviti da se stegne.
Skuvati puding sa kasikom margarina ( i secara koliko uobicajeno stavljate). Preliti preko mase sa visnjama. Kada se stegne umutiti slag i premazati.

Kolac sa visnjama i zapecenim samom

300 gr brasna, 200 gr margarina, 425 (HA!) gr secera, 5 jaja, 1kg visanja, 300 kisele pavlake, 5 kasika mleka, 5 kasicica soka od limuna

300 gr brasna, 1 zumance, 200 gr margarina i 100 gr secera umesiti i ostaviti u frizider na pola sata. Zagrejati rernu na 200 stepeni. Testo iz frizidera razvuci oklagijom i staviti u podmazan pleh ali da budu visoke ivice. Izbockati testo viljuskom. Zapeci ga na kratko (15 minuta). Izvaditi i smanjiti temperaturu na 175 stepeni.
Kologram ociscenih visanja staviti preko testa. Umutiti pavlaku sa 5 kasika mleka, 50 gr secera, 3 zumenceta i 1 celim jajetom, i 5 kasicica soka od limuna. Krem koji se dobijesipati na visnje i ravnomerno razmazati. Vratiti u rernu i peci oko 40 minuta.
Sada sam: 4 belanca umutiti sa 275 secera (mutiti do besvesti, dok se ne ustirka!) Izvaditi testi sipati sam ali neravnomerno, tj. praviti talase, zapeci oko 5 minuta. Seci hladno.

Kolac sa visnjama i sremskim sirom

2 jaja, 200 gr secera, 100 gr brasna, pola kasicice praska za pecivo, 2 kasike rendane cokolade. Ugrejati rernu na 200 stepeni. Kalup obloziti pergaminom ("masni papir"). Umutiti zumanca sa 2 kasike vode i 100 gr secera, da se dobije krem. Posebno umutiti 2 belanca i palako umesati u zumanca. Posuti cokoladom, preomesati i sipati u kalup. (precnika, kazu 26 cm) Peci oko 20 minuta.
300 grama sremskog sira umutiti sa 70 gr secera, 3 kasike limunaovog soka i kesicom soka od visnje u prahuu( je l' ima jos toga?) Dodati 7 listova rastopljenog zelatina i pola litra umucenog slaga (onja "prirodni", od slatke pavlake). Sipati na peceno testo (najbolje je ako imate kalup za torte ) i ostaviti da se hladi oko 3 sata.
Sad poredjati odozgo kilogram visanja. Jednu kecicu vocnog zelea rastopiti u 350 gr vrelog soka od visanja. kada pocne da se steze, sipati na visnje. Staviti u frizider. Kada se sasvim ogladi, skinuti obruc od kalipa za tortu, okolo testo namazati dzemom od kajsija.

Sos od visanja

Odlican uz piletinu. Rastopiti kasiku putera, dodati kasiku brasna, preliti supom i dodati pregrst ociscenih visanja. Ako je supa slana , dodati samo malo secera. Krckati dok se ne zgusne.

Palacinke sa sirom i sosom (slatkim) od visanja

Palacinke standardne, a sos: 500 gr visanja, nekoliko ostaviti sa strane a ostatak ocistiti. Ociscenim dodati 2 kasike secera i 3 kasike vod. Kada provri, poklopiti i ostaviti na tihoj vatri oko 5 minuta. Voce izmiksovati i ispasirati (kroz sito).
200 grama sira (sremskog, krem...isl) umutiti sa 200 gr pavlake, 2 kasike meda, 2 kasicice soka od limuna i vanilinim secerom.
Dakle, gotove palacinke filovati, preliti sosom i ukrasiti onim celim visnjama. Moze i seckani badem ...

Kompot od visanja (za zimu)

Na litar vode uzeti 300 gr secera, prokuvati. U tegle staviti visnje, ali ne do vrha, sipati sok do 3/4 visine tegle. Tegle staviti u serpu sa toplom vodom i pasterizovati na 80 stepeni 25 minuta. A posto ja nikada ne znam koliko mi je 80 stepeni,dozvolim vodi u serpi da prokljuca, pa posle 2-3 kljuca iskljucim.

Mozda su prosle visnje?
Ili je neko vec pisao o njima?
 
evo:

Mafi sa visnjama i cokoladom

(ako imas recept za obican mafi , ono jaje, margarin, brasno, prasak za pecivo pa u papirne korpice i u rernu ...onda samo stavi rendanu cokoladu i visnje u testo. )
A ovo je malo zahtevnija varijanta:
80 grama izrendane cokolade za kuvanje
75 grama putera (da preciznih li mera!:) )
30 grama brasna (nije greska!)
2 kasicice praska za pecivo
3 kasike mleka
200 gr mlevenih oraha (eto zasto je potrebno tako malo brasna )
200 grama visanja (svezih ili odmrznutih)
pola kasicice cimeta

umutiti puter sa secerom koji postepeno dodajemo, zatim dodavati po jedno zumance. Pomesati brasno sa praskom za pecivo, sipati u masu sa jajima, dodati mleko, orahe i cokoladu. Posebno umutiti sneg od belanaca sa "prstohvatom: soli, pazljivo ga umesati u testo, sipati u papirne korpice, odozgo stavljati visnje i opeci na 175 stepeni oko 25 minuta (da budu zlatno-braon boje) Gotove posuti secerom sa cimetom.

Ako nemas pleh sa udubljenjima da u njih stavis korpice, ne brini. Korpice su izdzljive, ne rasire se. Naravno, testo,posto raste, ne sipas do vrha.


Tortica od jogurta i visanja

125 gr izmrvljenog pti bera ili slicnog keksa
50 grama seckanih oraha
125 gr rastopljenog putera
To se pomesa, stavi se u kalup, dobro se (prstima, kasikom, kako volis) utisne i ostavi se u frizider.

10 kasicica zelatina, 600 gr jogurta (nekog dobrog, gustog, barsunastog...) vanilin secer, 1 kasika soka od limuna, 2 kasicice izrendane korica limuna, 100 gr secera, 350 gr visanja (sveze ili smrznute - treba ih ocediti od soka koji su pustile, ali sok sacuvati) ocediti), 200 grama slaga (tj. umutiti slatku pavlaku, nista kesica!)

7 kasicica zelatina rastopiti u vreloj vodi, prohladiti. Jogurt pomesati sa vanilom, cokom i korom limuna i u tankom mlazu sipati zelatin, uz mesanje. Krem hladiti (frizider), a kada pocne da se steze dodati visnje. Umucen slag dodati toj masi, promesati i sipati u kalup (za torte, ili bilo kakav koji je stavljen na ravan tanjir) na koru od keksa. Kada se ravnomerno namaze, napraviti kasikom udubljenja u toj masi. Da se hladi u frizideru 3 sata.

100 grama soka koji su pustile visnje ugrejati, sipati 3 kasicice zelatina. kada pocne da se steze, sipati na foliju po malo u obliku (pljosnate!) visnje sa peteljkom, ili, kruga (ako ovo prvo ne uspe) . Kada se torta ohladi, skine se kalup a te "visnje" se stave staviti u ona udubljena .
Pa ako imas svezu nanu (mentu), onda ukrasis "visnje", tij nana odglumi visnjin list...
 
evo malo alkohola...

Ruzin DRINK (ko voli srpski moze "piće")
2 neprskane ruze - cvetovi, ne drske i trnje ..osim ako ne pripremate drink dusmaninu
20 visanja
60 ml soka od visanja ili likera od visnje
600 ml ohladjenog penusavog vina.

Prokuvati 400 ml vode i ohladiti.
Latice dve ruze delikatno oprati, sloziri ih u posudu za led, tj u svaki pregradicu po malo.Sipati ohladjenu prokuvanu vodu i staviti u zamrzivac,

Visnje staviti u 4 vece case, sipati sok od visnje ili liker (sve ravnomerno rasporediti), na visnje staviti po nekoliko kocku leda se ruzama, a zatim sipati ohladjenoo vino. Piti sa jos tri osobe odmah.
 
Visnje mnogo volim da jedem.Pite sa visnjama i kolace ili torte sa visnjama.Sladoled sa visnjama.Ali visnje same takoder mnogo obozavam da jedm...
 
Jao imam jedan strava recept, ako se setim kad dođem kući da prepišem - baklava sa višnjama. Pravi se sa korama za pitu, normalno, pa preko višanja pa ide neki preliv sa jogurtom, šećerom, uljem; pa se posipa grizom... To je poenta recepta. Pa kad se ispeče, prelije se šerbetom...
 
Jao imam jedan strava recept, ako se setim kad dođem kući da prepišem - baklava sa višnjama. Pravi se sa korama za pitu, normalno, pa preko višanja pa ide neki preliv sa jogurtom, šećerom, uljem; pa se posipa grizom... To je poenta recepta. Pa kad se ispeče, prelije se šerbetom...
:dash:
:nono: ne pali nas "na suvo" :lol::lol::lol:!
nego, pravac po recept!
 
Višnje! :super:
Ja ih "trpam" svuda gde stgnem!
ali, stvarno!
Jeste li probali Vasinu tortu sa višnjama (moj patent :D)?
samo umesto pomorandže stavite višnje (mislim da ima negde recept...:think: pretpostavljam na "Torte i kolači")
Posebno obožavam kombinaciju višnje - crna čokolada (Švarcvald npr.), pa još ako ima i šerija (ako enma - dodam samoinicijativno ;)).
Evo jednostavnih kuglica na tu temu (tačnih mera nema)
250g samlevenih oraha
150g šećera u prahu
2 kašike pekmeza od kajsija
2-3 kašike šerija
5-6 kašika vode
200g čokolade za kuvanje
malo mrvica od keksa po potrebi
višnje
Ušpinovati šećer sa vodom, dobaciti orahe, čokoladu. Kad se istopi dodati pekmez, pa šeri u malo prohlađenu smesu. Ako je retko, dodati mrvice od keksa.
Uzeti komadić smese, rastanjiti, ubaciti višnju (može i dve :)) u sredinu i formirati kuglicu. Svaku kuglicu uvaljati u mrvice od čokolade, keksa, orahe (ja uvek mešam, pa bude melo šarenije).
 
Našla i ovo...:)
Osnova ove torte je Vasina, a pošto moja snajka voli višnje, modifikovala sam je i prilagodila njenom ukusu, a pravim je gotovo obavezno za njen rođendan (za "kućnu upotrebu :wink: )
Potrebno je:
za koru:
5 žumanaca
5 kašika šećera
6 kašika mlevenih oraha ili badema
5 belanaca
1dl soka od višanja + 5 kašika višnjevače

za fil:
1/8l mleka
200g mlevenih oraha
4 žumanca
4 kašike šećera
150g putera
100g rastopljene čokolade
200g višanja i malo soka

za nadev:
200g šećera
1,5dl soka od višanja
4 belanca

Kora: Penasto umutiti 5 žumanaca, dodati 5 kašika šećera, zatim orahe. Posebno umutiti čvrst sneg od 5 belanaca i sve lagano sjediniti. Sipati u kalup obložen papirom za pečenje (ili namazan i brašnom posut) i pećina na oko 180C u prethodno zagrejanoj rerni.
Fil: Mleko malo zasladiti i zagrejati da proključa. Dodati orahe i vrlo malo prokuvati, pa dodati rastopljenu čokoladu.
Posebno umutiti penasto 4 žumanca sa 4 kašike šećera i lagano sjediniti sa orasima.
Kada se masa ohladi, dodati višnje i 2-3 kašike soka. Na kraju sve pomešati sa penasto umućenim puterom.
Nadev: 200g šećera skuvati sa 1,5dl soka od višanja tako da se dobije gust sirup.
Umutiti čvrst sneg od belanaca i lagano dodavati sirup (sirup mora biti vruć kako se ne bi zgusnuo) uz neprekidno mešanje. Zatim sve kuvati na pari dok se masa lepo ne zgusne.
Skinuti sa pare i mutiti mikserom dok se ne ohladi.

Koru poprskati mešavinom soka i višnjevače, premazati filom i sve prekriti nadevom. Ukrasiti višnjama.
jedan6dq.jpg


PS Dok sam ja došla do foto-aparata veći deo torte je nestao!
 
a visnjevaca? :)

Evo sta sam ja jela, zanimljiva stvar...
Napravi se testo kao za knedle od krompira. (To kada vam ostane pire od rucka, da se ne kilavite preterano), u njega se stavi malo mlevenog maka, naprave se nudle i skuvaju. Zatim se napravi sos od visanja tako sto se ociscene visnje stave u serpicu da puste malo soka, doda se malo vode, prokuva se, doda secer i kasicica skrobnog brasna (tj. krompirovog) razmucena u malo vode, da se sos zgusne. Mere nemam, to od oka... Zavisi koliko je pirea ostalo od jucerasnjeg rucka :)
 
Daaaa...
ja u nedelju stavila višnje u teglu za višnjevaču...
Višnje se iscepaju, stavi se u teglu red višanja, red šećera (u podjednakim količinama), prekrije čistom krpom i ostavi na sunčanom mestu.
 
a visnjevaca? :)

Evo sta sam ja jela, zanimljiva stvar...
Napravi se testo kao za knedle od krompira. (To kada vam ostane pire od rucka, da se ne kilavite preterano), u njega se stavi malo mlevenog maka, naprave se nudle i skuvaju. Zatim se napravi sos od visanja tako sto se ociscene visnje stave u serpicu da puste malo soka, doda se malo vode, prokuva se, doda secer i kasicica skrobnog brasna (tj. krompirovog) razmucena u malo vode, da se sos zgusne. Mere nemam, to od oka... Zavisi koliko je pirea ostalo od jucerasnjeg rucka :)
E ovo je stvarno zanimljivo... svaka čast, ovo ću da pravim već, već... prvom prilikom:super:
 
evo jos jednog sosa od visanja:
250 gr ociscenih visanja, kasika putera, kasika brasna, pola case crvenog vina, so.
Od putera i brasna napravi se zaprska, dodaju se visnje i vino i eventualno malo vode. Posoliti, i gotovo...
Uz piletinu, evo ovako :

 
Poslednja izmena:
Pretpostavljam da većina domaćica stavlja višnje u zamrzivač, ali ja to mrzim jer mi je pakovanje uvek ili veliko ili premalo. Zato ih konzervišem, i to ovako: očistim višnje od koštica, pospem konzervansom ubacim u najveću teglu koju nađem i zalijem onim sokom što su pustile. Sok treba da pokrije višnje, ali ako ga nema dovoljno može se dodati malo prokuvane vode. Posle samo zatvorim teglu - i to je to. Mogu da stoje 2-3 godine, može se iz tegle uzimati koliko je potrebno ali ostatak se neće pokvariti. Najbolje su one jako kisele višnje.
 
Da ne cure po zamrzivacu stavite ih u flase od kisele vode. Manje pustaju soka, lakse se krave a moze se iseci kolicina koja vam treba jer se ne slepe.

A sto se tice ostavljanja u teglu sa konzervansom: zar ne provriste posle nekog vremena kada su bez secera ? Kakav im je ukus kada se koriste, kao iz kompota ili kao sveze ?
 
Ne provrište uopšte, i to baš zato što nemaju šećera. Ukus im je kao da jedeš sveže (osim što se malo oseća konzervans) i sjajne su za pite i torte.
 
Ne provrište uopšte, i to baš zato što nemaju šećera. Ukus im je kao da jedeš sveže (osim što se malo oseća konzervans) i sjajne su za pite i torte.
Hmm...
Ovo zvuci malo cudno i ne bas logicno. Secer je delimicno "konzervans" isto kao i sirce, so (mikroorganizmi se ne razvijaju ni u slatkoj, ni u slanoj, niti u kiseloj sredini).
Pretpostavljam da je kolicina konzervansa tu presudna buduci da se njegov ukus oseca cak i u visnjama. Ja izbegavam maksimalno da ga stavljam bilo gde.
 
Ide kesica konzervansa na 5 kg višanja.
Velika količina šećera deluje zaštitno, ali zašto se onda u masu za rakiju sipa šećer da "bolje radi"? Možda mala količina podstiče vrenje voća. Nisam stručnjak za hemiju ali ovo je dobro proveren recept.:mrgreen:
 
Ide kesica konzervansa na 5 kg višanja.
Velika količina šećera deluje zaštitno, ali zašto se onda u masu za rakiju sipa šećer da "bolje radi"? Možda mala količina podstiče vrenje voća. Nisam stručnjak za hemiju ali ovo je dobro proveren recept.:mrgreen:
Ma u redu je! Uvek sam za to da svako pravi (i jede) ono sto mu se dopada!
Inace, ni ja nisam strucnjak, rekoh ono sto znam, a secer se u rakiju dodaje kako bi se povecala kolicina iste!
Pravi majstori rakije, koliko znam, se jeze na pomen secera i takva rakija (bez ikakvih primesa) je ona skupa (i kvalitetna). Stvarno nisam poznavalac rakije (niti konzument).
 
zorab,
pravila sam danas ovaj kolac sa visnjama i ....
super je hvala puno.

nego na pocetku posta si napisala da neces da napises recept za pitu sa visnjom,jer to svi znaju.
evo ja ne znam ;))
imam jedan gde idu visnje i jabuke zajedno,pa ako ti nije tesko posalji.
hvala puno.
sve najbolje
 

Back
Top