kako zatvoriti com port "na silu"

first

Obećava
Poruka
67
problem je sedeci:
Printer je spojen sa com portom (komande na printer se salju direktno na com port, tj nema drajvera). E sad kad se komp resetuje npr nestane struje i sl, u toku podizanja win xp izgleda da win zauzme com port i pocne nesto da salje printeru (kukice) sto ovaj i stampa, dakle bez veze nesto. (printer kad je upaljen stalno na port salje svoj status, pa win izgleda vidi da je nesto nakaceno).Nakon nekog vremena win zatvori com port i onda je sve ok. E sad problem je sto program (iz koga printer treba da stampa) se podize sa win i treba da je odmah funkcionalan. Dakle da li postoji neko resenje da na silu (batch file ili nesto drugo) sprecim komunikaciju wina sa printerom pre nego sto meni zatreba (tj iz programa) ?
svaka ideja je dobrodosla
sve najbolje

tj dovoljno bi bilo da "na silu" zatvorim port
 
Garwor:
napravi neki exe koji zatvara port i stavi ga u startup. Ali dok se on izvrsi mozda bude suvise kasno? Kakav ti je to printer, fiskalni? Mozda je moguce podesiti njegov rezim rada da ne salje status svaki cas.

to je prvo sto sam uradio, ali problem je u tome sto dok printer stampa (te kukice) port je zauzet od windowsa i on mi opusteno vrati poruku "Port is already open" i odje... moj exe

palo mi je i napamet da disejblujem taj com port iz device managera, pa da pre podizanja programa uradim enable,ali isto se desava jer printer stalno kad je upaljen salje na com port status, a win prilikom enable porta to "cuje" i proba da "prica" sa istim koji to ne razume i salje to na papir

pogledacu ovo za podesavanje printera,da ne salje stalno status, mada mislim da nemoze
priter je termalni ... Ithaca

edit:
evo sad sam probao i na mom kompu: printer upaljen, a resetujem komp (mis spojen na USB), prilikom podizanja win-a mish poludi, tj zakuca se desno dole i nema sanse da ga pomerim, iskljucim ga, al opet isto, dakle sad ne stampa nista na printer, al mis poludi, nesto cudno ?
 
Garwor:
Pretpostavljam da ti se nesto se s necim kolje. To ti je sad igranka bez prestanka. Probaj da prebacis printer ili mis na drugi com port, menjaj adrese, cackaj dok ne proradi.

znam :cry:
problem je sto MORA da se nadje univerzalno resenje (citaj ako je ikaki moguce iz koda), jer sve zajedno treba da se multiplicira u x komada (masina+sw), a ne mogu sad za svaku da cackam, naravno pre toga moram da nadjem problem, a jos nisam :cry:
 
first:
znam :cry:
problem je sto MORA da se nadje univerzalno resenje (citaj ako je ikaki moguce iz koda), jer sve zajedno treba da se multiplicira u x komada (masina+sw), a ne mogu sad za svaku da cackam, naravno pre toga moram da nadjem problem, a jos nisam :cry:

Nezgodno. Ali ipak probaj na nekoj drugoj masini, bez usb misa, na drugom portu...tako ces pre utvrditi problem. Nisi valjda dao rok za to? ;)
 
Garwor:
Nezgodno. Ali ipak probaj na nekoj drugoj masini, bez usb misa, na drugom portu...tako ces pre utvrditi problem. Nisi valjda dao rok za to? ;)

mmm, da probao sam, imam na raspolaganju 2 masine (za igru), jedna je moja(laptop), tj na koojoj programiram (i an njoj se javalja problem da mish-USB port, poludi tj zakuca se desno dole i ne mozes nista s njim, iskljucim ga sa usb, al onda ne radi ni onaj sa laptopa, onaj sa touch pada, tj isto luduje)
druga je masina za test, kod nje je mis ok(iako je isto na USB-u), ali kod podizanja wina stampac pocne da stampa kukice jedno vreme tj dok win ne zavrsi sa podizanjem svih servisa i onda se smiri. Sve to traje 3-4 minuta, al ne vredi kad je program operativan vec nakon 50-tak sec, a s njim mora biti i printer, jbga.

kad bi uspeo da prilikom naprasnog nestanka struje i onda dolaska iste da kod podizanja win-a nekako printer drzim ugasen, pa onda kad se sve zavrsi da ga upalim to bi bilo kakvo takvo resenje (seljacko, al bi radilo, mislim), ali problem je u tome sto nema komande za paljenje printera (power on). To su ti oni printeri koji rade po principu:"ukljuci i zaboravi da postoje"
 
bojan p:
Probaj da isključiš detekciju serijskog miša na tom portu na kome ti je povezan štampač. Dakle u boot.ini datoteci u redu koji služi za pokretanje instalacije koju koristiš dodaj /noserialmice=comx, gde je x naravno broj porta kao na primer /noserialmice=com2.

zvuci zanimljivo, ali iskreno frka me da probam, evo kako mi izgleda ini fajl pa mireci gde da ubacim, nadam se da imas dovoljno iskustva za to :

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn


thanks, inace COM 1 je u pitanju
 
first:
zvuci zanimljivo, ali iskreno frka me da probam, evo kako mi izgleda ini fajl pa mireci gde da ubacim, nadam se da imas dovoljno iskustva za to :

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn


thanks, inace COM 1 je u pitanju
Ne znam zašto je problem da probaš. Ako misliš da možeš da prouzrokuješ problem pri pokretanju OS-a, napravi kopiju reda, pa onda pri pokretanju izaberi tu kopiju sa dodatnom opcijom. Dakle boot.ini treba modifikovati na sledeći način:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn /noserialmice=com1

i to bi bilo sve.
 
bojan p:
Da li sistem uopšte radi kada miš nije priključen? Znači da li se aplikacija pokrene kako treba i ima vezu sa štampačem, ukoliko ni jedan miš nije priključen?

ma sve radi ali
1.na mom lapu (on ima i svoj mish na touch padu):
kad iskljucim mis (externi sa USB-a) se ponasa isto tj zakuca mis desno dole i ne moze da se koristi nista
2.na obicnom PC bez obzira ukljucio ili iskljucio misa pocne da stampa 3-4 min kojekakve kukice na printer i onda prestane

dake ovo se desava kad je printer ukljucen na napajanje(i prikljucen na com port) a win se restartuje
program koi ce da radi na toj masini mora da se podize sa win-om, tj da bude odmah operativan

edit:
"Znači da li se aplikacija pokrene kako treba i ima vezu sa štampačem, ukoliko ni jedan miš nije priključen?"
Aplikacija se pokrece ok ali program ne moze da koristi com port jer ga drzi windows i nemam pristup portu dok ga win ne oslobodi
 
Na žalost nisi napisao koji je štampač u pitanju, tako da ostaje samo da nagađamo šta se tu zaista dešava. Ukoliko je štampač pravljen za rad u Windows OS-u, onda verovatno nisi jedini koji je naišao na taj problem, tako da sigurno neke informacije mogu da se dobiju od proizvođača štampača.

Ukoliko hoćeš i dalje sam da nešto uradiš preporučio bih ti da zakačiš štampač na računar gde je instaliran samo Windows OS, u boot.ini dodaš /noserialmice (dakle bez navođenje konkretnog porta čime se detekcija svih com portova preskače) i vidiš šta će da se desi, tj. da li u tom slučaju neće biti ništa odštampano na štampaču što je ono što tebi treba.
 
bojan p:
Na žalost nisi napisao koji je štampač u pitanju, tako da ostaje samo da nagađamo šta se tu zaista dešava. Ukoliko je štampač pravljen za rad u Windows OS-u, onda verovatno nisi jedini koji je naišao na taj problem, tako da sigurno neke informacije mogu da se dobiju od proizvođača štampača.

Ukoliko hoćeš i dalje sam da nešto uradiš preporučio bih ti da zakačiš štampač na računar gde je instaliran samo Windows OS, u boot.ini dodaš /noserialmice (dakle bez navođenje konkretnog porta čime se detekcija svih com portova preskače) i vidiš šta će da se desi, tj. da li u tom slučaju neće biti ništa odštampano na štampaču što je ono što tebi treba.

Hvala ti na trudu, u ranijim postovima sam napisao da se radi o termalnom printeru Ithaca model 950. Kontaktirao sam njihov suport i odgovor je :

"Make sure no other application or drivers are opening the COM port and that Windows is not starting up in Debugging Mode (search Windows help for “debugging mode”). You could also try temporarily changing the port number in Device Manager as a test."

a to sam znao i bez njih.

btw ideja ti je dobra, probacu pa se javljam ....
 
first:
Hvala ti na trudu, u ranijim postovima sam napisao da se radi o termalnom printeru Ithaca model 950. Kontaktirao sam njihov suport i odgovor je :

"Make sure no other application or drivers are opening the COM port and that Windows is not starting up in Debugging Mode (search Windows help for “debugging mode”). You could also try temporarily changing the port number in Device Manager as a test."

a to sam znao i bez njih.

btw ideja ti je dobra, probacu pa se javljam ....
Izvini, potpuno sam prevideo da si naveo o kom štampaču je reč.

Dakle, probaj sa novom instalacijom Windows-a i to bez instalcije bilo kakvih drivera naročito onih za miša.

Moram priznati da je jako čudno što štampač non-stop pkušava da ostvari komunikaciju serijskim portom. U većini slučajeva on bi trebao da čeka na komande od strane računara, tako da ne shvatam šta on to stalno pokušava da uradi na port-u kada ga niko nije ništa pitao. Sem toga, čak i da je tako ukoliko Windows ignoriše taj port, onda ništa ne bi trebalo da se desi, odnosno ne bi trebalo da se bilo šta odštampa tokom pokretanja Windows-a.

Pogledaj i dokumentaciju, jer Grawor-ov predlog bi verovatno mogao da ti reši problem ukoliko takve komande postoje.
 
bojan p:
Izvini, potpuno sam prevideo da si naveo o kom štampaču je reč.

Dakle, probaj sa novom instalacijom Windows-a i to bez instalcije bilo kakvih drivera naročito onih za miša.

Moram priznati da je jako čudno što štampač non-stop pkušava da ostvari komunikaciju serijskim portom. U većini slučajeva on bi trebao da čeka na komande od strane računara, tako da ne shvatam šta on to stalno pokušava da uradi na port-u kada ga niko nije ništa pitao. Sem toga, čak i da je tako ukoliko Windows ignoriše taj port, onda ništa ne bi trebalo da se desi, odnosno ne bi trebalo da se bilo šta odštampa tokom pokretanja Windows-a.

Pogledaj i dokumentaciju, jer Grawor-ov predlog bi verovatno mogao da ti reši problem ukoliko takve komande postoje.

Nazalost stampac nema komandu za "zatvaranje" (vec sam trazio po dokumnetaciji jer mi je to bila jedna od prvih ideja koja mi je pala na pamet). Dakle cim dobije napajanje stamac pocne da salje svoj status na izlaz (tj na com port u ovom slucaju).

Ako disejblujem port win ga ignorise i sve je ok, medjutim u trenutku kad mi zatreba, pa mu dam enable, odmah ga prvo zauzme win i malo "poprica" sa njim, a dok oni "pricaju" ovaj manijak stampa kukice, a mom programu je port nedostupan.
KOmp koji sam imao za zezanje je otisao dalje, pa cu da probam onu verziju sa novom instalacijom win-a bez drajvera kad mi stigne novi
 
first:
Nazalost stampac nema komandu za "zatvaranje" (vec sam trazio po dokumnetaciji jer mi je to bila jedna od prvih ideja koja mi je pala na pamet). Dakle cim dobije napajanje stamac pocne da salje svoj status na izlaz (tj na com port u ovom slucaju).

Ako disejblujem port win ga ignorise i sve je ok, medjutim u trenutku kad mi zatreba, pa mu dam enable, odmah ga prvo zauzme win i malo "poprica" sa njim, a dok oni "pricaju" ovaj manijak stampa kukice, a mom programu je port nedostupan.
KOmp koji sam imao za zezanje je otisao dalje, pa cu da probam onu verziju sa novom instalacijom win-a bez drajvera kad mi stigne novi
Nisam pogledao dokumentaciju štampača, ali mi čitavo njegovo ponašanje deluje čudno. Opisana reakcija kada enable-uješ port mi zvuči da nećeš dobiti neki pozitivan rezultat ni kada štampač budeš povezao na novo instaliranu verziju Windowsa, jer očigledno da tokom pokušaja dogovaranja, štampač to shvata kako komande koje treba da izvršava. U svakom slučaju možda će to ipak dati neke rezultate pa da onda na osnovu toga vidiš šta tu pravi problem.

Da li slučajno proizvođač ima neki driver za taj štampač koji bi možda mogao da te reši muka?
 
bojan p:
Nisam pogledao dokumentaciju štampača, ali mi čitavo njegovo ponašanje deluje čudno. Opisana reakcija kada enable-uješ port mi zvuči da nećeš dobiti neki pozitivan rezultat ni kada štampač budeš povezao na novo instaliranu verziju Windowsa, jer očigledno da tokom pokušaja dogovaranja, štampač to shvata kako komande koje treba da izvršava. U svakom slučaju možda će to ipak dati neke rezultate pa da onda na osnovu toga vidiš šta tu pravi problem.

Da li slučajno proizvođač ima neki driver za taj štampač koji bi možda mogao da te reši muka?

Nema, jer se komande pucaju direktno na port, problem oko "cudnog" ponasanja printera bice ti mozda jasniji ako ti kazem da se ovaj printer koristi najcesce u "gaming industry", dakle u kojekakvim masinama i aparatima koje nikako ne rade na winXP (nego na necemu mnogo manje inteligentnom).
Naravno da je ponasanje "cudno" (bar za win), jer sta ga boli briga da mi javlja status dok ga ne pitam, al ajd sad ... Ustvari program je tako i pisan, tj kad treba da se stampa, otvori port i ako je status printera OK salji komande na isti .... Al dok win drzi port, nece da moze ..
 
first:
Nema, jer se komande pucaju direktno na port, problem oko "cudnog" ponasanja printera bice ti mozda jasniji ako ti kazem da se ovaj printer koristi najcesce u "gaming industry", dakle u kojekakvim masinama i aparatima koje nikako ne rade na winXP (nego na necemu mnogo manje inteligentnom).
Naravno da je ponasanje "cudno" (bar za win), jer sta ga boli briga da mi javlja status dok ga ne pitam, al ajd sad ... Ustvari program je tako i pisan, tj kad treba da se stampa, otvori port i ako je status printera OK salji komande na isti .... Al dok win drzi port, nece da moze ..
Štampač za igračku industriju! To onda objašnjava mnogo toga. Nisam siguran da će nova instalacija Windows OS pomoći. Jedino rešenje je da se napiše driver, koji ćeš onda da koristiš za štampanje na tom štampaču.

Driver je relativno jednostavn, ignoriše sve zahteve štampača i uopšte mu ne odgovara dokle god neka aplikacija ne pošalje zahtev za štampu. Bez drivera, mislim da nećeš uspeti ništa da uradiš.
 

Back
Top