Fontovi...

nidzesi

Primećen član
Poruka
925
Treba mi font (po mogućstvu latinični) koji bi zamenio srpsku tastaturu. Znači ne oni fontovi gde Ž Ć Đ Š i Č treba da jurim na tastaturi (shift+1,2,3...) nego baš da zameni tastaturu...

Znam da je jedan od tih Times Yu Latin, ali nisam uspeo da ga nadjem nigde na netu! Ima li neko neki takav font?
 
Poslednja izmena od moderatora:
a sto naopako?
jel to treba iz nekog posebno razloga ili...?
sta fali mapiranju tastature na srpski, gde ne juris tako fontove vec su oni umesto [ ] \ ; ' ?
 
evo ja imam qwerty pa kucam шђшђшшш и šđšđšđščččč sve u 16...
obicna US tastatura, koja ima u svakoj radni je dovoljna....
pitanje je zasto mu treba bas taj font....da li je to neophodno, ili mozda moze da prodje sa kodnim rasporedima...
 
Ni jedan font ne može da ti zameni tastaturu, osim ako ti tastatura nije virtuelna, pa se isključivo prikazuje na ekranu, mada i to neće dati verovatno zadovoljavajue rezultate. ;)

S toga da vidimo šta ti zaista treba. Dakle, pretpostavljam da je u pitanju neka verzija Windows-a. Pod uslovom da koristiš neku noviju verziju, dakle NT, 2000, XP, 2003, svodi se na to da instaliraš mapiranje tastature za latinicu i ćirilicu i onda imaš sve što ti je potrebno.

Nisam razumeo šta treba da juriš? Ako misliš na prebacivanje tastature s jednog mapiranja na drugo, onda to ne moraš da juriš uopšte pošto se zna kako se to radi. Ukoliko ti prečice predstavljaju problem koristi ikonu koju imaš na taskbar-u.

Ako si mislio na raspored tastera na tastaturi, ni tu nema ništa da se juri, jer su raspoređeni prema (još uvek) važećem standardu. Ako ne znaš gde se koja slova nalaze, reci pa će ti neko poslati raspored.
 
@BojanP
I sam znaš da nisam na to mislio, da mi font zameni tastaturu...


Evo... Imam program PROGDVB (Gledanje satelitske televizije) i imaju neki kanali sa našim titlovima... Kada stavim Arial font za titlove (ili bilo koji drugi koji dolazi u Windows) umesto čćžšđ pojavljuju se '[]\;...

Stavio sam naš font (Yu Times New Roman) i kad pustim titl, idu naša slova, ali umesto č pokazuje se ž, umesto š pokazuje se č, umesto ž pokazuje se đ, umesto đ pokazuje se ć.... pa umesto da piše žene ono piše đene...

Zbog toga mi treba font, koji ustvari menja tu vašu mapiranu tastaturu...
Znam da je jedan od takvih fontova Times Yu Latin, ali ga nigde ne mogu naći, a siguran sam da postoji još neki takav font?
 
Ponovo niste razumeli... :)
Nisam skidao sve ove fontove iz liste, ali ovi fontovi jednostavno NISU ono što ja tražim...
Meni treba font koji menja croatian/serbian (latin) tastaturu... Na ovim fontovima je ž slovo jednako shift + ~... a to nije ono što mi treba... Ž slovo mi treba da bude pored entera (na nekim tastaturama pored backspace ili shift)...
 
nidzesi:
Ponovo niste razumeli... :)
Nisam skidao sve ove fontove iz liste, ali ovi fontovi jednostavno NISU ono što ja tražim...
Meni treba font koji menja croatian/serbian (latin) tastaturu... Na ovim fontovima je ž slovo jednako shift + ~... a to nije ono što mi treba... Ž slovo mi treba da bude pored entera (na nekim tastaturama pored backspace ili shift)...
Ako te nismo razumeli, molim te probaj da ponovo detaljno objasniš šta ti treba i zašto ti rešenje koje nudi Windows ne odgovara.
 
nidzesi:
Ponovo niste razumeli... :)
Nisam skidao sve ove fontove iz liste, ali ovi fontovi jednostavno NISU ono što ja tražim...
Meni treba font koji menja croatian/serbian (latin) tastaturu... Na ovim fontovima je ž slovo jednako shift + ~... a to nije ono što mi treba... Ž slovo mi treba da bude pored entera (na nekim tastaturama pored backspace ili shift)...
Pokušaću da ti nađem font. Možda već sutra. Razumem šta hoćeš.
Hoćeš da kada kucaš slova sa takvim fontom izlaze slova kao kada kucaš u fontu koji podržava "srpsku" tastaturu, npr. fontu Arial, ali da tastatura bude "engleska" i da ima "naša" slova. ;)
 
FLUID:
Pokušaću da ti nađem font. Možda već sutra. Razumem šta hoćeš.
Hoćeš da kada kucaš slova sa takvim fontom izlaze slova kao kada kucaš u fontu koji podržava "srpsku" tastaturu, npr. fontu Arial, ali da tastatura bude "engleska" i da ima "naša" slova. ;)

Bravo majstore... Znam da je jedan od tih fontova Times Yu Latin, ali ga ne mogu naći na netu...
Hoću da tastatura bude engleska (tastatura u windowsu, kako je vi zovete mapirana, ma što to značilo), a da kada pritisnem č ć ž đ š izlaze naša slova a ne ] [ ' \ ;...
 
nidzesi:
Bravo majstore... Znam da je jedan od tih fontova Times Yu Latin, ali ga ne mogu naći na netu...
Hoću da tastatura bude engleska (tastatura u windowsu, kako je vi zovete mapirana, ma što to značilo), a da kada pritisnem č ć ž đ š izlaze naša slova a ne ] [ ' \ ;...
Ako nije tajna interesuje me što hoćeš to "naopako" rešenje?
 
nidzesi:
A kako ne razumeš? PROGDVB,PROGDVB,PROGDVB...

Kako drugačije da ti napišem? Tamo ne koristim tastaturu nego font...
Na osnovu svega do sada napisanog mogu da dođem do zaključka da ti treba font u kome su karateri raspoređeni po YUSCII standardu.

Odgovor na pitanje zašto tako naopako koje sam postavio je da vervoatno nešto što pomenuti ProgDVB ispisuje je uneto po istom kodnom rasporedu.

Ostaje nejasno kakve veze ima tastatura sa čitavom pričom, ali nije ni važno pošto ima onih koji su te razumeli pa će ti pomoći.
 
Nisam mogao da pronađem font pa sam morao da budem sam svoj majstor. :D Sredio sam jedan postojeći font kako si tražio (YU Times New Roman, preimenovan u YU TimesNewRoman X). Ako nešto nije u redu ili treba još nešto da se ispravi kaži. Možda neki znakovi interpunkcije.
Ajd uživaj. ;)
 
@Bojan_p
Tačno je da mi to treba, ali jbg kad ne znaš kako se to zove... Da bih objasnio, morao sam da koristim reč tastatura...

@Fluid

Hvala majstore... Probaću kad uhvatim da neka emisija ima naš titl, pa ću se javiti ponovo...
Ako mi možeš samo reći, u kojem programu si radio ovaj font?
 
Program se zove Font Creator. Verzija koju imam je 5.0. Koristio sam već postojeći font, ali u samom programu, kao što mu ime kaže, mogu da se kreiraju sopstveni fontovi. Lako se uči program, međutim, treba da se osmisli font i vremena da se napravi. Malo sam se sa tim zamlaćivao pa sve zapostavio. Odvukle me druge oblasti i drugi programi.
 
Ovaj je još gori font... Naša slova su sad skroz ispomešana... :)

Bolje uzmi onaj stari YuTimesNewRoman i promeni samo ova slova
ž --> č
č --> š
đ --> ž
ć --> đ
š --> ć
 
FLUID:
Nego mi nije jasno otkud sad ova kombinacija. Nešto je tu zbrkano.
I velika i mala slova treba da se menjaju?
Vidi ti kada pritisnes neko dugme ono generise odredjenu vrijednosti. Koja se dalje koristi za uzimanje odgovarajuceg karaktera iz recimo ASCII tabele. I malo i veliko slovo npr 'A' nije isti karakter, tako da samim tim moras mijenjati vrijednost i velikog i malog slova.
A tu tipicno mijenjas upravo taj ASCII raspored, i recimo kada pritisnes neki znak sa americke tastature on generise npr 0xA4 i ti postavis tako slovo 'Š' na to mjesto i u buduce kada pritisnes tu tipku on ce prikazati karakter 'Š'.
 
juznivetar:
Vidi ti kada pritisnes neko dugme ono generise odredjenu vrijednosti. Koja se dalje koristi za uzimanje odgovarajuceg karaktera iz recimo ASCII tabele. I malo i veliko slovo npr 'A' nije isti karakter, tako da samim tim moras mijenjati vrijednost i velikog i malog slova.
A tu tipicno mijenjas upravo taj ASCII raspored, i recimo kada pritisnes neki znak sa americke tastature on generise npr 0xA4 i ti postavis tako slovo 'Š' na to mjesto i u buduce kada pritisnes tu tipku on ce prikazati karakter 'Š'.
Sve što si napisao znao sam. Pitao sam da li velika i mala jer je nidzesi u objašnjenju koristio samo mala slova.
Toliko.
 

Back
Top