Srbi u Crnoj Gori-manjina ili drzavotvorni narod?

LIBERTAS

Početnik
Poruka
42
Volio bih da mi Srbijanci kazu kako tretiraju Srbe iz Crne Gore!
Autohton narod,drzavotvorni narod,konstitutivni narod!.
Srbima iz Crne Gore je maticna drzava Crna Gora!
Crna Gora je istorijski srpska drzava,onoliko koliko je i Srbija!

I L I

Srbi u Crnoj Gori su nacionalna manjina!
Srbima iz Crne Gore maticna drzava je Srbija!
Srbi iz Crne Gore su za Srbiju isto sto i Srbi iz drugih drzava!

Ako smo prvo(sto jesmo)ne mozemo koristiti prava manjina na jezik,kulturu,istoriju itd.
Dukljani ce samo nama nametnuti svoju novokulturu,novojezik,novoistoriju dok ce drugi(Albanci,Hrvati,Muslimani,osnjaci)osim Dukljanskih izuma uciti i dio svoje tradicije,kulture i to na svom maternjem jeziku.

Ako smo drugo,odricemo se Crne Gore kao srpske drzave,Srbi postaju manjina kao i Albanci itd ali dobijaju i prava na koja polazu manjine.Moje dijete ce sem zvanicne crnogorske(Dukljanske)istorije uciti i srpsku istoriju na srpskom jeziku i proucavati srpsku kulturu!

Bratski savjet!
 
LIBERTAS:
Volio bih da mi Srbijanci kazu kako tretiraju Srbe iz Crne Gore!

Autohton narod,drzavotvorni narod,konstitutivni narod!.
Srbima iz Crne Gore je maticna drzava Crna Gora!
Crna Gora je istorijski srpska drzava,onoliko koliko je i Srbija!

I L I

Srbi u Crnoj Gori su nacionalna manjina!
Srbima iz Crne Gore maticna drzava je Srbija!
Srbi iz Crne Gore su za Srbiju isto sto i Srbi iz drugih drzava!

Ako smo prvo(sto jesmo)ne mozemo koristiti prava manjina na jezik,kulturu,istoriju itd.
Dukljani ce samo nama nametnuti svoju novokulturu,novojezik,novoistoriju dok ce drugi(Albanci,Hrvati,Muslimani,osnjaci)osim Dukljanskih izuma uciti i dio svoje tradicije,kulture i to na svom maternjem jeziku.

Ako smo drugo,odricemo se Crne Gore kao srpske drzave,Srbi postaju manjina kao i Albanci itd ali dobijaju i prava na koja polazu manjine.Moje dijete ce sem zvanicne crnogorske(Dukljanske)istorije uciti i srpsku istoriju na srpskom jeziku i proucavati srpsku kulturu!

Bratski savjet!

Ја сам ЗА ово ПРВО


Autohton narod,drzavotvorni narod,konstitutivni narod!.
Srbima iz Crne Gore je maticna drzava Crna Gora!
Crna Gora je istorijski srpska drzava,onoliko koliko je i Srbija!


Не могу Дукљани вама било шта наметати јер су они измислили да су посебна новокомпонована нација која се зове Црногорци - а ви стеСрби-Црногорци,
ако Дукљани наставе да поништавају све што је српско - вама Србима остаје
да своју децу учите код куће - као што су наши децу учили за време комуниста...
уосталом нарација је код Срба-Црногораца једна од бољих особина.....

Држите до свога чојства и јунаштва као што сте увек чинили у историји,

будите СРПСКИ ВИТЕЗОВИ као што сте увек били, не дајте се, чувајте

свој језик, веру и културу........окупљајте се око СПЦ тамо су ЧУВАРИ СРПСТВА ......

а Милова свећа и онако догорева......... 8-)
 
_Milanche_:
Mislim da ce Crna Gora biti uredjena kao prava gradjanska drzava i da se to pitanje uopste nece javiti kao bitno.

Где год су Срби у мањин, то су националне државе, где год Срба има више, то су грађанске државе.

Иначе нов устав ће имати мајмунску преамбулу :

"Србија је држава грађана настала државотворном борбом Српског народа"
 
Alekasandar2:
Где год су Срби у мањин, то су националне државе, где год Срба има више, то су грађанске државе.

Иначе нов устав ће имати мајмунску преамбулу :

"Србија је држава грађана настала државотворном борбом Српског народа"

Заиста МАЈМУНСКА.....па је л' постоји још негде на свету таква "преамбула"...

никад краја УГАЂАЊУ АНТИСРПСКИМ ПРОХТЕВИМА.....беееееееееедноооооооо...

за такав Устав сигурно НЕЋУ гласати ! :roll: :roll: :roll:

п.с. ово око "националних држава" си одлично запазио.........
 
Тема је погрешно постављена.
Ако су Срби државотворан народ, онда једно од званичних писама мора бити и ћирилица (коју дукљани желе да истисну), званични језик - српски (поред дукљанског који ће бити уведен) и слично.
С друге стране, Србима као мањини морају припасти права која проистичу из области просвете, запошљавања у државним органима и слично.
Дакле и један и други положај могу имати одређене предности, с тим што сматрам да је очигледно да Дукљани неће дозволити положај Срба као конситутивног народа. У том случају мора се тражити аутономија највишег степена, по свим европским принципима.
 
Žižić uz Mandića

~ Bilo je mjesta i za DSS i NS, ali su oni svoj politički put birali sami i nama ostaje da taj izbor poštujemo, kaže Danilović
Potpredsjednik Srpske narodne stranke Goran Danilović izjavio je juče da će već ove sedmice ova partija dati ponudu svim vanparlamentarnim partijama, pojedincima, institucijama i NVO koje se zalažu za zajedništvo sa Srbijom za ulazak na Srpsku listu.
On je u razgovoru za “Dan” rekao da očekuje da će biti postignut dogovor sa većinom tih subjekata, ali ako ga i ne bude SNS će na Srpsku listu ići sama.
- Već tokom ove sedmice biće održana sjednica Glavnog odbora i otvorićemo ponudu za Srpsku radikalnu stranku, Narodnu socijalističku stranku, Srpsko nacionalno vijeće, ali i za političke partije u osnivanju, prije svega onu koju priprema Zoran Žižić - kazao je Danilović.
On je rekao da i pored toga što se pravi koalicija SNP, NS i DSS, Srpska narodna stranka se ne osjeća usamljenom na opozicionom polju.
- Sreća je da ima, osim četiri parlamentarne stranke, još dosta onih koje se zalažu za zajedništvo sa Srbijom. Odluka je na Glavnom odboru naše stranke, ali očekujemo stvaranje jake Srpske liste, jer bi bilo smiješno praviti je a ne otvoriti vrata za sve zainteresovane. Ubijeđen sam da će Srpska lista biti reprezentativna jer nam je stalo da bude kvalitetna i raznovrsna - ističe Danilović.
Odgovarajući na pitanje da li je očekivao da im se pridruži Demokratska srpska stranka, Danilović kaže da jeste i da mu je žao što nije.
- Očekivao sam da će se okupiti sve partije sa imenom “srpska” ili one koje u svojim programima ili u biračkom tijelu imaju Srbe. Bilo je mjesta i za DSS i NS, ali oni su svoj politički put birali sami i nama ostaje da taj izbor poštujemo. Vjerujem da ne smije biti svađe i ja u toku predstojeće predizborne kampanje neću uputiti nijednu ružnu riječ na račun tih stranaka. Znam da će nakon izbora svi koji su antirežimski raspoloženi biti saveznici. Vrijeme je da srpske i prosrpske stranke autoritet ne dokazuju ružeći onog drugog - ističe Danilović.
Odgovarajući na pitanje da li će biti kandidat za gradonačelnika Podgorice potpredsjednik SNS ističe da je o tome bilo riječi u njegovoj partiji i da se javno raspravljalo.
- Još o tome nijesu odlučivali glavni organi stranke, ali mi koji se javno bavimo politikom očigledno smo u bubnju za dobre i loše vijesti. Ja sam rođen u Podgorici i dovoljno dugo njen stanovnik da ispunjavam preduslove za kandidaturu. Mnogo stvari se dogodi čovjeku u političkom i privatnom životu da bi takvu odluku prelomio preko koljena. Nema mnogo vremena i mi ćemo svi na tu temu skupa razmisliti, ali odluka zavisi i od mene i od moje porodice. Naravno, moguće je za eventualnog kandidata uključiti i druge i o tome će se u SNS-u ozbiljno razgovarati. Za svaku stranku glavni grad je veliki izazov pa i za SNS. Onoga trenutka kada donesemo odluku neće biti kalkulacija i ja ću biti spreman za svaklu mogućnost, ali uz dužno poštovanje prema svima, to će na kraju biti moja lična odluka - kaže Danilović.

M. P.

Srpska lista uskoro

Predsjednik Srpske narodne stranke Andrija Mandić rekao je juče da će Srpska lista uskoro dobiti konačan oblik, jer to diktira kalendar političkih događaja.
On je naveo da su razgovori o formiranju Srpske liste sa drugim strankama i organizacija u toku, dodajući da će Glavni odbor SNS-a “kazati svoje", nakon čega će biti poznato kako će ta partija nastupiti na predstojećim izborima. “Nakon toga će se znati da li na izbore izlazimo sami ili u koaliciji sa nizom vanparlamentarnih stranaka i političkih subjekata koji imaju određeni uticaj u biračkom tijelu, a odgovara im Srpska lista", rekao je on agenciji MINA.
Odgovarajući na pitanje koje političke subjekte prepoznaje kao eventualnog partnera SNS-a nakon izbora, Mandić je rekao da je prioritetni cilj te stranke smjena aktuelne vlasti i da bi “vrlo rado bila dio parlamentarne većine koja bi formirala vladu bez Demokratske partije socijalista i Socijaldemokratske partijeĆ.
On je ponovio da do koalicije sa Socijalističkom narodnom partijom nije došlo zbog toga što je ta stranka odbila programsku koalicionu ponudu. “I SNP-u i ostalim strankama iz bloka za zajedničku državu ponudili smo da na ovim izborima nastupimo zajedno kao Srpska lista, na programu zaštite pravno-političkog, ekonomskog i kulturnog statusa građana srpske nacionalnosti u Crnoj Gori. Oni su to odbili", podsjetio je Mandić.

(Mina)
 
LIBERTAS:
Volio bih da mi Srbijanci kazu kako tretiraju Srbe iz Crne Gore!
Autohton narod,drzavotvorni narod,konstitutivni narod!.
Srbima iz Crne Gore je maticna drzava Crna Gora!
Crna Gora je istorijski srpska drzava,onoliko koliko je i Srbija!

I L I

Srbi u Crnoj Gori su nacionalna manjina!
Srbima iz Crne Gore maticna drzava je Srbija!
Srbi iz Crne Gore su za Srbiju isto sto i Srbi iz drugih drzava!

Ako smo prvo(sto jesmo)ne mozemo koristiti prava manjina na jezik,kulturu,istoriju itd.
Dukljani ce samo nama nametnuti svoju novokulturu,novojezik,novoistoriju dok ce drugi(Albanci,Hrvati,Muslimani,osnjaci)osim Dukljanskih izuma uciti i dio svoje tradicije,kulture i to na svom maternjem jeziku.

Ako smo drugo,odricemo se Crne Gore kao srpske drzave,Srbi postaju manjina kao i Albanci itd ali dobijaju i prava na koja polazu manjine.Moje dijete ce sem zvanicne crnogorske(Dukljanske)istorije uciti i srpsku istoriju na srpskom jeziku i proucavati srpsku kulturu!

Bratski savjet!


gradjani crne gore
kao i svi drugi

ako je moguce...
 
Iron Lord:
I Nemačka je bila i ostala - srpska država...


Правилник форума Крстарице

Шта није дозвољено?


- Грубо скретање са теме дискусије


DOPUNA OD STRANE MODERATORA:
Isto je zabranjeno da UZNEMIRAVATE i VREDJATE PO MNOGIM OSNOVAMA korisnike pa to činite na priličnom broju tema.
Niste merodavni dakle da pravilno procenjujete.
 

Back
Top