STRES, EFEKTI I POSLEDICE I KAKO GA PREVAZICI

Citala sam sve od pocetka i ne mogu da pronadjem ovo - stres se uglavnom vezuje za previse obaveza, dogadjanja, socijalnih desavanja...itd. pa se samo po sebi namece kako smanjiti stres.
Sta raditi u situaciji kada se stres pojavljuje od manjka ovog nabrojanog - u smislu, zbog promene koja je nastala selidbom i promenom posla?
(Nedostatak prijatelja, novi grad, mnogo manje rada nego godinama pre...).

Promena je sama po sebi stres, to mi je jasno. Ali kako smanjiti stres od nedostatka akcije u zivotu?
"Umor ni-od-cega" najbolje opisuje to stanje.
Da, izmisliti neku akciju, pretpostavljam. Ali onda pocne zacarani krug - umor, bezvoljnost, preosetljivost, smanjena tolerancija (na nove ljude, novo okruzenje, nov klimatski pojas :) ), apatija (Je l bas moram da izadjem iz kuce??), razdrazljivost ("Ljudi su ovde potpuni kreteni!" i sl.).
Svaka "akcija" izgleda kao preteran napor!

Mene ne cudi moja reakcija - od radnog vremena od 50 sati - jedva 15, od cestog izlazenja - skoro nista od izlazenja, od poznatih mesta - sva nepoznata mesta koja se cine totalno neprijateljski, od dobrih prijatelja - do traljavih poznanika koji me nerviraju, od temperature od 30 stepeni preko cele godine - zima, ledeni vetar i mrak!!!!

Ali nije da nemam sta da radim - imam i te kako, moram da napisem neke stvari, prilicno zahtevne. A ja ne mogu ni to! Uzmem knjigu/sednem za kompjuter i onda se uhvatim zablenuto u zid, niti znam o cemu sam razmisljala a ni gde sam bila.

Muz mi ima identicne simptome, tako da nam je stvarno super. :neutral: Ne mozemo ni jedno drugo da pokrenemo. Da, da, uzivamo u svim carima mladog braka :lol: ali oboma nam je jasno da je ovo sra.nje kako se ponasamo i osecamo.
(A ne mozes se ni gledati kao zaljubljeno tele ceo dan a i ne ustajati iz kreveta, vec nam je jasno).

I danas vrhunac - krenem u teretanu ( a uvek sam bila fizicki aktivna) i vratim se na pola puta kuci jer mi se smucila hladnoca, vetar, debela jakna, hulahopke su me svrbele (nadam se da ovo vec nije za hospitalizaciju?), geto u kome zivim i cudni ljudi po ulicama, tezak ranac, znojavi kreteni u teretani, napor koji me tamo ocekuje....itd.
Uf, sve mi se smucilo danas, majke mi.
I jos muz pita kad sam dosla "A da se mi preselimo na......" (karibsko ostrvo!!!! Doduse, tamo mi je sveki a ostrvo je malo). Pa miiiiiislim!! Tresnjica na slagu.

Necu da se selim, dosla sam ovde sa razlogom. A ne da mi se seli, nego bih se odmah spakovala a da ovom gradu (kome se svi dive) nisam dala ni sansu. Necu tako.
Sta predlazete?
 
Bolest se zove 'Njujork'. Sta reci. I meni je bilo slicno u tom gradu, ako ce te to iole utesiti - samo sam mislila kako da odatle pobegnem. LJudi razlicito reaguju na promenu (klime, boravka, separaciju od prijatelja itd). NEma pravila - neko se lako prilagodi neko teze, na neka mesta se lako adaptiras na neka teze. POsebno ako je predmet tvoje preokupacije egzistencijalni momenat, nemanje para, posla, stalna anksioznost oko toga.
Znas sta ti je ciniti i sa kim se prica o tome. Poz i javi se.
 
Hteo sam nesto da pitam pa da podignem ovu divnu temu iz pepela :)

Pitanje moje bi glasilo.Uvece kad vezbam sa tegovima..a to su veoma jaki treninzi powerlifting...kad zavrsim oko 20 ja ne mogu pre tri da zaspim.Jer i vezbanje pogotovo jako je jedna vrsta stresa,da kazem pozitivnog.Verovatno od hormona koje se luče..pa sam nekad uzimao sredstvo za umirenje i to pomogne..ali ne bi da to uzimam :(...ja posle toga i lepo jedem i uzimam multivitamine..sve po p.su vezbackom,a imam dugacak staz :).

zeleo bi da znam kako mogu da malo smirim posle hormone i da bar do 12-01 zaspim....kad imam slobodno vreme onda vezbam ranije i sve je super :)

W.w pomazi :heart:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Kod mene je obrnuto,posle treninga budem iscrpljena,jako mi se spava i mislim da mi se u tom kriticnom periodu nadje krevet da bih zaspala sigurno,kada preguram tih dva-tri sata i dodje vreme za spavanje ja ne mogu da zaspim,mucim se.Probaj da odgledas neki lagan film,dokumentarac,da citas nesto,valjda ce te to uspavati,pusti malo kanal baby kids mene to jako uspava kada brat gleda,ne moram ni da gledam samo slusam muziku i uspava me.Pre tri dana sam se nesto jako iznervirala i potresla,sledeci dan osecala sam ko da imam knedlu u grlu i sad vec treci dan imam tu knedlu i otezano gutam kad jedem,jel moze biti da je to posledica stresa?Taj isti dan sam popila tebletu na suvo,pa mi je tri sata tableta stajala u grlu,jel moze biti da je od toga?
 
Kod mene je obrnuto,posle treninga budem iscrpljena,jako mi se spava i mislim da mi se u tom kriticnom periodu nadje krevet da bih zaspala sigurno,kada preguram tih dva-tri sata i dodje vreme za spavanje ja ne mogu da zaspim,mucim se.Probaj da odgledas neki lagan film,dokumentarac,da citas nesto,valjda ce te to uspavati,pusti malo kanal baby kids mene to jako uspava kada brat gleda,ne moram ni da gledam samo slusam muziku i uspava me.Pre tri dana sam se nesto jako iznervirala i potresla,sledeci dan osecala sam ko da imam knedlu u grlu i sad vec treci dan imam tu knedlu i otezano gutam kad jedem,jel moze biti da je to posledica stresa?Taj isti dan sam popila tebletu na suvo,pa mi je tri sata tableta stajala u grlu,jel moze biti da je od toga?

Može @Petrice :D, ali proći će knedla! Manje sekiracije sledeći put!!! ;)
 
Да ли се неки благи антидепресиви могу купити у апотеци без лекарског рецепта, и препоручите ми неки против стреса и нервозе.

Ne može se kupiti bez recepta. Recept ne možeš dobiti od lekara opšte prakse bez mišljenja specijaliste neuropsihijatra.

Ako ti neko i preporuči tako nešto biće obrisano pre nego što uspeš da pročitaš :D

na ovoj temi imaš zaista jako puno podataka i saveta. Primeni ih i osećaćeš se bolje sigurno :)
 
Да ли се неки благи антидепресиви могу купити у апотеци без лекарског рецепта, и препоручите ми неки против стреса и нервозе.

E moj druže, zamisli kad bi svi ljudi počeli da piju antidepresive i anksiolitike kad ih saleti neki stres? Stresovi se u životu prevazilaze čiste glave, uz porodicu, prijatelje, razmišljanja i emocije koje su nam date da nam pomognu u prevazilaženju. A kad su stresovi učestali i izrazito jaki...onda ide to što ti hoćeš. ;)
 
22 странице? додатни стрес за тај напор :mrgreen:

Što više stranica to bolje za tebe :D. Čitaš i skoncentrišeš se na nešto drugo, a uz to se edukuješ. Ovde su ti nabrojani svi simptomi stresa, šta treba, a šta ne treba raditi. Zaista, probaj da primeniš. Ako su neki simptomi izrazito jaki i traju dugo, onada pravac ordinacija :)
 
Nadam se da sam pogodio pravu temu, vec neko vreme trazim sto jednostavnije resenje za problem koji imam, a po svemu sto je WW napisala izgleda da uopste nije tako neuobicajen vec ga ljudi cesto prikrivaju.

Dakle, da predjem na temu. Imam 17 godina, mislio sam da imam problema sa stresom tek od nedavno(kada se sve nagomilalo-problemi sa skolom,manji problemi u porodici,standardni problemi mojih vrsnjaka). Medjutim citajuci postove na ovu temu shavtio sam da sam ustvari dosta dugo pod stresom(mozda i vise od godinu dana) ali da to do sada nisam primecivao. Naime imam veliki problem sa opustanjem(kada treba da pridjem nekoj devojci, radim neki jako vazan kontrolni, upoznavanje sa novim ljudima...). Naravno pre godinu-dve najveci problem mi je bio upravo da pridjem devojci, unervozio bi se, dobio grceve u stomaku. Medjutim mislio sam da ce se to vremenom smiriti, ali sada mi se desava da i najbanalniji izlazak sa drugarima do grada ne moze da prodje bez stresa za mene(blio da se radi o mucninama ili cudnim osecajima straha), ali recimo kada dodjem kuci sve se sredi. Ako sam dobro shvatio cini mi se da sam razvio strah od straha(stresa-nije isto ali nadam se da razumete na sta mislim) sto bi verovatno moglo da bude posledica ranijih stresova.

Kao i vecina ljudi u mom uzrastu izlaz(ventil) nalazim u igranju kompjuterskih igara, sto ponekada stvarno pomaze da se opustite, ali podsvesno se ne resavam problema. Ako dobro shvatam sebe ono sto treba mi je da se malo opustim i sve ce ici lakse, ali nikako ne uspevam da to i uradim.
 
Nadam se da sam pogodio pravu temu, vec neko vreme trazim sto jednostavnije resenje za problem koji imam, a po svemu sto je WW napisala izgleda da uopste nije tako neuobicajen vec ga ljudi cesto prikrivaju.

Dakle, da predjem na temu. Imam 17 godina, mislio sam da imam problema sa stresom tek od nedavno(kada se sve nagomilalo-problemi sa skolom,manji problemi u porodici,standardni problemi mojih vrsnjaka). Medjutim citajuci postove na ovu temu shavtio sam da sam ustvari dosta dugo pod stresom(mozda i vise od godinu dana) ali da to do sada nisam primecivao. Naime imam veliki problem sa opustanjem(kada treba da pridjem nekoj devojci, radim neki jako vazan kontrolni, upoznavanje sa novim ljudima...). Naravno pre godinu-dve najveci problem mi je bio upravo da pridjem devojci, unervozio bi se, dobio grceve u stomaku. Medjutim mislio sam da ce se to vremenom smiriti, ali sada mi se desava da i najbanalniji izlazak sa drugarima do grada ne moze da prodje bez stresa za mene(blio da se radi o mucninama ili cudnim osecajima straha), ali recimo kada dodjem kuci sve se sredi. Ako sam dobro shvatio cini mi se da sam razvio strah od straha(stresa-nije isto ali nadam se da razumete na sta mislim) sto bi verovatno moglo da bude posledica ranijih stresova.

Kao i vecina ljudi u mom uzrastu izlaz(ventil) nalazim u igranju kompjuterskih igara, sto ponekada stvarno pomaze da se opustite, ali podsvesno se ne resavam problema. Ako dobro shvatam sebe ono sto treba mi je da se malo opustim i sve ce ici lakse, ali nikako ne uspevam da to i uradim.

Imaš temu o paničnin napadima. Mislim da je to u pitanju, možda socijalna fobija.
 
Nadam se da sam pogodio pravu temu, vec neko vreme trazim sto jednostavnije resenje za problem koji imam, a po svemu sto je WW napisala izgleda da uopste nije tako neuobicajen vec ga ljudi cesto prikrivaju.

Dakle, da predjem na temu. Imam 17 godina, mislio sam da imam problema sa stresom tek od nedavno(kada se sve nagomilalo-problemi sa skolom,manji problemi u porodici,standardni problemi mojih vrsnjaka). Medjutim citajuci postove na ovu temu shavtio sam da sam ustvari dosta dugo pod stresom(mozda i vise od godinu dana) ali da to do sada nisam primecivao. Naime imam veliki problem sa opustanjem(kada treba da pridjem nekoj devojci, radim neki jako vazan kontrolni, upoznavanje sa novim ljudima...). Naravno pre godinu-dve najveci problem mi je bio upravo da pridjem devojci, unervozio bi se, dobio grceve u stomaku. Medjutim mislio sam da ce se to vremenom smiriti, ali sada mi se desava da i najbanalniji izlazak sa drugarima do grada ne moze da prodje bez stresa za mene(blio da se radi o mucninama ili cudnim osecajima straha), ali recimo kada dodjem kuci sve se sredi. Ako sam dobro shvatio cini mi se da sam razvio strah od straha(stresa-nije isto ali nadam se da razumete na sta mislim) sto bi verovatno moglo da bude posledica ranijih stresova.

Kao i vecina ljudi u mom uzrastu izlaz(ventil) nalazim u igranju kompjuterskih igara, sto ponekada stvarno pomaze da se opustite, ali podsvesno se ne resavam problema. Ako dobro shvatam sebe ono sto treba mi je da se malo opustim i sve ce ici lakse, ali nikako ne uspevam da to i uradim.

Ovo što ti pričaš uopšte ne mora da bude ozbiljno, ne slušaj mnogo savete pojedinih ovde koji vole da se frljaju dijagnozama a naravno da za to nisu stručni. Ne kažem da ne može biti ozibljno, prosto dijagnoza se ne daje na forumu ali ono što je važno jeste da si ti sad u godinama kad si mnogo osetljiviji i kad su stresovi učestaliji nego inače. Drugo, u tim godinama dešava se često da se osoba potpuno izoluje od sveta, ili počne da se ponaša na neki neobičan način (recimo kao ti - strahovi od toga da priđeš nekome, strahovi da se ne obrukamo pred nekim) ali to često prođe samo od sebe. 'fala Bogu da ti niko profesionalan na osnovu toga neće odmah zalepiti dijagnozu soc. fobije, paničnog napada ili šizofrenije. Naravno, ako ti osećaš da ti je teško isuviše i da ne možeš da se izboriš sa time, moj ti je savet da potražiš stručnu pomoć jer će ti biti mnogo lakše. A stres, kao što smo ovde naučili, može ponekad i da ostavi posledice, pa bolje sprečiti nego lečiti ;). Sve najbolje!
 
Ma meni je to bacanje para..jedino ako se drogiras zbog toga pa aj..ovako se treba srediti u glavi..videti koren posledica..okolina i uzrok..jer kapiram da ne moze psihic sagledati shablonski svaciji problem

ne mogu svi da se sami srede u glavi. nekima je lakše da sa nekim porazgovaraju, ne mora to da bude neko od najbližih, nekad najbližima ne možemo sve da kažemo.

komplex vitamina B je dobar kod stresnih situacija, štiti nervni sistem.
 
meni definitivno najviše pomaže meditacija...mogu reći da se aktivno bavim sportom (teretana 5 puta nedeljno)....iscrpi me trening, isteram znojem sve što se može...tuširanje i potom meditacija, sve ovo praktikujem popodne tj predvece....užasno mi prija tako da sam već zavistan od ovog rituala....moram napomenuti da sam i pušač (4-5 cigreta dnevno ) i to samo pre podne i moram priznati da i to ima dobar efekat......sve u svemu posao mi je izuzetno stresan ...tako da bez svega ovoga neznam kako bih:sanke:
 

Back
Top