POST, POSNE SLAVE; POSNA JELA

Ribe ti je osigurana. Imas da kupis one riblje stapice koji nisu pohovani jajima. Mislim da oo Bg pijacama ima da se uzme na kilo, pa bude povoljno.
Peci neku rijecnu ribu u povrcu. Zacinis je ruzmarinom, bijelim lukom i premazes uljem, pa poslazes okolo vec prokuvan krompir, paradajz, luk, moze i paprika, sta vec gosti vole.
Dobra stvar je tradicionalna krompiraca, ali moze i pita od pirinca - u kupovne kore umotavas kuvan i zacinjen pirinac (sa zacinom C ili koji vec volis, moze i kari i aleva paprika) i peces. Kore mozes naliti uljem.

Mozes da skuvas pasulj, ali ne corbast nego samo onako cijela zrna sa uljem i solju - obican pasulj, najbolje crveni. Ide i prebranac.
Onda, ide boranija, kuvana, pa zacinjena uljem i sa malo luka i soli...

Nemam pojma sta jos... Moze i neka luda salata sa posnim sirom i posnim majonezom pa dodas kuvani krompir, grasak i tunjevinu iz konzerve samo je dobro ocijedi.

Nadam se da sam pomogla. ;)
 
ova tema ce sad da bude super posecena, jos malo ide sveti Nikola pa ce bas dobro da nam posluzi,sto se posta tice moja baka nam nikada nije spremala meso za post a vidim neki pominju piletinu ili curetinu za mene to nije post, ne bi bilo lose ako neko zna da kaze koje meso moze da se jede za post osim ribe i morskih plodova
 
U postu se ne zabranjuje masna hrana nego sve toplokrvnih zivotinja,mlecnog porekla i jaja.Tako da tehnicki u postu mozete sem ribe jesti i zmije,zabe,skakavce i sl.Katolicka crkva dozvoljava i jaja i mlecnog porekla samo zabranjuju sve zivotinjske porekla.
 
Jeste da nisu skakavci ali mislim da moze da prodje
Moji svi u porodici ovo obozavaju.SSpagete sa sojom- izdinstati na ulju 3-4 cena b.luka i dodati predhodno natopljenu u toploj vodi 2 ssolje sojinih ljuspica.Mesati dok ne pocne da hvata i tek onda dodati 1 l tomatina.Kada pocne da vri dodati vegete i origana,bibera po ukusu i kuvati jos 15 min.Sluziti sa skuvanim spagetama.Posto samo ja i muz postimo ja deci odvojim malo u sserpicu i dodam izdinstane slaninice.A mozete u osnovni recept dodati mesto jedne ssolje ljuspica 300 gr pecuraka
 
Kako koja kat. crkva? Pa, postoji samo jedna, nema autonomije po drzavama.
@darkoje - oni onda valjda znaju bolje od mene. E, sad, ja sam katolik, i isla sam na veronauku pri crkvi S. Cirila i Metodija na B. Brdu, i receno nam je ovo sto sam gore napisala..i od kad znam za sebe, i u babinoj i u svojoj kuci se postilo kao kod pravoslavaca. Ali, moguce je da nisam u pravu, nisam teolog :confused:
Moracu da procunjam i po internetu
 
Nasla sam..
...Besides a complete meal, the Church now permits a collation usually taken in the evening. In considering this point proper allowance must be made for what custom has introduced regarding both the quantity and the quality of viands allowed at this repast. In the first place, about eight ounces of food are permitted at the collation even though this amount of food would fully satisfy the appetites of some persons. Moreover, the attention must be paid to each person's temperament, duties, length of fast, etc. Hence, much more food is allowed in cold than in warm climates, more to those working during the day than to those at ease, more to the weak and hungry than to the strong and well fed. As a general rule whatever is deemed necessary in order to enable people to give proper attention to their duties may be taken at the collation. Moreover, since custom first introduced the collation, the usage of each country must be considered in determining the quality of viands permitted thereat. In some places eggs, milk, butter, cheese and fish are prohibited, while bread, cake, fruit, herbs and vegetables are allowed. In other places, milk, eggs, cheese, butter and fish are permitted, owing either to custom or to Indult. This is the case in the United States....
 
da, ali je slučaj i ovde. zaista, znam nekoliko starih katoličkih porodica, što hrvatskih, što mađarskih, sa ovih prostora i svi oni poste tako da jedino ne smeju da jedu meso. a i možda si čula za onu izreku "al' ti je ....... (nešto, zaboravila sam koja je reč), k'o Šokcu post". to je aluzija baš na to da oni u toku posta imaju manje restrikcija nego pravoslavci.
 
evo posta, radujmo se mi koji postimo! ja se tako lepo osećam, nekako me baš obuzela radost što postim i nadam se da ću se opet malo približiti crkvi, dosta sam se udaljila. ali, da ne gnjavim, evo, ja obećavam da ću svako jelo koje napravim a dopadne mi se ovde ubeležiti, a nadam se da ćete i vi ostali :D
postila sam i ranije i znam koliko je to lepo, ali znam i da je daleko teže postiti od loših misli i dela, ne zaboravimo i na to.
eto, toliko. pozdrav!
 
SUSHI :
U Srbiji je dosta tesko napraviti dobar sushi . Ponajvise zbog ribe koja mora biti sveza(ali bas sveza). U obzir dolaze Tuna , Losos (moze i dimljeni) , kozice , skampi , meso krabe (u obliku stapica- nisu skupi ), ....-ovo je ipak i dosta za sushi u Srbiji.
Treba ti i NORI alge koje se mogu naci u prodavnicama zdrave hrane. Pirinac je obavezan deo i moze se pripremiti na sledeci nacin: oprati pirinac i ostaviti da se cedi 15min. Kuvati pirinac u odnosu pirinac:voda=1:2. Kada provri ostaviti da se kuva poklopljeno jos 10min, potom ga preliti prethodno spremljenim prelivom: 4 kasike sirceta, 2 kasike secera i 1/2 kasike soli. Potreban je podmetac od bambusa za umotavanje. Na podlogu staviti nori, prekriti ga tankim slojem pirinca, staviti na tanke listove isecenu sirovu ribu, moze se dodati i peceni susam, na trake isecen avokado ili svez krastavac (isto tako iseckan na trake) i umotati sushi koji se potom isece na kolutove. Mozete naci na net-u slike pa videti kako sve izgleda. Druga opcija je da se od pirinca prave male, velicine zalogaja, rolnice na koje se stavi parce ribe.
Neophodno je imati wasabi, licno bez njega sushi nije suhi. Da li i gde ima da se kupi nemam pojma jer smo ga doneli iz inostranstva. Pomesa se vrlo mala kolicina sa soja sosom i svaki zalogaj se umoci vrlo malo u taj sos i pojede. Uzasno je ljut sos i treba biti pazljiv sa njim. Po pravilu se pre svakog zalogaja pojede jedan listic mariniranog djumbira, koji isto mozete sami napraviti.
Sushi se ili voli ili ne - nema izmedju. Mi ga obozavamo i obzirom da nemamo nigde u blizini ni u perspektivi sushi restoran pravimo sami.
PREDIVAN DOZIVLJAJ
 

Back
Top