POST, POSNE SLAVE; POSNA JELA

Ћуреће бело.

Шницле уваљати у сос од ситно исецканог белог лука, першуна, (може и босиљка, или оригана) и млевених бадема.

(У оригинални рецепт иде и нешто маслиновог уља. Оно је у ствари - посно, и врло здраво.)

Убацити то у плех, или ватросталну посуду, (претходно, у њу ставити алу фолију) тако , са сосом, додати мало воде да огрезне, све добро "упаковати" у фолију, да се не излива.

Около у посуду, такође, сипати мало воде да огрезне.

Пећи на око 200-220. Око 40 мин. до сат времена.

Ако у међувремену вода испари, додавати је.
 
На сличну фору може се спремати и друго посно месо, риба.

Додајући разно, ситно сецкано поврће, парадајз, паприку, шаргарепу, тиквице...

Већ, како ти машта каже. :)


Све ове варијанте су изузетно укусне.
 
Rucak Svetog Pantelejmona ( ide pasulj, al' je klopa vrh )

3 dimljene skuse
250 g obarenog pasulja
6 paprika
4 luka
so, biber

U dublji sud naizmenicno redjati isecenu skusu i paprike punjene pasuljem. Zaliti sa casom vrelog ulja i vode. Poklopljeno peci u rerni 1 sat - 250 stepeni.
 
sevilja:
Pravoslavni post podrazumeva jelo biljaka, ribe , hleba, ne smeju mlecni proizvodi, nista zivotinjsko...e sad, ja pretpostavljam da postoji neka bolja definicija, vec ce ti je neko dati.
Питам, зато што закључујем да то, изгледа, више зависи од - локалног свештеника, или неких истих таквих породичних обичаја.

И да се разликује, дакле, од једног до другог.

Наиме, ја памтим, још из детињства, како су радили моји деда и баба, а свештеник који нам је долазио у кућу, потврђивао.

(А све - у Београду, у једној од централних цркава)

Да је, рецимо, дозвољено и - уље, маслиново, и бадеми. (Ораси, кикирики, лешници - не). Јогурт - да. Путер, павлака -не. Од меса, риба, али и - ћуретина. Па и - вино.

А, у ствари, и пилетина, и све, али да буде - кувано и на води. Чак и јунеће.
Практично - све осим свињетине.

Дакле, више као - истинска дијета која се препоручује и у световним приликама, кад је треба држати.
 
To nije istina za 20 godina koliko sam u crkva ja i za 30 kojiko su u njoj moji nikada se nije desilo da m je neko od svestenika rekao da je curetina posna kao i bila sta mlecnog porekla.Da razjasnimo u postu se ne zabranjuje masna hrana nego sve toplokrvnih zivotinja,mlecnog porekla i jaja.Tako da tehnicki u postu mozete sem ribe jesti i zmije,zabe,skakavce i sl.To tebi jedino ako je rekao neki hodza ( ne govorim nista lose) u tom slucaju bi bilo vazece au pravoslavnij crkvi ne moze.Katolicka crkva dozvoljava i jaja i mlecnog porekla samo zabranjuju sve zivotinjske porekla.
 
darkoje:
To nije istina za 20 godina koliko sam u crkva ja i za 30 kojiko su u njoj moji nikada se nije desilo da m je neko od svestenika rekao da je curetina posna kao i bila sta mlecnog porekla.Da razjasnimo u postu se ne zabranjuje masna hrana nego sve toplokrvnih zivotinja,mlecnog porekla i jaja.Tako da tehnicki u postu mozete sem ribe jesti i zmije,zabe,skakavce i sl.To tebi jedino ako je rekao neki hodza ( ne govorim nista lose) u tom slucaju bi bilo vazece au pravoslavnij crkvi ne moze.Katolicka crkva dozvoljava i jaja i mlecnog porekla samo zabranjuju sve zivotinjske porekla.
Ја лепо рекох да нам је у кућу долазио - православни свештеник.
Из цркве - у самом центру Београда.

Него, биће да је, као и за много штошта друго, рецимо, и обичаје, и "правила", за славу, питање да ли је дозвољена кремација, итд, у ствари - разлика - од краја до краја, и чак од - свештеника до свештеника.

А, можда, и ово сад , мало "новокомпоновано"...

А, обичаји, па чак и "правила" се мењају и временом.

Јер, моји баба и деда умрли су још - половином осамдесетих.

Дакле спадали су у оне старе, предратне , "изворне" православце и Србе.

А и то моје детињство које поменух, било је негде - почетком шездесетих.

Дакле, то задире већ и у неке друге теме, изван кулинарства.

Али, ето, само да кажем, да је то тако код нас стварно било.

А и ја се и данас придржавам баш тога.


Што се поста, и те хране тиче, ево, рецимо, још један предлог:

Салата од шаргарепе, јабука, целера и бадема.

Све се наренда, самеље и помеша.

Дода мало јогурта да се боље сједини.

Дакле - може и млечни производ.

Барем, онако како се у нашој породици, кажем, радило, и ради.
 
gajic:
Rucak Svetog Pantelejmona ( ide pasulj, al' je klopa vrh )

3 dimljene skuse
250 g obarenog pasulja
6 paprika
4 luka
so, biber

U dublji sud naizmenicno redjati isecenu skusu i paprike punjene pasuljem. Zaliti sa casom vrelog ulja i vode. Poklopljeno peci u rerni 1 sat - 250 stepeni.

Ovo je originalan recept Slobodana Markovica, alijas LIBERA MARKONIJA iz knjige " 100 ludih ruckova". Imam je. A uskoro i od mene nesto posno, originalno. Trenutno sam zauzeta.
Pozdrav svim ljubiteljima dobrog zalogaja, a Bogami, i kapljice!
 
darkoje:
To nije istina za 20 godina koliko sam u crkva ja i za 30 kojiko su u njoj moji nikada se nije desilo da m je neko od svestenika rekao da je curetina posna kao i bila sta mlecnog porekla.Da razjasnimo u postu se ne zabranjuje masna hrana nego sve toplokrvnih zivotinja,mlecnog porekla i jaja.Tako da tehnicki u postu mozete sem ribe jesti i zmije,zabe,skakavce i sl.To tebi jedino ako je rekao neki hodza ( ne govorim nista lose) u tom slucaju bi bilo vazece au pravoslavnij crkvi ne moze.Katolicka crkva dozvoljava i jaja i mlecnog porekla samo zabranjuju sve zivotinjske porekla.

jeste u pravu si, ja sam odrasla pored svestenika, i 1000% se za vreme posta ne jede ni gore spomenuta pavlaka, piletina curetina i slicno bilo kako da se priprema...NISTA ZIVOTINJSKOG POREKLA, OSIM MORSKIH PLODOVA, RIBE...

Pitajte bilo kog svestenika-pravoslavnog i sigurna sam da vam nece kazati drugacije
 
Norma Kampl:
Питам, зато што закључујем да то, изгледа, више зависи од - локалног свештеника, или неких истих таквих породичних обичаја.

И да се разликује, дакле, од једног до другог.

Наиме, ја памтим, још из детињства, како су радили моји деда и баба, а свештеник који нам је долазио у кућу, потврђивао.

(А све - у Београду, у једној од централних цркава)

Да је, рецимо, дозвољено и - уље, маслиново, и бадеми. (Ораси, кикирики, лешници - не). Јогурт - да. Путер, павлака -не. Од меса, риба, али и - ћуретина. Па и - вино.

А, у ствари, и пилетина, и све, али да буде - кувано и на води. Чак и јунеће.
Практично - све осим свињетине.

Дакле, више као - истинска дијета која се препоручује и у световним приликама, кад је треба држати.

iskreno, mislim da ovo nije isina. :?
zna se kako izgleda pravoslavni post.
 
Pita sa jabukama bez ulja:

Staviti u posudu rendane jabuke (1kg), sa šećerom (1kg) i pustiti da malo odstoje. Mogu se dodati orasi, lešnici, suvo grožđe, griz, i sl., a ne moraju.
Zatim dodati vode kako bi bilo tečnije.
U tepsiju staviti najpre papir za pečenje da se na lepi, a onda posne kore za pitu (deblje), umakati u tu smesu, ređati i posipati redom smesom. Na kraju pokriti suvom korom, iseći na kocke i preliti ostatkom smese ( okretanjem pleha rasporediti tečnost).
Peći jedno 40 min na 200 oC, u zavisnosti od šporeta. Pratiti svakako pečenje.

Jedan savet takođe ukoliko ga već ne znate:
U svaku čorbu (na vodi ili ulju) dodati pire krompir u prahu iz kesice kako bi bila gušća, a može se staviti i u neko jelo.
 

Back
Top