POST, POSNE SLAVE; POSNA JELA

Za tu salatu se mogu naseckati i tikvice i praziluk i paprika i drugo slicno povrce, Ja sam sa Balkanskom mesavinom malo skratila postupak,
Za mrsnu varijantu se moze dodati seckano meso, za egzoticnu seckane jabuke, ananas i suvo grozdje.
Pa prijatno.
 
MEKSICKA SALATA

1kg sampinjona iseci na listice dodati ulje i dinstati dok voda ne ispari. U ohladjeno dodati 1,5kg crvene pecene paprike isecene na trake, 1 praziluk(beli deo) isecen na kolutice, 1kg malo prokuvanog i ohladjenog kukuruza secerca. U to dodati 3-4 cena sitno seckanog be;og luka, ljute papricice po ukusu i 100gr. crvenog pasulja iz konzerve. Dobro izmesati i zaciniti biberom, sircetom, uljem i solju.
 
Vi svi kao zaboravili da je poceo post.Dajte nesto novo, treba da se jede.

Salata od sargarepe

4 povece sargarepe, izrendati na krupno,
2 češnja belog luka, iseckati sitno,
50 g oraha, proprziti u tavi na suvo, pa naseckati
40 g posnog majoneza ( prilagodite si količinu po želji ),
2 kasicice svežeg seckanog peršuna, soli i bibera.
Naravno sve ovo se pomesa i ondak se jede.
 
Nismo zaboravili da je post, šta više evo par detalja sa jedne posne trpeze:

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php


Napomen: smuđ je pravljen u foliji u rerni, bez ikakvih začina osim soli, a može se i bariti. Za poboljšanje ukusa koristi se klasična marinada (limun ili sirće, ulje, peršun i začini po ukusu)
 
Ja danas pravila neku salatu od pirindza, pa nije losha, to mi bio rucak...
Obari se pirinac, kada se ohladi malo se posloli, pobiberi, doda se iseckan praziluk, malo belog luka i sirceta po ukusu...Posebno sam shampinjone posolila i u mikrotalasnu skuvala i jela sa ovom salatom , lepo sam ruckala...:D
 
Za neku žurku danas imala poručeno sve posno.
Pravila ovde nađene pužiće sa tunjevinom (:super:), koktel pecivo sa kikirikijem, susamom, suncokretom i semenom bundeve (verzija slanih galeta po principu: šta imaš to staviš), hleb sa maslinama, posnu varijantu proje (ispisaću recept) i Erbazzone ( http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=584292&postcount=24)

Testo:
- 300 gr belog brašna
- 60 gr. margarina
- ulje
- so
Sadržaj:
- 1 kg spanaća
- 150 gr svežih, na listove isečenih šampinjona
- češanj belog luka
- vezica peršuna
- 100g biljnog sira isečenog na tanke listove
- 70 gr. biljnog parmezana
- ulje i so
Priprema:
Prvo skuvati blitvu ili spanać na vodi koja ostane na lišću posle pranja, dobro ocediti rukama, iseckati i propržiti na ulju, pa dodati polovinu iseckanih šampinjona .
Na kraju dodati peršun i beli luk. Skinuti sa vatre.
Po potrebi, ako je retko (a jeste ;)), dodati kašiku brašna i dobro promešati.
Sada se sprema testo sa prosejanim brašnom u koje se doda margarin, 2- 3 kašike maslinovog ulja, so po želji i onoliko vode koliko je potrebno da testo bude srednje tvrdoće. 2/ 3 testa razvaljati do debljine od 4- 5 mm, zatim staviti u pleh namazan margarinom ili uljem i pobrašnjem (ja koristim pek papir) , ali tako da dobro "visi" preko ivica. Poređati listove sira, pa pripremljen sadržaj i poravnati kašikom.
Od ostatka testa razvaljati "poklopac" i prekriti sadržaj. Spoljnje testo saviti unutra i "štipanjem i savijanjem ga lepo spojiti sa onim sa vrha.
Viljuškom izbockati dooobro celu površinu a zatim poprskati maslinovim uljem i rasporediti ostatke seckanih šampinjona i (po želji) kockice biljnog sira.
Peče se oko sat na temperaturi od 180 stepeni.
Služi se odmah, ali je lepo i hladno.
 
pocne palačinke
Za testo pomesati šolju heljdinog brašna, šolju piva, so, šećer i umutiti mikserom. Po potrebi gustinu mase doterati dodavanjem brašna ili vode.

Peći na podmazanom tiganju. Ja koristim Tefalov, pa podmazivanje nije neophodno.

Servirati ih punjene medom i orasima, omiljenim džemom ili necim po sopstvenom izboru.
ovo sam našla na internetu...tražila sam recept za palačinke zato što i ja postim a baš mi se jedu...pa će mama da mi spremi ...ako je nagovorim x(
 
pocne palačinke
Za testo pomesati šolju heljdinog brašna, šolju piva, so, šećer i umutiti mikserom. Po potrebi gustinu mase doterati dodavanjem brašna ili vode.

Peći na podmazanom tiganju. Ja koristim Tefalov, pa podmazivanje nije neophodno.

Servirati ih punjene medom i orasima, omiljenim džemom ili necim po sopstvenom izboru.
ovo sam našla na internetu...tražila sam recept za palačinke zato što i ja postim a baš mi se jedu...pa će mama da mi spremi ...ako je nagovorim x(
Moze i ovako : sojino mleko , brasno, malo soli i secera, malo ulja. Peku se isto kao i obicne palacinke.
 
Evo recepata po redosledu objevljenih slika, naravno bez salate od pečenih paprika:

Tunjevina - Salata od tunjevine
Sastojci:
1 konzerva tunjevine u komadićima
3-4 kašike ajvara
Malo posnog majoneza
½ kašičice senfa
2 – 3 kašičice pečenog susuama ( i to dok je vruć)
Postupak:
Svi sastojci se pomašaju. Naravano mere su ’odokativne’ jer ja to radim po ukusu i trenutnom nadahnuću. Jedino što bi valjalo da bude pod obavezno to je da se pečeni susuam ubaci u salatu dok je vruć, jer tako bude intenzivnija aroma. Za serviranje i prekrivanje susam bi trebao da bude hladan.
 
Kikiriki salata
Sastojci:
200 g krupno seskanog kikirikija (može i samo na pola)
1 konzerva kukuruza secerca ( može i smrznuti ali se mora prvo skuvati )
300 g posnog majoneza

Postupak:
Sve satojke izmešati, sipati u posudu za serviranje i ukrasiti po želji.

Napomena: nije potrebno dodavati nikakve začine niti soliti.

Salata sa lignjama

Sastojci:
½ kg lignji
½ kg krompira
2-3 lista lorbera
1 kašika vinskog sirćeta
Mleveni biber
Soli po ukusu
Maslinovo ulje
Limunov sok

Postupak:
Lignje očistiti i odstraniti im kožicu. Ljigne staviti u šerpu pa naliti vodom i dodati lorber, 1 kašiku vinskog sirćeta, so i biber. Obarene lignje staviti u cediljku da se dobro ocede od vode pa ih iseći na kolutove.

U drugoj šerpi u slanoj vodi skuvamo oljušten krompir. Obaren kromtir iseći na kockice (ne mnogo sitne).
Pomešati lignje i krompir, dodati sok od limuna, maslinovo ulje i začiniti po ukusu. Sipati u posudu za serviranje i ukrasiti po želji.
Služiti toplo ili hladno.
 

Back
Top