POST, POSNE SLAVE; POSNA JELA

PIHTIJE OD POVRĆA
Potrebno je:
1-2 kg raznog sezonskog povrća (po 100 -200 gr boranije, graška, šargarepe, kelja, kelerabe, karfiola...)
2 kašike vinskog sirćeta
8 listova želatina
2 manja kisela krastavca
1 kuvana cvekla
peršunov list
ulje i so
Priprema: Povrće oprati, očistiti i obariti u slanoj vodi. Svu zelen, osim graška iseći na rezanca i kolutove i ostaviti da se ocede u đerđivu.
U staklenu činiju, po želji okruglu ili duguljastu, slagati zelen. U sredinu staviti boraniju, pa okolo praviti venčiće od ostalog povrća. Preliti uljem. Želatin potopiti u vodu da bi se opustio. U vodu od povrća dodati sirće i želatin, pa preliti povrće. Staviti u friz da bi se steglo. Pre serviranja ukrasiti swkuvanom iseckanom ili izrendanom cveklom, seckanim krastavčićima i peršunovim listom.

Hajde ponovo... Želatin nije postan! (pogledajte šta piše na pakovanju.
 
Kolač s prelivom od maline i kuzua
Za 4 osobe

Prokuvajte 4 šolje soka od jabuke bez šećera (najbolje organskog) i par zrnaca morske soli. Ubacite 1,5 šolju kuskusa i ½ šolje kokosovog brašna (ili mlevenih lešnika). Kuvajte 5 minuta uz mešanje, da se kukus malo raskuva. Razmutite 2 kašičice kuzu praha (ili kasiku obicnog gustina) u 2 kašike hladne vode i umešajte u smesu. Kuvajte sve još oko 3 minuta.Rasporedite kuvanu smesu po malom četvrtastom plehu, da kolač bude debeo oko 5 cm.
Pustite da se ohladi, pa prebacite u frižider da se stegne.
Šolju malina (iz zamrzivaca) pomešajte sa pola šolje soka od jabuke i par zrnaca morske soli. Prokuvajte, mešajte oko 1 minut, pa ispasirajte kroz cediljku (možete i da ne ispasirate, sos će u tom slučaju imati sitne semenčice malina). U dobijeni sirup od maline umešajte 3-4 kašičice kuzu praha, prethodno razmućene u 2-3 kašike hladnog soka od jabuke. Kuvajte oko 3 minuta, pustite malo da se prohladi i prelijte preko rashlađene podloge od kuskusa i vratite u frižider.
Ili, ako volite kombinaciju toplo-hladno, pripremite preliv tek kad se osnova za kolač stegne i ohladi. Isecite osnovu za kolač na kocke, pa prelijte vrelim sosom od maline, kao na slici.

opet sa mog omiljenog sajta
Šta je kuskus?
I kako se priprema?
 
Tart s jabukama i dunjama
(super za Badnje veče)
Za 8 porcija
Prava zimska poslastica, bez trunke šećera! Pripremite ovaj tart sa omamljujućim aromama dunje i cimeta…
Pripremite pune 3 šolje neprskanih jabuka iseckanih na kockice, sa korom. Pripremite šolju dunje, iseckane takođe na kockice, sa korom. Stavite kockice voća u šerpu, dodajte prstohvat soli i pola šolje vode, pa kuvajte dugo, oko 30 minuta, otlopljeno i uz povremeno mešanje. Ako treba, dolijte još malo vode tokom kuvanja. Voće treba da liči na skuvan džem, da dobije mrku, crvenkastu boju. U tako skuvani, vreli “džem” umešajte kašiku malteksa (ili kašiku grožđica) i malo cimeta, po želji.
Zagrejte rernu na 200 stepeni. Pomešajte šolju integralnog pšeničnog brašna, pola šolje kokosovog brašna i pola šolje ovsenih pahuljica. Dodajte prstohvat soli i ¼ šolje susamovog ulja. Trljate sastojke između dlanova, da se ulje ravnomerno rasporedi, ali ne trljajte previše dugo, da vam ruke ne upiju ulje.Dodajte kašiku ječmenog slada i malo mlake vode, pa mešajte. Dolijte još malo mlake vode, kako biste dobili testo koje je makano, ali ne i lepljivo. Ostavite testo da stoji oko 15 minuta. Nauljite pleh za tart ili običan metalni tiganj, prečnika oko 18 cm. Kuglu testa pritisnite dlanovima ili poravnajte oklagijom, pa prebacite u pleh i razvucite prstima. Podignite ivice testa za oko 2 cm. Probodite testo nekoliko puta viljuškom i ubacite ga u rernu. Pecite na 200 stepeni 10 minuta, pa onda na 180 stepeni, oko 10 minuta, dok ne počne da rumeni. U tako ispečenu koru sipajte “džem” od jabuka i dunje, poravnajte i pecite daljih 10 minuta. Pečeni tart izvadite iz pleha, pospite kokosovim brašnom, isecite na trouglove i služite.
vrh strane

preuyeto sa sajta koji cesto posecujem, na kojem se nalaze samo posni recepti, makrobiotika i slicno.

zašto se u voće dodaje malo soli?
 
Sta ces neki ljudi nemogu da savladaju sujetu (pr. Slavska trpeza) i taman sam pocela da pisem ti si me preduhitrila.Ovo je sve na dobrovoljnoj bazi, uzmi ili ostavi, ali pisi na zadatu temu.Imala sam nastavnicu maternjeg, nema veze dali ti je bio dobar sastav, ako promasis temu cista jedinica, tako uce decu, a mi stariji treba to da znamo.
 
Sta ces neki ljudi nemogu da savladaju sujetu (pr. Slavska trpeza) i taman sam pocela da pisem ti si me preduhitrila.Ovo je sve na dobrovoljnoj bazi, uzmi ili ostavi, ali pisi na zadatu temu.Imala sam nastavnicu maternjeg, nema veze dali ti je bio dobar sastav, ako promasis temu cista jedinica, tako uce decu, a mi stariji treba to da znamo.

Eh... kol'ko sam se toga ovde nagledala.
Mislim da stvarno nisam neki moderator baba roga, ali jednostavno postoje pravila... ako nisi u stanju da ih poštuješ - šta ja tu mogu?
Ovo je fin, miran, lep podforum (bar ja u to verujem... i trudim se da tako bude) gde su svi dobrodošli, gde je svaka razmena mišljenja prihvatljiva, ali na civilizovan i lep način. Niko ne mora i ne može sve da zna... ali zašto je problem kad ti neko skrene pažnju na to?
Ma... ne vredi. Takvi smo - kakvi smo (naši smo) ;)
 
EuReKa samp uskoci. Dobrodosla si ovde.
Smehicu kuskus imas u svim vecim megamarketima i u prodavnicama zdrave hrane. Koliko ja znam dobija sr od brasna tako sto se brasno prska vodom pa se valjaju sitne kuglice kuje se proseju pa se od ostatka brasna ponavlja postupak, Kao sto rece Vera koriste ga mnogo u Arapskom svetu. Inace ja mislim da se so dodaje da se malo pojaca ukus. Ja je obavezno pomalo dodajem i u kolace koji se peku. Naravno u malim kolicinama. Ovo deluje interesantno i mislim da bi vredelo probati.
 
Vara_mk, kad već pitaš da li treba recept iz tvog kraja da iskoristim priliku. Ne za tatlije to imama, radi se i u kraju mog porekla.
Treba mi recept za stare dobre gurabije. Imam ih nekoliko ali ja bih makedonske. Zapravo u Beogradu ima da se kupe gurabije koje pravi neka firma iz Skoplja (mogu da pogledam bas i koja). Gurabije su fantastične, nikada ti nisu dosta. Sečene su kao polumesec, visoke oko 2,5-3 cm i prelivene čokoladom. Znam da se starinske gurabije ne prelivaju čokoladom ali...
Ako imas taj recept usrečila bi me (i ugojila). :worth:
 
Imam recept ali dali je bas taj neznam.

200 gr. masti, 1 jaje dobro da se umute.Dodaje se 200 gr. secera pa se opet muti, 100 ml. belog vina, 2 vanile i brasno da se umesi testo.Stvar je u tvrdoci testa, a naucis kad je dobro kad ih pravis nekoliko puta.Rasuces koru seces polumesece i peces.Peku se da su pecene ali da ostanu bele, malo tamnije.kad se ohlade uvaljaju se u secer u prahu.Sto vise stoje lepse su.Moja mama pravi i posne ali moram da pitam to nemam zapisano.Umesto masti je ulje, nema jaje.
Pecivo nema da ne pomislis da sam zaboravila.
 
Pronasla sam ovaj recept za posnu tortu. Nisam je probala ali nameravam, autor tvrdi sa je socna i ukusna


Goranova posna torta
Malo sam eksperimentisala i zadovoljna sam. Torta je sočna i praviću je ponovo…

Priprema
Od navedenih sastojaka ispeći koru u velikom plehu od šporeta. Pečenu i ohlađenu koru presjeći na tri dijela.
U 1 litar mlijeka staviti čokoladu i šećer, dodati 3 kesice pudinga od vanile i kuvati dok se ne zgusne. U ohlađenu masu dodati umućeni margarin i samljevene lješnike ili orahe. Filovati kore i ukrasiti po želji.
Posluživanje
Prvi put sam stavila više mlijeka, pa je fil bio rijedak (morala sam da dodam gustin).
Vrijeme pripreme 1 h.
Sastojci za 15 osoba
Kora
1 šolja (3dl) crnog vina
1 šolja mljevenih oraha
1 šolja ulja
2 šolje brašna
1 šolja šećera
1 štangla čokolade
1 kesica praška za pecivo
Fil
1 litar sojinog mlijeka
200-250 grama šećera
200 grama čokolade
3 kesice pudinga od vanile
370 grama margarina
350 grama pečenih lješnika ili oraha
 
ovo je makrobioticki recept, i zasniva se na balansiranju jin i jang energije. ukratko, voce je izrazito jin, pa mu se uvek dodaje malo soli koja je izrazito jang, kako bi na kraju enerija jela bila uravnotezena. inace, iako zvuci nelogicno, svaki slatkis je sladji kad ga malo posolite.
 
ovo je makrobioticki recept, i zasniva se na balansiranju jin i jang energije. ukratko, voce je izrazito jin, pa mu se uvek dodaje malo soli koja je izrazito jang, kako bi na kraju enerija jela bila uravnotezena. inace, iako zvuci nelogicno, svaki slatkis je sladji kad ga malo posolite.

Нисам знала ово о уједначавању енергије. Вероватно није ни моја баба, али сам од ње научила да у свако слатко тесто идем мало соли, а у свако слано јело мало шећера ( нпр. салата од слатког купуса, бешамел сос, пордајз сос или чорба, спанаћ, подварак...)
 
Pisala sam recept za posnu baklavu i pogresila, sad ispravljam i nadam se da nije neko u medjuvremenu pravio.

POSNA BAKLAVA

1 kg. kora za baklavu.
Fil: 400 gr. secera, 400 ml. ulja, 400 ml kisele vode, to sve mesam da se istopi secer i dodajem 4 peciva, 4 vanile i koru od limuna.
U pleh u koji pecem (od sporeta, ali dubok 8 cm) namazem ulje i redjam kore.na svaku koru mazem fil, nasolim mlevene orahe ( 500 gr.), na kraju ide samo kora. Isecem na kocke, pa svaku dijagonalno.
250 gr. margarina istopim ali da ne provri i prelijem baklavu pa pecem na 180 stepeni.
Serbet:kad se ohladi prelijem sirupom od 1, 2 kg. secera, 1 l vode i 1 limun isecen na tanke kriske.

OVAKO JE ISPRAVNO!!! Ko zna sta sam mislila, a sta pisala, ali setila sam se jutros, upalio mi fenjer da sam pogresila.Nadam se da nisam nikoga zeznula.Cao!!!
 

Back
Top