Mentalitet,lenjost ili glupost

Plava Bilja:
Da, ovde smo lenji i glupi, a slusam da su nasi gastajbajteri medju najvredinijim u Evropi, prosto imaju MOTIVACIJU, ljudi u Srbiji je neamju, bore se kako znaju i umeju, pa onda tu trazimo neku parisku "eleganciju" becku skolu i sl.
Zalosno je koliko imam prilke da vidim, nasi ljudi najmanje skoro paze na zube. To je strasno, to poprima epidemiju. Privatnici deru, drzavne ustanove nemaju ni volje ni sredstava i oni su skoro stigli privatnike, i sta je coveku najlake nego da se mane lepote "osmeha"!
Zalosno!

Biljo Srbin zna da zapne i da rinta kao konj ali Srbin ne znam da organizuje zivot i drzavu da napravi zdrave institucije da organizuje proiizvodju i napravi kvalitetan proizvod i slicno...fale nam organizacione sposobnosti i retki su medju nama oni koji ih imaju...to su one osobine koje poseduju anglo i germanski narodi i uz pomoc kojih vec vekovima prakticno vladaju svetom...
 
sumnjivo lice:
Skolstvo.
Pre Dvadeset godina sam krenuo na zanat u Srednju-masinsku za metalo strugara.Isli smo na praksu jedan dan u nedelji ,cetiri u skolu.U zadnjoj godini dva dana prakse, tri dana u skoli.Kad smo zavrsili zanat i polozili pojma sa zivotom u struci niko od nas nije imao.Tako je i dan danas.Ovde gde sam deca idu cetiri dana na praksu i Subotom.Dva dana u skolu.Kad zavrse skolovanje gotovo da su osposobljeni za struku,samo im fali malo samostalnog rada.Kod nas je i dan danas tako.
Nacionalni ponos-rakija.
Smatramo da smo u proizvodnji raznih rakija neprevazidjeni.Niko ne pece rakiju kao mi.Irci Skoti i neki drugi narodi svoja alkoholna **** takodje proizvode kroz vekove i nastoje da ih stalno usavrsavaju.Vecito eksperimentisu trazeci sto bolji kvalitet.Ako su vec stekli nesto kvalitetno to onda spada u vrhunski cuvane tajne.Dok mi ispecemo rakiju i nastojimo da je popijemo kao da ce da se pokvari ako malo odlezi.Do sada eto nismo zastitili Sjivovicu nacionalni ponos.
Sport(futbal nacaionalna iluzija)
Pre svakog veceg takmicenja na kojem ucestvujemo na isto odlazimo kao naj veci favoriti.Bar za nas same.Ocekujemo zlato u Kosarci obrukamo se kao nikad u sred Beograda.Odemo na svetsko u Nemacku kao naj bolja odbrana u kvalifikacijama,prodjemo kao naj gora odbrana na SP.I uvek svaljivanje krivice na druge.
Da li je to nas mentalitet,vaspitanje bez teznje za uspehom,lenjost ili jednostavno glupost.Kao da smo dovoljni sami sebi takvi kakvi smo pa nema potrebe da se menjamo.

Што се тиче школства, ту "нисам код куће", јер, ја сам похађао средњу школу по чувеном Шуваровом систему, значи лост џенерејшн...Једино што добијам информације од сестре која је професорица, а и то је боли глава од клинаца и увођења демократије у школе. Да, баш тако, уведена је демократија у школама.

За раџу...Увек ћу пре попити домаћу, уколико је газда препоручи (и наравно, он је и пије), него виски, ма ког бренда био и ма колико стар био...А што се тиче индустријске производње, пада ми на памет "Таково" виљемовка, "Рубин" вињак (а "петица" је тек закон), суботички пелинковац (сада "Горки лист"), лоза "13. јул" и још много мањих брендова жестоких пића. Тако да не схватам, уотс д поинт? Наравно, многи брендови се гасе (што је случај и у свету), али нови се појављују, а сама шљивовица није доживела неки завидан успех у индустријској производњи, она је, као и остале воћне раџе, више за хоум мејд варијанту.

Спорт (фудбал?)...Врло мала земља, као што је Србија је у самом врху што се тиче већине колективних спортова (а тек понеких појединачних), а што у фудбалу нисмо нумеро уно...Боже мој, не можемо бити у свему међу прва три...Успони и падови, тако нормална појава у спорту (као и у животу, зар не?).
 
sumnjivo lice:
Pre Dvadeset godina sam krenuo na zanat u Srednju-masinsku za metalo strugara.Isli smo na praksu jedan dan u nedelji ,cetiri u skolu.U zadnjoj godini dva dana prakse, tri dana u skoli.Kad smo zavrsili zanat i polozili pojma sa zivotom u struci niko od nas nije imao.Tako je i dan danas.Ovde gde sam deca idu cetiri dana na praksu i Subotom.Dva dana u skolu.Kad zavrse skolovanje gotovo da su osposobljeni za struku,samo im fali malo samostalnog rada.Kod nas je i dan danas tako..


Kod skolstva svakao nije problem ni lenjost ni glupost mozda malo jeste mentalitet ali je sustina da je nase obrazovanje zastarelo i da nije dobrih 30 godine se mrdnulo sa mrtve tacke i da je potrebna ozbiljna reforma ali ljudima koji rade u prosveti to nekako nije u interesu i rade se samo neke kozmeticke promene...Nemam nista protiv demokratije u skolama ali treba da se zna sta su prioriteti...sto se posebno tice strucnog obrazovanja kod nas se praksa zanemaruje a skolovanje se svodi na dobijanje diplome(sto je ostatak nekih komunistickih vremena kad je ona bila garancija uspeha i zaposlenja) a ne na sticanje znanja sto je potpuno pogresno ali ipak se to polako(ali nedovoljno brzo) menja...
 
Архангел:
За раџу...Увек ћу пре попити домаћу, уколико је газда препоручи (и наравно, он је и пије), него виски, ма ког бренда био и ма колико стар био...А што се тиче индустријске производње, пада ми на памет "Таково" виљемовка, "Рубин" вињак (а "петица" је тек закон), суботички пелинковац (сада "Горки лист"), лоза "13. јул" и још много мањих брендова жестоких пића. Тако да не схватам, уотс д поинт? Наравно, многи брендови се гасе (што је случај и у свету), али нови се појављују, а сама шљивовица није доживела неки завидан успех у индустријској производњи, она је, као и остале воћне раџе, више за хоум мејд варијанту.
е?).

Да ли неко зна КАКО СЕ РЕГИСТРУЈЕ НЕКИ БРЕНД ? Тј., како је могуће да усташе региструју као свој бренд шљивовицу или Бугари кајмак - ?

Испада да ко пре дотрчи - његов је бренд - а у ствари ти производи су чисто српски.
 
frozen1982.:
Ja ne verujem u mentalitet.Te price su gluposti.Kako gastarbajteri mogu da se ponashaju u inostranstvu u skladu sa zakonima&propisima drzave u kojoj su?Problem je u negativnoj selekciji......a od kad to traje pitaj Boga.....mada ni to nije glavni problem.Sushtina je u ekonomiji.Mi smo ekonomski suvishe siromashno drustvo kako po realnoj ekonomskoj snazi tako i po potencijalima,suvishe siromashno drustvo da bi se omogutjila reprodukcija politicke moci na kolko-tolko "zdravim"(kakva su i u svetu) osnovama i pravilima igre......primer za to je kakve su nam stranke.A od politike sve polazi......
Gastarbajteri se na zalost ponasaju ovde kao i kod kuce.Jedino oni koji su zavrsili neke bolje skole recimo rade nesto u struci lako se uklapaju medju domace.Vecina se okuplja samo sa svojim indijancima,pijanke,narodnjaci,bla,bla.
 
eremita:
Да ли неко зна КАКО СЕ РЕГИСТРУЈЕ НЕКИ БРЕНД ? Тј., како је могуће да усташе региструју као свој бренд шљивовицу или Бугари кајмак - ?

Испада да ко пре дотрчи - његов је бренд - а у ствари ти производи су чисто српски.
Upravo to Eremita.Ko pre devojci njegova devojka.Ko prvi registruje zavrsio je posao.
 
sumnjivo lice:
Doste je slicnih tema i na skoro svim raspravlja se o Srbima kao narodu.Vecito podeljeni na tabore i uvek kriveci druge za sopstvene promasaje zapocinjemo dane.
Cesto se pitam da li smo mi jednostavno nesposobni,lenji ili nam je jednostavno mentalitet takav da sve sto je dokazano dobro, provereno i opste prohvaceno u svetu i okolini mi odbacujemo ili ne obracamo paznju na to kako su drugi dosli do uspeha.

МЕНТАЛИТЕТ (?)

Није први пут да се у разним темама употребљавају стране речи или изрази за које већина дискутаната заправо уопште и не зна шта значе. Нарочито такво незнање долази до изражаја у политичким идејама политичких странака. Тако је једна од новоформираних странака промовисала идеју: "О ПРОМЕНИ МЕНТАЛИТЕТА СРПСКОГ НАРОДА" ! Какав идиЈотизам ???


менталан:(нл. mentalis)

који се тиче духа, душе, ума,
духовни, душевни, умни





менталитет: (нл.mentalis, фр. mentalite)

целокупно духовно устројство,
- начин мишљења, схватања, склоности,
расположења и др. - једног човека, друштвеног реда,
поколења итд., душевно стање, духовна настројеност.


********************************************************************************

И шта у ствари желе заговарачи "ПРОМЕНЕ МЕНТАЛИТЕТА" ?
Да нам изваде парче мозга ? :evil: :evil: :evil:
 
skarfejs:
untachable je decko , bolid, koji ili ima 12 godina, ili je ozbiljno retardiran, i kao takvog ga treba i posmatrati. Strucno i lekarski............

Ali, i takav, nadje sebi srodnu dusu , i po IQ i po stepenu hendikepa......

no_problem, BL, marlon, dr skum, duga je lista...........

Nepismeni, iako se javljaš kao mrtav, nije loše da primiš poslednju lekciju... ne postoji doktor skum nego dr. skunk ili dr. scum u zavisnosti šta si hteo da kažeš, a saznaćeš kad ti se glava razbistri ! Isto važi i za untachable dal si reko unattachable ili untouchable.... eeee kako vas KOZOMOPOLITE *ebe taj VUK ! :roll:

Kad registruješ 51. nick na forumu javi mi se da ti dam još koji čas engleskog, još ovaj put besplatno !

Pozzz !
chao7ko.gif
 
skarfejs:
untachable je decko , bolid, koji ili ima 12 godina, ili je ozbiljno retardiran, i kao takvog ga treba i posmatrati. Strucno i lekarski............

Ali, i takav, nadje sebi srodnu dusu , i po IQ i po stepenu hendikepa......

no_problem, BL, marlon, dr skum, duga je lista...........

Poštovani, ovu uvredu neću obrisati.
Vi ste ovde došli da nas osvetlate svojom inteligencijom te da nam eventualno ukažete gde to ostatak greši (za početak bar ovi što ste ih nabrojali).

Za gnev korisnika zbog uvreda koje trpe, pa Vam uzvrate "kada im prekipi" nemojte da mi se žalite.
Shvatite ovo kao poslednju opomenu.
Zalud sva Vaša mudrost ako Vam ovakvi razgovori pričinjavaju emocionalno zadovoljstvo.

Pozdrav.
 
untachable je decko , bolid, koji ili ima 12 godina, ili je ozbiljno retardiran, i kao takvog ga treba i posmatrati. Strucno i lekarski........
--------------
Nije bolid, jos manje je 12-ogodisnjak, mlad je i visokoobrazovan, a to sto se s njim ne slazes, nije razlog da izmisljas, nego da malo vise razmisljas:)
 
Obersturmfuehrer:
sam si gore napisao sta znaci mentalitet, a iz toga vrlo lako mozes da izvuces zakljucak sta znaci "promena mentaliteta"...takodje mozes da zakljucis da to ne znaci da ti izvade parce mozga, posto se tako nesto nigde i ne spominje...

Него шта значи то ако неко жели да ти промени ДУШУ и УМ......??? :evil:
 
eremita:
Него шта значи то ако неко жели да ти промени ДУШУ и УМ......??? :evil:

Nabavkom mobilnog telefona ste promenili um.
Sada će Vam lakše plasirati priču "o čipu".

Korišćenjem računara ste promenili um.
Veštinom vožnje automobila ste promenili um.
Na kraju krajeva, savladanom veštinom pisanja ste promenili um.

Od kako ste se rodili Vaš um je menjan - na bolje.
 

Back
Top