ВАНУАТУ - НАЈСРЕЋНИЈА ЗЕМЉА

Strela

Elita
Poruka
17.244
Судећи по индексу који је саставила британска НОВА ЕКОНОМСКА ФОНДАЦИЈА, ако желите да уживате у животу, преселите се на мало пацифичко острво ВАНУАТУ,
а размислите и о КОЛУМБИЈИ. Лондонски "Гардијан", како преноси Би-Би-Си на српском, данас објављује тај индекс по коме су управо Вануату и Колумбија заузели прво и друго место на листи која је састављена узимајући у обзир

ЖИВОТНИ ВЕК, ЗАДОВОЉСТВО СТАНОВНИКА и ЕКОЛОШКЕ КРИТЕРИЈУМЕ.

"Битлси" су нам, пише "Гардијан", рекли да се новцем не може купити љубав, а
сада нам економисти кажу да се не може купити ни срећа. Само тако може се објаснити чињеница да је на ранг-листи СРЕЋНИХ ЗЕМАЉА - КУБА шеста, док
чланице Групе 8 таворе при дну - Русија је од укупно 178 наведених држава на
172, САД на 150. а Француска 128. месту. Британија је заузела 108. место испред Лаоса, али иза Либије.
 
Strela:
Судећи по индексу који је саставила британска НОВА ЕКОНОМСКА ФОНДАЦИЈА, ако желите да уживате у животу, преселите се на мало пацифичко острво ВАНУАТУ,
а размислите и о КОЛУМБИЈИ. Лондонски "Гардијан", како преноси Би-Би-Си на српском, данас објављује тај индекс по коме су управо Вануату и Колумбија заузели прво и друго место на листи која је састављена узимајући у обзир

ЖИВОТНИ ВЕК, ЗАДОВОЉСТВО СТАНОВНИКА и ЕКОЛОШКЕ КРИТЕРИЈУМЕ.

"Битлси" су нам, пише "Гардијан", рекли да се новцем не може купити љубав, а
сада нам економисти кажу да се не може купити ни срећа. Само тако може се објаснити чињеница да је на ранг-листи СРЕЋНИХ ЗЕМАЉА - КУБА шеста, док
чланице Групе 8 таворе при дну - Русија је од укупно 178 наведених држава на
172, САД на 150. а Француска 128. месту. Британија је заузела 108. место испред Лаоса, али иза Либије.
Da strelo samo sve te zemlje imaju tropsku klimu.Mislis li da znaju sta je to ogrev zimska garderoba.Kad je leto i kod nas ti ne treba puno.Manje jedes,par majica i gaca briga te.Ali cim dodje jesen deci topla garderoba,zeni cizmice u nekoliko boja posebno kaput posebno jakna boze moj zensko je ,treba.Gomila para iz godin u godinu.Dotle na Kubi i dalje u gacama.
I jos nesto ,oni nisu ni navikli da imaju .Pa kad nesto nisi nikad imao ne moras ni da tezis ka Autu,boljem TV,...
 
Bio sam na kubi pre par godina i mogu da vam kazem da ono sto me je najvise zadivilo jeste da su Kubanci i pored neizmernog siromastva po nasim kriterijumima neverovatno srecan i radostan narod. Video sam babe od 80 godina koje igraju na ulicama Havane kao devojke sa dedama, znaci svi su nasmejani, puni zivota i energije i pored toga sto vecina ljudi jede samo jednom dnevno i pored toga sto su materijalno bas siromasni i malih prihoda(doktor prima 15 dolara platu mesecno).

Jednostavno nije sve u novcu.
 
Jerry Ropero:
Bio sam na kubi pre par godina i mogu da vam kazem da ono sto me je najvise zadivilo jeste da su Kubanci i pored neizmernog siromastva po nasim kriterijumima neverovatno srecan i radostan narod. Video sam babe od 80 godina koje igraju na ulicama Havane kao devojke sa dedama, znaci svi su nasmejani, puni zivota i energije i pored toga sto vecina ljudi jede samo jednom dnevno i pored toga sto su materijalno bas siromasni i malih prihoda(doktor prima 15 dolara platu mesecno).

Jednostavno nije sve u novcu.

Pa nije kada zivis na rajskim Karibskim ostrvima. Svaki psiholog ce ti reci , da kolicina sunca, more, klima, utice na mentalitet ljudi.

Ali, ne zive svi na Karibima. U Dominikanskoj Republici, koja je smejurija od drzave, ima najmanje srcanih bolesnika na svetu, Ljudi nemaju kardiologa.A u Srbiji smo prvi po broju srcanih oboljenja na celoj kugli zemaljskoj.Dakle, sirotinja i jedno i drugo.Ali, mentalitet
sasvim drugi...........

I nemoj neko , sad da pripise srecu Kubanaca, Fidelu i komunizmu, a narocito je bljutava ona fora , kako su siromasi srecniji od bogatasa...........
 
sumnjivo lice:
Da strelo samo sve te zemlje imaju tropsku klimu.Mislis li da znaju sta je to ogrev zimska garderoba.Kad je leto i kod nas ti ne treba puno.Manje jedes,par majica i gaca briga te.Ali cim dodje jesen deci topla garderoba,zeni cizmice u nekoliko boja posebno kaput posebno jakna boze moj zensko je ,treba.Gomila para iz godin u godinu.Dotle na Kubi i dalje u gacama.
I jos nesto ,oni nisu ni navikli da imaju .Pa kad nesto nisi nikad imao ne moras ni da tezis ka Autu,boljem TV,...

Климатски фактор свакако игра веома битну улогу, али и неке државе САД-а су у веома топлом појасу, Флорида, Лујзијана, Тексас, Џорџија, Мисисипи, Алабама...па је САД на 150 месту на ранг листи срећних земаља.Значи није ствар ни у томе.
Ево сад је код нас лето, људи су код нас у мајицама и гаћама, ко што кажеш мање једу, па да ли су срећнији? Не бих рекла.
Да ли се људска срећа садржи у поседовању одређених ствари, аута, ТВ-а, клима уређаја, компјутера...? Да ли је то оно чему тежи Западна цивилизација? Да ли је "ЗЛАТНО ТЕЛЕ" оно чему тежимо?
 
Jerry Ropero:
Bio sam na kubi pre par godina i mogu da vam kazem da ono sto me je najvise zadivilo jeste da su Kubanci i pored neizmernog siromastva po nasim kriterijumima neverovatno srecan i radostan narod. Video sam babe od 80 godina koje igraju na ulicama Havane kao devojke sa dedama, znaci svi su nasmejani, puni zivota i energije i pored toga sto vecina ljudi jede samo jednom dnevno i pored toga sto su materijalno bas siromasni i malih prihoda(doktor prima 15 dolara platu mesecno).

Jednostavno nije sve u novcu.

pa kad nisu normalni!
zamisli da rolash cigare za 10-15 $ mesecno
10 na sat
predash ih drzavi
ona ih proda 100 po komadu
:D

da da... bash su normalni!

zato svaki dan amerikanci iz floride preplivavaju u kubu
masovno
8)
 
eremita:
Браво, Стрело! Ово ти је "глогов колац" Еуропејцима........хихихиииииии..............

"чланице Групе 8 таворе при дну - Русија је од укупно 178 наведених држава на
172
, САД на 150. а Француска 128. месту. Британија је заузела 108."
XAXAXAXAXAXAXAXAX... LUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUZEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEERI!
znachi,
lepo sam ja procenio

od ovih "sila" :roll:
jedino britanija dolazi u obzir 8)
mada bi ja pre u irsku...
 
Strela:
Да ли је "ЗЛАТНО ТЕЛЕ" оно чему тежимо?
Dobro formulisano pitanje. Mislim da je u fundamentalna teznja coveka, cesto i nesvesno, uspostavljanje dusevnog mira i harmonije, uprosceno receno. Upravo ta nesvesnost cini da se sredstvo za postizanje cilja (pod uslovom da materijalna dobra usvojimo kao jedno od mogucih sredstava) zameni samim ciljem pa jos i hipertrofira u ono sto nazivas "Zlatno tele", a sve potpomognuto pohlepom i niskim strastima.
 
crow:
"чланице Групе 8 таворе при дну - Русија је од укупно 178 наведених држава на
172, САД на 150. а Француска 128. месту. Британија је заузела 108."
XAXAXAXAXAXAXAXAX... LUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUZEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEERI!
znachi,
lepo sam ja procenio

od ovih "sila" :roll:
jedino britanija dolazi u obzir 8)
mada bi ja pre u irsku...


Рекао бих да је ово ипак најупечатљивији податак.
 
untouchable:
Рекао бих да је ово ипак најупечатљивији податак.
:D tako ti je to kad gledash po ceo dan rts
i to treci kanal


nije upechatljivo
shta vishe uopshte nije neochekivano kad uzmesh u obzir kriterijume

prirodu unishtili
umiru rano zbog stresa i gojaznosti
...

pa i nije neshto biti prosechan amerikanac!

bolje je biti prosechni evropljanin.
recimo irac
ili holandjanin
ili skandinavac

ma i grci su kuleri 8)

i u italiji je OK

al u nemachkoj nikad ne bih voleo da zivim
verovatno ni francuskoj...
 
Ma ta studija je isto pouzdana kao i ona koja je Srbe stavila na prvo mesto po gluposti............

Tada ste vristali do neba, a ova glupost je istog ranga kao i ona.........ali vam prija , da su kao , ljudi u razvijenim zemljama sa platama od 3 000 E jako nesrecni, a mi, i svetska sirotinja pucamo od srece..

Satro ..............

Nikako da provalim, zasto ceo svet bezi u te nesrecne zemlje???
Verovatno nisu svratili na Krstaricu da se nacitaju demagogije i gluposti................
 
skarfejs:
Ma ta studija je isto pouzdana kao i ona koja je Srbe stavila na prvo mesto po gluposti............

Tada ste vristali do neba, a ova glupost je istog ranga kao i ona.........ali vam prija , da su kao , ljudi u razvijenim zemljama sa platama od 3 000 E jako nesrecni, a mi, i svetska sirotinja pucamo od srece..

Satro ..............

Nikako da provalim, zasto ceo svet bezi u te nesrecne zemlje???
Verovatno nisu svratili na Krstaricu da se nacitaju demagogije i gluposti................

Вјеруј ми скарфејс није све баш тако као што се теби чини. Сјећам се ујаковог послодавца из Аустрије који је био у РС и када је видио како ми уживамо, радујемо се, славимо чак и безначајне догађаје, благо речено човјек је био запрепаштен.

Срећа је унутрашње стање и не може се мјерити количином новчаница!
 
Individualna stvar....
Mene i moja zemaljska dobra cine srecnim, a bogami bi voleo i da blejim ceo dan na plazi sa sesirom preko ociju i slusam latino muzikicu :D

Ovde ste svi u pravu; svaki narod ima svoj mentalitet i tezi ka onom sto ga cini srecnim. Za Kubance je to free life i slicno, a za, recimo, Svedjane je to plata od 5000 evra.
Nego, ne rekoste, koji smo stvarno mi na tom spisku, zivo me zanima?
 
Nikola_BN:
Вјеруј ми скарфејс није све баш тако као што се теби чини. Сјећам се ујаковог послодавца из Аустрије који је био у РС и када је видио како ми уживамо, радујемо се, славимо чак и безначајне догађаје, благо речено човјек је био запрепаштен.

Срећа је унутрашње стање и не може се мјерити количином новчаница!

Nemoj , brate da filozofiras..........
Isti taj Austrijanac, koji se super proveo nekoliko dana, da si mu rekao da mora da ostane da zivi ovde, bi se obesio ko siroche.........

OVO SU, KAPIRAM , PO TOME , NAJSRECNIJI LJUDI NA SVETU???? :confused:

hleb6cq.jpg
 
Shade_:
Dobro formulisano pitanje. Mislim da je u fundamentalna teznja coveka, cesto i nesvesno, uspostavljanje dusevnog mira i harmonije, uprosceno receno. Upravo ta nesvesnost cini da se sredstvo za postizanje cilja (pod uslovom da materijalna dobra usvojimo kao jedno od mogucih sredstava) zameni samim ciljem pa jos i hipertrofira u ono sto nazivas "Zlatno tele", a sve potpomognuto pohlepom i niskim strastima.

Драго ми је што си издвојила управо ово питање, то је смер у коме бих волела да иде ова дискусија.
Старозаветно "ЗЛАТНО ТЕЛЕ" је прича о похлепи, блуду, идолопоклонству, гажењу етичких и хуманистичких начела и пренесена на данашњи језик еуфорично клањање филозофији ПОТРОШАЧКОГ начина живота. Другим речима обожавање "ЗЛАТНОГ ТЕЛЕТА" јесте неумитно предуслов пропасти, ако не целокупног човечанства, онда, засигурно, пропасти јудео-хришћанске, илити Западне цивилизације.
 
jomini:
Kad se ponapijamo, verujem da smo No1. Onda smo i najsrećniji i najjači. Ali kad se otreznimo,.... Koliki je spisak ono???

Списак садржи 178 земаља, а нас уопште нема на том списку!

Самые счастливые люди живут в Вануату


Фото: GettyImages
13 июля 2006, 12:52

Британские аналитики из компании New Economic Foundation составили рейтинг Happy Planet Index - "Самая счастливая страна на планете". Каждую страну мира оценивали по трем параметрам: удовлетворенность граждан своим уровнем жизни, продолжительность жизни и "экологическая нагрузка" - количество земли, необходимой для обеспечения населения продуктами питания и нейтрализации отходов промышленного производства.

Первую десятку рейтинга заняли страны Океании, население которых имеет все шансы прожить долгую и счастливую жизнь, не опасаясь загрязнения окружающей среды промышленным производством. При этом наиболее счастливым признано островное тихоокеанское государство Вануату с населением в 200 000 человек. Хорошие показатели и у стран Центральной Америки, где средняя продолжительность жизни достигает 70 лет, а степень антропогенной нагрузки на окружающую среду ниже среднемировой.

Хуже всего, согласно Happy Planet Index, дела обстоят в государствах Африки и промышленно развитых странах. В частности в государствах - членах "Большой восьмерки". Италия занимает 66-е место в рейтинге "самых счастливых стран", Германия - 81-е, Япония - 95-е, Великобритания - 108-е, США - 150-е, а Россия - 172-е место из 178 возможных.

По мнению аналитиков из New Economic Foundation, нет ничего удивительного в том, что промышленно развитые страны показали столь низкие результаты, сообщает Lenta.ru. "Идея рейтинга очень проста. Сравнить, что мы вкладываем (ресурсы), и что мы в итоге получаем (продолжительность жизни и степень удовлетворенности ею). Это краеугольный камень любой экономической теории. Однако математические абстракции экономических теорий, которых придерживаются власти, не имеют ничего общего с жизнью реальных людей. Высокий уровень потребления энергоносителей и развитая промышленность не делают рядовых граждан более счастливыми", - считают авторы исследования.

Однако жители лидера рейтинга - республики Вануату - не во всем согласны с аналитиками New Economic Foundation, объявившими их самыми счастливыми людьми на планете. Как заявил главный редактор Vanuatu Online: "Дело в том, что наши люди готовы довольствоваться малым и чувствовать себя при этом счастливыми. У нас просто иная система ценностей, отличная от западного мира".
 
Nikola_BN:
Вјеруј ми скарфејс није све баш тако као што се теби чини. Сјећам се ујаковог послодавца из Аустрије који је био у РС и када је видио како ми уживамо, радујемо се, славимо чак и безначајне догађаје, благо речено човјек је био запрепаштен.

Срећа је унутрашње стање и не може се мјерити количином новчаница!
Uvek sam to tvrdila i mislila. Da malo skrenem s teme (mada je sve tema i sve je u temi)- desilo mi se jednom da sam putovala u jedan grad u Srbiji, kisa je pljustala kao iz kabla, vetar je sibaro, nigde nikog usput da vidis, sve se sklonilo.........i tako....kisa je pomalo prestajala i vetar je smanjivao snagu a ja sam bas u to vreme prolazila kroz jedno romsko naselje. Nisam mogla da verujem svojim ocima, deca (mladja, starija) i poneki odraslli, igrali su kolce po blatu (muzika s nekog tranzistora"...Smeju se, vesele, gacaju, na bosim nogama im cizme gumene, neki i bosi, ponesto odece na sebi, neko ni ponesto, tek koja krpica, ali se RADUJU. Uvek se secam svoje zapanjenosti, i osecaja da je sreca stvarno u ljudima, nigde izvan njih. Malo je falilo da se uhavtim u kolce:)
 

Back
Top