Sve..

SisaDaPimp

Aktivan član
Poruka
1.140
E znaci.. Koji programski jezik bi prvo trebao da savladam, neko kaze da bi trebalo prvo krenuti od Pascala, neko kaze da moze i od C jer je dosta slican kao C++ pa bez problema moze da se predje dalje, ono kapiram da su Pascal i C razliciti jezici, da li neko moze da mi objasni neke razlike, i kaze kojim bi trebalo poceti, i naravno dobro bi dosli korisni linkovi sa dobrim tutorialima..

POz i zahvaljujem unapred..
 
Imas jos milion postova na ovu temu, pa procitaj malo susedne postove...

Moj 'razvojni put Bore Snajdera' je isao: BASIC & COBOL -> Pascal -> x86 Assembly -> C -> Perl -> C++ & Java

Naravno, usput sam naucio jos milion manje poznatih jezika, sto programskih (Python, Ruby, VB, ...), to i scripting (JS, AS, LScript, PHP, JSP, CF, ...)...

Medjutim, sa ovim znanjem, mogu preporuciti ovako nesto:

C & Assembly (opciono, ali vrlo korisno) -> C++ -> Perl & Java ...

Generalno, to je sve sto programer od jezika treba da zna... Jer kad njih znas, ostali ce biti 3.14ckin dim... A opet, cak i da ne ucis druge, to su ti jezici koji se najcesce upotrebljavaju, tako da nije tesko naci posao...

Srecno.
 
Prvo da zahvalim za detaljan odgovor i imao bi jos pitanje, dal se danas vise koristi Pascal ili C, i koje su razlike izmedju ta dva programska jezika, i naravno da li uopste treba znati Pascal?

POz
 
Pascal se gotovo uopste ne koristi, ali se koristi njegov mladji brat: Delphi ...

Isto vazi i za C i C++, s' tim sto se C i dalje koristi i to podosta... jer je ipak opasno jak proceduralni jezik...

Razlike je tesko pobrojati... jednostavno, pascal po funkcijama i mogucnostima je podosta inferioran u odnosu na C.

Pascal nauci ako zelis, ali tesko da ce ti ikad zatrebati...
 
joj da kada se samo setim da u paskalu ne moze da se napravi pokazivac na funkciju. Pa one mudrolije oko referenciranja negativnih clanova u nizu :)
 
E ql :).. A da li C i C++ rade na istoj osnovi tj, da li je to u stvari jedan isti jezik koji je samo prosiren sa C++ ali osnova i dalje ostala od C?
I koji su najbolji editori za programiranje, ja sam imao neki Borlanderov, skinuo sa netta ali formatirao sam HDD tako da nea ga vise, koji bi vi preporucili?
Poz i jos jednom zahvaljujem.
 
SisaDaPimp:
E ql :).. A da li C i C++ rade na istoj osnovi tj, da li je to u stvari jedan isti jezik koji je samo prosiren sa C++ ali osnova i dalje ostala od C?
I koji su najbolji editori za programiranje, ja sam imao neki Borlanderov, skinuo sa netta ali formatirao sam HDD tako da nea ga vise, koji bi vi preporucili?
Poz i jos jednom zahvaljujem.

Generalno, da... Zato sto se i C i C++, u najvecem broju slucajeva, prvo prevode na assembly kod, a zatim assembler pravi izvrsnu datoteku... Ali, opet, oni su dosta razliciti u pogledu koriscenja, tako da se ne moze reci da su u osnovi isti... no, generalna struktura jezika je ostala ista, pa samim tim, i C kod u C++ kompajleru ce se u 90% slucajeva kompajlirati bez ikakvih problema...

Sto se editora tice, zavisi od tebe... bilo koji tekst editor je sasvim OK... sto se IDE-a tice, zavisi od platforme... Od besplatnih, za winblows, Dev-C++ je zakon... Mozes ga skinuti sa: http://www.bloodshed.net ... U osnovnom paketu, dolazi sa MINGW kompaljerom, koji je windows gcc/g++ klon, inace to je trenutno najrobusniji i najbolji C/C++ kompajler koji postoji... Nazalost, u njemu neces moci da se igras sa MFC bibliotekama, jer je to pogodnost samo Micros~1 programa, tj. Visual C++-a... Ali imajuci u vidu cena/performanse, Visual C++ je smesno i pomenuti ;)

Eto, pa ti odaberi sta ti treba...

Poz.
 
Jos jednom hvala na opsirnom odgovoru..
Sto se tice programa, tj editora, meni nije frka oko cena placanja i tog, tj jer ih ni ne placan nego na moju srecu imam dosta brzu konekciju prave linkove i sve se to skine za dzaba :).. tako da na cenu i ne gledam jer da je gledam sigurno ne bi imao 3d max studio spreman za instalaciju :D..
Hvala jos jednom pa nadam se da ce dobro da krene.. POz
 

Back
Top