Grci - dobrodošla je omladina, naučnici, istraživači i novinari

Betty

Elita
Poruka
21.481
Ako nekome nije jasno zašto traje vekovima grčko-srpsko prijateljstvo, evo odlomka iz današnje Politike :arrow:

"Наша главна порука је да решење проблема Космета треба да се заснива на одређеним, јасно дефинисаним начелима, а то су да решење треба да обезбеђује стабилност у региону, да треба да га прихвате све заинтересоване стране, да треба да служи потребама свих грађана Космета, као и да решење треба да обезбеђује европску перспективу" - ambasador Hristos Panagopulos (opasan baya :D )

GRCI :D Sve u lepo obuhvatili, CEO problem, a mogli su kao Makedonci i Bugari da se "ne mešaju u unutrašnje stvari".


...i ovo ..
"Грчка је једна од ретких земаља која је одлучила да посредством министра иностраних послова покрене иницијативу у ЕУ ради разраде начина за увођење визних олакшица за грађане Србије, које се односе на заустављање повећања цена издавања виза, али и за разматрање евентуалног укидања виза. Предложено је да омладина, научници истраживачи, новинари... лакше добијају шенгенске визе."

Umeju da prepoznaju svoj interes :)

...inače, u Atini su ovog leta trajale krvave demonstracije studenata. Zašto? Jer su rešili da uvedu privatne fakultete :idea: To se protivi grčkom idealu SVIMA DOSTUPNOG ZNANJA, i čak je stavka koja zabranjuje da se visoko obrazovanje naplaćuje bila i u Ustavu Grčke, i to od sedamdesetih do pre koju godinu, kada je izmenjena.

Eto. Grčki cilj je Srbija u Evropi. :)

Zašto je ovo na filozofiji? Zato što najviše o Grcima znamo, pretpostavljam, na osnovu filozofije ;) Evo jedna savremena slika - strateška razglednica.
 
Pa omiljeni grčki prijatelji su mi Platon i Aristotel. Naravno sa Sokratom sam se malo manje družio jer je on tada kada sam ja počeo da studiram već bio stariji. ;)
Šta reći ovom prilkom a da ne odemo u politiku, jer ako se to desi................. teško će da se zaustavi......... ;)
Možda bi ovom prilikom bilo zgodno podsetiti se one stare Aristotelove da vrlina predstavlja sredinu, pravu meru između krajnosti. Čini mi se da mi uvek volimo da idemo po malo u krajnosti. Samo kako ko u koju stranu (levu ili desnu), a neki idu u krajnosti krivudavim putem, malo levo pa desno, onako krivudavo. Naravno ima i onih koji su umereni centar, svaka čast.

E, umoran sam sada pa ne znam šta pišem. Bolje da nastavim drugi put. ;)
 
evo ja cu neshto... al' u ime omladine, a u prilog Grka, mada, nisam omladinac :D
bili smo sa njima u klanu... zatlekli smo se ja i par mojih kolega na nekom piratskom serveru (sasvim sluchajno, jelte:D) lineage-a... to je inache, za one koji nisu upuceni u materju... MMORG.... e, sada... za one koje ne znaju shta je MMORG, nebih pojashnjavao, jer bi me odvuklo sa ove teme :D
a poenta je da smo odluchili, poshto nas je bilo malo da se pripojimo Grchkom klanu, a njih je bilo mnogoooo... i super su nas primili... a bogami su nas i poshtovali, isto kao shto su se ranije pposhtovali Srpski ratnci... bilo nas je malo, ali smo bili najachi u klanu... i braca Grci su bili ponosni na svoju bracu Srbe i na chinjenicu da smo braca....
eto... oduvek sam zelo da budem diplomata, ambasador (ali se ne misli na cjebe:D).... Grci su extra...
 
Lepo je sve to sto se napisali, ali cini mi se da ovi sadasnji Grci nemaju veze sa Starim Grcima. Grcka filozofija, umetnost, nauka, sve sto savremena Grcka koristi u svrhu turizma i da ostvaruje profit, cini mi se da je delo nekog drugog naroda.No, to je neko moje vidjenje...

Sada malo sa stanovista istorije...
Da Grci su nam braca, rod rodjeni, a kada bi se malo vise pogledalo u proslost videli bi smo da nas je Vizantija(Vizantinci=Romejci=Grci) potamanila vise nego neki drugi narod...tipa toliko ozloglaseni Hrvati ili muslimani.Ali ipak, Grci su nam braca, jer su jedino oni bili sa nama kada je bilo najteze...kroz oba Balkanska rata, I sv. rat i II sv. rat kada su samo Srbija i Grcka na Balkanu bile protiv Treceg Rajha.

@frozen1982.

Secas li se svetskog prvenstva '98. godine? Dva puta smo ih dobili(cini mi se), drugi put u polufinalu, pa su u finalu umesto za 'bracu' Srbe navijali za 'bracu' Ruse!

Ali ipak OK su narod...ludi su...vidi se da su nasi:)
 
Još malo o Šengenu - jewdna vizura :arrow:


N1481_GsadJyg5FsphuBXHe7gyuswTDLaVL9ZkRfdZCi6Y.jpg


Освајање Шенгена




Из Србије сте, неосуђивани, немате полицијску потерницу због оптужбе да сте убили премијера, на пример, немате сумњиве рачуне по иностраним банкама, чак вас ни не бије глас да сте криминалац, нисте политичар, нисте оптужени за ратне злочине, нисте заштићени сведок сарадник, нисте ни близак пријатељ са таквима, ни род, ни помози Бог? Е, такви какви сте, нисте ни за визу. Чак и неки који су последњих 15 година били на којекаквим црним листама Европске уније, и због којих Србије нема на „белој шенгенској листи”, имају више изгледа да прескоче зид којим се опасала Европска унија него ви који нисте ни крали, ни лагали, ни убили. Ви сте кажњени. Тиме што не можете да изађете из земље у којој живите и што вам такав живот онда личи на заточеништво.

Пола Србије, кажу статистике, никада није видело шта се крије иза граница „небеске” отаџбине. Више од половине сада нема чак ни пасош. Због тога што никада нису били странци у некој земљи, млади у Србији, упозоравају истраживања, зазиру од странаца у својој земљи. Због тога што је понижење прва асоцијација на визе, непријатељ је прва асоцијација на странца. И зато што одлазак ван Србије личи на излазак на условну слободу, зато Србија личи на затвор.

Пре три године Србија и Црна Гора укинуле су визе за 40 земаља, у „знак отворености према земљама ЕУ, земљама кандидатима за чланство у ЕУ, Сједињеним Америчким Државама и другим развијеним и демократским земљама”. И дан-данас Срби у те земље могу да оду тек пошто докажу да у њима неће и да остану.

Срби морају да доказују да ће се вратити кући, да не беже, да им фамилија и посао значе довољно да ће им се вратити, да ни у сну нису помислили да напусте домовину и да одлазак на одмор или светско првенство у фудбалу нису само изговор да се ушуњају у неку од тих „обећаних” земаља и тамо остану заувек. Терају вас да мислите како је сваки излазак из земље само добра шанса за бег. Терају вас да мислите да жеља да се види Ајфелов торањ, Биг Бен или Колосеум нису довољно добар разлог да их и видите. Овде мало ко има право на обичну безазлену жељу да путује. Колико и куда хоће. Као некада. То што не можемо да одемо нигде без велике муке и понижења док добијемо то парче папира симбол је нашег дугогодишњег пропадања и страдања. Овде чак и они који никада, ни док се могло, нису прелазили границу и нису имали ни пасош, „шенгенску голготу” сматрају највећом казном. Није битно да ли хоћу, да бих се осећао човеком, важно је да могу. Баш као што је у време хиперинфлације многима то што немају пара да купе ништа, падало много теже кад у радњама није ни било ничега да се купи.

Невидљиви шенгенски зид је вероватно најочигледнија класна, расна, економска и национална подела у Европи данас. Оној Европи која, како тамо воле да говоре, руши поделе међу народима. Шенгенски свет је модерна и политички коректна верзија феудалног ропства. Да бисте испунили услов да уђете у тај повлашћени свет слободних морате да скупите брдо потврда којима доказујете да овде, код куће, имате шта да једете, где и с ким да спавате, да имате посао или да га немате али да имате ко да вас издржава, да имате ваљан разлог и да немате скривене мотиве. Због једног одласка до Лондона и шалтерске службенице у амбасадама морате да уверите да сте се женили из љубави, да сте у Србији само рођени, а да вам је Енглеска урођена, да су вам жена и директор толико добри да бисте поново да их видите, да су вам деца важна али да вам је демократија важнија, да вам је крвна група баш она коју има највише Енглеза и да краљицу Елизабету волите као своју, а не Чарлсову мајку. И да 100 евра и бомбоњера нису мито, него обичај у Срба да се у амбасаду не улази празних руку. То без 35 евра за визу.

Некога ће, можда, утешити сазнање да због тога што не могу слободно да се крећу млади беже и из Црне Горе, БиХ и Албаније. Некоме ће, можда, утеха бити инат уместо смисла, јер ће тако моћи да кажу да не иду никуда јер тамо нема шта ни да се види. А неко ће рећи да сан који нам продају за 35 евра није вредан да би се зажмурило на толико понижење.
Драгана Матовић
[објављено: 16.07.2006.]

http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=1481
 
Nista zato...sta cu ja u Engleskoj? Pa nemam love ni za put a kamoli za boravak u ENG. Nego imas lepo Bugarsku, Rumuniju, Albaniju, CG, Hrvatsku, Makedoniju, sve su to ''zemlje u tranziciji'', egzoticne zemlje, nove i neistrazene u kojima nije dosadno(sta ces na zapadu, nema tamo nista sem robovlasnika i robova), ovde je zivot. Viza ne treba ni za jednu od ovih zemalja, koje su uzgred i perspektivnije od zapadnih:). A kada apsolviramo zemlje u okruzenje, okrenucemo se braci Kinezima, Indijcima i ostalim nesvrstanima.
 
Rusi su bolji.........:-))))) bRRaca
verovatno nije dozvoljeno psovanje da im se ko covek zahvalim.
A kakvi smo mi (ljudi) kad na prvenstvu u Beogradu zvizdimo Francuskoj koja je bila i pokazala da je bolja od nas???

Sta reci Helenima, JEDINIM nam, ali zato najvecim prijateljima?
HVALA
EVHARISTO POLI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A gde bi covecanstvo nilo da nije njih- suvisno pitanje
 

Back
Top