Putna apoteka?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

slatko volim :))

Aktivan član
Poruka
1.102
Spremamo se na letovanje u Tunis :D Dakle, velika promena klime, vazduha, sunce przi..

Sta bi otprilike morali da ponesemo od lekova u koferu, ono -za svaki slucaj i ne-daj-Boze ?

Ovo sigurno : neki kafetin, aspirin, Probiotic pod obavezno (zbog njihove "cudne" hrane)

Imate li neki predlog/savet sta jos da ponesemo?
 
Hrana im uopste nije "cudna", sve je najnormalnije. Ponesi probiotike, ali ne verujem da ce ti trebati. Mi ih nismo ni nosili niti su nam trebali. :) Preporuka je samo da se ne pije voda iz cesme (koja je pitka i koju mestani piju) vec, za svaki slucaj, flasirana voda koju imas na svakom cosku i u svakoj prodavnici. Inace, nismo se samo hranili u hotelu, bilo je tu i restorana, i palacinki na ulici, sveze cedjenih sokova (na plazi), sladoleda i sl.

Ne tripuj se nego idi da uzivas! ;)
A cak i da ti nesto zatreba od lekova sto ne poneses imas najnormalnije apoteke svuda... Jes' da je Tunis u Africi, ali nije to neka nedodjija... :):)
 
Nesto od antialergika (Presing je dobar izbor), Fenergan krem za ujede komaraca ili druge alergijske reakcije na kozi, kutiju antibiotika (Ampicilin je dobar izbor), aspirin ili febricet, septolete za grlo, Jekoderm krem (ako izgoris nema ti bolje medicine da ponovo budes u 'funkcionalnom ' stanju), Probiotik si rekla, kafetin, i to bi bilo to otprilike. Srecan ti put, i dobar provod. Ne zaboravi faktor zastiote od bar 30, mleko za POSLE suncanja, naocari i sesir! :)
 
Da, zasto je bitno koristiti kreme posle suncanja, zasto ne obicno mleko za telo? Znam da mnoge kreme za posle suncanja imaju aloju koja hladi, ali me bas zanima strucno objasnjenje.
A sto se teme tice, ja sam u Egiptu pila neke njihove lekove za stomak, odlicni su! Cak mogu da ga koriste i trudnice, nema losih dejstava leka. I savrseno obnavljaju crevnu floru.
 
Ma moze sasvim dobro i obicno mleko za telo. Kreme za posle suncanja obicno sadrze visok nivo hidratantnosti i gode isusenoj i dehidriranoj kozi posle suncanja. Ako koristite obicno mleko za telo gledajte da to ne budu masna vec hidratantna mleka. Pozdrav
 
...ma nemoj odavde da nosis nikakve lekove, u Tunisu su mnogo jeftiniji a i sve je iz uvoza - valjda ih drzava dotira - mozes da pokupujes pola apoteke :). Hrana je katastrofa - francuska :) a i domaca im je fuj pa pokusaj da nadjes neki restoran sa brzom hranom...inace bolje da si u Tunis isla u maju ili septembru - i tada sunce przi ali bi mogla da odes i u Saharu ( u julu i avgustu nema sanse) - super je i samo zbog toga treba otici u Tunis inace ces se ubiti od dosade :)....a da, ni slucajno ne kupuj nista od onih sto prodaju suvenire po ulici dok ne uporedis cene istih proizvoda sa onim u suku, valjda se tako zove njihova robna kuca - i do 10X su manje...a mozes i da se cenkas pa da to dobijes jeftinije na ulici nego u suku. Nas su isprepadali sa vodom pa kad mi se jednom desilo da je slucajno popijem mislila sam propade letovanje - medjutim sve je bilo ok.
 
Andreavk:
...ma nemoj odavde da nosis nikakve lekove, u Tunisu su mnogo jeftiniji a i sve je iz uvoza - valjda ih drzava dotira - mozes da pokupujes pola apoteke :). Hrana je katastrofa - francuska :) a i domaca im je fuj pa pokusaj da nadjes neki restoran sa brzom hranom...inace bolje da si u Tunis isla u maju ili septembru - i tada sunce przi ali bi mogla da odes i u Saharu ( u julu i avgustu nema sanse) - super je i samo zbog toga treba otici u Tunis inace ces se ubiti od dosade :)....a da, ni slucajno ne kupuj nista od onih sto prodaju suvenire po ulici dok ne uporedis cene istih proizvoda sa onim u suku, valjda se tako zove njihova robna kuca - i do 10X su manje...a mozes i da se cenkas pa da to dobijes jeftinije na ulici nego u suku. Nas su isprepadali sa vodom pa kad mi se jednom desilo da je slucajno popijem mislila sam propade letovanje - medjutim sve je bilo ok.


gde si ti putovala, izgleda da nismo bile u istoj drzavi :shock:

Suk je naziv za njihove velike pijace - mesto za cenjkanje. Postoje prodavnice gde su fiksirane cene, ali ponekad i tamo mozes da se cenjkas. Moj ti je savet da se ne izleces, nego da prvo izvidis situaciju, pocnes sa nekom malom kupovinom cisto da osetis sta znaci cenjkati se (namazani su ;)).
Tradicionalno jelo je kus-kus, imaju dosta ribe i hrana je puna povrca i uglavnom lagana. Ne znam sta je znacilo ono "fuj, francuska, odvratna". :confused: Jedino sto se meni nije dopalo je sto koriste dosta jagnjetinu/ovcetinu (ali, to je muslimanska zemlja pa mu to dodje ocekivano). U hotelima je hrana prilagodjena turistima, dakle sasvim normalna... U restoranima van hotela imas cak i hranu posebno pripremljenu za decu, bez zacina i sa malo soli... (ovo sve u Port el Kantaui-ju).

Pored krema za suncanje, naocara i sesira nemoj da zaboravis neko povece maramce (odlicna zastita od peska), ali to isto imas i tamo da kupis (bice ti interesantnije).

Ovo prerasta u temu za Putovanja, a ne Zdravlje pa cu se ovde zaustaviti.

Srecan put i lep provod!
 
...Port el Kantaui valjda - pre oko 5 g. - ubila sam se od dosade samo je Sahara bila ok. Meni se hrana nije svidela - imali smo svedski sto a hranili se okolo - kus kus je katastrofa, sir jos gori - nekako kao da ima vode, ja ne volim ribu, moja mama je obozava ali kaze da su joj je u Tunisu ogadili - bili smo cak u nekom restoranu gde biras zive ribe pa ih oni spremaju ali ni taj "specijalitet" nije mogla da pojede...pred kraj letovanja smo pronasle neki restoran brze hrane u Susu valjda i samo smo tamo mogli da se najedemo ko ljudi :) ...jel im se stari grad zove Medina - super je kao i ljudi...stvarno se trude da ugode gostima - nekad mi ih je i bilo zao :)
 
Ja sam bila sad u maju i bili smo prezadovoljni. Cak sam se navukla na harisu (izgleda kao pasta od ljute paprike, mnoooogo ljuto).
I mi smo imali svedski sto i stvarno je bilo svega. Mi smo bili u hotelu 4*, a ti?
 
...ne secam se koliko zvezdica ali je bio pun penzionera koji su se stalno nesto zalili pa smo valjda zato imale "specijalni tretman" - direktor hotela nas je stalno sacekivao da pita imamo li neku primedbu :), imao je i "olimpijski bazen" u kom se nikad nismo okupale i nekog klinca u uniformi koji je po ceo dan stajao na ulazu po onoj vrucini - bas mi ga je bilo zao :( , pa diskoteka - tamo sam bila samo jednom na par minuta - glavna zabava su karaoke :)...kada bih isla ponovo bilo bi to samo zbog Sahare iako su celim putem pustali samo narodnjeke :) ...najjeftiniji su im bili lekovi i razne kremice - ma sve sto imaju u apoteci - doneli smo punu kesu :)

...ups...a samo sam htela da kazem da ne nosi lekove i kreme za suncanje - tamo su jeftiniji a sigurno imaju i Vichy kozmetiku :)
 
Andreavk:
...ne secam se koliko zvezdica ali je bio pun penzionera koji su se stalno nesto zalili pa smo valjda zato imale "specijalni tretman" - direktor hotela nas je stalno sacekivao da pita imamo li neku primedbu :), imao je i "olimpijski bazen" u kom se nikad nismo okupale i nekog klinca u uniformi koji je po ceo dan stajao na ulazu po onoj vrucini - bas mi ga je bilo zao :( , pa diskoteka - tamo sam bila samo jednom na par minuta - glavna zabava su karaoke :)...kada bih isla ponovo bilo bi to samo zbog Sahare iako su celim putem pustali samo narodnjeke :) ...najjeftiniji su im bili lekovi i razne kremice - ma sve sto imaju u apoteci - doneli smo punu kesu :)

...ups...a samo sam htela da kazem da ne nosi lekove i kreme za suncanje - tamo su jeftiniji a sigurno imaju i Vichy kozmetiku :)
ja sam bila u susu i takodje mi je bilo dosadno.hrana mi se dopala more takodje bila sam u julu i nije bilo nepodnjosljivih vrucina.
 
slatko volim :)):
Spremamo se na letovanje u Tunis :D Dakle, velika promena klime, vazduha, sunce przi..

Sta bi otprilike morali da ponesemo od lekova u koferu, ono -za svaki slucaj i ne-daj-Boze ?

Ovo sigurno : neki kafetin, aspirin, Probiotic pod obavezno (zbog njihove "cudne" hrane)

Imate li neki predlog/savet sta jos da ponesemo?


ima neka pricha taj probiotik to je smetje..misim ivanchitj i sinovi qpuju sirovinu iz italije od neke fabrike koja se tamo bavi isto parafarmaceutikom tj prave lekove od bilja...pa ovi qpuju shkart...neke evropske testove ne bi proshli ni u ludilu...ok ni anbol na torlaq ne prolazi pa ga opet ima...a neki profesor na farmaceutskom tvrdi da dijareju ne mozhesh izlechiti...tj da ne postoji lek od proliva...hronichna dijareja izazvana nekakvim kancerom il nechim ajd kako tjesh?...nikako...a to probiotik dok pijesh proshlo bi te i da ga ne pijesh...ok to je placebo...a ovo je forum na kome ne sme da se pishu ovakve stvari vetj samo ako te svrbi vagina il neshto konkretno da pitash...ovo su polu shpeqlacije..

anyways...treba ti enbecin sprej to ti je 80din ako imash recept...oko 300ako nemash...e da i nemoj probiotik jer je loperamid 5x jeftiniji...aspirin je isto shto i anbol samo je anbol od 300mg a aspirin od 500 a aspirin je 7x sqplji...ok anbol ne valja mi ga pravimo...ne znam neki antibiotik a?...zlu ne trebalo recimo amoxicilin il cefalexin...ponesi pantenol...ponesi klometol ako ti bash bude muka od hrane pa spichi jedan po sata pre jela...jekoderm je za leto uvek dobar...a meni je tako dosadno kad pishem na ovom bagljavom podforumu da je to strashno...
 
antibiotik!
ja dobila neko cudo u Tunisu pre par godina, krenulo sa grlom, pa kad je otislo na pluca, syebalo me totalno...
temperatura 40 i bronhitis koji je trajao 3 nedelje...
a dok sam dosla do antibiotika i nasih doktora to se lepo razvilo i nastanilo...:)
 
Hvala svima na odgovorima!

@razmisljalica- rekla sam da im je hrana "cudna" jer znam da je puno zacinjena, pa zato..
hvala ti za link, pratim tu temu ;)

@Withdrownwater- hvala puno! Dobro si me podsetila na Jekoderm..Ja sam kupila Niveu faktor 15, sad si me stavila u razmisljanje da je to za tamosnje sunce mali faktor?

I jos sam se nesto setila - da ne znate nesto sto se macka za alergiju na sunce? To mi je izaslo pre par godina na moru, i svrbi uzasno :( a ne secam se sa cime su me mackali..Nadam se samo da necu i ove godine biti takav baksuz, bas je neprijatna boljka :(
 
Ne macka se nista, ni slucajno!(tipa Fenergana, sinopena...)
Ako izadje alergija na sunce, ponesi neki antihistaminik(Loradin, Claritin, Flonidan , Pressing...)i skloni se od sunca, sta god da uzimas od lekova ne smes se izlagati suncu, uz to mozes uzeti sumeci kalcijum.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top