Bakicin kavez

la-istili

Obećava
Poruka
88
U trci za egzistncijom ,cesto smo prinudjeni da svoje male andjele poverimo tako briznim i sve prisutnim bakama ,svaka cast bakicama ali evo price o jednoj ciji metodi brige za unucice malo je reci zabrinjavaju ,a mozda je suvise bezazleno da zaplasi .Za ljubitelje horor storija preporuka ne gubite vreme citajuci dalje nije gnusno nema tragedije ,za paranoicne i hronicno zabrinute stop ostali napred ....

Lepo nedeljno jutro ,sunce milina za dan u prirodi ,moja cetvorogodisnja cerka i ja krecemo da ona upozna novu drugaricu vrsnjakinju iz komsiluka . Ulazimo u dvoriste ,zvonimo na vrata jednog kucerka dvorisnog stana ,nista tisina
zovemo i cijemo glasic :Ko je ?
Objasnjavamo ko smo ,kazemo izadji da se upoznas sa nama .
Glasic :" Ne mogu baka nije kod kuce ".
Mi :"Kada se vrati kazi joj da te dovede kod nas ".
Glasic :"Dobro reci cu joj ".
Vrata su staklena na predsoblju i ja virim vidim dva tuzna oka i rukicu kako drzi kvaku zakljucanih vrata ,4 godinice u 4 zida memljiva i mracna .
Odlazimo ,a mene proganjaju male okice ,zelim da ih vidim na svetlosti dana u parku na suncu u igri .Zovem telefonom da vidim da li je bakica dosla i otkljucala mali u tamnicarku , .Knedla mi zastaje u grlu cujem glasica kao kaze :"Zovi u 3 baka tada dolazi "
A to je bilo 10 sati pre podne ,15 je tek za 5sati ,konstatujem u sebi ,prekidam razgovor nezno i brzo ,panika me hvata da dete ne pozeli da se oslobodi iz ropstva zbog mog poziva .
Pozelim da odem razbijem vrata i pozevem miliciju ,sluzbu za prava deteta ,ma sve ...
Od tada imam pred ocima tu sliku dva okceta i kvaku i sada je delim sa vama bez velikih ocekivanja i potrebe za misljenjem samo da se ispovedim .
 
Ebote rasplaka me. :-( :arrow: prva reakcija....

Ne razumem kako neko tako malo dete moze da ostavi samo kod kuce?! Pa jos na toliko sati? To se zove cuvanje deteta?! :shock:
Trenutno sam bez drugog komentara. Sokirana.
 
Ja jos uvek placem to je bilo pre par dana ,danas imam licnih povoda za dobro raspolozenje ali mi se ono sto sam videla nadvilo ko oblak nad glavom i neda mi mira pa reko da ovde istovalim balast ali ne pali veruj mi .
 
Otidji ponovo tamo kad baka bude kod kuce i ponudi joj da ostavi unuku ponekad kod tebe da se igra sa tvojim detetom ako si u mogucnosti. Bolje ces se osecati ako uradis ili pokusas nesto sto je u tvojoj moci.
 
isto mislim kao kockarka.
a priča me zapanjila.
milsila sam da to nije moguće...
strašno.
malo mače.moja ćerka ima 4 godine.
ako je ostavim na 10 min. samo da trknem po mleko npr...
i uvek trčim.
znam da ona neće praviti gluposti,ali nekada se stavri same otrgnu kontroli.
ja bi proverila jel to učestalo..
pa bi pozvala službu!
ja imam drugaricu koja se tako neodgovorno ponaša prema detetu,
ali je zamazala to tako što joj dete čuva majka,snaja...
a u stvari ga ladno noću ili po podne ostavi samo, i kaže snaji, ajd ako ga čuješ...:roll:
ova sirota žena ne može da spava!
takvima treba pomoći-pozivom socijalne službe.

neki ljudi nisu za decu.
samo su za sebe.
 
Mislila sam da pricuvam dete ali mislim da time samo cinim uslugu neeodgovornoj babi i umesto da se njeno ponasanje sankcionise pomazem i njoj izlazim joj u susret ,spasavam devojcicu ali se i vezujem za tu pricu jos dublje .Treba nesto uraditi ali u pozadini price je bivsa sluzba doticne bake ,naime ona je radila kao policajka i iscupala bi se matora iz svakog pokusaja da joj se dete oduzme putem akcije socijalne sluzbe .Samlela bih ih mupovka kao ajkula ,grozan lik videla sam je jednom na 15 min ,baba je na sve spremna ,organka reda i zakona trenutno tamnicar svoje neduzne unukice .A znate sta me je najvise cudilo sto je mala potpuno bez otpora prema zatvoru ,baka joj je verovatno ispricala neku uverljivu storiju i ona je cutke slusa i vrlo savesno ispunjava ulogu ,nema tu suza ,nema kmezenja ,nema ,neozbiljnosti koju bi svako ocekivao od 4 godine stare devojcice .Imam cerku od 4 znam kako je neozbiljna i prgava ne bi ona pristala na takve ugovore ni sa kim ,a takva su i vecina vrsnjaka ,ovo dete je vec uguseno sa njom moze da se manipulise ,vec su je unistili kao licnost.
 
Ne moze socijalna sluzba nista tu da uradi jer sve moze drugacije da se prikaze a i nebi oni tu ni reagovali jer ima mnogo gorih slucajeva.Ne znaju oni ni sta ce ni kud ce ni sa onom decom sto im je vec pod pokroviteljstvom.Ne verujem da je detetu vec unistena licnost nego saradjuje i nosi se situacijom kako mora i drugacije je vaspitano.Ne gledaj to kao uslugu babi nego prema detetu i svojoj savesti a i tvoje dete bi mozda uzivalo u tom druzenju i da ponesto nauci iz razlicitosti.Naravno nemojte naglas optuzivati babu i reci joj svoje razloge i optuzivati je.Recite da bi ona napravila uslugu vama ,da vam dete dobije druga u igri.Dete je tu najvaznije.Ja bih uradila tako.
 
Ja u ovo ne mogu da verujem...
Moja svekrva mi je očuvala starije dete, sad čuva i mlađe(4 godine takođe). I baka je kakva se samo poželeti može-nežna, brižna, dobar pedagog i ima svu slobodu i da miluje i mazi dete ali i da mu podvikne kad nije baš poslušan...
A da se ti malo raspitaš kod roditelja-šta oni rade a šta radi ta baba u "radno vreme"???
 
la-istili:
Mislila sam da pricuvam dete ali mislim da time samo cinim uslugu neeodgovornoj babi i umesto da se njeno ponasanje sankcionise pomazem i njoj izlazim joj u susret ,spasavam devojcicu ali se i vezujem za tu pricu jos dublje .Treba nesto uraditi ali u pozadini price je bivsa sluzba doticne bake ,naime ona je radila kao policajka i iscupala bi se matora iz svakog pokusaja da joj se dete oduzme putem akcije socijalne sluzbe .Samlela bih ih mupovka kao ajkula ,grozan lik videla sam je jednom na 15 min ,baba je na sve spremna ,organka reda i zakona trenutno tamnicar svoje neduzne unukice .A znate sta me je najvise cudilo sto je mala potpuno bez otpora prema zatvoru ,baka joj je verovatno ispricala neku uverljivu storiju i ona je cutke slusa i vrlo savesno ispunjava ulogu ,nema tu suza ,nema kmezenja ,nema ,neozbiljnosti koju bi svako ocekivao od 4 godine stare devojcice .Imam cerku od 4 znam kako je neozbiljna i prgava ne bi ona pristala na takve ugovore ni sa kim ,a takva su i vecina vrsnjaka ,ovo dete je vec uguseno sa njom moze da se manipulise, vec su je unistili kao licnost.

Nemoj se ljutis, ovo nije licno, nego smatram tvoje glediste primerom kako se vecina (nas) ponasa u slicnim sitacijama. S jedne strane je obican sentimentalizam, ma moze biti i iskreno uzasavanje, a s druge su razlicita opravdavanja da se nista ne preduzme. Nekada je to odstupnica kakvu si ti pomenula "necu da pomazem babi!" makar time pomogla i tom detetu. Nekada je rec o onom cuvenom "ne mesanju u tudje stvari" (secate se ona dva decaka zatvorena 4 godine u stanu u Beogradu, sa mamom dusevnim bolesnikom i tatom koji je jedini izlazio iz kuce - a komsije cutale!). Ne bih se upustala u to da li je baba osoba sa vezama pa "bi se izvukla" i zato ne vredi bilo sta preduzimati, ali istina je da bi retko ko od nas hteo da ima neku osvetoljubivu babu na vratu, "I da se dublje vezuje za tu pricu". I sta onda da se uradi? Nepristojno je (tako su nas ucili) anonimno prijavljivati ljude...ali, ponekad je ti jedini nacin. Da su komsije onih decaka, svaki na svoju ruku, pozivali centar za socijalni rad, ti pozivi bi, valjda, alarmirali neke sluzbenike u tom centru da izadju na teren?
Zatim, nije za cudjenje sto se dete tako ponasa, ocigledno je naviknuta na takav zivot. Ocekivati bunt cetvorogodisnjeg deteta (kada odrasli u okolini cute) po meni je odraz nepoznavanja sustine, sada te malo parafraziram ,"ličnosti koje ne pristaje na takve ugovore".
Mislim da je kockarka dala dobar savet. Ako imas snage za takvo angazovanje.
 
Da li su roditelji upoznati sa situacijom? Ako jesu, onda ni oni nisu nista bolji od bake kada dozvoljavaju da im dete cami u kuci umesto da uziva u igri i druzenju. I ja se slazem sa kockarkinim predlogom da predlozis da devojcica dodje nekada kod vas, za baku, radi igre. Ali i dalje mi ne ide u glavu kako roditelji mogu da dozvole takvo vaspitanje i odrastanje
 
Nisam sigurna da roditelji znaju sta se desava. Ko zna...ljudi odu na posao...sta oni znaju sta se u medjuvremenu desava.
Mogu da nazovu. Ne znam da li to i rade.
Ako znaju - tu onda pocinje druga prica....
 
Nije diskutabilna moj upilv u situaciju sa devojcicom jer je to sporedno ,nije moj post o ovom slucaju zapostavljanju i pravima deteta ,poverenju dece prema roditeljima u ovom slucaju cerke prema majci kod koje ostavlja svoje dete verujuci svojoj majci ,a devojcica opet veruje baki
i tako od slepog poverenja nesumnjanja ,vere nazovimo je kako bilo ali jedno je sigurnoVEROVATI u bliznje je postala rizicna kategorija . Da li smo svesni toga ?
Ovaj primer je u tu svrhu iznet vama koji naletite na njega da se zapitate ,zamislite ,preispitate neka vasa poverenja kome ,kada ,u kolikoj meri i bez ili sa rezervom verujete Da to je malo tezi zadatak nego suditi meni i mojim postupcima i mogucem uticaju i pomoci .Nisam trazila savet rekoh samo ispovest nego da malo zagrebemo ispod povrsine ako moze ?!.
 
Uzasno.........razumem ja sta ti hoces da kazes,ne mozes ti u sustini nista tu da uradis,sa tim detetom nemas veze.Ali stvarno,ako te je to vec toliko ganulo,mogla bi da uradis to sto kockarka predlaze,ko zna mozda bi pomogla i sebi i toj devojcici.
 
he, pa o tome je rec:

rado ce(mo) primetiti da je nesto srasno,
pa ce(mo) o tome, zgrazavajuci se, popricati na forumu ili uz kafu
i razmeniti slicana saznanja ,kao, evo i kod mene u komsiluku biju decu....itd....
I tu je tacka.

Verovatno je uvodni post trebalo da bude "kome poveravate dete?", a ono dramaticno i sasvim iskreno (kao trenutna reakcija na tuzne oci i glasic) "Pozelim da odem razbijem vrata i pozevem miliciju ,sluzbu za prava deteta ,ma sve ..." odvelo nas je na drugi kolosek - da pomislimo da bi covek, ipak, nekako hteo da pomogne.

Ako neko nema snage da se angazuje u takvu pricu (neci ici u centar za socijalni rad, nece svedociti i davati iskaze i td...), meni je to razumljivo. Ali mi je nekako za podrazumevanje da ce pozvati to dete na igru sa sopstvenim, ponekada je pricuvati makar ne znam kako time pomagala omrazenoj babi. Medjutim, ako covek ne moze da se angazuje ni na takav nacim (cuveni savet Kockarke) iz nekih svojih razloga (da ne ulazimo u njih) onda mi to pomalo lici na egzibicionizam povrsnog saosecanja ...
 
To isto dete sa dominantnom tiranin bakicom juce u parku ,prilikom slucajnog susreta sa mojom cerkom i samnom moralo je da poslusa bakicu i vrati nam ponudjene grisine ,ma nema sanse matora zna da je uhvacena na delu i bezi kao djavo od krsta od svakog ko pokusa da im se priblizi i eventualno ugrozi njeno gospodarenje detetovim zivotom .Mislim pokusacu ali male su mi sanse .Asocira me situacija na sinocnu reprizu filma "Trumanov sou",samo sto je scenografija drugacija mnogo manje fensi .
Slazem se da je post mogao da glasi " kome poveravati dete ?,ali i sa promasenim naslovom prica je ista zar ne ?
 

Back
Top