septička jama-pomoć

coler

Obećava
Poruka
95
Molim Vas da mi pomognete. Treba da napravimo septičku jamu a pojma nemamo kako. Ima li neko iskustva? Koliko treba da je duboka, da li kopati kružnu ili kockastu, da li od obične ili prepečene cigle, da li prelivnu ili ne?
Da napomenem, kuća se nalazi u blizini Vognja I Jarka. Ima 80 kvadrata i u njoj će živeti dvoje ljudi.
HVALA UNAPRED
 
coler:
Molim Vas da mi pomognete. Treba da napravimo septičku jamu a pojma nemamo kako. Ima li neko iskustva? Koliko treba da je duboka, da li kopati kružnu ili kockastu, da li od obične ili prepečene cigle, da li prelivnu ili ne?
Da napomenem, kuća se nalazi u blizini Vognja I Jarka. Ima 80 kvadrata i u njoj će živeti dvoje ljudi.
HVALA UNAPRED
u jami?
 
Мој ти је савет да, ако икако можете, урадите канализацију! Ја имам јако лоше искуство са септичком јамом (сваких недељу дана је морала да се празни и то "задовољство" је коштало 1.200 динара)! А да не причам о чекању да ови из водовода и канализације дођу и испразне је.
Иначе, код мене је била сазидана, коцкастог облика, дубока можда 3 метра.
 
coler, sada na trzistu imas plasticne septicke jame koje nisu preskupe. ne moras uopste da je zidas. nemaju veliki kapacitet ali za dvoclanu porodicu su sasvim dovoljne. mislim da se prazne jednom godisnje ili 1 u 2 god. paznja, to su jame za talozenje, znaci tu ne ide masina za ves ni lavabo ni sudopera, nego samo wc.
ako mislis da zidas ima mnogo vise okolnosti na koje treba da obratis paznju, ako vodosnabdevanje ide iz bunara npr. ili ako je zemlja ilovaca a kod tebe su kisni periodi dugi i zemlja je cesto zasicena...javice ti se sigurno neko ko ima profesionalnog iskustva sa konkretnijim predlozima i savetima, ja se ne secam bas u detalj kako se to radilo kod mene.
 
kada se zida jama za sve vode (osim kisnice) :
cevi preseka 10 cm minimum koje vode do jame, da bi se smanjila brzina priliva tecnosti, udaljenost od kuce minimum 2m, nagib po metru 1, cm prema jami
najmanji volum je 3 m3, za kuce do 5 prostorija, za svaku prostoriju vise dodaje se po 1m3
dno septicke jame - od betona koji moze ali ne mora da bude armiran, u zavisnosti od zemljista
zidovi uglavnom od cigle, malterisane da bi bila nepropusna, ili kamena
obavezno se predvidja otvor za ventilaciju
jama sa dve komore je podeljena na veci deo koji cini 2/3 jame i manji 1/3
deo 2/3 je cesto izveden pod nagibom, posto je sedimentacija najveca upravo na ulazu u jamu. iza onog manjeg dela uglavnom idu filteri, ne znam da li si predvideo ili ne
ispred jame ide jedno t (racvasta cev) ako dodje do zapusenja
najmanje 1m korisne tecnosti u jami (znaci ne moze da bude mnogo plitka)
ne znam da li ti ovo nesto znaci, ali bi bilo bolje da konsultujes nekog kome je to posao da bar pogleda teren na kojem pravis jamu. znas, ovako otprilike niko ne zna koje su karakteristike tvog terena, pa i ne moze da ti odgovori konkretnije
 
Pozovi neki oglas, pa se raspitaj. I ako neko dolazi da ti pogleda neka ti unapred detaljno definise ko sta ti treba, koliko su ruke, koliko dugo ce da to radi, da li se ukljucuje i hrana i dnevnica itd. Sto se detaljnije raspitas(posebno pitaj sta sve za tvoju konfiguraciju zemljista mogu da budu dodatni neplanirani troskovi) to kasnije moze da bude manje neprilika. Da li zivis u BG? Mozda znam neke ljude koji se bave kanalizacijom pa bi mogli da ti pomognu.
 
Jama se locira na najnizem delu terena koji imas. Jos ako imas taj jarak onda vrh jame mora biti nizi od dna tog jarka da nedodje do izlivanja u jarak. Sve ti to funkcionise po sistemu spojenih sudova. Ako imas i taj bunar metni jamu ispod bunara tako da isti bude vislji od jame. Sto se tice terena najbolji ti je ljuti kras tu voda otice ko luda i postoji prirodna kanalizacija. Nista se ne zadrzava na povrsini. Okupiras jednu vecu jamu i mozes da tocis u nju kolko ti je volja. ta voda fekalna voda ode posle ko zna gde i miran si...

U ostalom poseti kaludjericu tamo svi skoro imaju septicke jame.
 
neka logika govori da izrachunate kolko fekalija izbacite...to kao vidite kolko troshite...ono shto udje to izadje right?...ok ponekad se obavi van qtje...ne znam gledajte shto vishe da ke.njate na poslu pa kao kopajte manju rupu...planirate li decu?...treba to urachunati...oooogromnu rupu iskopajte...da budete sigurni da vas dijareja ne iznenadi...mozhete ke.njati u kese i bacati u kontejnere...shto praviti septichq jamu?...budimo kreativni...mozhete razbacate po votjnjaq kao djubrivo...shto je chudno...ljudske fekalije ni bilje ne voli...hhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa najbolji smo miiiiiii...zhrtveeeeee...i nashi oci pre nas...tourniqueeeeeeeeeeeeeeeet 4 my sweet sweet euthanasia
 
coler:
Molim Vas da mi pomognete. Treba da napravimo septičku jamu a pojma nemamo kako. Ima li neko iskustva? Koliko treba da je duboka, da li kopati kružnu ili kockastu, da li od obične ili prepečene cigle, da li prelivnu ili ne?
Da napomenem, kuća se nalazi u blizini Vognja I Jarka. Ima 80 kvadrata i u njoj će živeti dvoje ljudi.
HVALA UNAPRED


Pozovite Savu iz Kikinde, on će Vam sve objasniti.
Pogotovo šta i kako da uradite ako niste vešti u pražnjenju iste.
:mrgreen:
 
movie.gif
PRAVILAN POSTUPAK PRAŽNJENJA SEPTIČKE JAME by Sava-Kikinda

Даунлоад сајз: 2.3Mb
(јединица мере фајла мора латиницом)
:mrgreen:
 
Ispostavilo se da "tvoj" film ipak radi i da je kod mene bio problem sa internetom. Zalosno je kako sve ljudi ovde moraju da se dovijaju. Tesi me samo sto im je Sava na vrlo prikladan nacin uzvratio. Mada ne svim odgovornim. Nisam ranije videla ovaj film. Trebalo bi da ga prikazu u vreme vesti na svim kanalima. Mozda bi to bar malo postidelo nadlezne. Vrlo je verovatno da oni to ne bi shvatili kako treba. :roll:
 
Molim Vas da mi pomognete. Treba da napravimo septičku jamu a pojma nemamo kako. Ima li neko iskustva? Koliko treba da je duboka, da li kopati kružnu ili kockastu, da li od obične ili prepečene cigle, da li prelivnu ili ne?
Da napomenem, kuća se nalazi u blizini Vognja I Jarka. Ima 80 kvadrata i u njoj će živeti dvoje ljudi.
HVALA UNAPRED


Najjednostavnija je zidana, i to ne od nepropusnog materijala, već od cigala koje se zidaju sa razmakom, baš zato da bi se voda upijala u zemlju, naravno, koliko može. Radi obezbeđenja od eventualnog izlivanja, (to naročito ako je zemlja glinasta, i slabo propusna) dobro je uraditi prelivnu (još jednu jamu), da iz ove ima gde da se preliva u slučaju velike količine vode koja naglo nadolazi. Ovo znaju majstori koji kopaju septičke jame. Inače, informacije o veličini, dubini i sl., koje su navedene u ranijim postovima su tačne i dobre. Kad se kopa septička jama, pazi se i da ne bude blizu eventualnog bunara - bilo sopstvenog, ili komšijskog - mislim da je bezbedna razdajina 50m. Na kosim terenima je samo važno da je na nižem delu terena...

Inače, što se tiče čišćenja septičke jame, u stvari treba da se čisti samo talog, a ne i voda, jer što se više izvlači voda, i češće, to više nadolazi, kao kod bunara.

Ima onaj preparat wc net, koji organski razlaže sadržaj septičke jame, tako da nema nikakvog mirisa, a i talog smanjuje (sleže, tako razložen) na 1/5 predhodne zapremine - tako da se mnogo ređe čisti, a i ne zagađuje zemljište. (naše zemljište je prilično glinasto, ali čistili smo jamu samo jednom u 4 godine)

Te plastične "septičke jame" su u stvari rezervoari za otpadne materije, i tečnost nigde ne otiče...tako da to nije dovoljno za kupanje, pranje i sl. i mora se mnogo češće prazniti, jer se napuni vodom.
 
Poslednja izmena:
Najjednostavnija je zidana, i to ne od nepropusnog materijala, već od cigala koje se zidaju sa razmakom, baš zato da bi se voda upijala u zemlju, naravno, koliko može. Radi obezbeđenja od eventualnog izlivanja, (to naročito ako je zemlja glinasta, i slabo propusna) dobro je uraditi prelivnu (još jednu jamu), da iz ove ima gde da se preliva u slučaju velike količine vode koja naglo nadolazi. Ovo znaju majstori koji kopaju septičke jame. Inače, informacije o veličini, dubini i sl., koje su navedene u ranijim postovima su tačne i dobre. Kad se kopa septička jama, pazi se i da ne bude blizu eventualnog bunara - bilo sopstvenog, ili komšijskog - mislim da je bezbedna razdajina 50m. Na kosim terenima je samo važno da je na nižem delu terena...

Inače, što se tiče čišćenja septičke jame, u stvari treba da se čisti samo talog, a ne i voda, jer što se više izvlači voda, i češće, to više nadolazi, kao kod bunara.

Ima onaj preparat wc net, koji organski razlaže sadržaj septičke jame, tako da nema nikakvog mirisa, a i talog smanjuje (sleže, tako razložen) na 1/5 predhodne zapremine - tako da se mnogo ređe čisti, a i ne zagađuje zemljište. (naše zemljište je prilično glinasto, ali čistili smo jamu samo jednom u 4 godine)

Te plastične "septičke jame" su u stvari rezervoari za otpadne materije, i tečnost nigde ne otiče...tako da to nije dovoljno za kupanje, pranje i sl. i mora se mnogo češće prazniti, jer se napuni vodom.

Ja imam slično iskustvo sa jamom....samo bi preporučila da napraviš i prelivnu, koja
pomaže ako se ova napuni...to već znaju oni koji zidaju septičke jame....raspitaj se
malo....ali Taote je već sve rekla....nema se više šta dodati:)
 

Back
Top