Njegoševo srbstvo

Zmaj_Svevlad

Zainteresovan član
Poruka
360
Његош овако започиње "Горски вијенац":



Праху Оца Србије



Нек се овај вијек горди над свијема вјековима,

он ће ера бити страшна људскијема кољенима.

У њ се осам близанацах у један мах изњихаше

из колевке Белонине, и на земљи показаше:

Наполеон, Карло, Блихер, кнез Велингтон и Суворов.

Карађорђе, бич тирјанах, и Шварценберг и Кутузов.

Ареи је, страва земна, славом бојном њих опио

и земљу им за поприште, да се боре, назначио.

Из грмена великога лафу изаћ трудно није,

у великим народима генију се гњ'јездо вије:
[/SIZE]
овде му је поготову материјал ксланом дјелу

и тријумфа дични в'јенац, да му краси главу смјелу.

Ал' хероју тополскоме, Карађорђу бесмртноме,

све препоне на пут бјеху, к циљу доспје великоме:

диже народ, крсти земљу, а варварске ланце сруши,

из мртвијех Срба дозва, дуну живот српској души.

Ето тајна бесмртника: даде Србу сталне груди;

од витештва одвикнута у њим лафска срца буди.

Фараона источнога пред Ђорђем се мрзну силе,

Ђорђем су се српске мишце са битеством опојиле!

Од Ђорђа се Стамбол тресе, крвожедни отац куге,

сабљом му се Турци куну - клетве у њих нема друге.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Да, витеза сустопице трагически конац прати:

твојој глави би суђено за в'јенац се свој продати !

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Покољења дјела суде, што је чије дају св'јема !

На Борисе, Вукашине, општа грми анатема,

гадно име Пизоново не см'је каљат мјесецослов,

за Егиста управ сличи гром небесни, суд Орестов.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Над свјетлим твојим гробом злоба грдна бљува тмуше,

ал небесну силну зраку што ц' угасит твоје душе ?

Плачне, грдне помрчине - могу л' оне свјетлост крити ?

Свјетлости се оне крију, оне ће је распалити.

Плам ће, вјечно животворни, блистат Србу твоје зубље,

све ће сјајни и чудесни у вјекове биват дубље.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Зна Душана родит Српка, зна дојити Обилиће,

ал' хероје ка Пожарске, дивотнике и племиће,

гле, Српкиње сада рађу...Благородством Српство дише...

Бјежи, грдна клетво, с рода - завјет Срби испунише !
 
''Србин српском роду своме

Ово дјелце посвећује.

Његово је ситно цв'јеће

по ливади правој Српства

и узрасло и побрато

и у в'јенац роду дато.''



(Његош: ''Пустињак цетињски)
 
ГЛАС КАМЕНШТАКА

ПЈЕСМА О ЈУНАЧКИМ ДЈЕЛИМА ЦРНЕ ГОРЕ
ОД 1711. ДО 1813. ГОДИНЕ

Српска пјесма од српског пјесника који радо пјева о ономе што се односи на његов народ, а не воли да пјева о подвизима страних народа. Коме је по вољи, нека је чита. Није опширна, да се читалац не би заморио.

Племенитој и много поштованој господи Мату и Јозу Ивановићима, које нека небо подржи и усрећи за дуги низ година на корист њихове породице.

Ова кратка пјесма коју је надахнула љубав према домовини носи име "Глас каменштака"; у њој сам, уколико сам успио, забиљежио нека јуначка дјела црногорских и брђанских јунака која су изведена од 1711. до 1813. године.

Коме бих боље и са већим задовољством могао да је посветим него вама, поштована моја браћо, не из друге намјере него из истинског, искреног и срдачног осјећања, из благодарности коју дугујем вашем доброчинству и добром држању, којима сте, не у једној, него у многобројним приликама обилато помогли вашим и мојим оскудним и потлаченим земљацима.

Једино у тој сврси одлучио сам да вам посветим ову пјесму, у увјерењу да ћете је, заједно са свим пријатељима српског народа, примити с оном истом срдачношћу која ме је побудила да је испјевам у част вашега и мога народа.

Писано на Цетињу, на дан Св. Николе, 9. маја 1833. године.

Ваш срдачни и вјерни пријатељ у души
Архимандрит Црне Горе
Петар Петровић
 
Zmaj_Svevlad:
ГЛАС КАМЕНШТАКА


ПЈЕСМА О ЈУНАЧКИМ ДЈЕЛИМА ЦРНЕ ГОРЕ
ОД 1711. ДО 1813. ГОДИНЕ

Српска пјесма од српског пјесника који радо пјева о ономе што се односи на његов народ, а не воли да пјева о подвизима страних народа. Коме је по вољи, нека је чита. Није опширна, да се читалац не би заморио.

Племенитој и много поштованој господи Мату и Јозу Ивановићима, које нека небо подржи и усрећи за дуги низ година на корист њихове породице.

Ова кратка пјесма коју је надахнула љубав према домовини носи име "Глас каменштака"; у њој сам, уколико сам успио, забиљежио нека јуначка дјела црногорских и брђанских јунака која су изведена од 1711. до 1813. године.

Коме бих боље и са већим задовољством могао да је посветим него вама, поштована моја браћо, не из друге намјере него из истинског, искреног и срдачног осјећања, из благодарности коју дугујем вашем доброчинству и добром држању, којима сте, не у једној, него у многобројним приликама обилато помогли вашим и мојим оскудним и потлаченим земљацима.

Једино у тој сврси одлучио сам да вам посветим ову пјесму, у увјерењу да ћете је, заједно са свим пријатељима српског народа, примити с оном истом срдачношћу која ме је побудила да је испјевам у част вашега и мога народа.

Писано на Цетињу, на дан Св. Николе, 9. маја 1833. године.

Ваш срдачни и вјерни пријатељ у души
Архимандрит Црне Горе
Петар Петровић



ПЈЕСМА О ЈУНАЧКИМ ДЈЕЛИМА ЦРНЕ ГОРЕ
НАПИСАНА НЕВЈЕШТИМ ПЕРОМ,
АЛИ ЗАДОЈЕНА СЛОБОДНИМ ДУХОМ

О гњијездо старе црногорске славе,
савијено усред турског царства,
што у себи храниш славне соколове
спремне да полете у висине
на одбрану дичног српског имена,
насиље те ага притиснуло,
али ти нијеси навикло да пригнеш шију пред ичијом јуначком славом
ни да стријепиш пред небројеном турском гомилом.
Зна се, и у свијету успомена траје
на пале у бици на Косову,
седмоглава аждаја памти,
славу коју је задобила у борби против вас:
кад год вас је оружјем напала,
нашла вас је спремне на одбрану,
и народном славом охрабрени хитали сте им у сусрет
да им својим оружјем као јунаци на поздрав одговорите,
све до доба Петра Великога и до царске поруке послате
по гласнику Србину Милорадовићу,
упућеном дичним српским јунацима.


(...)
 
Петар II Петровић Његош

СРБИН СРБИМА НА ЧАСТИ ЗАХВАЉУЈЕ

Како одох из слободних горах,
мишљах у њих Српство оставити,
а међ' туђим уљести народом,
ком обичај ни језика не знам:
вјера друга, царство, миса друга;
мишљах презрен ка и крвник бити
ради вјере - свијета неслоге.
Но ја сасвим другојаче нађем:
бих дочекан у Котору красно
у српскојзи кући Лумбардића.
Ту три дана ка у тренућ прошли
правом чашћу и весељем српским;
док четврти, на уранак сунца,
конте Јосиф из Доброте дође
са његова два мила синовца,
два синовца како двије виле.
Тек се стасмо, братски с' изљубисмо,
питасмо се за живот и здравље,
и у говор дуг искрено српски
сташе сва три конта говорити:
"Воља нам је, стари пријатељу,
да нам кућу пођеш видијети
(не ђе друго веће у Доброту)
са свом браћом која су ти овђе,
нашом браћом храбрим Црногорцма."
Ми без молбе, како Црногорци,
из ријечи на ноге скочисмо,
три четири лађе напунисмо;
њини момци одвезу нас брзо.
Ми одмаха, тридест и четири,
у бијелу двору њиховоме
божу помоћ њима назовемо,
они нама: "С добром срећом дошли!"
Загрле нас као своју браћу
и сједну нас у позлатне стоце,
пак одмаха кафу и ракију;
кад исписмо кафу са ракијом,
све нас зовну за сто благовати.
За њ весело и дуго сјеђесмо
частећи се сваком ђаконијом,
јошт за сваком друго пијућ вино,
у њ спомињућ царе и ћесаре
који добра српском роду жуде,
пак и слобод црногорског гњ'језда,
а за здравље један другом, зна се.
Пошто ти се мушки напијемо
и весело српски исмијемо,
конте Јосиф и два му синовца
начну опет од свег срца молит
да сви код њих ноћит останемо,
а и даље колико нам воља
ка у правог Црногорца кућу.
Ми с грохотом и с потресом двора:
"Бисмо, конти, божја ви је вјера,
за неђељу, мање ни сахата!
Ко би бјежа од оваквог добра
и од таквог братског пријатељства?
Ал' нам прост'те, јер немамо када:
брод нас чека, а вјетар је за нас.
Него збогом и фала ви на част!"
Онђена се братски изгрлимо,
готово се с плачем раздвојимо.
Ми к својему намјерену путу,
с пријатељма растасмо се т'јелом,
али душом нигда ни довијек.
О, ви Срби, свуд ли српствујете,
дужност чојства праву испуњате!
Српствуј ђелом, вјеруј што вјерујеш:
лактом вјере глупост чојка мјери,
а озбиљност ђелом и врлином!
 
ne znam ja prijatelju sta ti dokazujes ,svima je jasno da su crnogorci ustvari srbi,svima koji su realni,a to sto su se odvojili i slicne price to je vec stvar politike,njegos je svakako bio pametan covek i svestan ko je i sta je, svestan je prijatelju danas i mili da mu je krv srpska ali je isto tako on jedna u najmanju ruku gnjida,ljiga i prodana dusa, a narod jko narod lako ga je demagogiom zavesti..pa ce pomisliti i da je EGIPATSKOG porekla,kosto sada neki nadriistoricar u HRVATSKOJ tvrdi za HRVATE!
 
Guliverr:
ne znam ja prijatelju sta ti dokazujes ,svima je jasno da su crnogorci ustvari srbi,svima koji su realni,a to sto su se odvojili i slicne price to je vec stvar politike,njegos je svakako bio pametan covek i svestan ko je i sta je, svestan je prijatelju danas i mili da mu je krv srpska ali je isto tako on jedna u najmanju ruku gnjida,ljiga i prodana dusa, a narod jko narod lako ga je demagogiom zavesti..pa ce pomisliti i da je EGIPATSKOG porekla,kosto sada neki nadriistoricar u HRVATSKOJ tvrdi za HRVATE!

Problem je u objedinjavanju srbskih zemalja, koje su omele strane sile vođenjem psihološkog, ekonomskog i oružanog rata protiv Srbije. Psihološki rat ostavio je svoje posledice na odsrbljavanju još jednog dela naroda iz srbskog korpusa, čime smo praktično izgubili izlaz na more. Ako je to većini Srba svejedno, onda Srbija i ne treba da postoji. Jer ako ćemo za svako komadanje naših zemalja, za čije ujedinjenje je poginulo više miliona naših dedova, da odmahnemo rukom, neće ostati ni gruda srbske zemlje pred otimačima i neprijateljima Srba.
 
Zmaj_Svevlad:
Problem je u objedinjavanju srbskih zemalja, koje su omele strane sile vođenjem psihološkog, ekonomskog i oružanog rata protiv Srbije. Psihološki rat ostavio je svoje posledice na odsrbljavanju još jednog dela naroda iz srbskog korpusa, čime smo praktično izgubili izlaz na more. Ako je to većini Srba svejedno, onda Srbija i ne treba da postoji. Jer ako ćemo za svako komadanje naših zemalja, za čije ujedinjenje je poginulo više miliona naših dedova, da odmahnemo rukom, neće ostati ni gruda srbske zemlje pred otimačima i neprijateljima Srba.

Samo da se razumemo niko ne kaze da je svejedno,meni je najmanje svejedno sto se Crna Gora i jos neke zemlje odvojile,ali ovde nije prica o tome,gore se citiranjem Njegosa pokazuje CRNOGORCI=SRBI, a TO JE SVAKAKO ISTINA;I SVAKO NORMALAN TO SHVATA!
 
Dobro igracino, ali objasni ti meni kako i neki pre Vuka, Sarajlije, Njegosa i Garasanina znaju da Srbi zive u CG. Kako to objasnjavas?

Samo nemoj molim te ono: srpska sarma, srpska kafa i slicnu diletantsku argumentaciju.
 
Vladika Ruvim II Njegus:



Uostalom svi znamo da kod Srba prije Vuka nema bas nista.
thud.gif
 
Lažni car Šćepan Mali:

СЕРДАР ВУКАЛЕ
(пред народом наслонивши се на мач)

Весели се, праху Немањића,
Немањића и Гребљановића,
јер ће ваше круне засијати
како јарко сунце на истоку,
знамена се ваша развијати
над велике ваше развалине,
потећи ће крваве ријеке
од нечисте крви агарјанске,
опрат Србу љагу са образа.
Отвор'те се, витешке гробнице,
сама славо, само прибјежиште
по Косову српскијех јунаках,
ево зоре на ваше брегове
да нам општу обасја светињу
и аманет наше народности.
Сад пропојте, Високи Дечани
и лијепа ларво Студенице,
свети спомен из вјечне читуле
за слободу падшим јунацима.
Здружите се, громи и потреси,
земљи српској друго лице дајте,
е нечистом ногом окаљата.

(...)
 
Vladika Ruvim II Njegus:
Srbe ijekavce je izmislio Vuka Karadzic u clanku Srbi Svi i Svuda, kao uostalom i srpsku naciju,

Зашто лажеш, *****? Вук је био књижевник и сакупљач народног блага, а не политичар. Чак је ишао и против својих принципа, ако у народу не би нашао утемељење.

Њега је идеји да су сви штокавци Срби, кекавци (кајкавци) Словенци, а чакавци Хрвати научио Бечки цензор, Словенац Јернеј Копитар, на самом почетку књижевног рада. Само, да би то човек знао, морао би и да прочита неку књигу, а не само да „гуглује“ по анти-српским сајтовима.

Uostalom svi znamo da kod Srba prije Vuka nema takoreci nista.

Опет лажеш, *****. Не знам само шта тиме мислиш да постижеш... Вук није ништа створио, само је овековечио оно што је већ постојало.

Petar II Petrović Njegoš o Nemanjićima govori,
kao o krvnicima crnogorskim

Лаж... Идемо даље.

Njegos je izmislio Srbe u Crnoj Gori po nagovoru od strane, Vuka

Јесте, како да не... Један Турски Султан није успео ни на шта да га наговори, а уплашио га је један ћопо из Тршића... Само сањај.

Па и ако га је натерао да тако нешто призна, ко га је терао да сво своје срцем испевано књижевно дело занавек дарује Србима и српској књижевности? Па на тако нешто није могуће натерати ни најмекшег мекушца, а камоли ову српску громаду.

Читај шта ти каже Српски Владика Његош, кроз речи Владике Данила:

gv0038uk.jpg


Живе „Србски витезови“ и живеће „доклен сунца грије“, а и ти ћеш, фукаро, изаћи пред Милоша и остале прадедове, и они ће вам судити, јер сте их издали...
 
Vladika Ruvim II Njegus:
Njegos je izmislio Srbe u Crnoj Gori po nagovoru od strane, Vuka, Garasanina i Sime Milutinovica. Izmislio je Srbe iz politickih i ideoloskih razloga.

Postoje hiljade dokumenata iz ... 15. 16. 17., 18., vijeka dakle za stotine godina u kotorskom, dubrovackom arhivu... mletackim, turskim, austrijskim, ruskim arhivama, hiljade dokumenata o Crnoj Gori i ni u jednom jedinom dokumentu ne stoji da u Crnoj Gori zive Srbi.
Srbe ijekavce je izmislio Vuka Karadzic u clanku Srbi Svi i Svuda, kao uostalom i srpsku naciju, dao joj je ime, jezik, pokrao je od drugih narodna predanja i umotvorine i dao ih novoformiranoj srpskoj naciji.
Uostalom svi znamo da kod Srba prije Vuka nema takoreci nista.

Slusaj ti , vi izdajnici ste se dovoljno pokazali,i neka vam je srecan put,idi lepo pa pamet svoju prosipaj milu djukanovicu i Crnoj Gori a nas ovde ostavi na miru,i sta ces ti ovde, ti kazes da ti nisi srbin,molim lepo sta ces na srpskom forumu, aj mars dole cisti WC za hrvatskim i SIPTARSKIM turistima i jedi kamen dok te Milo ubedjuje da si slobodan! Ja sam se ovde obratio normalnom coveku,sa izdajnickom bagrom ne pricam!
 
Petrovići su bili Srbi, a crnogorske ustaše mogu samo da tiho jecaju u usamljenim kotlinama Čarne Gore zbog toga. Ipak, najveći Crnogorac bio je i najveći Srbin!


Црногорци кад оно витешки
Жабљак тврди турски похараше,
онда мене старца заробише,
на Цетиње српско донесоше.

 
"Montenegrins are ethnic Serbs and a Montenegrin ethnicity does not exist...", Knowledge of the Law (Poznavanje zakona), textbook published in 1914, Kingdom of Montenegro; chapter The People, subchapter The People and State Territory, page 105, first passage...

pozakon.jpg


pozak104.jpg


pozak105.jpg
 
Богами, овај штакор који се потписује под псеудонимом „владика Рувим“ боље познаје Његоша и Његошево порекло него он сам, а о Његошевом народу више зна он сад из своје собе, него Његош који га је гледао сваки дан пре 200 година...

Човек би рекао и да је и паметнији од Његоша, а како је Његош најпаметнија црногорска глава, значи да то прво место преузима наш г-дин Штакор. Него, кад ће ли нас обрадовати неким стихом, или неким јуначким епом; кад је толико паметнији од Његоша, сигурно и боље пише од њега.
 

Back
Top