Jezik

srpskipravopis

Početnik
Poruka
4
Zao mi je sto ne govorim srpski jezik onako kako bih ja htela ,znam da cete naci hiljadu pravopisnih gresaka u mom komentaru ali moram priznati da jezik poznajem onoliko koliko sam ga naucila ,, po sluhu,,. Medjutim, zabrinjava cinjenica da srpska deca ,, negde tamo,, ovako uce nepismeni ljudi u skolama, zao mi je dece a jos vise onih koji nisu uspeli da za dvadeset godina radnog iskustva nauce vise od dva padeza.
To u praksi izgleda ovako (verno orginalu ):


Zapisnik br. 3
petak 13.01.2006


Odrzan roditeljski sastanak sa sledeci
Dnevni red:

1.Saopstavanje uspeha prvo polugodje 2005/2006 godina
2.Podela ucenickih knizica

Razredni staresina saopsila sam uspeh ucenika. Na kraju sam podelila knizice i dogovorili smo se sa ucenici da u drugo polugodje pokazu vise interes za ucenje i bolji uspeh
raz.star.
........ .......vic

Zapisnik br.4
ponedeljak 10.04.2006god.

Odrzan roditeljski sastanak sa sledeci
Dnevni red:
1. Analiza uspeha na kraju III klasifikacionog perioda
2.Redovnost i disciplina
3.Mere za poboljsanje uspeha i disciplina
4.Pitanja i predlozi

Razredni staresina je otvotio sastanak na koj su bili tri roditelja nije bio roditelj .......... .......... .
Procitali smo uspeh pokazan ucenika koji su svi bez slabe ocene i sa 4 neopr. i 2 opr. izostanka.
Procitane su ocene iz svakog predmeta i zadrzali smo se gde su ocene smanjene od polugodje i to VIII razred koji trebaju da se upisu u srednju skolu.
Disciplina je dobra sto moze da bude jos i bolja.
Procitali smo i mere za poboljsanje uspeha iz odd.sastanak.
Roditelji su obecali da ce da imaju vise kontrolu nad ucenika za bolji uspeh za kraj skolske godine s tim smo i zavrsili sastanak
raz.star.
........ .......vic




Aktivnosti ucenika

Izbor rukovodstvo recitatorske sekcije
Recitiranje pesme 8om Septembra
Pisci o knjigu rekli su:....
Citanje epsku - lirsku poeziju pesnici po izbor
Pisanje pesme o Novu godinu
Izvedba recitacije na licnih pesme ucenika
Razgovor o redu i disciplinu u razredu
Prava i obaveza ucenika u skoli
Ponasanje ucenika javnih mesta
Analiza i uspeh krajem prvog tromesecje
Zagrizenost mlade licnosti,alhokol, tutun ,droga
Dobra hrana kako uslov dobrog zdravje upotreba razne hrane
Provera voslivost kod ucenika
Razgovor o licne higiene i redovna poseta kod doktora
Ekoloska kultura ( griza o prirodne lepote)
Ciscenje inventar u ucionica
Radna akcija ciscenje smet lisce u dvoriste
Sredjivanje ormancici za obucu
Dekoriranje ucionice povodom Nova godina
Sredjivanje ormancic obucu
Posadjivanje cvece
Citanje referata povodom Decji prava
Provera licne higiene ucenika ( usi nokte)
Priredba povodom Sveti Sava
Likovna radionica izrada nakit za mamu
Maskenbal povodom 1 april - Dan sege
Izlozba sareno jajce povodom - Uskrsta
...............................................................................

I tako godinama ...evo vec dvadeaset ,srpska se deca uce srpskom(maternjem) jeziku ,, tamo negde,,...

Ja nisam strucna, ponovicu jos jednom ,da analiziram poznavanje srpskog jezika doticne nastavnice pa bih molila da mi neko ko zna gramatiku i pravopis srpskog jezika posalje komentar o ucenju srpske dece srpskom jeziku.

P.S. Molim Vas ispravite i moje komentare, gde sam pogresila i kako treba da se napise


Srdacan pozdrav
 
Mislim da nisam bila dovoljno ljuta pa sam celu stvar napisala u zavijenoj formi a iskreno se nadam da bi pravi naslov trebao biti:

,,(Ne)kulturni masakar srpske dece u BJR Makedoniji,,

Htela bih da Vam postavim nekoliko pitanja koje mene muce:
1. Zasto takva osoba jos uvek predaje u skoli?
2.Ko je odgovoran za njenu nepismenost i zasto je toleriraju?
3.Kome je u interesu da se nad srpskom decom sprovodi (ne)kulturni genocid?
4.Zar je u interesu Srbije da srpska deca budu nepismena?
5.U ono malo skola u kojima uce srpska deca dovedite normalne, zdrave i obrazovane nastavnike da ne bogalje srpsku decu ovi koji znaju samo dva padeza!!!
6.Cinjenica: iz srpskih klasova beze deca u makedonske samo zato sto ih tretiraju kao ucenike ,,drugog reda,, !!!!
7.Nemaju deca udzbenike- izgovor :NOVAC
8.Kako da posaljem svoje dete u srpsku paralelku i da svesno stvaram
,, neobrazovanog invalida,, koji ce nepismenoj nastavnici omoguciti da svaki mesec za njeno neznanje uzme 300evra ????
9. Izabracu na kraju : poslacu ga da uci na makedonskom , a zdrave (jezicke) osnove koje smo mu mi u porodici dali nastavicemo i dalje da mu pruzamo, strasno me ljuti i cinjenica da kao poreski obveznik dajem za skolstvo a ne dobijem ono sto mi je zakonom garantovano
10.Pomiriti se i cutati ili urlati i protestirati....koga briga , kazu :
Kucinjata lajat karavanot si vrvi :))
Jedna lasta ne cini prolece
Gde svi Turci tu i mali Mujo

Da, mozemo da isteramo sve na salu ali ce skolska godina doci kao sutra , agonija se nastavlja , nezadovoljstvo dostize kulminaciju , niko ne reaguje svi zive u stilu ma dobro je ,, ne talasaj ,,, nisi ti najpametnija, upropascene su generacije a sada tebe boli samo za tvoju decu,kako ces SAMA sa vetrenjacama, neces valjda da menajas nesto sto glatko funkcionise 60 godina ( hm, pa mozda nije tako bilo uvek), pitanja, pitanja...bez odgovora i bez resenja...A boli me !! Nepismeni vladaju mi im se poklanjamo, saginjamo poglede i cutimo ...
 
Hm...sve mi ovo lici na Vukov "Predgovor srpskom rjecniku":)Nema tome jednostavnog resenja.Ljudi vekovima kvare jezik ili ga uce krivo a to je prvenstveno grska samih pisaca koji kao najpismeniji trebaju da poduce narod jeziku...kakvi su nam u dansnjim vremenima pisci...verovatno necemo znati ni jedan padez...
 
Чекај, ти си из Македоније?
Ко финансира наставу на српском, држава Македонија?
Баш ме интересује како је то решено тамо.
Требало би инсистирати да се школе у којима деца уче на српском повежу са школама из Србије, да се повежу са Министарством просвете републике Србије, не одустајте од борбе ....
Сад су бар актуелна мањинска права и ти фазони.....

Да знате само како су то Мађари у Војводини добро решили. Добијају уџбенике из Мађарске, донације, семинаре, екскурзије, одлазе у Мађарску на усавршавања и такмичења....
Мађарска још како брине о својој националној мањини у Србији!
 

Back
Top