ARTROSKOPIJA

update

Da li je neko radio atroskopiju kolena? Moram da zakazem operaciju pa me zanima kako izgleda sama operacija i koliko traje oporavak posle. Da li ste imali nekih problema posle operacije i sl.
 
Ja sam je radila. Imala sam problem sa meniskusom, ne znam ni sama odakle, valjda genetski slaba kolena. Osim sto nisam mogla da ispravim nogu mesec dana, izrasla je i cista na meniskusu. To je bila dijagnoza.
Predlagali su mi klasicnu operaciju ali sam po savetu jednog jako dobrog doktora iz Novog Sada, koji je specijalizirao na meniskusu, odbila i trazila sam da urade artroskopiju. Ona sama nije nista strasno, zovu je rutinskim hirurskim zahvatom. Bila sam pod totalnom anestezijom, iako se praktikuje regionalna za taj tip intervencije, tako da nije bolelo, cak ni posle operacije. Nekih mesec dana posle sam hodala uz pomoc staka, isla na rehabilitaciju, vezbala malo jer su misici atrofirali od lezanja i neaktivnosti, ali sve se to vrlo brzo vratilo u normalu. 3 godine kasnije, nije mi se ponovio problem iako je doktor rekao da ubrzo hoce, cak su i dva mala oziljka na kolenu izbledela.
U sustini, nista strasno i nema razloga da se plasis.
Srecno.
 
Afrodity:
Da li je tebi uspostavljena dijagnoza i sta ti je receno? Na kojim pregledima si sve bio ako ti je uspostavljena dijagnoza koja zahteva ovu intervenciju?

Bio sam na banjici kod dr.Zorana Ganica! Na snimku se meniskus ne vidi! Doktor pretpostavlja da je meniskus, po njegovom iskustvu ne sumnjam da gresi jer on svakodnevno radi te zahvate i zna sve simptome...

A pitanje za devojku koja je radila atroskopiju: Da li se ta cista videla na snimku pa je onda radila zahvat ili su joj radili atroskopiju i videli cistu?!

Tnx
 
Ti si pretpostavljam radio samo rendgenski snimak?
Preko njega se nista (meniskus) ne vidi, ti treba da odradis magnentnu rezonancu i tada ce se znati pravo stanje... Bez obzira na iskustvo doktora, inace, znam za Ganica, moze da se desi da ti operacija i ne treba... Uradi rezonancu, tu ce se videti sta pravi problem... Nekoliko mojih drugarica je upravo tako, na rucni pregled doktora, otislo na operaciju, pa se ustanovilo, da im ona nije ni potrebna, dzabe im busili koleno.... To je problem sa tom povredom, sto svi samo nagadjaju.. I pitanje je u kom stadijumu ti je povreda, zato sto se u odredjenom procentu ona moze sanirati bez operacije, vezbanjem u teretani sa naglaskom na kvadricepse, cime se povlace ligamenti, i jace fiksiraju koleno...koje ti je do sad mozda i setalo, a ako jeste, onda treba ispitati i ligamente..
 
I ne mogu da verujem da ti je tek tako rekao da moras na operaciju, verovatno ti je rekao da legnes na stomak, savio ti noge u kolenima do zadnjice, ti si vrisnuo od bola i on ti rekao-operacija? Ili te je pitao da li te boli kad se penjes uz stepenice ili pri bocnim kretnjama i ti rekao da, malo ti pritisnuo i povukao casicu na gore, ti odreagovao,i on onda posatavio dijanozu....
verovatno nema sumnje da tebi meniskus pravi problem, samo, ne moze to tako, tebi mora biti receno da li se meniskus raspao, ili je nacet, ili se tare o casicu i polako drobi ili.... U zavisnosti sta je od svega navedenog se odlucuje sta dalje, nije sve od ovog za operaciju.... A on ti je predlozio artroskopiju da bi video sta se desava inutra, jer se prvo ubacuje kamerica pa se po potrebi radi intervencija,ccccccc......A kod nas ima par likova da ne kazem doktora koji vole da malo kasape i ostavljaju fine oziljke.... Mada, artroskopija ostavlja najmanje....
Posle toga neces moci da savijes nogu vise od 90 stepeni najmanje 3 nedelje, a mozda i vise, zavisi koliko je dobro uradjeno, trebace ti intenzivna fizikalna terapija i to malo duza....kompletan oproavak ce trajati 2+ meseca...


p.s. Najbolji doktor za operaciju koju bi ti eventualno trebalo da uradis i bilo koju intervenciju na kolenu je dr. Milankov , Novi Sad.
 
Cista je bila vidljiva i golim okom, mada u pocetku nisu bili sigurni sta je zapravo u pitanju. Sa snimka se nije tacno videlo da je cista. Posle artroskopije su znali.
Da, to je doktor Milankov iz Novog Sada koga sam spominjala.
 
Afrodity:
Ti si pretpostavljam radio samo rendgenski snimak?
Preko njega se nista (meniskus) ne vidi, ti treba da odradis magnentnu rezonancu i tada ce se znati pravo stanje... Bez obzira na iskustvo doktora, inace, znam za Ganica, moze da se desi da ti operacija i ne treba... Uradi rezonancu, tu ce se videti sta pravi problem... Nekoliko mojih drugarica je upravo tako, na rucni pregled doktora, otislo na operaciju, pa se ustanovilo, da im ona nije ni potrebna, dzabe im busili koleno.... To je problem sa tom povredom, sto svi samo nagadjaju.. I pitanje je u kom stadijumu ti je povreda, zato sto se u odredjenom procentu ona moze sanirati bez operacije, vezbanjem u teretani sa naglaskom na kvadricepse, cime se povlace ligamenti, i jace fiksiraju koleno...koje ti je do sad mozda i setalo, a ako jeste, onda treba ispitati i ligamente..

A gde se radi ta rezonanca i da li mi treba uput?? Kako izgleda ta rezonanca? Kao normalno snimanje kolena ili...?

Slazem se sa tobom, i meni je bilo cudno, da posle jednog pregleda (doduse na ledjima sam lezao, ne na stomaku, i drzao mi je palac na kolenu i vrteo nogu levo desno u krug) kaze da treba da radim operaciju tj atroskopiju ? ? Malo mi je bilo cudno...

Onda sam otisao kod drugog ortopeda i on mi je,kad sam mu rekao sta je Ganic rekao, to takodje savetovao i rekao da je Ganic malo nezgodan i neljubazan ali da je strucnjak i da stalno operise ove fudbalere i sl.

U svakom slucaju ne bih da idem na atroskopiju, ako ne moram, pogotovo sto to plasi moje roditelje jer misle da je u pitanju klasicna operacija...A mrzi me da im objasnjavam svaki dan da nije to sto misle... :)

Tnx
 
meni je Crnobaric sa Banjice rekao da cu najverovatnije morati na atroskopiju...
e sada... u medjuvremenu sam ishla kod kiroprakticharke koja mi je sredila koleno, za sada - ponavljam.
i na prichu da su mi preporuchili teretanu i vezbe kvadricepsa rekla je ne nikako

kakve su te vezbe, i da li zaista treba da ih radim?
uzgred pre 2 nedelje sam skinula shinu koju sam nosila na kolenu
istegla sma ligamente i zeznula meniskus... ne zna se koliko
i da... koliko su fizikalne terapije neophodne i dobre za koleno?
 
Kelis, s obzirom da si zeznula i ligamente, za sad ne bi smela da se forsiras sa fizikalnom.....To u teretani se radi sa malim tezinama, malim ponavljanjima, ali cestim serijama.... Nazalost, ja ti ne mogu uspostaviti dijagnozu, ja ti kazem ono sto znam, ali ako ti je neko samo na rec rekao da moras na operaciju meniskusa, to je apsolutno suludo, neeticki i neprofesionalno...
Takodje, nisu ti rekli u kom stadijumu ti je meniskus, a to ces saznati ako odes na rezonancu, i videces da li je meniskus uopste. A sta ako su samo ligamenti!
Nekada je operacija meniskusa neminovna, ali je potrebno cekati da koleno zaista bude za operaciju, dakle, ako ti je meniskus u zacetku ostecenja, naravno da mnogo mozes uraditi za njega u teretani, ukoliko je nesto ozbiljnije, vremenom, docice do tacke kada je operacija neophodna, ali pre toga, ni jedan doktor ne bi smeo da je preporucuje... Slicni bolovi u kolenu se javljaju ako ti je nadrazena casica recimo, to su inace sve sportske povrede...

Spirittt, za magnentnu rezonancu se raspitaj kod moderatora ovog foruma, oni ce te tacno uputiti, to je obicno snimanje, nista se ne brini, problem je sto se placa malo jace...ali posle toga nemas dilemu...
Da, kao sto vidis, sve sto sam pretpostavila je istina, poslusaj me i za doktora Milankova, to je covek koji ima 600 takvih operacija godisnje, koji ce dati sve da do operacije ne dodje ako ne mora...
Ta operacaija zaista jeste rutinska, zato i vecina doktora bez problema salje odmah na artroskopiju, jer ce td da vidi ima li problema koje je on naslutio, i ako ima da operise, ... ja razumem da svakom svoj posao dojadi nekad, i da neke stvari predju u rutinu, ali kod doktora ne sme biti takvih propusta, bar u donosenju odluka, dok je u operativi pozeljna stalozenost, ustaljenost poteza....
 
Afrodity:
Posle toga neces moci da savijes nogu vise od 90 stepeni najmanje 3 nedelje, a mozda i vise, zavisi koliko je dobro uradjeno, trebace ti intenzivna fizikalna terapija i to malo duza....kompletan oproavak ce trajati 2+ meseca....

Zar stvarno toliko traje oporavak od operacije povrede meniskusa??. Mene je jedan ortoped uveravao (ne Ganic) da sama operacija traje nekoliko minuta i da oporavak posle traje nedelju do dve dana.
Na moje pitanje da li cu moci da se krecem odnosno koliko necu moci, da znam zbog posla i obaveza on mi je na to odgovorio,maximum 10 dana.
Jer se navodno sportisti, a najvise fudbaleri svakodnevno operisu i vracaju treninzima posle par dana...?
I jos jedno pitanje, da li magnetna rezonanca puno zraci(kao rentgen), koliko kosta i gde se radi? Da li je besplatna mozda na studentskoj poliklinici? Ne ide mi to sa moderatorom...

Tnx
 
Cena je negde oko 9000 dinara, to je jako veliki aparat i nema ga u studentskoj (ustanove tipa klinickih centara),mislim da je svega par sad u ispravnom stanju u Beogradu, moglo bi i na uput medjutim za to ti nalog mora dati lekar specijalista.
 
Spirittt,ne znam kako ti je Ganic to rekao, kad je on operisao puno mojih drugarica sa kojima sam trenirala, on je mozda mislio da ces uz stake moci da hodas za 10 dana i da se polako oslanjas na nogu bez staka u najboljem slucaju, ja pricam o komplet oporavku bez propratnih efekata i rekvizita...i sve uz fizikalnu koja ti je jako bitna i koja ubrzava oporavak...
Dakle, ako jednom sportisiti, koji je u full formi, treba vise od mesec dana da pocne lagano da trckara, onda ti je sve jasno....
Nije to nista strasno, samo, tako to ide....
Ceo problem oporavka jeste uspeti saviti nogu vise od 90 stepeni u najkracem mogucem vremenu, tada se zna da je intervencija uspesna....i da ides ka brzom oporavku...
Operacija je zaista kratka i rutinska, tu nemas brige...
 
doktor mi je savjetovao operaciju koljena a posto imam jako izrazene prosirene vene prvo moram posjetiti vaskularnog hirurga.ja se plasim da bi mi oporavak oduzeo puno vremena pa se dvoumim.moze li me neko sa slicnim iskustvom posavjetovati sta da radim
 
dr:
Cena je negde oko 9000 dinara, to je jako veliki aparat i nema ga u studentskoj (ustanove tipa klinickih centara),mislim da je svega par sad u ispravnom stanju u Beogradu, moglo bi i na uput medjutim za to ti nalog mora dati lekar specijalista.

Mozda oko 10 000 ... takodje ceka se veoma dugo za to na KC gde je dzaba(ako jos i radi).Cini mi se preko 6 meseci.

Pitanje je samo zasto tog aparata nema kada je potreban.
 
Poslednja izmena:
Ti si pretpostavljam radio samo rendgenski snimak?
Preko njega se nista (meniskus) ne vidi, ti treba da odradis magnentnu rezonancu i tada ce se znati pravo stanje... Bez obzira na iskustvo doktora, inace, znam za Ganica, moze da se desi da ti operacija i ne treba... Uradi rezonancu, tu ce se videti sta pravi problem... Nekoliko mojih drugarica je upravo tako, na rucni pregled doktora, otislo na operaciju, pa se ustanovilo, da im ona nije ni potrebna, dzabe im busili koleno.... To je problem sa tom povredom, sto svi samo nagadjaju.. I pitanje je u kom stadijumu ti je povreda, zato sto se u odredjenom procentu ona moze sanirati bez operacije, vezbanjem u teretani sa naglaskom na kvadricepse, cime se povlace ligamenti, i jace fiksiraju koleno...koje ti je do sad mozda i setalo, a ako jeste, onda treba ispitati i ligamente..

Pretpostavljam da su one dobile odredjenu novcanu odstetu zbog kako bi moj deda rekao "aljkave" i nedovoljno promisljene dijagnoze .. i gubljenja mesec+ dana zar ne?
 
Spirittt,ne znam kako ti je Ganic to rekao, kad je on operisao puno mojih drugarica sa kojima sam trenirala, on je mozda mislio da ces uz stake moci da hodas za 10 dana i da se polako oslanjas na nogu bez staka u najboljem slucaju, ja pricam o komplet oporavku bez propratnih efekata i rekvizita...i sve uz fizikalnu koja ti je jako bitna i koja ubrzava oporavak...
Dakle, ako jednom sportisiti, koji je u full formi, treba vise od mesec dana da pocne lagano da trckara, onda ti je sve jasno....
Nije to nista strasno, samo, tako to ide....
Ceo problem oporavka jeste uspeti saviti nogu vise od 90 stepeni u najkracem mogucem vremenu, tada se zna da je intervencija uspesna....i da ides ka brzom oporavku...
Operacija je zaista kratka i rutinska, tu nemas brige...

Izgleda da on i ne misli - koliko znam za minimalnu intervenciju(latelarni riliz kolena artoskopijom) potrebno jetu negde oko 10 dana za stake - full recovery za 1-1.5 mesec- tj da budes kao pre.(ali ne i za sport)
 
Ja sam iz Sapca dobio sam uput za Banjicu da radim Atroskopiju kolena, interesuje me da li se zakazuje ta "operacija" i koliko se otprilike ceka na red ako se zakazuje, kolika je cena ili se ne placa nista s obzirom da sam socijalno i materijalno osiguran, isao sam na magnetnu rezonancu i izvestaj je glasio da je ustanovljena Bekerova cista, i rekli su mi da se to radi atroskopijom i to na Banjici, jel to znaci da se ne otvara koleno nego kako sam ukapirao da se sa spricem izvlaci ta sukrvica ili kako vec, i da jel se radi pod anestezijom, posto mi je neko rekao da se radi bez anestezije i da jako boli da li je to tacno, hvala puno na odgovoru...pozzz
 
Ne znam odgovor na deo pitanja u vezi pomenute ustanove.

Rec ARTROSKOPIJA znaci direktni vizuelni prikaz struktura unutrasnjosti zgloba optickim instrumentom (otpilike tako nekako ;) ) Inace to znaci da ti gurnu neke cevcice u koleno na cijem je vrhu mala kamerica,te se slika direktno prenosi na monitor.Radi se u anesteziji,blok ili opsta,zavisi od dogovora hirurga i anesteziologa kao i od stanja pacijenta.Bez anestezije se ne radi.
 
Hvala na linku i pomoci, interesuje me jos samo jedno da li mozete da mi protumacite ovaj izvestaj vezan za koleno naravno
Stanje posle totalne rupture prednje ukrstene veze
nehomogen zadnji rog medijalnog menistkusa bez MR kriterijuma za rascep indikovana je korelacija sa klinickim nalazom ortopeda
diskreni intraartikularni i retro suprapatelani izliv bez zadebljanja sinovije
diksretna kostana kontuzija u medijalnom kondilu femura
bakerova cista medijalno.
Da li je dovoljna artroskopija kolena da bi resio ovaj problem koji imam ili mora da se otvara koleno?
 

Back
Top