Neodlucno dete

zenazmaj

Zainteresovan član
Poruka
194
Mozda naslov nije adekvatan, mozda je u pitanju nezrelost, tek, moj sin nema ideju za koju skolu da se odluci. :-? Zavrsio je sedmi razred, solidan vrlo dobar, ne bas mnogo recit. Ni za sta ne ispoljava neki talenat, osim sto ima savrsen sluh. Medjutim, ima otpor prema svemu sto je SKOLA, pa i muzicka, a mislim da ne bi valjalo da ga forsiram na silu.
Da li znate za neko dobro savetovaliste, ili neku pomoc za profesionalnu orijentaciju ?
Da li postoji negde spisak zanimanja, na sajtu Ministarstva prosvete nisam videla nista slicno?
Kakva su vasa iskustva, saveti...? Hvala!
 
predrasuda je - da ljudi/deca moraju da ispolje neki odredjeni talenat/sklonost ( tu ideju forsiraju da ne bi bilo pobune u drushtvu ; isto kao ono kad se upishe 100 ljudi na faks sa istim max. brojem poena i neko ko ima pola poena manje se ne upishe- kao nije zasluzio da se upishe ! sra.nje - ljudi jednostavno ne umeju da osmisle neka fer pravila tj . to je jako teshko ....) ...
 
pa zar nije logichnije da se upisuju ljudi koji imaju sklonosti ka nechemu???
mislim super shto ja sad imam odlichan uspeh u shkoli.... ali to nikako ne znachi da cju ja biti bolji istorichar od nekoga ko nema tako dobar ukupan uspeh, ali VOLI istoriju....
 
e i to livija ...a anakin : pa ok da znash na vreme , al ne moze pola poena da bude pokazatelj za tvoju sposobnost - to sam htela da kazem ...

tema : ja imam takvog brata - trebalo bi da ili ozbiljno razumevate dete i onda uticete s pozicije nekog ko zaista zna bolje ili daga ,ako vec niste u stanju da razumete , "ozbiljno" pustite da sam sebe razumeva i da mu ne dajete neke "klishe" savete ...
 
ili nek recimo, on sam izabere neka zanimanja koja mu se chine zanimljivim... pa potrazhite neke knjige (shkolske najbolje) na tu temu... pa nek ih prelista malo... odvedi ga na mesta gde cje docji u blizhi kontakt s tim zanimanjem....
ako on u tim godinama mozhe da volontira to bi bilo odlichno....
 
gurmanci:
Skolski pedagog i psiholog, a onda oni kazu sta i kuda dalje.
Vrlo je moguce da i oni vrse testiranja i licnosti i sposobnosti.
Drago mi je da vidim da je neko odgovoran prema svom detetu i resava problem na vreme - obicno Ono najvaznije tretiramo kao da nije bitno, a posle...
Pozdrav i sve najbolje od srca :P

Moracu od septembra da probam sa skolskim pedagogom, mada je do nje tesko doci jer ih angazuju za reformu programa, testiranje prvaka i problem narkomanije u skoli, pa za ove manje "urgentne" teme nemaju mnogo vremena.
Razmisljam da mog "sluhistu" guram medju jezicare, ali mu srpski nije jaca strana, bolju ocenu ima iz engleskog nego iz maternjeg jezika. Doduse, nismo svi talenti na maestralno smisljene teme tipa " Svako vreme ima svoje Feme" .
Hvala i pozdrav!
 
Ako ti je za utehu:
Moja mlađa ćerka je upravo završila gimnaziju. Spremala je prijemni za filozofiju. 10 dana pred početak prijemnih ispita, promenila odluku-opredelila se za fizičku hemiju (ja pala u nesvest! :D) spremila matematiku, položila prijemni na dva fakulteta, ušla u budžet.
Eto, toliko o tome koliko je realno očekivati da mladi ljudi donesu odluku o svom budućem pozivu.
Ja im uvek govorim: učite škole kad već ima ko da vas školuje, opredeljujte se otprilike, po osećaju, a to čime ćete se baviti... nemojte sada mnogo da mozgate.
Uvek će se otvarati neka vrata u životu, samo treba biti pozitivno orijentisan i pratiti signale.
Otprilike tako mislim.
 
Не брини се, сасвим је нормално што он са 14 нема представу о томе чему би посветио цео живот! Већина његових вршњака је у сличној ситуацији.
У току 8. разреда благовремено ћете добити информатор о разним школама и занимањима, проћи ће професиналну оријантацију, имаће времена да се полако упознаје са том материјом....не журите и не пристискајте га....
 

Back
Top