Како је рат почео 90тих.

PrognanSrbin

Obećava
Poruka
68
Svetlana Petrusic, autor i koproducent politickog dokumentarca "Pobij, pokrsti, proteraj", cija je premijera nedavno bila u Banjaluci:
Istina o stravicnim mukama 55.000 srpskih logorasa u 500 logora u BiH videce i Hag
@ Svetlana Petrusic

Film "Pobij, pokrsti, proteraj", autora i koproducenta Svetlane Petrusic, zavrsen je pocetkom novembra 2004. Premijera je bila u Banjaluci 12. novembra. Film je rezirao Ivica Vidanovic u saradnji sa producentskom kucom "Svetlopisno odeljenje".

- Nema vece srece za autora nego kada se dogodi da film izazove emociju i natera gledaoca na razmisljanje - kaze za "Svedok" Svetlana Petrusic.- Srecna sam kao autor sto je ovaj film nikoga nije ostavio ravnodusnim. Posle premijere, predstavnici svih institucija Republike Srpske, kao i celni ljudi Saveza udruzenja logorasa RS, slozili su se u jednom, da je ovaj film od izuzetnog nacionalnog i drzavnog znacaja kao i da posle ovog filma mnogo toga vise nece biti kao pre. Takodje je tom prilikom receno da ce film posluziti kao dragoceni dokument pred Haskim tribunalom. To je, inace, prvi politicko-dokumentarni film koji se bavi stradanjem srpskih logorasa zatocenim u hrvatsko-muslimanskim logorima u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1996. godine. Na primer, Tarcin je bio jedan od onih logora za Srbe koje je Mazovjecki posetio i registrovao i koji je bio zatvoren tek posle Dejtonskog sporazuma.

Svedok: Kako su posle premijere reagovali ostali?

Svetlana Petrusic: Ono sto me je veoma iznenadilo, to je sto se niko sa hrvatske i muslimanske strane nije odazvao pozivu da prisustvuje premijeri. Takodje, pozivu se nije odazvao niko iz diplomatskog kora kao ni iz kancelarije Pedija Esdauna. Ali je zato posle prikazivanja filma na BN televiziji krenula lavina besa i pretnji od strane muslimana i Hrvata. Mene kao autora nazivaju "cetnikusom". Licno, to mi predstavlja kompliment. Cetnicki pokret na celu sa Drazom Mihailovicem bio je prvi antifasisticki pokret u Evropi i prvi antikominternovski pokret. Jedno i drugo donelo je, a i danas donosi, najvecu mogucu nesrecu srpskom narodu.

Svedok: I TV BN imala je problema?

S.P: Regularna agencija za pracenje rada medija na nivou BiH trazila je od vlasnika BN televizije DVD film. Kako su rekli, uskoro bi trebalo da donesu odluku da li ce zbog prikazivanja filma biti kaznjeni novcano ili ce im se zabraniti dalje emitovanje programa. Inace, kompletan medijski prostor Republike Srpske je pod drasticnom kontrolom Pedija Esdauna i tesko moze bilo sta da prodje sa srpske strane, a sto ne lici na samoponizavanje Srba. Srpske zrtve su tabu tema; zato se ignorisu. Za Muslimansko-hrvatsku Federaciju bilo je skandalozno i neprihvatljivo da se neko drzne i govori o stradanju Srba. U pripremljenoj strategiji rata devedesetih godina dvadesetog veka sve je bilo do detalja izrezirano – ko je pobednik, ko zrtva, a ko porazen i agresor. U toj prici nije bilo mesta za srpske zrtve. A istina pobednicima u ovom ratu nije ni pozeljna ni zanimljiva.

Svedok: Kome ne odgovara istina o srpskim zrtvama?

S.P: Srbi su najlaksa meta za odstrel. Srbi su ocigledno idealna zrtva. Ubiti Srbina je najlakse jer niko za to ne odgovara. Tako vam je bilo i u ovom gradjanskom ratu na teritoriji nekadasnje Jugoslavije, a tako je to i sada u Srbiji na Kosovu i Metohiji gde albanska nacionalna manjina terorise i tiranise vecinski srpski narod. Srpski narod ako je dozvolio da tri puta samo u dvadesetom veku i evo cetvrti put u dvadeset prvom dozivljava demografsku katastrofu, onda su Srbi idealne zrtve. Film je upravo zato moja pobuna, moj otpor prema teroru i tiraniji, moja pobuna protiv nametnutog rata, nametnutog mira, a posebno nametnutog zaborava. Ovaj film je odgovor antisrpskoj propagandi i upozorenje da se na politickoj sceni kompletnog srpskog prostora dogadja denacifikacija Srba. Film nije u interesu fasistickim hijenama koje kontrolisu medijski prostor okupirane Republike Srpske, okupirane Srbije i Crne Gore. Film je iskljucivo u sluzbi istine.

Svedok: Koliko je logorasa bilo?

S.P: Film "Pobij, pokrsti, proteraj" je svedocanstvo koje govori o stravicnim mukama 55.000 srpskih logorasa u preko 500 logora koje su drzali Hrvati i muslimani u BiH od 1992. Zabelezeno je preko 130 metoda mucenja. O tome u filmu govore srpske zrtve.

Svedok: Nazire li se ko je zapoceo agresiju?

S.P: Film jasno govori o agresiji hrvatske drzave na BiH, o tajnom naoruzavanju muslimana, mudzahedinima u BiH, o stvarnoj ulozi politickog i vojnog vrha NATO u gradjanskom ratu na teritoriji nekadasnje Jugoslavije, o ulozi Nemacke i Vatikana u secesiji BiH, o kontinuitetu stradanja Srba i ulozi velikih sila, na celu sa SAD, u etnickom ciscenju srpske teritorije. U filmu je takodje prikazan ekskluzivni dokumentarni materijal.

Svedok: Vratili ste se i na dogadjaje uoci pocetka 20. veka?

S.P: Zastrasujuci je podatak da i pored cinjenice da je nad Srbima pocinjen genocid i etnicko ciscenje i u Prvom i u Drugom svetskom ratu, kao i u ovom gradjanskom ratu od 1992, srpske vlasti ni u RS ni u SCG jos nisu podnele tuzbu ni protiv drzave Hrvatske ni Muslimansko-hrvatske federacije, i ne samo to, vec iz Beograda marionetske vlasti orkestrirano nastavljaju posao JUL-a i Mire Markovic i rade na propagandi Hrvatske. Beograd je bio i, nazalost, ostao, centar antisrpske propagande i politike. Reci cu samo jedan podatak koji jasno govori zasto smo ovde gde smo. Ministarstvo spoljnih poslova Srbije pripremilo je 1899. dokument o stravicnim zlocinima Arnauta nad srpskim stanovnistvom na Kosovu i Metohiji, koje je tada jos bilo pod okupacijom Otomanskog carstva. Ovaj dokument nazvan Plava knjiga, trebalo je da bude predstavljen na prvoj konferenciji u Hagu o miru i razoruzanju. Neshvatljivom odlukom kralja Aleksandra Obrenovica, verovatno pod necijim uticajem, ovaj izuzetno znacajan dokument nije bio predstavljen medjunarodnoj javnosti, a to je bila izuzetna prilika. Takodje, posle Prvog svetskog rata, odlukom nekog iz vlade kralja Aleksandra Karadjoredjavica, iz izvestaja Arcibalda Rajsa izbrisana su sva imena hrvatskih zlocinaca koji su kao saveznici Austro-Ugarske cinili masakr nad Srbima. I umesto da tada Hrvatska bude kaznjena od strane pobednicke Srbije koja je izasla iz tog rata sa preko milion zrtava, tadasnja srpska vlada spasava Hrvatsku pristajuci na zajednicku drzavu Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca. I tu nije kraj price.

http://www.svetlanapetrusic.co.yu/intervju svedok.html
 
DellBoy-011:
Ne pada mi na pamet ovo da čitam.
Šta uopšte očekuješ da se ovde napiše?
Znaš ti bre kad su bile devedesete?
Daj nešto obudućnosti8-)

Да шта тебе брига што је масовно српских деца, жена и мушкараца поклано, мучено и силовано. Шта тебе брига за ноћне море преживелих срба и српкиња из конц логора. Шта тебе брига што нису срби започели рат. Шта тебе брига што срби на косову живе као у конц логорима. Шта тебе брига што у муслиманским и хрватским деловима босне срби свакодневно доживљавају терор, такоћер у "хрватској".
 
PrognanSrbin:
Да шта тебе брига што је масовно српских деца, жена и мушкараца поклано, мучено и силовано. Шта тебе брига за ноћне море преживелих срба и српкиња из конц логора. Шта тебе брига што нису срби започели рат. Шта тебе брига што срби на косову живе као у конц логорима. Шта тебе брига што у муслиманским и хрватским деловима босне срби свакодневно доживљавају терор, такоћер у "хрватској".

Šta predlažeš?
Da se koljemo i dalje?
Ili da raspravljamojoš sto godina ko je prvi počeo?
Šta dobijamo time?
 
DellBoy-011:
Šta predlažeš?
Da se koljemo i dalje?
Ili da raspravljamojoš sto godina ko je prvi počeo?
Šta dobijamo time?

Типично досовски одговор од тебе. Нисам ја рекао да се кољемо. Него да се бори за права срба, да се могу врате на своја огњишта и да тамо живе без страха да ће бити тероризовани. Али то тебе није брига.
 
skarfejs:
Devedesete su pocele pre 16 godina, stvarno spadaju u temu :"istorija"
Vecina forumasa je jos isla u Jaslice ili tek posla u skolu.

По теби, шта има везе што су срби погрешно окривљени да су почели рат. Не треба уопште српска деца данас да уче о јасеновцу, бљеску и олуји или о терору који данас се врши над србима на косову у босни и хрватској.
 
Pa ja ih poznajem dosta koji su otisli na svoja ognjista , prodali imanje, uzeli mrsku im putovnicu sa sve sahovnicom, i vratili se u Srbiju, gde su se snasli, decu odgojili , i ne pada im na pamet da idu u Hrvatsku.
Bar ne dok Hrvatska udje u EU, onda ce biti egzodus Srba prema Hrvatskoj.
 
PrognanSrbin:
Типично досовски одговор од тебе. Нисам ја рекао да се кољемо. Него да се бори за права срба, да се могу врате на своја огњишта и да тамо живе без страха да ће бити тероризовани. Али то тебе није брига.
90% ljudi uopšte ne želi da se vrati.
I ne vidim kako se ti to boriš za prava srba da mogu da se vrate na svoja ognjišta.
Tako što otvaraš teme da srbi nisu krivi za rat?
Ta tema sigurno ne slući povratku.
I kakve veze ima dos, a pogotovo ja, sa ratom koji je vodio milošević, a raspirivao šešelj?
 
skarfejs:
Pa ja ih poznajem dosta koji su otisli na svoja ognjista , prodali imanje, uzeli mrsku im putovnicu sa sve sahovnicom, i vratili se u Srbiju, gde su se snasli, decu odgojili , i ne pada im na pamet da idu u Hrvatsku.
Bar ne dok Hrvatska udje u EU, onda ce biti egzodus Srba prema Hrvatskoj.

Ја познајем пуно срба који су протерани и никакве паре нису добили. То је лаж да су срби у "хрватској" масовно продавали своју имовину хрватима. По теби бљесак нити олуја су се десили. Нити пре почетка рата масовно присиљавање срба да потпишу лојалност хрватској. Нити присиљавање срба да морајуда ратују за хрвате.
 
DellBoy-011:
90% ljudi uopšte ne želi da se vrati.
I ne vidim kako se ti to boriš za prava srba da mogu da se vrate na svoja ognjišta.
Tako što otvaraš teme da srbi nisu krivi za rat?
Ta tema sigurno ne slući povratku.
I kakve veze ima dos, a pogotovo ja, sa ratom koji je vodio milošević, a raspirivao šešelj?

Итекако желе да се врате на своја огњишта. Али не могу због терора који се врши над србима. Јел ово форум. Овде се дискутује, а и уједно може се указати на лажи да су срби почели рат. Те досовске приче да је комуниста милошевић почеп рат су смешне. Милошевић је издао србе, али је дос још гори за србе од њега. Шешељ је мећу првима се ангажовао да срби преко дрине морају да се заштите. Запад је пружио подршку мучахедини изетбеговићу, терористичкој уцк и усташи тућману. Још увек им пружа помоћ.
 
PrognanSrbin:
Итекако желе да се врате на своја огњишта. Али не могу због терора који се врши над србима. Јел ово форум. Овде се дискутује, а и уједно може се указати на лажи да су срби почели рат. Те досовске приче да је комуниста милошевић почеп рат су смешне. Милошевић је издао србе, али је дос још гори за србе од њега. Шешељ је мећу првима се ангажовао да срби преко дрине морају да се заштите. Запад је пружио подршку мучахедини изетбеговићу, терористичкој уцк и усташи тућману. Још увек им пружа помоћ.

E pa ti sve znaš, što odmah nisi rekao.
Jadan Šešelj, on je pomagao, a sad mu sude.
Baš mi ga žao.
jel ga puno voliš?

Ajde sad ja da ti objasnim neke stvari.
Srpski nacionalizam i srpski nacionalisti poraženi su u svim ratovima koje su vodili devedesetih godina.
Na žalost zbog njihove izopačenosti stradao je srpski narod.
I tačka.
 
PrognanSrbin:
Ти са твојим бљувотинама си заслужио бан.


Pa, s obzirom koliko izbeglica mi kroji sudbinu u opstini gde zivim, u raznim trgovinskim , sanitarnim i ostalim inspekcijama, ne bi se cudio da mi ti odradis ban.

Gde god se okrenes, samo izbeglice u drzavnim institucijama, ajde sad i ovde preuzmite
kontrolu, i odredjujte ko i kako od Beogradjana sme da postuje.
 
DellBoy-011:
E pa ti sve znaš, što odmah nisi rekao.
Jadan Šešelj, on je pomagao, a sad mu sude.
Baš mi ga žao.
jel ga puno voliš?

Ajde sad ja da ti objasnim neke stvari.
Srpski nacionalizam i srpski nacionalisti poraženi su u svim ratovima koje su vodili devedesetih godina.
Na žalost zbog njihove izopačenosti stradao je srpski narod.
I tačka.

Шешељ није идеалан. Али је златан у односу на досовце. Српски националисти су се јуначки борили за србе, да им се не деси поново јасеновац. Да није било натоа и милошевића, данас би срби на миру живели на својим огњиштима. Срби никад нису поражени у духу. Поражен си ти. Али као што сам напоменуо и раније, шта такве као ти брига за прогнане србе. Шта тебе брига за терор који срби доживљавају на косову ипреко дрине свакодневно. Нити те брига да се српски хероји који су одбранили многе србе од хрватске и муслиманске каме.
 
Ja sve pročitao.

Nisam uspeo da pronađem nikakvu analizu događaja ili teoriju koja se bavi početkom rata.

Stoga smatram da je naslov teme pogrešan. Više se uklapa Zločini nad Srbima.

btw PrognaniSrbine

zločini ne smeju da se zaborave. Odgovorni bi trebalo da budu na optuženičkim klupama i u tamnicama. Isto tako zločini ne smeju da se koriste u cilju raspirivanja mržnje kao što to radi Radikalna stranka.
 
Опет лажеш. Радикали не шире говор мржње, радикали су против говор мржње. И против омаловажавања геноцида над србима.

Ево да ти поновим ко је почео рат:

Svedok: Nazire li se ko je zapoceo agresiju?

S.P: Film jasno govori o agresiji hrvatske drzave na BiH, o tajnom naoruzavanju muslimana, mudzahedinima u BiH, o stvarnoj ulozi politickog i vojnog vrha NATO u gradjanskom ratu na teritoriji nekadasnje Jugoslavije, o ulozi Nemacke i Vatikana u secesiji BiH, o kontinuitetu stradanja Srba i ulozi velikih sila, na celu sa SAD, u etnickom ciscenju srpske teritorije. U filmu je takodje prikazan ekskluzivni dokumentarni materijal.

Svedok: Kome ne odgovara istina o srpskim zrtvama?

S.P: Srbi su najlaksa meta za odstrel. Srbi su ocigledno idealna zrtva. Ubiti Srbina je najlakse jer niko za to ne odgovara. Tako vam je bilo i u ovom gradjanskom ratu na teritoriji nekadasnje Jugoslavije, a tako je to i sada u Srbiji na Kosovu i Metohiji gde albanska nacionalna manjina terorise i tiranise vecinski srpski narod. Srpski narod ako je dozvolio da tri puta samo u dvadesetom veku i evo cetvrti put u dvadeset prvom dozivljava demografsku katastrofu, onda su Srbi idealne zrtve. Film je upravo zato moja pobuna, moj otpor prema teroru i tiraniji, moja pobuna protiv nametnutog rata, nametnutog mira, a posebno nametnutog zaborava. Ovaj film je odgovor antisrpskoj propagandi i upozorenje da se na politickoj sceni kompletnog srpskog prostora dogadja denacifikacija Srba. Film nije u interesu fasistickim hijenama koje kontrolisu medijski prostor okupirane Republike Srpske, okupirane Srbije i Crne Gore. Film je iskljucivo u sluzbi istine.
 
PrognanSrbin:
Шешељ није идеалан. Али је златан у односу на досовце. Српски националисти су се јуначки борили за србе, да им се не деси поново јасеновац. Да није било натоа и милошевића, данас би срби на миру живели на својим огњиштима. Срби никад нису поражени у духу. Поражен си ти. Али као што сам напоменуо и раније, шта такве као ти брига за прогнане србе. Шта тебе брига за терор који срби доживљавају на косову ипреко дрине свакодневно. Нити те брига да се српски хероји који су одбранили многе србе од хрватске и муслиманске каме.

Zbog takvih kao ti, poraženih nacionalista, ova zemlja teško ide napred.
Ja nisam poražen, naprotiv, nikad mi nije bilo bolje.
 
ml2:
Ja sve pročitao.

Nisam uspeo da pronađem nikakvu analizu događaja ili teoriju koja se bavi početkom rata.

Stoga smatram da je naslov teme pogrešan. Više se uklapa Zločini nad Srbima.

btw PrognaniSrbine

zločini ne smeju da se zaborave. Odgovorni bi trebalo da budu na optuženičkim klupama i u tamnicama. Isto tako zločini ne smeju da se koriste u cilju raspirivanja mržnje kao što to radi Radikalna stranka.

Rekoh da ne zaključavam više "mudre teme".
Znamo da se Slovenija prva odvojila mimo tadašnjeg famoznog Ustava koji je kazivao "ako se sve republike slože"
Zatim je usledilo otkazivanje i drugih pa je JNAimala problem.
Sve dodatno zakuvavano "poltičkim govorancijama" i stradao običan svet.
Nemačka koja je plakala da se ujedini brže bolje da osokoli druge na raspad.
Blablablabla
 

Back
Top