Kumstvo

goksibg

Početnik
Poruka
2
Cao svima!

Ovako imam jednu dilemu, zelim da se zenim uskoro, ali bi hteo da upitam kuma koji me je krstio i koji vec dugovremeno drzi kumstvo u mojoj porodici da li prihvata da ja uzmem drugu osobu za kuma jer ne zivim u Srbiji vec u inostranstvu i kuma sam svega video 2-3 puta u zivotu.
Ja smatram da je kumstvo nesto stvarno veliko pa zato i razmisljam da uzmem za vencanog kuma drugu osobu.

Dajte savete ako mozete...
 
Na nebu Bog, na zemlji kum u kafani gost :D
Trebalo bi da je tako ali na zalost ne uvek i ne kod svih.
Prema pravoslavnom obicaju (koliko ja znam) ako stari kum da oprost onda mozes mirne glave da zoves prijatelja za kuma.
Ljudi koji imaju dugogodisnje kumstvo (moj rod ima kumstvo staro preko 120 godina) znaci da im je sve dobro islo u zivotu (deca zdrava i uspesna, brak idilican i bericetan, blagorodan zivot) i ne zele da ga prekidaju (kumstvo).
E sad ti vidi sta ti je ciniti :)
 
ja sam za to da covek treba sam sebi da bira kuma - osobu koja mu u zivotu
nesto znaci i sa kojom ima zajednicki jezik
ne treba se drzati obicaja ko pijan plota - bar ja to ne radim;)
 
Po pravoslavnim kanonima kum mora biti krsten i mora biti dobar vernik i pravoslavac. Kum je neka vrsta garancije pred Gospodom Bogom. On je svedok pred Bogom a ne pred opstinskim cinovnikom. Kum ti mora biti blizak i nemozes za kuma uzeti nekog koga si video 3 puta u zivotu. mani ti porodicnu tradiciju i ostalo. To se kumstvo stvorilo jer je tvoj deda bio ortak sa ti kumovima kao sto si ti ortak sa svojim buducim kumom. Ti naravno da ne mozes biti ortak sa tipom koga si video 3 puta u zivotu. Nea tu duhovne bliskosti. Kum se mora moliti za tebe pred Bogom i biti uz tebe uvek - znaci mora biti to neko ko ko te zna i lkome ti nesto znacis u zivotu a ne neki stranac.

i jos jedna stvar
sa kumom nikada nemoj da ulazis u posao, to se ne sme!
 
Autobus 88:
Po pravoslavnim kanonima kum mora biti krsten i mora biti dobar vernik i pravoslavac. Kum je neka vrsta garancije pred Gospodom Bogom. On je svedok pred Bogom a ne pred opstinskim cinovnikom. Kum ti mora biti blizak i nemozes za kuma uzeti nekog koga si video 3 puta u zivotu. mani ti porodicnu tradiciju i ostalo. To se kumstvo stvorilo jer je tvoj deda bio ortak sa ti kumovima kao sto si ti ortak sa svojim buducim kumom. Ti naravno da ne mozes biti ortak sa tipom koga si video 3 puta u zivotu. Nea tu duhovne bliskosti. Kum se mora moliti za tebe pred Bogom i biti uz tebe uvek - znaci mora biti to neko ko ko te zna i lkome ti nesto znacis u zivotu a ne neki stranac.

i jos jedna stvar
sa kumom nikada nemoj da ulazis u posao, to se ne sme!

sve je to ok, ja znam te kanone i delim tvoje misljenje, samo mi je frka kako da to obrazlozim kumu mom, jer upravo ga uopste neznam, znam ga ali recimo iz vidjenja, uopste neznam kakva je osoba i kako ce reagovati kad ga budem pitao, kako da mu skrenem paznju na fin nacin a da ga ne uvredim... To je ono sto mi danas predstavlja problem jer uopste ne znam da li je tip savremen covek koji ce lako razumeti ili je tip koji postuje tradiciju...
 
poslusaj "the shezika",
ne slusaj ostale,
oni se ni boga ne boje, neznaju ni svoje korene ni pretke, pa samim tim neznaju ni cime je taj covek "prvi kum", tvoje porodice zasluzio kumstvo, dali je mozda spasio zivot tvog predaka pa si i ti samim tim jednog dana dosao na svet. Postuj kuma odmah posle boga i u ruku ga ljubi uvek kad ga sretnes. On ti je svedok pred bogom. Pitaj ga za kumovanje, a on neka odluci. Zakon je jedno, a crkva drugo. Druzite se na odstojanju i nikad preblisko, da se nebi posvadjali (to ti se nesme desiti), pa makar ga video i 3 puta u zivotu. Ako ja gresim prosvetite me.
 
Nesto me jako muci,nasla sam se u situaciji da sam se zaljubila u kuma moga brata(moj brat je njega krstio,od skoro su postali kumovi),e sad interesuje me da li je greh ukoliko nas dvoje budemo zajedno,ne znam kako na to da gledam,ako je neko strucan neka mi da savet?
 
Cao svima!

Ovako imam jednu dilemu, zelim da se zenim uskoro, ali bi hteo da upitam kuma koji me je krstio i koji vec dugovremeno drzi kumstvo u mojoj porodici da li prihvata da ja uzmem drugu osobu za kuma jer ne zivim u Srbiji vec u inostranstvu i kuma sam svega video 2-3 puta u zivotu.
Ja smatram da je kumstvo nesto stvarno veliko pa zato i razmisljam da uzmem za vencanog kuma drugu osobu.

Dajte savete ako mozete...

...svoga krstena kuma smatras folklornom svetinjom ali ipak zelis uzeti novostecenog prijatelja za kuma. Kum se i uzima tako da se redje vidjas s njime jer cesce vidjasnje dovodi do opsnosti da kumu u sali i opsujes nesto a to vec nije ni kumstvo ni to sto ono simbolizuje. Kum je osoba koja je otjelotvorena mitska uporednica koja odredjuje nedilemski stvari obicajno -moralne...tako je bilo i tako treba biti ako necemo prihvatati sou-farse....

- uzmi starog Kuma i ponosi se svojim izborom i ako te on razocara,- ne daj Boze !

-tako bi uradio i radio je , Faraonn...

P.S.
---A TEBI ZELIM SVAKU SRECU , MA KAKO UCINIO !!!
 
Htjeo sam pitati ako iko zna, dali ja mogu uzeti za vjencanog kuma istog covjeka kome sam ja vec bio vjencani kum. On mi je najbolji prijatelj i bas bih htjeo njega. Neki kazu, a navodno su i obicaji u nekim krajevima u Srbiji, Hrvatskoj da nemozes biti kum ako ti je vec taj isti kum. Kazu, to je vracanje kumstva.
Nemogu da nadjem na internetu nesto vise o tome.
Zna li mozda neko nesto o tome?

Zivjeli!
 
Htjeo sam pitati ako iko zna, dali ja mogu uzeti za vjencanog kuma istog covjeka kome sam ja vec bio vjencani kum. On mi je najbolji prijatelj i bas bih htjeo njega. Neki kazu, a navodno su i obicaji u nekim krajevima u Srbiji, Hrvatskoj da nemozes biti kum ako ti je vec taj isti kum. Kazu, to je vracanje kumstva.
Nemogu da nadjem na internetu nesto vise o tome.
Zna li mozda neko nesto o tome?

Zivjeli!

Da, moraš naći drugog kuma...
 

Back
Top