Primer?

jomini

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.113
Pretraživanjem po netu, a sa temama letovanja, naiđoh na Dubai. Preskupo, predobro. Ali nešto mi je privuklo pažnju, pa rek'o da iskoristim za temu ovde. Kako se čuva narod, država, mladi ljudi... Citat je, nadam se da mi autor neće zameriti.

Blagostanje

Koliko se ovde dobro živi, ilustrovaće sledeći primeri:

Kada se Arapi ožene, od države na poklom dobijaju kuću i oko 20 000 dolara. Pri tom, mladi bračni par oslobođen je plaćanja svih dažbina, jer to za njih čini država. Na taj način, država se stara da njeni građani imaju sve uslove za stvaranje porodice. Zbog ovakvih i niza drugih pogodnosti, državljanstvo Emirata je nemoguće dobiti (ni rođenjem, ni brakom ni na bilo koji drugi način) jer ta mogućnost uopšte nije predviđena zakonom. Boravišna viza se može dobiti zaposlenjem ili kupovinom stana/kuće.

Svi lokalni telefonski pozivi su potpuno besplatni.

Ni za strance ni za domaće stanovništvo nema poreza, odnosno bruto = neto.

Stranci masovno hrle u Dubai, jer ovaj grad zaista nudi beskrajne mogućnosti. Ipak, sve je organizovano tako da Arapima obezbeđuje apsolutno privilegovan položaj. Tako na primer, zakon predviđa da jedino Arapi mogu biti vlasnici zemlje. Stranac ne može samostalno otvoriti firmu, već samo uz sponzorstvo državljanina Emirata. Osim toga, postoje mnoge pozicije koje mogu obavljati samo i jedino Arapi, kao što su vojska i policija. To su dobre, sigurne pozicije i na taj način se obezbeđuje visok standard lokalnog stanovništva.

Osim toga, država svoji građanima koji završe škole u inostranstvu obezbeđuje posebne bonuse.


Da li država Srbija može primeniti sličan recept? Dakle SLIČAN, da se ne bi odmah hvatali za navedenih 20000$... I da li mentalitet naroda ima neku ulogu u ostvarenju tako nečega?
 
U ostvarenju tako necega, ulogu ima iskljucivo sreca, da ti du*e sedi na barelima nafte.
Mi, kakve smo ku*ate srece, u najbolju ruku mozemo da racunamo da sedimo na vulkanu.
 
A što ne bi nagrađivali mlade bračne parove oslobađanjem nekih nameta? Zašto ne bi nagrađivali za svako dete npr. beskamatnim kreditima? I slično? To sve može i ovako...
 
Pa , razlog je jednostavan. Nema se para.
Npr. kojih nameta bi oslobodio mlade bracne parove?
Za decu se dobija jednokratna pomoc, i to odnedavno za svako dete, a ne samo za drugo i trece.
Koliko para, toliko i muzike. Ne sumnjam da dobra volja postoji. Pa ko nije za to , da se ne pomazu deca i natalitet?
 
skarfejs:
Pa , razlog je jednostavan. Nema se para.
Npr. kojih nameta bi oslobodio mlade bracne parove?
Za decu se dobija jednokratna pomoc, i to odnedavno za svako dete, a ne samo za drugo i trece.
Koliko para, toliko i muzike. Ne sumnjam da dobra volja postoji. Pa ko nije za to , da se ne pomazu deca i natalitet?
Bila je cifra oko 50000din za drugo, pa onda 90000din za treće dete... Znači ima. Ali odnedavno ukinuše isplatu odjednom, pa počeli da dele to na valjda dve ili tri godine... Obrazloženje (uprošteno, ali je baš to dato za primer): ljudi su od tih para kupili veš mašinu ili slične stvari, a tako ne može! :confused: :confused: :confused:
 
Jom... nije baš sve tako, drugar mi je pilot u Emiratima... bio sam, ima dosta istine, ali sve to ima svoju cenu. Jedino i po meni najpozitivnije je to, što su uspeli da civilizuju stanovništvo i takav stepen čistoće i urednosti, nećeš bogme videti skoro nigde. Naravno mislim na centralnu zonu, ali van toga imaš samo pesak i one bedne udžerice koje viđaš na vestima sa Bliskog Istoka. Inače ne dao ti dragi Bog da baciš papir na ulici ili nešto slično. Možeš da imaš boravišnu vizu i dobar posao... posle opomene ako se to ponovi, letiš nazad. Znači niti su oni nešto pametni niti kulturni, nego brate samo po džepu, civilizuj stanovništvo i još ako imaš resurse ko oni... završio si posao.
 
jomini:
Bila je cifra oko 50000din za drugo, pa onda 90000din za treće dete... Znači ima. Ali odnedavno ukinuše isplatu odjednom, pa počeli da dele to na valjda dve ili tri godine... Obrazloženje (uprošteno, ali je baš to dato za primer): ljudi su od tih para kupili veš mašinu ili slične stvari, a tako ne može! :confused: :confused: :confused:

Pa , bilo je zloupotreba, i to je jedna jako losa osobina kod nas Srba.
To se videlo i na primeru Jase Tomica.

Ljudi su zaista , umesto da za taj novac kupuju kolica, krevete, itd, kupovali Televizore, ili uplacivali ucesca za kola.
Mislim, nije u redu. Svaku dobru akciju mi mora da uK*njamo , mora da se menja svest ljudi , i to goleeeemo.
 
jomini:
A što ne bi nagrađivali mlade bračne parove oslobađanjem nekih nameta? Zašto ne bi nagrađivali za svako dete npr. beskamatnim kreditima? I slično? To sve može i ovako...

Zato sto stranacke platforme funkcionisu na dva retardirana principa: "Srbija-do-Tokija" i "nama-se-zuri"... U sustini, zuri se i jednima i drugima da olese malo majcicu Srbiju... a problem nataliteta... ma, hajde, ko ce i o tome lupati glavu. Edukacija? Pa, edukuju oni nas... da zapalimo preko - upoznaj zemlju da bi je sto pre napustio. Ebe se njima sto cene skolarine nemaju veze sa zdravim razumom, a kamoli sa standardom. Tako se eliminise akademski potencijal, a osposobljavaju 'glasacki listici'. Pa jos dodas zakon o zaposljavanju koji kaze, ako se ne varam, da je univer. obrazovanje neophodno za... I dobijes nesto sto nigde nema- je.anje u zdrav mozak. U nedogled.
 
Pa to je kao da kad dobiješ neku nagradu, da ti se odredi šta smeš, a šta ne smeš da kupiš. Malo je bezveze, zar ne? Uostalom, i veš mašina i auto će koristiti porodici.
 
jomini:
Pa to je kao da kad dobiješ neku nagradu, da ti se odredi šta smeš, a šta ne smeš da kupiš. Malo je bezveze, zar ne? Uostalom, i veš mašina i auto će koristiti porodici.

Pa ne bi se bas slozio, sa tim. Moze i tako da se gleda na stvari.
A moze i ovako : Tata uplati ratu za novi :Subaru" npr. :wink: , a dete nema ni kolevku , ni dubak, ni pamperse, ni dodatnu ishranu, jer su pare potrosene.

Ako su pare namenski odredjene za bebu, svest bi trebala da ukoci roditelje od trosenja te love na druge potrebe i zadovoljstva. Ali, svest zakazuje cesto kod nas.
 
skarfejs:
Pa , bilo je zloupotreba, i to je jedna jako losa osobina kod nas Srba.
To se videlo i na primeru Jase Tomica.

Ljudi su zaista , umesto da za taj novac kupuju kolica, krevete, itd, kupovali Televizore, ili uplacivali ucesca za kola.
Mislim, nije u redu. Svaku dobru akciju mi mora da uK*njamo , mora da se menja svest ljudi , i to goleeeemo.

Ja tu ne vidim nikakvu zloupotrebu. Kupili kola, pa sta. TV, masinu za ves... A sta treba raditi sa tim parama, na berzu? Ili u zalihe Pampersa? Ne razumem. Poboljsanje uslova za zivot, pa ce zena umesto da rezi na muza, jer pere na ruke posto masina nema sta god ( ne razumem se:D ), i da se poziva na glavobolju i mecu rado razmisljati i o parenju.
 
marlоn:
Jom... nije baš sve tako, drugar mi je pilot u Emiratima... bio sam, ima dosta istine, ali sve to ima svoju cenu. Jedino i po meni najpozitivnije je to, što su uspeli da civilizuju stanovništvo i takav stepen čistoće i urednosti, nećeš bogme videti skoro nigde. Naravno mislim na centralnu zonu, ali van toga imaš samo pesak i one bedne udžerice koje viđaš na vestima sa Bliskog Istoka. Inače ne dao ti dragi Bog da baciš papir na ulici ili nešto slično. Možeš da imaš boravišnu vizu i dobar posao... posle opomene ako se to ponovi, letiš nazad. Znači niti su oni nešto pametni niti kulturni, nego brate samo po džepu, civilizuj stanovništvo i još ako imaš resurse ko oni... završio si posao.

Ovo se sve slazem , i dodajem da sam oduvek zeleo ovakve zakone i u Srbiji.
Brate, udri po dzepu, i svi su dobri. Internacionalni jezik. :wink:
 
skarfejs:
Pa ne bi se bas slozio, sa tim. Moze i tako da se gleda na stvari.
A moze i ovako : Tata uplati ratu za novi :Subaru" npr. :wink: , a dete nema ni kolevku , ni dubak, ni pamperse, ni dodatnu ishranu, jer su pare potrosene.

Ako su pare namenski odredjene za bebu, svest bi trebala da ukoci roditelje od trosenja te love na druge potrebe i zadovoljstva. Ali, svest zakazuje cesto kod nas.
Da, primer nije loš, ali ipak takva podrška države će imati pozitivan odziv. Da se našalimo malo, od para za drugo dete, tata će i mami da uplati učešće za još jedan, samo njen Subaru. :wink:
Sad malo ozbiljnije. Bio bi ti u pravu, ali ne zaboravi da pare nisu ukinute, već podeljene na 24 dela, mesečna. I ovako tata može da sebi priušti lična zadovoljstva na štetu deteta. Hoću da kažem, ovim se nije postiglo ništa, čak štaviše, kontraefekat.
 
skarfejs:
Pa ne bi se bas slozio, sa tim. Moze i tako da se gleda na stvari.
A moze i ovako : Tata uplati ratu za novi :Subaru" npr. :wink: , a dete nema ni kolevku , ni dubak, ni pamperse, ni dodatnu ishranu, jer su pare potrosene.

Ako su pare namenski odredjene za bebu, svest bi trebala da ukoci roditelje od trosenja te love na druge potrebe i zadovoljstva. Ali, svest zakazuje cesto kod nas.

Ma daj, bre... Pa to sve bebac dobije od bake, deke, kuma...A i da nije tako, koji to roditelji cekaju poslednji dan pa da kupuju kolica, krevetac? Pa ja bih ga izdubila u deblu.
Te pare su pare roditelja i uskracivanje te pomoci pozivanjem na malverzacije... macku o rep. Svaki odgovoran roditelj racionalno ce potrositi te novce. Koliko kosta epiduralna? Porodjaj?
 
marlоn:
Jom... nije baš sve tako, drugar mi je pilot u Emiratima... bio sam, ima dosta istine, ali sve to ima svoju cenu. Jedino i po meni najpozitivnije je to, što su uspeli da civilizuju stanovništvo i takav stepen čistoće i urednosti, nećeš bogme videti skoro nigde. Naravno mislim na centralnu zonu, ali van toga imaš samo pesak i one bedne udžerice koje viđaš na vestima sa Bliskog Istoka. Inače ne dao ti dragi Bog da baciš papir na ulici ili nešto slično. Možeš da imaš boravišnu vizu i dobar posao... posle opomene ako se to ponovi, letiš nazad. Znači niti su oni nešto pametni niti kulturni, nego brate samo po džepu, civilizuj stanovništvo i još ako imaš resurse ko oni... završio si posao.
Tu dolazimo na jedan drugi deo s početka teme. Svest ljudi.
 
Biće toga, ne brini... samo je problem što nijedna vlast nije imala hrabrost da u ovim krizama udari po džepu, gradjanina, seljaka ili kako već želiš. Mora da se dostigne koliki toliki nivo ekonomskog prosperiteta i onda nema više zezanja. Dok to ne bude. BG će biti prljav kao do sad, voziće se kola stara i po trideset godina, i dileje će sprejevima da šaraju tek okrečene fasade.
 
marlоn:
Biće toga, ne brini... samo je problem što nijedna vlast nije imala hrabrost da u ovim krizama udari po džepu, gradjanina, seljaka ili kako već želiš. Mora da se dostigne koliki toliki nivo ekonomskog prosperiteta i onda nema više zezanja. Dok to ne bude. BG će biti prljav kao do sad, voziće se kola stara i po trideset godina, i dileje će sprejevima da šaraju tek okrečene fasade.
Ali ako su uradili to po pitanju saobraćaja (neki dan me ubeđivala dva policajca da treba da stavljam pojas dok vozim), mogu i na ovom primeru.
 
marlоn:
Biće toga, ne brini... samo je problem što nijedna vlast nije imala hrabrost da u ovim krizama udari po džepu, gradjanina, seljaka ili kako već želiš. Mora da se dostigne koliki toliki nivo ekonomskog prosperiteta i onda nema više zezanja. Dok to ne bude. BG će biti prljav kao do sad, voziće se kola stara i po trideset godina, i dileje će sprejevima da šaraju tek okrečene fasade.

Ne slazem se sa Jominijem da je svest kod ljudi nesto na sta mozes ozbiljno da racunas, prilikom dovodjenja stvari u red.
Vise se slazem sa tobom da je kazna po dzepu iz raja izasla, s tim sto nema cekanja da se dostigne standard.
Samo ,umesto 500$ koliko je kazna u Singapuru za bacen papir, odrapi 500 dinara.
FORA JE U TOME DA TIH 500 KINTI I NAPLATIS

Da vidis cistocu i milinu, oko nas. :D
 
,,,pa sta i da se uvedu te kazne...bice samo cistija okolina...imate li neli predlog kako "naterati" ljude da vole "svoju" zemlju i njene stanovnike...mozda kazne tada i ne bi bile potrebne...pa u Emiratima to smece uglavnom bacaju stranci :)
 
Andreavk:
,,,pa sta i da se uvedu te kazne...bice samo cistija okolina...imate li neli predlog kako "naterati" ljude da vole "svoju" zemlju i njene stanovnike...mozda kazne tada i ne bi bile potrebne...pa u Emiratima to smece uglavnom bacaju stranci :)

Imam, druze !!
Predlog je , da se uvedu jos zesce kazne, pa da vidis kako svako ljubi svoj gradi i okolinu.
Kad ga udaris po DZ. ima da jede papir, a ne da ga baca gde stigne.

A za one bisere koji bacaju kese dzubreta sa 15. sprata, nema novcanih kazni, nego da isprati put kese sa prozora , sve masuci rukama, pa ako poleti, oprasta mu se.
 

Back
Top