Banović Strahinja

Dakle, sustina te pesme je u cojstvu B.S... danas se cojstvo kaze humanizam ili humanost.
sledece vazne tacke su : rigidnost Jugovica, okrutnost turaka, prevara zene, moralna dilema samog strahinje ali i njegove zene andje.
pogledaj film.
to bi ti mnogo olaksalo rad. Ne prepisuj od drugih. To je lose za tebe. Uci. To ti daje mogucnosti u zivotu. Ne uci se mlad da varas, ostaces kratkih vidika.
poz.
 
*drunken_butterfly*:
Mene zanima da li smatrate da se Banova ljuba zaljubila u Turcina, ili se polakomila na njegova obecana (i uplasila kazne koja bi je cekala po povratku u Krusevac)? Zasto je udarila Strahinju? : )

Da bi se pokazao junakom čovek koji to nije bio.
Istorijski gledano, pesma nema blage veze sa istinom.Znači, ostaje nam samo da gledamo u njoj umetničku lepotu.
 
Slazem se..da nema veze sa istinom,nema. Ispricana je prica o covecnosti i junastvu,i koliko se mogu uzdici...i o slabostima,strastima,okrutnosti itd. Samo mi se ne dopada kako je sve to smesteno bas u taj trougao...
Licno radije tumacim da se Andja zaljubila u Turcina.... :)
 
Gde pise da je bila zaljubljena u Turcina?

Nek neko nadje u samoj pesmi.
Jel' vam palo na pamet da je udarila Strahinju ( kakvo divno ime:) ) zato sto je znala sta je ceka po patrijahalnim obicajima ako on pobedi?
Ljuba je u celoj pesmi u najgorem polozaju.
 
Stari Jug Bogdan (patrijahalni pogled na situaciju):

"Ne dam đece vodit' u Kosovo,
Makar šćeri nigda ne vidio.
Mio zete, deli Strahinj-bane!
Rašta si se tako razdertio?
Znaš li, zete? ne zna li te ljudi!
Al' ako je jednu noć noćila,
Jednu noćcu šnjime pod čadorom,
Ne može ti više mila biti,
Bog j' ubio, pa je to prokleto,
Voli njemu, nego tebe, sine;
Neka ide, vrag je odnesao!
Boljom ću te oženiti ljubom,
S tobom hoću ladno piti vino,
Prijatelji biti do vijeka;
A ne dam ti đecu u Kosovo."

Ljubin strah:

"Turčina je dlanom ošinula,
Ošinu ga po desnom obrazu,
Ošinu ga, pa mu progovara:
Gospodare, silan Vlah-Alija!
Nu se digni, glavu ne digao!
Nu opasuj mukadem-pojasa,
I pripasuj svijetlo oruže,
Eto k nama Strahinića bana,
Sad će tvoju glavu ukinuti,
Sa će mene oči izvaditi.
Planu Turčin, kako oganj živi,
Planu Turčin i okom poglednu,
Pa se Turčin grotom nasmijao:
Dušo moja, Strahinjova ljubo!
Čudno li te vlašče prepanulo!
Od njega si džasa zadobila,
Kad t' odvedem gradu Jedrenetu,
Ban će ti se i onđe prizirat';
Ono nije Strahiniću bane,
Već je ono carev delibaša,
K mene ga je care opravio,
Jal' je care, jal' Memed vezire,
Da me care zove na predaju,
Da ja vojsku caru ne rasturam:
Prepali se carevi veziri,
Da im počem sablju ne udarim;
No da možeš okom pogledati,
Ti se, dušo, nemoj prepanuti,
Kad potegnem moju britku sablju,
Te ošinem car'va delibašu,
Neka drugog već ne šilje k mene.
Strahinova progovara ljuba:
Gospodare, silan Vlah-Alija!
Ta l' ne vidiš? ispale ti oči!
Ovo nije carevi delija,
Moj gospodar Strahiniću bane,
Ja poznajem čelo kako mu je
I pod čelom oči obadvije,
I njegova oba mrka brka,
I pod njime puljata đogata,
I žutoga hrta Karamana;
Ne šali se glavom, gospodaru!
Ja kad začu Ture Vlah-Alija,
Kako li se Ture pridrnulo,
Te poskoči na lagane noge..."

Konflikt:

"Tada bane riječ progovara
Ljubo moja, tebe bog ubio!
Koje jade gledaš na planini?
No ti podbi jedan komat sablje,
Udri, ljubo, mene, ja Turčina:
Misli, ljubo, koga tebe drago.
Ali Turčin ljuto progovara:
Dušo moja, Strahinjina ljubo!
Nemoj mene, no udri Strahina,
Nigda njemu mila biti ne ćeš,
Prijekorna biti do vijeka:
Koriće te jutrom i večerom,
Đe si bila sa mnom pod čadorom;
Mene biti mila do vijeka,
Odvešću te Jedrenetu gradu,
Narediću tridest sluškinjica,
Nek ti drže skute i rukave,
Raniću te medom i šećerom,
Okititi tebe dukatima
Savrh glave do zelene trave;
Udri sade Strahinića bana!
Žensku stranu lasno prevariti:
Lako skoči, ka' da se pomami,
Ona nađe jedan komat sablje,
Zavi komat u vezeni jagluk,
Da joj bilu ruku ne obrani,
Pa obleće i otud i otud,
Čuva glavu Turčin-Vlah-Alije,
A ošinu gospodara svoga,
Gospodara Strahinića bana,
Povrh glave po čekrk-čelenci
I po njeg'vu bijelu kauku,
Pres'ječe mu zlatali čelenku,
I pres'ječe bijela kauka,
Malo rani glavu na junaku,
Poli krvca niz junačko lice,
Šćaše zalit' oči obadvije."

Znaci, zena u procepu. Da voli toliko Vlah Aliju ne bi on nju morao da nagovara i podseca sta je ceka. Jel' tako? Tako je.:)
 
Ananke:
Slazem se..da nema veze sa istinom,nema. Ispricana je prica o covecnosti i junastvu,i koliko se mogu uzdici...i o slabostima,strastima,okrutnosti itd. Samo mi se ne dopada kako je sve to smesteno bas u taj trougao...
Licno radije tumacim da se Andja zaljubila u Turcina.... :)
Zašto mora da ima veze sa istorijskom istinom? Suština je priča i umetnički momenat, a ovoliko različitih tumačenja dokazuje da je vredna, intrigira i tera na razmišljanje.....
A što se trougla tiče, zašto smeta jedna žena između dva muškarca, pa toga je uvek bilo i biće i u životu, a samim tim u umetnosti. Setimo se Ane Karenjine........
 
plava špilja:
Zašto mora da ima veze sa istorijskom istinom? Suština je priča i umetnički momenat, a ovoliko različitih tumačenja dokazuje da je vredna, intrigira i tera na razmišljanje.....
A što se trougla tiče, zašto smeta jedna žena između dva muškarca, pa toga je uvek bilo i biće i u životu, a samim tim u umetnosti. Setimo se Ane Karenjine........

I ova pesma pripada ciklusu epskih narodnih pesama, pa kao takva mora imati i veze sa istorijom. Suština je priča, da. Ako znamo da je Banović Strahinja bio u stvari Đurađ Stracimirović Balšić, da mu je tast bio knez Lazar a ne Jug Bogdan. Da mu je žena bila Jelena, treća Lazareva kći. Da na Kosovu nije bio pomoć tastu jer nije smeo, kao tadašnji turski vazal, a da ga žena nije prevarila, nego je još posle njegove smrti ostala da se bori, oko desetak godina sa Mlečićima, radi odbrane njegovih teritorija, ostaje pitanje šta je narodni pevač hteo i ovom pesmom da kaže.
P.S. Zaboravih, devet Jugovića nisu bile istorijske ličnosti.
 
Bi2:
I ova pesma pripada ciklusu epskih narodnih pesama, pa kao takva mora imati i veze sa istorijom. Suština je priča, da. Ako znamo da je Banović Strahinja bio u stvari Đurađ Stracimirović Balšić, da mu je tast bio knez Lazar a ne Jug Bogdan. Da mu je žena bila Jelena, treća Lazareva kći. Da na Kosovu nije bio pomoć tastu jer nije smeo, kao tadašnji turski vazal, a da ga žena nije prevarila, nego je još posle njegove smrti ostala da se bori oko desetak godina sa Mlečićima radi odbrane njegovih teritorija, ostaje pitanje šta je narodni pevač hteo i ovom pesmom da kaže.
Da, naravno, ne poklapaju se činjenice, ali istrgnuta iz konteksta istorije, priča je divna, pa recimo i aktuelna, lik Strahinje fascinantan.....
A na pitanje šta je narodni pevač hteo da kaže nije lako odgovoriti, mogli bi malo o tome...Dakle šta mislite?
 
Znas kako, mitopoetski likovi nasih narodnih pesama, koji nose nacionalno-istorijsku sadrzajnost otelovljuju i izvesne dimenzije vrhovnog boga starih Srba. U sustini, ova pesma govori o klasicnoj borbi solarnog i htonskog. Duga je to prica, mozda sutra napisem nesto na tu temu. Simboli su vise nego ocigledni, kad se malo bolje obrati paznja. :)
 
Ma slazem se ja da je umetnicka vrednost pesme zaista velika i da je sama poenta price divna i nemam nista protiv zene izmedju dva muskarca uopsteno govoreci. Ali upravo ono sto je bi2 rekla...ona je bila jedna od mnogih srpkinja koja se borila,morala je i morale su...i to je to...a njen je lik kroz celu pesmu vise "isciman", te nesto jeste,te nesto nije...
 
Uspela sam da saznam koje mi kritike trebaju:
1. Jovan Deretić : BANOVIĆ STRAHINJA (iz knjige OGLEDI IZ NARODNOG PESNIŠTVA)
2. Petar Džadžić : UČINI KAO STRAHINJIĆ (iz knjige HOMO BALCANICUS, HOMO HEROICUS)
3. Nada Milošević-Đorđević : PESMA BANOVIĆ STRAHINJA (iz knjige KOSOVSKA EPIKA)


molim vas da mi ih napisete ako imate!!!
 
*drunken_butterfly*:
Mene zanima da li smatrate da se Banova ljuba zaljubila u Turcina, ili se polakomila na njegova obecana (i uplasila kazne koja bi je cekala po povratku u Krusevac)? Zasto je udarila Strahinju? : )

Ne verujem da se zaljubila u turcina.Razlozi:
On je bio pljackas, nomad,autoritet za svoju skitnicku bandu.
Ona je bila plemicka cerka Jug Bogdana zena plemica raskos
za ono vreme.Ko ce iz dvora pod "Cador" ?
Pre ce biti razlog da joj niko nece verovati. Ostalo joj je bedna
starost smrt ili turcin a ona je bila sama i mlada da bi izabrala
smrt.Prijezdina ljuba se odlucila za smrt sa svojim suprugom
i to je lakse u dvoje. Ona se nije odlucila za turcina nego za
zivot.
 

Back
Top