Kako je počeo rat u Hrvatskoj?

ml2

Primećen član
Poruka
520
Ja mislim da za rat u Hrvatskoj najveću odgovornost snosi predsednik Slobodan Milošević. Evo i zašto:

Evropa i USA su procenile da je najpametnije da se Jugoslavija raspadne u AVNOJ-evskim granicama, pa su u skladu sa tim organizovale referendum u Hrvatskoj i Sloveniji.

Predsednik Slobodan Milošević, nikada nije osporio pravo na samoopredeljenje Hrvatske. Međutim on je smatrao, potpuno se ne snalazeći u vremenu i prostoru posle pada berlinskog zida, da treba i srpskom narodu u Krajini i Slavoniji dati pravo na samoopredeljenje. U tom slučaju narod bi u tim predelima na referendum glasao za ostanak u Jugoslaviji. Tako bi Jugoslavija bila današnja Srbija sa Kosovom, RSK, RS, Slavonija i CG. Praktično Velika Srbija samo sa drugim imenom Jugoslavija. Šef Srbije, inače najmoćniji čovek na balkanu, zamislio je da treba napraviti teritorijalno veliku državu na balkanu sa njm kao vrhovnim vođom.

Pošto Republika Hrvatska nije pristala da se iz njenog sastava odvoji 40% njene teritorije, sve što je sada trebalo uraditi jeste da joj se to oduzme.

U skladu sa tim predsednik Slobodan Milošević je počeo da deluje:

Prvo je poslao svog glavnog propagatora i saradnika DB Vojislava Šešelja na radne zadatke. Trebalo je taj narod tamo zastrašiti time da će u samostalnoj Hrvatskoj biti klani ubijani, isto kao za vreme 45: "i ponovo ustaške horde žele da napadnu srpsku nejač žene i decu" Dalje, trebalo je tom narodu dati nadu ih Slobodan Milošević može zaštititi i odbraniti od pomahnitalih, do zuba nauružanih, ustaških hordi sa zastavom Pavelića u rukama i noževima za kljanje Srba u zubima. Tako počinju priče o zarđalim kašikama.

Narod naravno nikada nije bilo teško zapaliti.

Dalje, predsednik Slobodan Milošević šalje svoje operativce DB da organizuju balvan revoliciju: da se postave balvani na granice srpskih zemalja i da se onemogući prolaz razularenih jahača apokalipse koje slučajno nose unoforme regularnih policijskih snaga.

Kao rezultat toga Srbi iz Slavonije i RSK odbujaju da priznaju da su sastavni deo Republike Hrvatske.

Predsednik Slobodan Milošević ima u to vreme pod svojom kontrolom najveću oružanu silu na balkanu pa mu tako nije teško da odbrani granice srpskih zemalja.

Međutim, predsednik Slobodan Milošević zaboravlja na Evropu i USA koje se odmah daju na posao..............dalje znamo

Šta vi mislite kako je počeo rat u Hrvatskoj?
 
Немаш ти мл2 благе везе с мозгом.

Срби су у хрватском уставу имали статус конститутивног народа и као такви су могли блокирати отцепљење Хрватске. Конститутивност је била форма заштите Срба који су и после невиђеног геноцида током WWII остали да живе у заједници са Хрватима. Хрвати су насилно избацили Србе из Устава и након тога спровели референдум за отцепљење. Срби се, природно, нису желели помирити с тиме и прогласили су аутономну Републику Српску Крајину - која НИЈЕ прогласила независност од Хрватске. Хрвати су након тога напали те српске територије и тако је почео рат у Хрватској.

Кад већ имаш толику жељу да дискутујеш о нечему, прво се макар овлаш информиши о тематици.
 
untouchable:
Немаш ти мл2 благе везе с мозгом.

Срби су у хрватском уставу имали статус конститутивног народа и као такви су могли блокирати отцепљење Хрватске. Конститутивност је била форма заштите Срба који су и после невиђеног геноцида током WWII остали да живе у заједници са Хрватима. Хрвати су насилно избацили Србе из Устава и након тога спровели референдум за отцепљење. .

Slažem se u potpunosti sa svim navedenim. Dodajem da je to je sve utrđeno prema nalogu iz EU i USA u skladu sa njihovim planom da se Jugoslavija raspadne u skladu sa AVNOJ-evskim granicama, kao što već rekoh. O tome kakav je bio plan EU I USA svedoče mnogobrojne izjave njihovih zvaničnika.

untouchable:
Срби се, природно, нису желели помирити с тиме и прогласили су аутономну Републику Српску Крајину

Ovome dodajem to da se predsednik Slobodan Milošević, prirodno, nije saglasio sa time i da se zatim postarao da se i Srbi iz RSK takođe ne saglase sa time. U te svrhe, između ostalog, upotrebio je svog glavnog propagatora i saradnika DB Vojislava Šešelja.

untouchable:
Хрвати су након тога напали те српске територије и тако је почео рат у Хрватској.

Sa ovim se ne slažem. Smatram da je Hrvatska vlada zatim poslala regularne policijske jedinice da povrate kontrolu nad tim integralnim delom Republike Hrvatske. Isto kao što je Vlada Republike Srbije poslala regularne policijske jedinice da uspostave red u gradu Peć koji je integralni deo Republike Srbije. Međutim paravojne snage predsednika Slobodana Miloševića su balvanima i puškama zaustavile regularne policijske snage RH. I tako je počeo rat.

untouchable:
Кад већ имаш толику жељу да дискутујеш о нечему, прво се макар овлаш информиши о тематици.

Informisan sam ja odlično.
 
На тим основама се не може дискутовати.

Ако је нешто урађено насилно и нелегално (избацивање Срба из устава и проглашење независности) онда је то ок, ако је подржано од стране Америке и Енглеске.
С друге стране називаш легалним, и легалношћу правдаш - последице нелегалног чина - агресију хрватских јединица на територије на којима су живели Срби.
 
untouchable:
На тим основама се не може дискутовати.

Ако је нешто урађено насилно и нелегално (избацивање Срба из устава и проглашење независности) онда је то ок, ако је подржано од стране Америке и Енглеске.

Ništa nije urađeno nelegalno pošto su ljudi u skladu sa Ustavom promenili Ustav 2/3 većinom glasova u Skupštini. Međutim, slažem se da je to bio bezobziran potez.

Ali isto tako smatram da je ludost i imbecilizam i u deliću sekunde pomisliti da je moguće da se Srbija oružano suprotstavi planovima koje ima Amerika i EU, prema kojma uzgred budi rečeno, Srbima u Hrvatskoj dlaka s glave ne bi nedostajala.

untouchable:
С друге стране називаш легалним, и легалношћу правдаш - последице нелегалног чина - агресију хрватских јединица на територије на којима су живели Срби.

Dobro, a da li je policija Republike Srbije izvršila agresiju na grad Peć u kome obitava albansko stanovništvo?
 
untouchable:
На тим основама се не може дискутовати.

Ако је нешто урађено насилно и нелегално (избацивање Срба из устава и проглашење независности) онда је то ок, ако је подржано од стране Америке и Енглеске.
С друге стране називаш легалним, и легалношћу правдаш - последице нелегалног чина - агресију хрватских јединица на територије на којима су живели Срби.
Kako mogu izvrsiti agresiju na deo svoje teritorije ? Tacno je da je dolazak Tudjmana na vlast isao na ruku organizatorima pobune u Hrvatskoj ali su te price o ponovnom klanj cista glupost jer su Srbi poceli da i pre dolaska HDZ a na vlast prave mitinge i narodne sabore na kojima su vikali ovo je Srbija iako to nikad nije bilo,sto je samo pomoglo Tudjmanu da dodje na vlast.Stvar je u tome sto neki misle da Srbi imaju pravo da prave para drzavu na stranoj teritoriji u opstinama u kojima su vecina dakle po etnickom kljucu a kada im se ta ista politika kao bumerang vrati na Kosovu onda se cude sta ih je snaslo.Krajiski Srbi su nadmeno odbili plan Z4 koji im je nudio najvisi stepen autonomije ,ukljucujuci ,zakonodavnu i izvrsnu vlast ,cak i monetarnu ali oni nisu hteli ni pod kojim uslovima da budu deo Hrvatske pa su onda posle godinu dana na traktorima bezali bez icega.To je slika promasene Miloseviceve i Seselljeve politike hteli su da prave srpsku drzavu tamo gde je nikad u istoriji nije bilo pa cemo sada imati Albansku drzavu tamo gde je takodje nikad nije bilo.
 
Ja sam 1991. godine bio osmogodišnje dete u Zadru i vrlo dobro se sećam kako je rat počeo - tako što su agenti iz Srbije dolazili,skupljali lokalni ološ i besposličare po srpskim selima,pričali im priče o Jasenovcu,Kosovu i Velikoj Srbiji,a zatim ih organizovali u nekakve "krizne štabove" koji su huškali,naoružavali i postavljali barikade na putevima. Iz toga je izrasla paravojna formacija i samo zvana država pod direktnom kontrolom Beograda.

Moram da napomenem da Srbe niko tamo nije dirao dok nisu uzeli oružje i naneli balvane na puteve. Takodje i da su svi pametni i obrazovaniji ljudi bili protiv toga što se radilo ali da nisu smeli ni da pisnu zbog straha od pijanih stoka sa kalašnjikovima i četničkim kokardama...
 
uus srebro:
Ja sam 1991. godine bio osmogodišnje dete u Zadru i vrlo dobro se sećam kako je rat počeo - tako što su agenti iz Srbije dolazili,skupljali lokalni ološ i besposličare po srpskim selima,pričali im priče o Jasenovcu,Kosovu i Velikoj Srbiji,a zatim ih organizovali u nekakve "krizne štabove" koji su huškali,naoružavali i postavljali barikade na putevima. Iz toga je izrasla paravojna formacija i samo zvana država pod direktnom kontrolom Beograda.

И ти то све као осмогодишње дете виде??
Ма ова тема је максимално неозбиљна...
 
untouchable:
И ти то све као осмогодишње дете виде??
Ма ова тема је максимално неозбиљна...

Da,ja sam kao osmogodišnje dete vikendima išao po tim srpskim selima sa roditeljima i gledao oko sebe i slušao šta ljudi pričaju.
A ako si se ti sporije razvijao, pa sa 8 godina ništa nisi znao...šta ti ja mogu,učlani se u SRS,tamo ima gomila takvih.. :smile:
 
untouchable:
И ти то све као осмогодишње дете виде??
Ма ова тема је максимално неозбиљна...

Najpametnije je da mi nju zatvorimo i da onda postavimo novu u kojoj bi smo svima objasnili sledeće:

Kako su rat započele povampirene ustaške snage pod komandom novog poglavnika Franje Tuđmana. Kako su opet posle 50 godina jahači apokalipse nasrnuli na nenaoružanu srpsku nejač, žene decu i starce. Kako su srpsku decu pržili u rernama, kako su žive spaljivali srpske žene....

Pa je posle takvog ponašanja razularenih hrvatskih paravojnih terorističko-separatističkih bandi bilo potrebno da Vojislav Šešelj iseli sve Hrvate iz vojvodine ali da prethosno svim muškarcima povadi oči zarđalim kašikama.
 
ml2:
Najpametnije je da mi nju zatvorimo i da onda postavimo novu u kojoj bi smo svima objasnili sledeće:

Kako su rat započele povampirene ustaške snage pod komandom novog poglavnika Franje Tuđmana. Kako su opet posle 50 godina jahači apokalipse nasrnuli na nenaoružanu srpsku nejač, žene decu i starce. Kako su srpsku decu pržili u rernama, kako su žive spaljivali srpske žene....

Pa je posle takvog ponašanja razularenih hrvatskih paravojnih terorističko-separatističkih bandi bilo potrebno da Vojislav Šešelj iseli sve Hrvate iz vojvodine ali da prethosno svim muškarcima povadi oči zarđalim kašikama.

Хоћеш рећи да се страховања Срба да су Хрвати решили да их овај пут потпуно истребе из Хрватске нису обистинила? Све, па и далеко страшније, шта су Срби слутили обистинило им се. И онда неки шљам тврди како им се само причињава оно што им се догодило.
 
untouchable:
Хоћеш рећи да се страховања Срба да су Хрвати решили да их овај пут потпуно истребе из Хрватске нису обистинила? Све, па и далеко страшније, шта су Срби слутили обистинило им се. И онда неки шљам тврди како им се само причињава оно што им се догодило.

Srbi su dobili šta su tražili - bili su dovoljno glupi da dopuste da ih Beograd iskoristi za svoje sebične ciljeve. A onda su morali da beže jer posle igranja rata nema više kajanja...

Kao što rekoh - niko ih nije dirao dok nisu sami napravili sra*e...
 
uus srebro:
Srbi su dobili šta su tražili - bili su dovoljno glupi da dopuste da ih Beograd iskoristi za svoje sebične ciljeve. A onda su morali da beže jer posle igranja rata nema više kajanja...

Kao što rekoh - niko ih nije dirao dok nisu sami napravili sra*e...


Ахааааааа....
У Хрватској су Срби "добили шта су тражили" док Албанци на Космету нису "добили шта су тражили" већ је НАТО бомбардовао Србију. Интересантан концепт.
 
untouchable:
Ахааааааа....
У Хрватској су Срби "добили шта су тражили" док Албанци на Космету нису "добили шта су тражили" већ је НАТО бомбардовао Србију. Интересантан концепт.

A ko je Srbima kriv što su izgubili sve ratove osim njih samih?
 
untouchable:
Хоћеш рећи да се страховања Срба да су Хрвати решили да их овај пут потпуно истребе из Хрватске нису обистинила? Све, па и далеко страшније, шта су Срби слутили обистинило им се. И онда неки шљам тврди како им се само причињава оно што им се догодило.

Predsednik Slobodan Milošević je u ime Srba odbio plan Z4 u kojima je nuđena politička i kulturna autonomija. Znači imali bi svoju policiju, svoju Vladu, svoje školstvo..... Šta bi sad Srbija dala za Z4?

Pa ti sad vidi. Ja lično mislim da je Srbe iz Hrvatske istrebila politika mira i prosperiteta Slobodana Miloševića i njegovog glavnog propagandiste Vojislava Šešelja. Ali to je samo moje mišljenje.
 
untouchable:
Ахааааааа....
У Хрватској су Срби "добили шта су тражили" док Албанци на Космету нису "добили шта су тражили" већ је НАТО бомбардовао Србију. Интересантан концепт.

Da, veoma sličan tvom da su u Peći delovale regularne snage Republike Srbije i da je to bilo u skladu sa Ustavom, Zakonom i moralnim obavezama a da je u Kninu ničim izazvanu agresiju izvršila pomahnitala Ustakša horda suprotno međunarodnom pravu, a ne regularne snage policije Hrvatske.
 
ml2:
Predsednik Slobodan Milošević je u ime Srba odbio plan Z4 u kojima je nuđena politička i kulturna autonomija. Znači imali bi svoju policiju, svoju Vladu, svoje školstvo..... Šta bi sad Srbija dala za Z4?

Pa ti sad vidi. Ja lično mislim da je Srbe iz Hrvatske istrebila politika mira i prosperiteta Slobodana Miloševića i njegovog glavnog propagandiste Vojislava Šešelja. Ali to je samo moje mišljenje.

И шиптари су одбијали разноразне предлоге са српске стране, па шта?
С тим што шиптари у Србији нису имали конститутивност као што су имали Срби у Хрватској.


За оне који не знају ево шта је писало у Уставу SFRJ:


Narodi Jugoslavije, polazeci od prava svakog naroda na samoopredeljenje, ukljucujuci i pravo na otcepljenje, na osnovu svoje slobodno izražene volje u zajednickoj borbi svih naroda i narodnosti u narodnooslobodilackom ratu i socijalistickoj revoluciji, a u skladu sa svojim istorijskim težnjama, svesni da je dalje ucvršcivanje njihovog bratstva i jedinstva u njihovom zajednickom interesu zajedno sa narodnostima s kojima žive ujedinili su se u saveznu republiku slobodnih i ravnopravnih naroda i narodnosti i stvorili socijalisticku federativnu zajednicu radnih ljudi - Socijalisticku Federativnu Republiku Jugoslaviju.

Дакле сасвим је јасно да је била дефинисана могућност самоопредељења НАРОДА а не република.
 
untouchable:
И шиптари су одбијали разноразне предлоге са српске стране, па шта?
С тим што шиптари у Србији нису имали конститутивност као што су имали Срби у Хрватској.


За оне који не знају ево шта је писало у Уставу SFRJ:




Дакле сасвим је јасно да је била дефинисана могућност самоопредељења НАРОДА а не република.

Izbori na kojima je HDZ potukao Pokret za Jugoslaviju Ivice Račana,u svojoj suštini predstavljao je upravo referendum o državnom statusu Hrvatske - jer je HDZ najavio šta če učiniti ako osvoji većinu i na tome zasnivao svoju kampanju.
Otvoreni referendum nije bilo moguće sprovesti u takvim vremenima - pre svega iz straha od vojne intervencije JNA koja je bila pod kontrolom Beograda.
 

Back
Top