Lucid Dreaming-Budni u Snovima???

montekristo

Zainteresovan član
Poruka
251
Cao, nisam znao gde tacno da stavim ovu temu, spada pod neki ogranak psihologije, valjda...
Na internetu sam naisao na mnogo sajtova koji podrzavaju tezu da je svesno sanjanje moguce postici kroz brojne tehnike vezbi?
E sad posto ja zaista ne znam koliko da verujem takvim sajtovima i koliko su oni zaista ozbiljni....
Interesuje me da li je neko od clanova foruma naisao na ovako nesto u nekoj ozbiljnijoj knjizi, koja potvrdjuje takve navode...
Jer zaista je malo neverovatno da u svojim snovima mozemo svesno lutati.
Znaci sanjati i znati da je to san, pa samim tim i birati sta cemo da sanjamo.....
 
Postoje slucajevi da se sanja "san u snu". To znaci da covek sanja da nesto sanja, tj. u snu je "svestan" da to sto dozivljava i vidi predstavlja san i zadovoljan je sto taj san nije realnost... slicno zadovoljstvu koje covek oseca posle budenja iz "ruznog" sna. Sam san je bogat sadrzajem, uznemirujuci i da nije "svesti" o tome da je samo san, bio bi veoma potresan za snevaca i mozda bi ga i probudio. Ovakvi snovi skoro redovno sadrze "gresne" misli, osecanja i dogadaje koji su moralno neprihvatljivi (poput incesta), kojih se covek u budnom stanju stidi i salje ih u najdublju potsvest... zbog toga su, verovatno, i zaogrnuti ovako "duplom" maskom...smatra se da ovako sanjaju uglavnom zatvorene, introvertne licnosti, koje i u budnom stanju retko otkrivaju svoje misli i osecanja pred drugima, a skloni su metafizickim misaonim konstrukcijama...stvarno ne znam da li je to moguce vezbom postici
 
Da da shvatam sta hoces da kazes, ali na netu sam naisao na neke sajtove koji se ozbiljno bave istrazivanjem takozvanog Lucid dreaming!!!
E sad koliko sam ja shvatio to nije nesto gresno. Nego su u snovima uspeli da budu svesni da je to san i da ga prozivljavaju sa vecim dozivljajem! Valjda i mogu da ga menjaju!
Znaci da ne sanjaju da sanjaju!!
Nego da budu svesni da su u snu, i da ga menjaju po volji!!!
 
Lucidni san bi mogao biti nesto kao prekognitivni ili predsaznajni san ciji je izvor u celokupnoj ljudskoj psihi - znaci ne samo u njenom podsvesnom vec i u svesnom delu. Takve snove sanjaju ljudi visokih intelektualnih sposobnosti, npr. naucnici kojima u snu mogu da se jave parcijalne ili kompletne slike resenja za kojima tragaju. Mendeljejev je tako u snu video sliku prirodnog sistema elemenata a Nemacki hemicar Kekule resio strukturnu formulu Benzola (benzolov prsten) sanjajuci sklupcanu zmiju sa repom u ustima - on je cak rekao svojim kolegama "Naucite da sanjate, gospodo" ...ili inspiracioni snovi koji sugerisu pravac u kom treba tragati za resenjem...ali ideja da covek na nacin koji ti opisujes utice na snove mi se cini malo verovatna...doduse san jeste privremeni, revezibilni prekid budnosti sto znaci da je spavanje deo budnog stanja jer je snevaca svakog momenta moguce probuditi za razliku od drugih oblika gubitka svesti - kome ili hipnoze...uostalom da su spavaceva cula potpuno iskljucena, on se ne bi mogao ni probuditi
 
Lucidni snovi se mogu opisati i kao "realniji od realnosti" i takve snove obicno sanjaju deca ali se ta sposobnost vremenom gubi. Ja sam kao dete npr. sanjala da me je neko cudoviste izvuklo iz kreveta i bacilo na pod i to je bilo toliko "stvarno" da sam se plasila da ponovo zaspem :) ...ili snovi o letenju....medjutim neke religije tvrde da se molitvama ili meditacijom preko lucidnih snova moze dopreti do duhovnog sveta - npr "dream yoga" a neki mistici, okultisti, pa i obicni ljudi cak kazu da su u takvim snovima mogli da se astralno projektuju ili da svoje snove "razmenjuju" sa drugim ljudima....verovatno si na to mislio - ovakvi fenomeni kao i npr. vanculno opazanje, predosecanje ili intuicija, vidovitost, telepatija bili su dugo zapostavljeni od zvanicne nauke, sto je omogucilo da se u tu oblast ubace mnogi prevaranti koji su je jos vise diskreditovali. Danas se sve vise prihvata da je parapsihologija deo psihologije koja proucava paranormalne pojave ali jos uvek sa nedovoljno izgradenim naucnim metodama istrazivanja...inace paranormalne pojave su cesto povezane sa snovima i ono sto danas nazivamo "paranormalnim" mozda ce jednog dana biti potvrdeno kao naucna cinjenica :)
 

Back
Top