Moja teorija o poreklu Srba

crow

Veoma poznat
Banovan
Poruka
11.554
:D ko se slaze s onim mojim mishljenjem, ko ne, i zbog chega

"u velesovoj knjizi stoje 3 slovenska plemena
rusi hrvati i poljaci (chesi- odavno se chitalo)

dukljani si dobili naziv po doklei, starom rimskom gradu
kao i timochani po timakumu (ovo je nebitno i reply je)

srbi se ne spominju, al il ima na mapi sarmatskih plemena, shto je zanimljivo...

ustvari... ta sarmatska pricha po kojoj su srbi (kao kasnije bugari)
ne slovesko pleme koje se smeshalo sa brojnijim slovenima koji su zadrzali ime a prihvatili jezik logichna

i objashnjava mnoge zanimljivosti, narochito neki toponimi po predelima koje je kolega na forumu pominjo. al to mislim na Arijanu, nikako na zapadnu Francusku, Juzni ekvador ili Nigeriju (o Zima babi i da ne govorim)

shta vishe, siguran sam u to

al vendi i etrurci.... e u to nikad necu da poverujem!
a slazem se da su Sarmatski srbi doshli, ustvari proshli balkan, pochetkom prvog milenijuma, kad i ostali u toj seobi, (goti skiti i ostali), posle toga pravili Belu Srbiju i onda dosla masa slovenskih plemena s kojim su se asimilirali. neko vreme ziveli u Arkoni a kad ih onaj danac smlatio krenuli na jug. ustvari ne svi, neki su ostali, i danas ih zovu luzichkim srbima. po toj pretpostavci, deo Serboa je isho severoistochno, postoje toponimi plus josh shtoshta, ali verovatno istrebljeni u mongolskoj najezdi.

ovi danashnji doshli ovde pa se smeshali sa romanizovanim keltima ilirima i trachanima... shto znachi, o nekom "poreklu" nekog od nas smeshno je i govoriti, jer je to tolika meshavina svega i svachega da to nije normalno.

sad ce neko da kaze da kopiram hrvate i njihov trip, al to je netachno
iz vishe rezloga

1) ne govorim o "mitoloskim vremenima" kad su postojali rohan, gondor, rivendal, srbija a neki tamo atlantidjani pokushali da izdejstvuju samostalnost, vec o najvishe par vekova p.n.e. a verovatno koji vek n.e.

2) hrvati kad lupaju i pominju avare... mnogo zongliraju rechima kao ovi etrurci po forumu, dok su Serboi u Sarmatiji 99% chinjenica, ako je verovati antichkim istoricharima

3) desilo se isto s bugarima kasnije, shto ne bi sa Srbima 500-600 godina ranije

mislim da od svih istorijskih pretpostavki ova najvishe "drzi vodu"

i da ponovim, nikakav Nin beli
nikakvi vendi
nikakvi etrurci
"

dakle
ko misli da su srbi bili arijevsko-sarmatsko pleme sa teritorije odakle i ona reka Rashiki
koje se doselilo u Belu Srbiju
gde su se ti Srbi (tachnije Proto Srbi) smeshali sa slovenima, ko Proto-Bugari sa slovenima par vekova kasnije, i od njih nastaju Srbi i Luzichki Srbi.

a Sibirski Srbi koji se u nekim delima pominju (+ toponimi i josh neke sitnice) da su arijevci koji su jednostavno ischezli pod nekim Hunima, Mongolima, Tatarima a kasnije i Rusima.
 
Мислим да се не може говорити о пореклу читавог народа, него само о пореклу појединца. Као што сам рекао четири стотине седамдесет и два пута до сада, сви смо на овим просторима јако измешани и будаласто је говорити о пореклу неког комплетног народа...
 
naravno da i u ovome ima necega. koliko mi se cini tako nesto je zastupao Corovic, provericu pa cu nesto i prekucati. ali nazalost nije potpuno, ajd da kazem dokazivo. teza o vendima kao slovenima nije nova i postavili su je chesi u 19. veku, pa se to ne bi trebalo ismejavati.
 
Ево тог дела из књиге Ћоровића *Историја Срба*, Зограф, Ниш, 2001
*************************************
За стару постојбину Срба казује Константин Порфирогенит у свом важном спису О управљању државом, да Срби "потичу од некрштених Срба, прозваних и белих, што станују с оне стране Турске (тј. Мађарске) на подручју, које они зову Бојки (Βοϊκι), где граничи Франачка као и велика некрштена Хрватска, прозвана и Бела". Бели Хрвати станују "уз Франачку", а "подложни су Отону, великом краљу франачком и саском, и некрштени су, а с Турцима се орођавају и пријатељују". Балкански Хрвати потичу од тих белих Хрвата, који беху "суседи Словенима, непокрштеним Србима". Овде се очевидно мисли на Лужичке Србе, чија локализација тачно одговара даним границама. Један источни писац помиње Србе као становнике "који се пружају према истоку, а далеко су од запада". Један анонимни географ баварски IX века наводи опет, да су "Сервиани толика држава, да су из ње настала сва словенска племена и да, као што тврде, отуд воде порекло".

Да ли од тих Срба у ствари потичу и наши јужни преци? Језична веза између Срба на југу и Лужичких Срба није таква, да показује непосредну ближу сродност, нарочито не сродност за овако доста касно доба растанка. По природи свог места лужички говор је прелаз од пољских до чешких особина и далеко је од карактеристика српскохрватског језика. Српско племе од Чешке (Бојка – terra Boiorum, Bohemia) до "истока", или хрватско од Полабја до Дњепра, у толикој распрострањености, тешко да је било јединственог типа. Исто је тако мало вероватно, да су цео тај широки простор насељавали само припадници једног племена. Пре ће бити истина, да су на том простору живела и друга словенска племена, измешана, услед померања с истока према западу. Племенска имена тога времена веома су померена. Има Дуљеба, на пример, јавља се на Бугу и у Чешкој; име Анта налази се од Кавказа до Алпа. Име Хрвата није уопште словенског него иранско-сарматског порекла, а јавља се као лично име у натписима II и III века у Танаису, и није извесно да је с почетка имало етничку ознаку. Ф. Рамоуш га изводи од речи haurvatar "чувар стоке" или huurvatha "пријатељ". Име Франака, на пример, које долази од francus означавало је најпре "само чињеницу политичке слободе кретања за владајуће класе". Српско и хрватско племе било је, по свој прилици господареће племе, односно то су организованије племенске скупине, које су као такве дошле до јачег израза. Има једна вест код Константина Порфирогенита, у којој се каже, да су за један нападај у Италију Дубровчани на својим лађама превели: τουζχ� ρωβατουζ και τουζ lolmoυζ Σκλαβαρхονταζ, т.ј. "Хрвате и остале словенске господаре". На подручју Словенаца, западно од Целовца, око Мосбурга, било је средиште једне старије жупе, где су кроз Средњи Век постојали "касази" као једна врста племена и слободних људи, чије се име још увек чува у многим месним називима. На том истом подручју, нешто проширеном, очувано је у монографији и хрватско име на више места и Љ. Хауптман је са разлогом могао извести закључак, "да је касаз и Хрват исто". Важно је утврдити, да се град српског краља Чимислава звао Кесигесбург, т. ј. град Кесига, односно Касага. Порфирегенит прича, да се један од петоро браће, који је Хрвате довео на југ, звао Косенцис, а други Хрват. Хрватин је и код нас у Средњем Веку често употребљавано као лично име. Српско име, међутим, није било много у обичају као лично име. Народски, оно је у најстарије време гласило Срьблинь; облик Србин доцнијег је порекла. У туђим споменицима зову нас Surbi, Sorabi, Σερβlοι. Етимологија имена још није утврђена; али је, чини се, сличног културног порекла као и назив Словена (сръбати, sorbere), по нашем животу близу воде.

Занимљиво је и врло важно, да је Порфирогенит забележио хумско предање, по ком род њихових владара Вушевића или Вишевића потиче "од некрштених становника око реке Висле". По том би веза једног српског племена са северним Словенима данашњег пољског подручја била утврђена на начин, којим се и сада служе испитивачи насеља. Ми не видимо никаква оправданог разлога зашто се тим предањима не би могло потпуно веровати. Језичке разлике, у диалекту, не могу бити довољан разлог против тога. У непосредном додиру с другим, врло сродним словенским елементима, разлике су се постепено губиле; а мешавине је било и код наших саплеменика на југу, као и код оних на северу. Ради оскудице докумената све до X века нама је данас готово немогуће апсолутно утврдити све мене тих процеса, а да су постојала несумњива претапања и изједначавања да се закључити из појаве, да је много словенских племена, с разних страна, учествовало у колонизацији Балкана и претрпело, несумњиво, много измена свог првобитног типа. Шта је остало у данашњем нашем језику од диалекта Абодрата, Дуљеба или Смољана?
*****************************
 
Pre neku godinu u okviru dana evropse baštine bio je organizovan odlazak u Bač. Pred tvrđavom počne jedna žena da tripuje kako je ime Bač u stvari dolazi od neke staro-egipatske reči... neki hijerpglifi, egipćani su bili Srbi.... bla bla bla bla.
Nisam mogao više da je slušam i kažem joj u stilu (i onda je mrmot zavio čokoladu u foliju) : "Da, da, da... i prve amebe su bili Srbi" na šta je ona rekla. "Eto, ipak se slažemo oko nečega".
:(
 
Nevezano za crowov prvobitni komentar ...

@Mikowiny
Kao sto vidis, takvih je na sve strane. Bem ti ljude koji moraju da slusaju bajke o svom narodu da bi ga voleli i da bi hranili svoj nacionalni identitet. Ocito su takvi nesposobni da vole svoj narod onakav kakav je, a verovatno su i besposlicari cim se time po celi dan bave ...
 
Wilkołak:
Nevezano za crowov prvobitni komentar ...

@Mikowiny
Kao sto vidis, takvih je na sve strane. Bem ti ljude koji moraju da slusaju bajke o svom narodu da bi ga voleli i da bi hranili svoj nacionalni identitet. Ocito su takvi nesposobni da vole svoj narod onakav kakav je, a verovatno su i besposlicari cim se time po celi dan bave ...

zemljache
a shta mislish o mom postu?

popunjuje neke rupe oko nekih pitanja koje postavljaju Sereticevci, a na mestu su
i daje sasvim realno objashnjenje, za razliku od Nina beloga i Astechkih piramida

(mada mi je zima babi najveci biser :D)
 
crow:
zemljache
a shta mislish o mom postu?

popunjuje neke rupe oko nekih pitanja koje postavljaju Sereticevci, a na mestu su
i daje sasvim realno objashnjenje, za razliku od Nina beloga i Astechkih piramida

Veoma, veoma pristojno! Ideja je skroz na mestu i ima dosta prostora za istrazivanje ... Medjutim, mozemo postaviti samo hipoteze posto nemamo pristup nekim resursima. Ali generalno, drzi vodu :-)

Eto, sada mozes seretica da zbacis sa njegovog mracnog trona i pocnes sa prodajom svojih knjiga tipa "Srbi, narod i rasa". heheheheh, zajebavam se, ok je skroz!

P.S.
Meni je najjaci biser Ka-nadi hahahahahahahhaahha, ludilo!
 
И ако сам већ наводио нека мишљења о Србима и Словенима, морам то поновити и овде, Библија је стварни историјски извор али га је потребно разумети а то је тешко. Пре потопа је било две врсте народа један се звао божјег порекла а други људског, и људи божјег порекла су узимали жене људског порекла и толико се искварили да их је Бог потопом морао уништити све осим Ноја и његова три сина са њиховим женама, ово вероватно сви знадете јер пише у библији. Такођер у библији пише да су се многи народи размножили од трећег сина Јафета по благослову Нојину, због грешке коју су друга два сина учинила према њему кад је заспао пијан. Од тог трећег сина Нојева смо и ми и сви остали Индо-европљани који су се разасули из Аријане по данашњом њиховом боравку Један од тих Јафетових синова звао се Јован и кроз читаву библију и друге историјске изворе чује се о њему. Али мислим да више није потребно нагађати о томе јер ће се кроз кратко време моћи установити све о свима па и о Србима.

Вујадин
 
Јесте или није, али од Јована су сигурно Срби а Јафет је имао много синова тако да је од њих постало и много нација и то не само Славена него и других.

Вујадин
 
vujadin:
Јесте или није, али од Јована су сигурно Срби а Јафет је имао много синова тако да је од њих постало и много нација и то не само Славена него и других.

Вујадин

Sve je to divno, ali prvo dokazi da Srbi nisu deo Slovena.
 
Наравно да су Славени, само да ли су они њихови стричеви, очеви, синовци или нека друга родбина? То је мало теже питање. А ако ти не узимаш библију за озбиљни извор онда је сигурно да Срби нису Славени, јер по мом мишљењу Срби нису од Дарвинове теорије, а можда Славени и остали народи јесу. У почетку нове ере постојали су на Балтику и Северном мору Бели Срби, Бели Хрвати Бели Руси, и сви они који се нису мешали са другим народима звали су се Бели, што у преводу значи, прави или чисти, немешани. Тих грешака у преводима са старославенског има више у нашем језику, источни не значи географки него према извору, изворни, као и прави, десни све су то грешке. Има стварно највише сличних имена код Јафетофих потомака са Славенским именима да би се могло по томе сматрати да су Славени сами наследници Јафетови и да су се потом разделили на све друге Индо-европљане.

Вујадин
 
vujadin:
Наравно да су Славени, само да ли су они њихови стричеви, очеви, синовци или нека друга родбина? То је мало теже питање. А ако ти не узимаш библију за озбиљни извор онда је сигурно да Срби нису Славени, јер по мом мишљењу Срби нису од Дарвинове теорије, а можда Славени и остали народи јесу. У почетку нове ере постојали су на Балтику и Северном мору Бели Срби, Бели Хрвати Бели Руси, и сви они који се нису мешали са другим народима звали су се Бели, што у преводу значи, прави или чисти, немешани. Тих грешака у преводима са старославенског има више у нашем језику, источни не значи географки него према извору, изворни, као и прави, десни све су то грешке. Има стварно највише сличних имена код Јафетофих потомака са Славенским именима да би се могло по томе сматрати да су Славени сами наследници Јафетови и да су се потом разделили на све друге Индо-европљане.

Вујадин

Vidim da insistiras na tome "slavenski" a ja bih te ispravio i rekao "slOvenski". Uopste nije isporavno razgovarati o genetskom poreklu nekog naroda ... danas posle par hiljada godina mesanja sa drugim narodima. To o tim "belim" ne znam sta da ti kazem ... Zaista ne znam odakle izvlacis te stvari.
 
AKHENATON:
Pa sad tu tvoju teoriju treba razmotriti i dokazati, sto ce da ide malo teze. Ali po zvanicnoj teoriji Srbi su samo jedan mali deo Slovena, dakle ako tu teoriju uvazis oni su direktni potomci Mathaja.

Ево неких Јафетових синова. Гомер, Магог, Мадај, Јаван, Тубал, Мешак, Тирас а Гомерови синови су. Ашкеназ, Рифат и Тогарма. Јаванови синови су Елиша, Таршиш, Китијац и Доданац. Према томе правилније је сматрати да су Срби од Јавана а Руси од Мадаја и Немци од Гомера а Грци од Тираса или тако нешто. Ја бар тако мислим али не да и могу пружити неке доказе. Само сам уверен да су то приближни појмови.

Вујадин
 
Wilkołak:
Vidim da insistiras na tome "slavenski" a ja bih te ispravio i rekao "slOvenski". Uopste nije isporavno razgovarati o genetskom poreklu nekog naroda ... danas posle par hiljada godina mesanja sa drugim narodima. To o tim "belim" ne znam sta da ti kazem ... Zaista ne znam odakle izvlacis te stvari.

Па Бели су се звали пре 2000 година а Белоруси се зову и данас а у старословенском речнику пише да бели значи чисти, немешани а у атласу можеш наћи та имена и пределе који су око данашњег Хамбурга у Немачкој.

Вујадин
 
Ne bih rekao da su beli nemesani .... o kakvom mesanju mozemo govoriti .... Beli jesu cisti, ali ne znam koliko to mozemo svesti na mesanje-nemesanje....

Ipak, ne vidim u imenima koje si naveo nijedno ime koje bi moglo biti slovenoliko ... osim mozda "Dodanac"...

Idem da gledam tekmu! Jes' da ce nas Argentina oduvati, ali NAPRED NASI!
 
Wilkołak:
Ne bih rekao da su beli nemesani .... o kakvom mesanju mozemo govoriti .... Beli jesu cisti, ali ne znam koliko to mozemo svesti na mesanje-nemesanje....

Ipak, ne vidim u imenima koje si naveo nijedno ime koje bi moglo biti slovenoliko ... osim mozda "Dodanac"...

Idem da gledam tekmu! Jes' da ce nas Argentina oduvati, ali NAPRED NASI!

Vec nas je oduvala, sto znaci da sam maznuo 1.700 dindzi na kladionici. Bravo za mene!

32.gif
 
Ја мислим да су у светом писму по народима названи њихови родоначелници потомци Сима, Хама и Јафета, мада није искључено ништа. Као што већ знате из легенде о Ору и Богумиру била су три човека од којих су настали Кијевски Руси, Чеси, и Хрвати. Та три човека Киј, Шчек и Хорев имају имена која су се доскора користила и код нас, Хрватин или Хрват имамо у Средњевековној Србији, Шчек немамо, али презиме Шћекић говори да смо имали. Е сад ако та имена постоје и као народна и као нека легендарна имена... сами Бог зна
 

Back
Top