Kanada

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
bekenbauer:
...
Po nasem zakonu od nedavno kako sam procitao dozvoljeno je izneti 5000 evra iz zemlje bez potvrda itd u kesu ...
Ja mogu samo ovaj deo da iskomentarisem jer jos nisam iskusila kako je to kad prvi put krocis u Kanadu kao Permanent Resident. :)

Dakle, 14.7.2006 Ministarstvo finansija je donelo Zakon o deviznom poslovanju gde se u clanu 31 kaze "Narodna banka Srbije propisuje bliže uslove za lične i fizičke prenose sredstava plaćanja u inostranstvo i iz inostranstva".(zakon mozete naci na adresi http://www.mfin.sr.gov.yu).
Sad pratimo mrvice i dodjemo do sajta Narodne Banke Srbije, odeljak Propisi - http://www.nbs.yu/serbian/zakoni/index.htm, gde nalazimo link "Odluke iz oblasti deviznih poslova" i medju njima link "Odluka o uslovima i načinu ličnih i fizičkih prenosa sredstava plaćanja u inostranstvo i iz inostranstva" (odluka doneta 3.8.2006) koji otvara pdf u kome sve lepo pise!
A sta pise? Pa, ukratko, za iseljenje iz zemlje:
- ako nosite kes, mozete izneti do 15.000 evra!
- ako prenosite sredstva sa racuna na neki racun u inostranstvu - neograniceno, onoliko koliko imate na racunu!

Sve ovo vazi uz dokaz o iseljenju, a to jeste ono sto nama treba. Ogranicenja na 5.000 evra su za ostalu raju.
 
GMan:
... Problem je, mada ne veliki, sto prilikom ulaska u Kanadu mozes da uneses maksimalno 10000 kanadskih dolara u kesu. Ostatak mora da se prenese preko banke ili da koristis karticu za placanje i dizanje kesa....
Koliko sam ja procitala, ako nosis preko 10.000 kanadskih dolara onda samo moras da ih prijavis na ulazu. Nigde nisam procitala da ne smes vise da imas.
Drugo, ne bih se ja usudila da krisom prenosim lovu preko granice. Zamisli, sve si lepo sredio, bljesti viza u pasosu, smesi se Permanent Resident Status i sad tu nesto krijumcaris preko granice.

Sa VISA debitnom karticom mozes vrsiti placanja u inostranstvu bez ikakve provizije. Jedino ako podizes pare sa automata imas proviziju 5$ po transakciji (mislim da je toliko), a postoje i ogranicenja u dnevnom iznosu koji mozes da podignes. Nije tesko raspitati se na ovu temu. Ja mislim da je ovo dobra solucija, bar za jedan deo od ukupnog iznosa koji nosis odavde. Tamo ces u prvo vreme dosta pazariti, a za to ne moras da imas kes, mozes sve da zavrsis uz pomoc kartice.

Opcija je i prenos preko SWIFT-a. To je kad vec imas racun u inostranstvu, pa zatrazis da ti daju instrukcije za prenos i oni ti daju swift kod banke, a onda nasi uz pomoc tog koda prebace na taj tvoj racun. Tu je provizija 0,8% na celu sumu.
 
Koliko sam ja procitala, ako nosis preko 10.000 kanadskih dolara onda samo moras da ih prijavis na ulazu.

Gman
U pravu si! Evo ga link ka dokumentu koji je potrebno popuniti kako bi mogli da prenesemo vise od 10000 dolara. http://www.settlement.org/sys/link_redirect.asp?doc_id=1003196



Sa VISA debitnom karticom mozes vrsiti placanja u inostranstvu bez ikakve provizije. Jedino ako podizes pare sa automata imas proviziju 5$ po transakciji.

Gman
Provizija zavisi od banke. Konkretno u Intezi je provizija za Vizu Elektron za dizanje kesa 2% od ukupne sume a najmanje 3 Evra. Pored toga postoji jedan mnogo bitniji razlog zasto ne treba koristiti nase kartice u Kanadi. Kao sto znate mogucnost dobijanja kredita je veoma bitna u Kanadi. Kredit se dobija, izmedju ostalgo, na osnovu kvalitetne kreditne istorije, sto znaci da je veoma bitno dobiti karticu u nekoj kanadskoj banci odmah po dolasku i uredno otplacivati dugovanja. Na osnovu tih urednih otplata banka kasnije podize limit na kartici a jednog dana ce se na osnovu uredne istorije dobiti i kredit za stan sto je verovatno najbitnije svakom imirgantu.



Opcija je i prenos preko SWIFT-a.

Gman
Moze i tako ali i to treba izbeci zbog provizije. Jedini limit je 5000 Evra mesecno sto opet moze biti problem ako se kupuje nesto veliko ili daje novac za neki depozit. Novac moze da vam posalje JEDINO clan vase porodice, otac ili majka i to sa njihovog privatnog racuna. Nemozete da saljete novac sa svog racuna na svoj racun u Kanadi.
 
Dobar ti ovaj sajt. Ima svaceg korisnog.

Sto se tice kartice tu si u pravu, vazno je imati dobru kreditnu istoriju u njihovoj banci.

No, sad smo i to rastumacili, moze se nositi vise od 10.000CAD u keshu, prijavimo i to je to. Ne dajemo ni centa provizije krvopijama. ;)

I naravno, pare dobro upakovati, u sedam kesica i vrecica, pa u gace. Uzdrzavati se seksualnih aktivnosti na putu do tamo, a u WC-u paziti da ne upadne u klonju. :!:
 
GMan:
Problem je, mada ne veliki, sto prilikom ulaska u Kanadu mozes da uneses maksimalno 10000 kanadskih dolara u kesu.

MIslim da ovo nije bas tacno, koliko ja znam, u Kanadu, a bogami i USA, mozes uneti u kesu ovu sume, svaki dolar preko toga se mora prijaviti, znaci dozvoljeno je uneti i vise.
 
bekenbauer:
Sto se AutoCada tice dosta sam zaboravio a imao sam kao predmet na fakultetu, ako se placa obnovicu gradivo :) samo da se dobije sansa.Mislim da je to i najveci problem, kako znati koliki je nivo znanja potreban i gde se prijaviti, s obzirom da niko nikad ne trazi diplome, potvrde i slicne papire. S obziorm da sam ja duboko svestan da ovaj fakultet masinstva blage veze sa praksom nema, tako se i postavljam :) Mislim da bi trebalo dati malo objasnjenja oko toga.
Drugo sto bih zeleo da potvrdimo je da li se sticanjem Permanent Resistent statusa ostvaruje status da se vise ne mora prilikom aplikacije na fakultet ili posao polagati bilo kakav kurs za jezike vec se podrazumeva da je sve ok i da znas sve :).
Alberta je postala vrelo popularna kako cujem zbog visoko placenih satnica i do 3 puta vise nego u Ontariju recimo. Mogli bi dati malo price i oko toga.
Dalje sta mislim da je interesnatno a vrlo je konfuzno je sta po dolasku??pise da ceka nekakv sluzbenik i onda kakva je pricedura, sta treba poneti, sta zapamtiti, neki koristan savet da se ne naprave greske???

Ja bih ti savetovao, ako imas vremena, da malo poradis na AutoCad-u, podsetis se ako si ga radio, nadji tutorijale na netu, ili neke knjige, znanja nikad dosta. Ne znam kakvo ti je znanje trenutno ali sto vise znas to bolje. Mogu ti reci sta se meni desilo posamom dolasku u Kanadu, upoznam jednog interesatnog cikicu na Kubi prosle zime, koji je takodje kao i ja u to vreme ziveo u Torontu, i ispostavi se da je on bas u vezi sa gradjevinom i da bi mogao da mi pomogne oko posla, sam se ponudio i race mi da mu posaljem Resume kada se vratimo u Totonto, sto sam ja naravno i uradio ali, prva stvar koja njih zanima je, zns li AC? Dzaba ti sve diplome ovog sveta, razume sta hocu da kazem. Pazi, ne mora da znaci da je to potrebno i u tvom slucaju, sve zavis sta radis . Imam jednog prijatelja koji se nekoliko godina mucio da nadje posao u struci, tvoj kolega, ne mogu reci i da danas bas radi strikno u toj oblasti, recimo delimicno, nema veze sa AC. Sve je relativno, treb ai srece, naleteti na prave ljude u pravo vreme, itd.....

Kao sto sam i rekao, kao Permanent Resident , ti upisujes bilo kakvu skolu/fakultet bez potrebe polaganja TOEFL/IELTS testa, naravno, ti treba sam da ocenis kakvo ti je znanje jezika i koliko si spreman da u samom pocetku krenes u skolu i slusas predavanja.

O Alberti sam pisao dosta, procesljaj malo ranije postove u onim drugim podforumima o Kanadi, naci ces lako. Ukratko, nije bas da su plate 3 puta vece, realno 50% na cenu rada recimo kao u Ontariju, ali najvaznija stvar je sto posla ima u neogranicenim kolicinama! E sad, mozda ne bi bilo lose za svakoga ko tek stize u Kanadu da dodje ovde i pocne da radi jer to ne ide bas tako lako u Torontu. Razmisli sta ces i kako ces, i gde ces za pocetak. Ne ceka te nikakav sluznbenik, ti si sam na svome kada prodjes imigraciono odeljenje na aerodromu, snalazis se kako znas i umes.
Najbitnij astvar u pocetku je naci smestaj, ne znam , ako si sam , za pocetak mozes naci nsku sobu i deliti apartman/kucu sa nekim, nista strasno, samo par meseci dok ne nedjes stan za stalno, jer moras potpisati Lease na godinu dana za rentanje stana, sto opet povlaci to da si u neku ruku ti vezan za to mesto u tom periodu.

Ono sto svima uvek kazem, mozda najbitnija stvar, nemoj da biras posao u pocetku, ne ide lako sa pronalazenjem istog, naici ces na problem koji je iskusio skoro svaki novopridosli imigrant, kada posaljes Resume uvek te pitaju imas li kanadsko iskustvo, naravno da nemas jer si tek stigao, jednostavno ne prolazis. Zato, kreni sta ti se nudi u datom momentu, cisto da bi posle izvesnog vremena mogao da imas neke reference odavde, to je jako bitna stvar.
 
klika:
... Znaci, imas....recimo 2 godine rada u nekoj stolarkoj radnji, kao elektricar, automehanicar, vodoinstalater, frizer, itd........
... Kanadi su potrebne zanatlije svih profila, sto bi ovde rekli Trades people. Dobar zanatlija sa iskustvom mlati vise love od inzenjera i lakse dolazi do posla jer je potraznja neverovatna...

Pozdrav Klika.
Kad si vec spomenuo stolare, da li znas mozda sta bi bilo potrebno od licenci ili nekih drugih stvari da bih mogao da radim kao stolar u Kanadi ?
I orijentaciono, koliko je zarada za nekoga u toj oblasti, ko pocinje bez kanadskog radnog iskustva ?
Unapred hvala.
 
klika:
TOEFL ili IELTS teskotvi su potrebni za studiranje samo za strane drzavljane, ti kada dobijes status Permanent Resident automatski si oslobodjen u tom smislu, sto ce reci, apliciras za studije kao i svaki kanadjanin, nemas nikakva ogranicenja u smislu jezika. IELTS se mislim priznaje u Kanadi, za USA nisam siguran, tamo traze TOEFL, ja sam ga polagao pre jedno 3-4 godine.

Samo mali dodatak u vezi sa ovim, posto sam delimicno "upoznat" sa njihovim univerzitetima, bar na zapadnoj obali. Klika je u pravu da Permanent Resident ima, sto se tice skolovanja iste uslove kao i Citizen, ali na nekim univerzitetima stoji da: ukoliko engleski nije tvoj maternji jezik, onda ta ustanova ima pravo da trazi da polazes dodatne testove. Medutim, sve zavisi od ustanove do ustanove.
IELTS priznaje vecina univerziteta; takode, na svakom sajtu se nalazi i detaljan spisak koji se testovi priznaju i koji broj bodova je potreban.
 
papalagy:
Pozdrav Klika.
Kad si vec spomenuo stolare, da li znas mozda sta bi bilo potrebno od licenci ili nekih drugih stvari da bih mogao da radim kao stolar u Kanadi ?
I orijentaciono, koliko je zarada za nekoga u toj oblasti, ko pocinje bez kanadskog radnog iskustva ?
Unapred hvala.

Da, ti si onomad rekao da si dosta radio kao stolar, pa ako mozes da nabavis neki papir, sertifikat, ne bi bilo lose.
Sa druge strane, iskustvo je bitno, ako znas da radis rado ce te neki poslodavac uzeti pod uslovom da mu takav profil danika treba i da ih nema na trzistu rada, a kazem, zanatlije uvek imaju posla. Ne bih znao tacno da ti kazem satnicu, ali u svakom slucaju se dobro placa. Za pocetak recimo da bi imao $15-tak na sat, ali to brzo moze da skoci u zavisnosti od tvog iskustva. U Torontu je mlao teze doci do posla i mozda plata nije bas nesto narocito ali polako, doci se sve na svoje mesto.

Znas kako, ovde se zanatlije dele u nekoliko kategorija, recimo segrt -apprentice , treba ti posle otprilike tri godine da bi dosao do klase koja se ovde zove journeyman, mozda i malo vise, zavisi i od tebe. Onda si sertified , u tvom slucaju, carpenter. I onda tuces $25-30 na sat :-).
 
@ styder
Pa oko 6 meseci od dana predaje, to imas na sajtu tj kad ukucas sifru vidis kad si predao tj od kad je uzeto u razmatranje do odgovra. Ja sam po starom, za novo nemam pojma, ali vidim da se talasaju prema tome da ce odbijati azijate i indijce kojih je preplavilo, pa ce sad da prijamu belce sakom i kapom. Potpuno logicno jer pogledajte samo udeo ostalih rasa naspram bele je neverovatan. Kineza ima da je ludilo, pa indija, pakistan. Oni su glavni uzrok sto je zasicena IT industrija jer su zaista par excellance za to, a i ima ih puno :).
Nemam pojma ni sta cu ni kako cu, citam ovde savete pa sta bude.
 
klika:
Sa druge strane, iskustvo je bitno, ako znas da radis rado ce te neki poslodavac uzeti pod uslovom da mu takav profil radnika treba i da ih nema na trzistu rada, a kazem, zanatlije uvek imaju posla. Ne bih znao tacno da ti kazem satnicu, ali u svakom slucaju se dobro placa. Za pocetak recimo da bi imao $15-tak na sat, ali to brzo moze da skoci u zavisnosti od tvog iskustva. U Torontu je mlao teze doci do posla i mozda plata nije bas nesto narocito ali polako, doci se sve na svoje mesto.

Znas kako, ovde se zanatlije dele u nekoliko kategorija, recimo segrt -apprentice , treba ti posle otprilike tri godine da bi dosao do klase koja se ovde zove journeyman, mozda i malo vise, zavisi i od tebe. Onda si sertified , u tvom slucaju, carpenter. I onda tuces $25-30 na sat :-).

Hvala Klika.
Pogledao sam tvoje ranije postove, u kojima si govorio o mogucnostima zarade, da bih mogao da uporedim sa ovim sto si mi rekao. Pa, izgleda da nije tako lose biti carpenter u Kanadi; ovde je taj zanat u izumiranju.
Usput sam naisao na tvoj spisak sajtova za trazenje posla u Kanadi.Ono sto sam tamo video nije bas ohrabrujuce, bar sto se tice zahteva: treba imati kola, sopstveni alat (bar osnovni), radno (Kanadsko) iskustvo itd., sto znaci da se ocekuje i da nesto ulozis. Otprilike bih mogao da konkurisem kao Carpenter's Helper, sto jeste otprilike oko 15$/h, u zavisnosti od regiona.

klika:
Da, ti si onomad rekao da si dosta radio kao stolar, pa ako mozes da nabavis neki papir, sertifikat, ne bi bilo lose.

Pretpostavljam da si pod ovim misleo da uzmem neki sertifikat odavde. Ranije sam radio sa nekim klincima koji su isli na sestomesecni kurs za stolara, nista zivo nisu naucili (pogotovo ako nisu pokazivali neki interes da nasto nauce), jer su ih uglavnom tretirali kao cistace i kafe kuvarice.
Ako taj sertifikat nesto znaci tamo, videcu da li jos uvek postoji tako nesto.
 
bekenbauer:
.....Nemam pojma ni sta cu ni kako cu, citam ovde savete pa sta bude.

Ovo je jedan simpatican post, preuzet sa hrvatskog foruma, za sve one koji ce uskoro sleteti u Kanadu. Ne sadrzi neke nove bitne informacije, i o svemu ovome je bilo vec raci na krstaricinim forumima, ali je sazet i iskren.
Evo za sve zainteresirane ja cu pokusati da Vam ukratko opisem proces imigracije u Kanadu iz licnog iskustva.
Dakle, redom:
Od prije 2-3 godine Kanadska vlada je ukinula nadleznost ambasada da izdaju imigrantske i turisticke vize, i dodijelila ih regionalnim ambasadama, tako da sada za zapadni balkan iskljucivu nadleznost ima ambasada u Becu. Za ostale informacije oko imigracije najbolje je konsultirati adresu Drzavne kanadske sluzbe za imigraciju na adresi: www.cic.gc.ca, i vidjecete da Vam ovaj sajt moze mnogo pomoci. Takoder tu cete naci sve potrebne formulare za apliciranje, a tu je takoder i online servis na kojem kada vec zapocnete proces mozete pratiti step-by-step dokle je stigla Vasa aplikacija. Sajt se update dnevno tako da uvijek imate svjeze informacije. Nadalje, kada prikupite sve potrebne dokumente ( pretpostavljam da cete aplicirati pod klasom SKILLED WORKER ), sve to saljete na Ambasadu u Becu, odakle to oni dalje salju u CIC Case Centre u Mississauga, Ontario i ta sluzba provjerava Vase diplome, dodjeljuje Vam neophodne bodove i ako imate dovoljan broj, dokumenti se ponovo salju u Bec i tek onda ambasada provjera Vas, kao npr. jeste li do sada aplicirali za neke vize, da li ste osudivani itd....
U krajnjem slucaju, moguce je da Vas pozovu na interview u Bec. Tu morate biti posebno oprezni jer ako Vas uhvate u lazi, tj da ste u aplikaciji napisali jedno a na razgovoru rekli nesto drugo sve pada u vodu, aplikacija se automatski odbija.
Ako sve prode kako treba udarit ce vam imigrantsku vizu sa jednim ulazom za Kanadu, koju morate iskoristiti u narednih 90 dana ili propada. Pri prvom ulasku u drzavu, to je vjerovatno ili Toronto ili Calgary ( na tim aerodromima su granicne sluzbe i posebna odjeljenja za imigrante ), policija ce vas uputiti na posebne saltere gdje cete dobiti neke formulare, i slikat ce vas za PRC. PRC je permanent resident card, ili nesto kao green card u USA, to vam je vasa sljedeca viza za sva putovanja, dakle vasa je obaveza da karticu cuvate kao oci u glavi jer to vam je i viza i ID i sve drugo.
Sto se tice zivota u Kanadi, odmah izbriste iz glave sve sto vidite na TV. Daleko od toga da Kanada nije dobra zemlja, stavise odlicna je socijalna zemlja. Ali za sve sto hocete da imate morate dobro poduprijeti leda, kao sto neko rece uzimajte povremeno neke stvari na kredit, jer to Vam stvara Vas credit rayting, u biti radi se o 3 agencije koje vode racuna o svim vasimplacanjima, koliko kasnite, da li sve placate uredno, imate li opomene, kreditne kartice, auta i sl. Sto vam je check veci to vam je veca mogucnost da dobijete veci kredit, banke vam same nude kartice, kredite i ostale gluposti. Jezik je vrlo bitan, al ne toliko da ne mozete da dobijete posao, posla ima koliko hocete, ...
Startna satnica je 8,20 $, i to je minimum. Najbolje je raditi za neke velike kompanije koje su vezane sa Unionom jer ne mozete dobiti otkaz, uvijek ste zasticeni itd.....

www.forum.hr
 
papalagy:
Hvala Klika.
Pogledao sam tvoje ranije postove, u kojima si govorio o mogucnostima zarade, da bih mogao da uporedim sa ovim sto si mi rekao. Pa, izgleda da nije tako lose biti carpenter u Kanadi; ovde je taj zanat u izumiranju.
Usput sam naisao na tvoj spisak sajtova za trazenje posla u Kanadi.Ono sto sam tamo video nije bas ohrabrujuce, bar sto se tice zahteva: treba imati kola, sopstveni alat (bar osnovni), radno (Kanadsko) iskustvo itd., sto znaci da se ocekuje i da nesto ulozis. Otprilike bih mogao da konkurisem kao Carpenter's Helper, sto jeste otprilike oko 15$/h, u zavisnosti od regiona.

Pretpostavljam da si pod ovim misleo da uzmem neki sertifikat odavde. Ranije sam radio sa nekim klincima koji su isli na sestomesecni kurs za stolara, nista zivo nisu naucili (pogotovo ako nisu pokazivali neki interes da nasto nauce), jer su ih uglavnom tretirali kao cistace i kafe kuvarice.
Ako taj sertifikat nesto znaci tamo, videcu da li jos uvek postoji tako nesto.

Nije lose biti zantlija bilo koje vrste, pogotovu su trazeni vodoinstalateri, mislim da su i najbolje placeni, pa zatim varioci, itd........
Ovde u Grande Prairie dobar vodoinstalater sa iskustvom tuce i preko $40 na sat, to je nesto manje, recimo $25-30, sve ustvari zavisi od iskustva.
Sto se tice ulaganja, pa svaki majstor, bio on u Kanadi ili bilo gde drugo mora imati svoj sopstveni alat, da li se radi o elektricaru ili stolaru, svejedno je, valjda i kod nas svi majtosri imaju svoj alat, to je opste pravilo.

Da, mislio sam da uzmes neki sertifikat ako mozes u Srbiji, nije na odmet da to pokazes ovde, ne znam koliko znaci ali opet bolje ista nego nista. Naravno, taj papir nema tezinu ukoliko ti stvarno ne pokazes u praksi neko odredjeno znanje, to je samo ulaznica za recimo neki probni rad, obicno od 3 meseca, i ako zadovoljis, plata uglavnom skace posle tog perioda, opet zavisi od tebe i koliko je poslodavac zadovoljan sa tobom. Znaci, i ako nadjes posao od samo $12 na sat kao neki helper, to ubrzo moze da postane i $15, radi posteno i trudi se.

Sto se tice ovog posta sa hrvatskog foruma, ja jos nisam cuo da je neko pozvan na intervju u Bec u kategoriji Skilled Worker, verovatno da postoji ta mogucnost ali je veoma retka, tako da se sa time ne treba previse opterecivati, pogotovu ako ste u aplikaciji sve naveli onako kako jeste, ne vidim poentu da neko napise da je zavrsio fakultet a ima samo srednju skolu i tome slicno.
O zivotu u Kanadi, dosta toga je receno, a ovo u vezi kredita sam ranije takodje pomenuo, ne zalecite se i ne uzimajte kredite tako olako, pamet u glavu. Postoji ona izreka koja kaze, kredit je dobar drug ali zao gospodar. Sve prema svojim mogucnostima.
Ne mora se odmah kupiti novi auto od $20K , i onaj polovnjak od $3-4000 ce odlicno odraditi posao, takodje, oko kupovine stana/kuce, treba biti obazriv i ne zaletati se.
 
klika:
...Sto se tice ulaganja, pa svaki majstor, bio on u Kanadi ili bilo gde drugo mora imati svoj sopstveni alat, da li se radi o elektricaru ili stolaru, svejedno je, valjda i kod nas svi majtosri imaju svoj alat, to je opste pravilo....
I da i ne, sve zavisi.
Obicno ako radis za neku stolarsku radionicu, podrazumeva se da neces koristiti svoj alat, a pogotovo ne svoje stolarske masine, prevoz takode moze da ti bude obezbeden ili dodatno placen.
Ukoliko odradujes neke sitnije poslove (tzv. jednokratni poslovi) za privatna lica, sto su ovde uglavnom poslovi na crno, podrazumeva se da je sve tvoje ulaganje: od materijala pa sve do alata i prevoza.
Posao koji trenutno radim je nesto izmedu: naime, materijal i prevoz su njegovi, a ruke, masine i alat su moji.

klika:
...Sto se tice ovog posta sa hrvatskog foruma, ja jos nisam cuo da je neko pozvan na intervju u Bec u kategoriji Skilled Worker, verovatno da postoji ta mogucnost ali je veoma retka, tako da se sa time ne treba previse opterecivati, pogotovu ako ste u aplikaciji sve naveli onako kako jeste, ne vidim poentu da neko napise da je zavrsio fakultet a ima samo srednju skolu i tome slicno...
Ni ja do sada nigde nisam video da je neko pisao o tome.
Mada jos uvek u vodicu stoji:
During the decision-making process, the officer may contact you if:
• further documentation is required
• a personal interview is required

Dakle, moze vas kontaktirati, verovatno ukoliko mu je nesto sumnjivo ili nejasno.
klika:
...Postoji ona izreka koja kaze, kredit je dobar drug ali zao gospodar. Sve prema svojim mogucnostima....
:) S ovim se slazem.
 
Na razgovor u Bec se ide ukoliko u svojoj aplikaciji navedete da ste u mogucnosti da dobijete vizu za Austirju i da ste spremni da o svom trosu odete na razgovor u Bec. U svakom drugom slucaju razgovor se zakazuje u Beogradu.

Odlazak u Bec ima svoje prednosti jer se zakazuje veoma brzo, u roku od recimo 15 dana pa na vise a ako razgovor zelite da obavite u Beogradu onda se moze lako desiti da cekate 6 meseci na razgovor jer oni svoje ljude salju u Beograd iskljucivo kada se skupi dovoljan broj osoba za razgovor.
 
klika:
Mrka kapa sa srednjom skolom ukoliko nemas neki zanat.
Apprenticeship bi se mogao prevesti kao neko staziranje, tj. kod nas to zovu segrt kod majstora , uglavnom zanatlija, znas na sta mislim. Znaci, imas srednju skolu i recimo 2 godine rada u nekoj stolarkoj radnji, kao elektricar, automehanicar, vodoinstalater, frizer, itd........
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kad si vec pomenuo ove zanate, da li bi se i mesarski zanat mogao uvrstiti u ovu grupu, a ono sto me posebno zanima jeste da li postoji neka minimalna granica koliko moram da radim u tom zanatu da bi mi se priznao ili je dovoljna samo potvrda od majstora da sam kao mesar radila odredjeno vreme?

Pozdrav!
 
peti element:
klika:
Mrka kapa sa srednjom skolom ukoliko nemas neki zanat.
Apprenticeship bi se mogao prevesti kao neko staziranje, tj. kod nas to zovu segrt kod majstora , uglavnom zanatlija, znas na sta mislim. Znaci, imas srednju skolu i recimo 2 godine rada u nekoj stolarkoj radnji, kao elektricar, automehanicar, vodoinstalater, frizer, itd........
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kad si vec pomenuo ove zanate, da li bi se i mesarski zanat mogao uvrstiti u ovu grupu, a ono sto me posebno zanima jeste da li postoji neka minimalna granica koliko moram da radim u tom zanatu da bi mi se priznao ili je dovoljna samo potvrda od majstora da sam kao mesar radila odredjeno vreme?

Pozdrav!

Pravo da ti kazem, nisam siguran za ovo sto pitas, nisam cuo da su mesari nesto posebno na ceni. To mozes proveriti na www.cic.gc.ca , tamo imas spisak svih zanimanja koja prolaze za aplikaciju, ako se ne nadjes na tom spisku onda ....nema sansi za isljenje.
 
Zdravo svima. Imam pitanje u vezi sa kopijom rezultata IELTS-a.

Kada sam polozila dobila sam samo jedan primerak (jer me ona sluzbenica u British Council-u nekako ubedila da ako mi bude trebao jos koji primerak, oni mi to mogu naknadno isporuciti). Sada me zanima sledece: da li ce mi dokaz o polozenom testu biti potreban kada udjem u Kanadu? Da li ima potrebe da trazim jos jedan primerak i za svaki slucaj ga ponesem sa sobom u Kanadu?
 
javorka:
Zdravo svima. Imam pitanje u vezi sa kopijom rezultata IELTS-a.

Kada sam polozila dobila sam samo jedan primerak (jer me ona sluzbenica u British Council-u nekako ubedila da ako mi bude trebao jos koji primerak, oni mi to mogu naknadno isporuciti). Sada me zanima sledece: da li ce mi dokaz o polozenom testu biti potreban kada udjem u Kanadu? Da li ima potrebe da trazim jos jedan primerak i za svaki slucaj ga ponesem sa sobom u Kanadu?

Nikakav dokaz o testu ti ne treba, srvha testa je iskljucivo vezana za aplikaciju, ti kada sletis u Kanadu, posle prolaza pasoske kontrole ides u imigraciono odeljenje i pokazujes samo onaj Permamnet resident papir koji si dobila i pasos, cela procedura je jednostavna i ne traje vise od 15-tak minuta, samo se potrudi da das pravu adresu u Kanadi sluzbeniku jer ce ti na nju stici PR kartica za nekih 5-6 nedelja, manje vise.

Mada, mozes ti poneti dokaz o rezultatima testa ako mislis dalje sa skolovanjem, iako u 90% slucajeva dokaz o znanju jezika nije potreban za soobe sa Permanent Resident statusom , jedino za strane studente. Postoje neke skole koje mozda to treze ako ti engleski nije prvi jezik, ali to je dosta retko.
 
bekenbauer:
@ styder
Pa oko 6 meseci od dana predaje, to imas na sajtu tj kad ukucas sifru vidis kad si predao tj od kad je uzeto u razmatranje do odgovra. Ja sam po starom, za novo nemam pojma, ali vidim da se talasaju prema tome da ce odbijati azijate i indijce kojih je preplavilo, pa ce sad da prijamu belce sakom i kapom. Potpuno logicno jer pogledajte samo udeo ostalih rasa naspram bele je neverovatan. Kineza ima da je ludilo, pa indija, pakistan. Oni su glavni uzrok sto je zasicena IT industrija jer su zaista par excellance za to, a i ima ih puno :).
Nemam pojma ni sta cu ni kako cu, citam ovde savete pa sta bude.

Mislim da bi izbio veliki skandal kada bi se u Kanadi desila rasna diskriminacija o kojoj ti govoris, te da je tvoja teza zato neodrziva. Kazes: vidim da se talasaju prema tome da ce odbijati azijate i indijce kojih je preplavilo, pa ce sad da prijamu belce sakom i kapom.
. Kako vidis? Na osnovu cega?
Ne zelim da te uvredim, ali to me je podsetilo na onu narodnu "Sta je babi milo, to joj se i snilo".
 
zeleo bi da znam posle vencanja u kanadi sta je sve potrebno za resavanje papira za odlazak!!
ozenio sam se i vratio se nazad postu su mi tako rekli da je lakse i brze dobiti papire ali me zanima sve ostalo!!!
znaci kada mi se rese papiri tamo sta ja moram ovde u ambasadi da radim !!?
hvala
 
smeshkoo:
zeleo bi da znam posle vencanja u kanadi sta je sve potrebno za resavanje papira za odlazak!!
ozenio sam se i vratio se nazad postu su mi tako rekli da je lakse i brze dobiti papire ali me zanima sve ostalo!!!
znaci kada mi se rese papiri tamo sta ja moram ovde u ambasadi da radim !!?
hvala

Hmmm...........ti si se ozenio u Kanadi, ok. Da, lakse i brze je da se taj proces radi iz Srbije.
Ono sto ti treba da uradis je da prvo tvoja zena prikupi dokumentaciju o primanjima za proslu godinu, ona to zna , T-4 obrazac o placenoj taxi itd..........mora imati dokaz da moze da te sponzorise, tj. da radi i ima odredjena primanja. Takodje, idi u ambaasdu u BG i trazi da ti daju aplikaciju za Family Sponsorship, videces tamo sta sve treba da popunis. Moras imati vencani list, naravno prevedeno na engleski, ali ako ste to vec uradili u Kanadi onda je u redu.
Kada sve potrebne papire prikupite, onda to mora da se posalje u Mississauga-u , tamo je centar za imigraciju gde oni odobravaju ustvari zeninu aplikaciju na osnovu njenih papira, ovo sto sam ti pomeuo oko primanja itd. Nakon odobrenja , oni to salju dalje na procesuiranje u Bec, tvoje je samo da cekas da se aplikacija resi. Dobices kasniej obavestenje iz Beca da su oni primili tvoj predmet.

Jos nesto, pozeljno je da posaljes neke slike sa vencanja ili nesto od ranije, morate dokazati na neki nacin da se poznajete i da je to stvaran brak, razumes. To nije obavezno ali nije lose da se posalje.
Ako sve bude kako treba, ocekuj za ne vise od 5-6 meseci viziran pasos od dana predaje papira u Mississauga-i.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top