Kanada

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
...ma mi smo u Srbiji odrastali govoreci maltene srpsko-engleski. Ko god da je studirao nesto od tehnicke struke ili se ozbiljno bavio nekom naukom morao je koristiti literaturu mahom na engleskom. Internet i generalno ceo IT sektor da ni ne pominjem....nema ni jedne srpske reci u terminologiji. Muzika i filmovi.....jos je i politikin zabavnik kada sam ja bio klinac objavljivao tekstove popularnih pesama na srpskom i engleskom....Ko nije proveo bas ceo svoj zivot vrteci paklicu cigareta na nekom splavu siguran sam da govori engleski bolje od bar polovine ovih Indusa i Latinosa....
 
E dobro, sad jedno konkretno pitanje - Sta srecnika koji dobije Permanent Resident Card ceka u Kanadi po pitanju nalazenja prvog posla u struci?

Znamo da sto pre treba da nadje bilo kakav posao da ne pokrcka pre vremena onaj stek sto je doneo sa sobom. A posle? Kad bude u novinama, na Internetu, preko poznanika... nasao prvi posao u struci - kako se dalje odvija radnja? Javi se na oglas, oni ga daj-boze pozovu, i sta onda? Kako se dokazuje strucnost? Treba li nositi prevode diploma, spisak polozenih ispita na fakultetu sa opisima programa, preporuke iz Srbije,... ili te jednostavno prime na dva dana da vide sta znas pa posle kom opanci kom obojci?
 
Pretpostavljam da ces sve to vec prezentovati kad budes slala CV za posao. Kad te prime, cisto sumnjam da ih interesuje bilo sta drugo sem toga kako radis posao. Mozda Kanadjani mogu da nam kazu nesto vise o tome?
 
javorka:
E dobro, sad jedno konkretno pitanje - Sta srecnika koji dobije Permanent Resident Card ceka u Kanadi po pitanju nalazenja prvog posla u struci?

Znamo da sto pre treba da nadje bilo kakav posao da ne pokrcka pre vremena onaj stek sto je doneo sa sobom. A posle? Kad bude u novinama, na Internetu, preko poznanika... nasao prvi posao u struci - kako se dalje odvija radnja? Javi se na oglas, oni ga daj-boze pozovu, i sta onda? Kako se dokazuje strucnost? Treba li nositi prevode diploma, spisak polozenih ispita na fakultetu sa opisima programa, preporuke iz Srbije,... ili te jednostavno prime na dva dana da vide sta znas pa posle kom opanci kom obojci?

Pisano je na tu temu dosta u ostalim podforumima o Kanadi, procesljaj malo.

Ukratko,
-internet - job sajtova na hiljade........samo salji Resume na sto vise adresa pa dok te ne pozovu na intervju
-nece tebi niko traziti diplomu na uvid (u 99% slucajeva), niti bilo kome nesto dokazujes, na intervjuu treba da ubedis poslodavca da si ti prava osoba za taj posao
-ponesi te diplome isva cuda koje imas, prevedene na engleski jer je ovde prevod uzasno skup, ali to ce ti trebati samo u slucaju da zelis da nastavis skolovanje ovde, u svakom slucaju nije lose to imati, nikad se ne zna
-probation period je obicno 3 meseca, posle toga ide evaluacija, ili noga u guzu :-), ne daj boze.........

E da, jedna napomena, ovde niko ne zna sta je CV, obavezno prepravi to u RESUME !
 
Mozda cu da lupim, ali sve mi se nesto cini da rec "hydro" u oglasima za rentanje stanova ne znaci "topla voda" kako sam ja jedno vreme prevodila :?

Ima li koga da me u neznanju :idea: ?
 
javorka:
Mozda cu da lupim, ali sve mi se nesto cini da rec "hydro" u oglasima za rentanje stanova ne znaci "topla voda" kako sam ja jedno vreme prevodila :?

Ima li koga da me u neznanju :idea: ?

:-)......lupila si ali nema veze, to je ono sto svi pomisle, nisam ni ja znao pravo da ti kazem da je to ustvai STRUJA iako nema nikakve logike.
Uglavnom, u preko 90% slucajeva, kada rentas apartman imas ukljucenu struju i grejanje i naravno toplu vodu jer u Kanadi ne postoje bojleri po stanovima kao kod nas, sve je centralizovano.

Znaci, kada vidis cenu u oglasima, sve je tu, jedino sto treba dodati kablovsku , oko $ 40-45, telefon, oko $20-25 , internet, $30-45 mesecno. Racunaj oko $100 na ove tri stvari.
 
klika:
:-)......lupila si ali nema veze, to je ono sto svi pomisle, nisam ni ja znao pravo da ti kazem da je to ustvai STRUJA iako nema nikakve logike.
Uglavnom, u preko 90% slucajeva, kada rentas apartman imas ukljucenu struju i grejanje i naravno toplu vodu jer u Kanadi ne postoje bojleri po stanovima kao kod nas, sve je centralizovano.

Znaci, kada vidis cenu u oglasima, sve je tu, jedino sto treba dodati kablovsku , oko $ 40-45, telefon, oko $20-25 , internet, $30-45 mesecno. Racunaj oko $100 na ove tri stvari.
:) :idea:
 
Redovno pratim oglase na CraigsList pa me zanima misljenje onih koji su u Kanadi i koji mogu da uporede CraigsList sa klasicnim stampanim oglasima. Da li je veci izbor u stampi, kvalitetniji, bolje cene?
 
GMan:
Redovno pratim oglase na CraigsList pa me zanima misljenje onih koji su u Kanadi i koji mogu da uporede CraigsList sa klasicnim stampanim oglasima. Da li je veci izbor u stampi, kvalitetniji, bolje cene?

CraigList je odlican, tu moze dosta toga da se nadje po odlicnim cenama, ja sam recimo prosle zime nasao skije sa vezovima u odlicnom stanju za samo CAD$ 125, bruka....
I jos dosta nekakvih sitnica............

Stampani oglasi postoje, recimo u Torontu izlaze svake srede i mozes ih pokupiti u metrou, ne placa se nista.

Malu prednost dajem CL mada ni stampani oglasi nisu losi.
 
GMan:
Hvala! To znaci da je CL realan izvor informacija. To me raduje.....

Naravno da jeste, preporucljivo je doduse da se kupuje samo lokalno preko CL u smislu da se nadjes sa sobom od koje nesto kupujes, vidis stvar, porveris i onda si siguran da je to ono sto trazis.
Mozes pazariti robu i da ti je neko salje postom ali tu vec nisi siguran koliko je osoba pouzdana, vecina jeste. Mada, generalno su ljudi posteni u ovakvim transakcijama.

Ebay je drugaciji, tamo mozes proveriti kakav rejting ima prodavac i znas 99% da je stvar sigurna.

Imas jos i buysell.com sajt, mislim da je ovo prava adresa..........i tu se moze dosta toga naci.
 
Cao Svima
jel bi neko mogao da mi kaze koja je adresa kanadske ambasade u Beogradu i jel jos postoji?Jer sam bio na adresi u Kneza Milosa i tamo nema nikoga cak ni cuvara sve je zakljucano.
Unapred hvala!!!
 
baticabg:
Cao Svima
jel bi neko mogao da mi kaze koja je adresa kanadske ambasade u Beogradu i jel jos postoji?Jer sam bio na adresi u Kneza Milosa i tamo nema nikoga cak ni cuvara sve je zakljucano.
Unapred hvala!!!

Bila je u K. Milosa 75, ne znam da li je u medjuvremenu premestena.
U koliko sati si bio tamo, oni imjau neko cudno radno vreme.
Zovi informacije 988 i dace ti telefon pa ih zvrcni i proveri za adresu.
 
E sad ovako, i ja sma jedan od onih sto je isao preko konsultanata, iskezio kintu ali to je nista u poredjenju sa slobodom i bekstvom iz Srbije to NEMA CENU.ako je ona 2500 dolara onda OK.Ne zanima me da li su ovako ili onako, bitno je otici.
Diplomirao sam masinstvo a onda uradio i specijalizaciju, na fakultetu imam diplomu mastera, no kako sam video da je to sranje ovde kao i na celom svetu zavrsio sam kurs microsofta MCSE jer je to jedino sto ovde ima a da valja tj priznaje se odma bez uslova.

Zanima me da li da ponesem preporuke od profesora sa fakulteta i da li to vredi pri nalasku posla ili pri ponovnom studiranju jer je to realnost koju cu kad odem morati da odradim.Kakva je forma tih "preporuka" da li da se zapecati u kovreti ili sta vec???Sta pise u preporukama itd. SVe sto ima od papira sam preveo na engleski u vise primeraka, ali ne znam koji mi papiri jos trebaju, tj koji su znacajni za poneti???Priroteti neki sto se kaze "ne sme da se zaboravi".

Drugo sto me zanima jeste engleski jezik, ovde sam na IELTS dobio band score 7, da li mi to treba priulikom zaposlenja ili za studiranje ili moram TOEFL ili koji vec je test ako je potreban za rad i studiranje?

Odake je najbolje avionom otici, tj koji avio prevoznik je najbolji i najpovoljniji? Naravno samo jedan smer BG-TORONTO. Nazad nema.

To je za pocetak, stigle me emocije pa ne mogu da se saberem, idem u martu :) necu na zimu :)
Dodajte ako imate neki savet za gustera u redovima imigracije :)
 
Prvi put sam na forumu, pa vas molim za pomoc!
Suprug i ja planiramo da apliciramo za iseljenicku vizu i za sada imamo 65 bodova. Na TESTU u odeljku 6 postoji bodovanje za Accompanying Spouse education. Tu se trazi: diploma, sertificat ili apprenticeship (sto mi nije bas jasno) i 12 god. zavrsenog skolovanja. Imama zavrsenu srednju ekonomsku skolu i 2 god. radnog iskustva u trgovini. Zanima me da li mogu da zavrsim neki kurs za trgovinu, dobijem taj sertifikat i uz ove 2 god. radnog iskustva osvojim ta presudna 3 boda.

Unapred zahvalna!
 
Zvanicno ne jer se za srednju skolu ne dobija ni jedan bod.
Ipak, oni cesto uzmu u obizir i "poklone" vam koji bod, ali iskljucivo ako ste na samoj granici sa bodovima, a vide da imate jos dodatnih sertifikata i potencijala uopste. Znaci, to nije strogo pravilo, sertifikat moze da vam pomogne ali niko vam ne garantuje da ce se sertifikat bodovati jer to nije zvanicna skola.
Ja bih se fokusirao na neke druge stvari koje mogu doneti sigurne bodove, recimo da imate sve 4 sedmice na testu iz engleskog.
Ukoliko ste i posle svega na granici sa bodovima, onda vam predlazem da oboje polozite IELTS kako bi im pokazali da cete moci da se snadjete odmah po dolasku. Naravno, potrudite se da imate ukupnu ocenu 7. Zavrsite neki kurs, nabavite sertifikat, prezentujte se sto bolje pomocu CV-ja i preporuka i to bi bilo dovoljno ukoliko je sve ostalo OK da vas prebace preko bodovne granice ako zaostajete bod ili dva.
 
bekenbauer:
E sad ovako, i ja sma jedan od onih sto je isao preko konsultanata, iskezio kintu ali to je nista u poredjenju sa slobodom i bekstvom iz Srbije to NEMA CENU.ako je ona 2500 dolara onda OK.Ne zanima me da li su ovako ili onako, bitno je otici.
Diplomirao sam masinstvo a onda uradio i specijalizaciju, na fakultetu imam diplomu mastera, no kako sam video da je to sranje ovde kao i na celom svetu zavrsio sam kurs microsofta MCSE jer je to jedino sto ovde ima a da valja tj priznaje se odma bez uslova.

Zanima me da li da ponesem preporuke od profesora sa fakulteta i da li to vredi pri nalasku posla ili pri ponovnom studiranju jer je to realnost koju cu kad odem morati da odradim.Kakva je forma tih "preporuka" da li da se zapecati u kovreti ili sta vec???Sta pise u preporukama itd. SVe sto ima od papira sam preveo na engleski u vise primeraka, ali ne znam koji mi papiri jos trebaju, tj koji su znacajni za poneti???Priroteti neki sto se kaze "ne sme da se zaboravi".

Drugo sto me zanima jeste engleski jezik, ovde sam na IELTS dobio band score 7, da li mi to treba priulikom zaposlenja ili za studiranje ili moram TOEFL ili koji vec je test ako je potreban za rad i studiranje?

Odake je najbolje avionom otici, tj koji avio prevoznik je najbolji i najpovoljniji? Naravno samo jedan smer BG-TORONTO. Nazad nema.

To je za pocetak, stigle me emocije pa ne mogu da se saberem, idem u martu :) necu na zimu :)
Dodajte ako imate neki savet za gustera u redovima imigracije :)

Ne rece nam, je si li prosao ili tek cekas da se aplikacija resi?

Sto se tice preporuka, najobicniji papir sa detaljima sta si radio, ili zavrsio, i potpis profe, managera, nebitno je , zavisi o cemu se radi. Te preporuke nisu nista posebno, kao i svaki drugi papiric, poenta je u tome da svaki poslodavac proverava te preporuke, znaci, niko tebi ne trazi da ti udaras nekakve pecate i tome slicno, bitno je da je prevedeno na engleski, vrlo jednostavno.
Taj Microsoft sertifikat bi trebalo da bude priznat ovde, ali nemoj mnogo da se nadas da ces odmah poceti da radis u tom domenu jer IT biznis nije bas u ovom momentu sjajan za nove imigrante, pa ni ostale bogami, tesko se u tu nalazi posao, ali probaj, nista te ne kosta. Ne znam da li imas nekog iskustva u tome i koliko si dobar.
Takodje, prevedi diplomu/master, i ponesi spisak svih polozinih ispita, to se moze uraditi na engleskom jeziku na samom fakultetu. To ti moze zatrebati ako ovde planiras nekakvo doskolovavanje, nije lose to imati pri sebi, nikad se ne zna.

TOEFL ili IELTS teskotvi su potrebni za studiranje samo za strane drzavljane, ti kada dobijes status Permanent Resident automatski si oslobodjen u tom smislu, sto ce reci, apliciras za studije kao i svaki kanadjanin, nemas nikakva ogranicenja u smislu jezika. IELTS se mislim priznaje u Kanadi, za USA nisam siguran, tamo traze TOEFL, ja sam ga polagao pre jedno 3-4 godine.

Ne razmisljaj mnogo o karti, to je najmanji problem, ali ajde kad vec pitas, najbolje ponude sam nasao u GEA Tours i BEO Tours, obe agencije su ti u K. Milosa blizu kanadske ambasade. Ne znam trenutno za cenu.

E da, samo da dodam, kazes masinac si, radis li AutoCAD mozda? Pitam te jer sam ja krenuo u tom pravcu, evo vec zavrsio ovde dva od cetiri Levela za neki sertifikat u tom domenu, George Brown College u Torontu je u pitanju. Ja sam inace gradjevinac. Imam odlican posao kao crtac, ..........jedna od ideja, mada ne znam tacno sta ti konkretno radis.
 
peti element:
Prvi put sam na forumu, pa vas molim za pomoc!
Suprug i ja planiramo da apliciramo za iseljenicku vizu i za sada imamo 65 bodova. Na TESTU u odeljku 6 postoji bodovanje za Accompanying Spouse education. Tu se trazi: diploma, sertificat ili apprenticeship (sto mi nije bas jasno) i 12 god. zavrsenog skolovanja. Imama zavrsenu srednju ekonomsku skolu i 2 god. radnog iskustva u trgovini. Zanima me da li mogu da zavrsim neki kurs za trgovinu, dobijem taj sertifikat i uz ove 2 god. radnog iskustva osvojim ta presudna 3 boda.

Unapred zahvalna!

Mrka kapa sa srednjom skolom ukoliko nemas neki zanat.
Apprenticeship bi se mogao prevesti kao neko staziranje, tj. kod nas to zovu segrt kod majstora , uglavnom zanatlija, znas na sta mislim. Znaci, imas srednju skolu i recimo 2 godine rada u nekoj stolarkoj radnji, kao elektricar, automehanicar, vodoinstalater, frizer, itd........
Ne verujem da ce ti ista taj sertifikat za trgovca pomoci u ovom slucaju , Kanadi su potrebne zanatlije svih profila, sto bi ovde rekli Trades people. Dobar zanatlija sa iskustvom mlati vise love od inzenjera i lakse dolazi do posla jer je potraznja neverovatna.

Probajte na neki drugi nacin da dodjete do ta dva boda, ako suprug nema maximum na staz, strpite se i za godinu dana ce nabiti ta dva boda, nemojte glavom kroz zid.
 
@klika
Hvala na odgovoru

Sto se preporuka tice tako sam i uradio, na momorandumu fakulteta i firme pokupio potise uz vizit kartte profana i direktora.
Sto se AutoCada tice dosta sam zaboravio a imao sam kao predmet na fakultetu, ako se placa obnovicu gradivo :) samo da se dobije sansa.Mislim da je to i najveci problem, kako znati koliki je nivo znanja potreban i gde se prijaviti, s obzirom da niko nikad ne trazi diplome, potvrde i slicne papire. S obziorm da sam ja duboko svestan da ovaj fakultet masinstva blage veze sa praksom nema, tako se i postavljam :) Mislim da bi trebalo dati malo objasnjenja oko toga.
Drugo sto bih zeleo da potvrdimo je da li se sticanjem Permanent Resistent statusa ostvaruje status da se vise ne mora prilikom aplikacije na fakultet ili posao polagati bilo kakav kurs za jezike vec se podrazumeva da je sve ok i da znas sve :).
Alberta je postala vrelo popularna kako cujem zbog visoko placenih satnica i do 3 puta vise nego u Ontariju recimo. Mogli bi dati malo price i oko toga.
Dalje sta mislim da je interesnatno a vrlo je konfuzno je sta po dolasku??pise da ceka nekakv sluzbenik i onda kakva je pricedura, sta treba poneti, sta zapamtiti, neki koristan savet da se ne naprave greske???
Po nasem zakonu od nedavno kako sam procitao dozvoljeno je izneti 5000 evra iz zemlje bez potvrda itd u kesu sto je lepo. Tacnije, moje pitanje bi moglo biti formulisano, kakva je procedura po dobijanju i samom dolasku u Kanadu, na sta obratiti paznju.

Hvala jos jednom
 
evo korisnih linkova za IELTS test, koji po mom misljenju je test inteligencije. Ne kosta 95 funti kako pise vec malo vise :) sto gospoda iz nekakvog saveta prikazuju vec 12.300 dinara sto je vise. Ne kupujete knjige i ne uclanjujte se u tu glupost beskorisnu. Takodje nece vam dati na uvid rad, jer to i potpisete pre polaganja, tj prilikom placanja. VEcina ce biti zabezeknuta kako su lose uradili prvi put, ali neka vas to ne obeshrabri i kad izadjete drugi put i da losije uradite necete dobiti manje ocene u odnosu na prosli put.
Savet za essey koji je preduslov da se dobije 7 jeste da se pise po paragrafima, odnosno da rad ima sledece delove:
uvod, dva ili tri paragrafa (pasosa) u prilog tezi i jedan recimo protiv ili sva tri protiv kako hocete, ali je vazno da bude po paragrafima i na kraju obavezno zakljucak od 3 recenice. Ne obracjte paznju na greske u pisanju ili ostalo, ovo je sustina, to odma gledaju.
Prilikom razgovora u 4 delu kad ste vec potpuno iscrpljeni :) imat euvod nesto o sebi, to spremite unpred a onda ce vam dati neku temu da pricate o njioj. Po meni je najbolje da uzmete neki primer i krente pricu, samo nemojte da stajete, neka to bude asocijacija na neki film, dogadja ili bilo sta, samo vezite za temu koju vam da i samo pricajte.
Evo sad par linkova na kojima cete naci sve za vezbu od komplet istog testa do nekih saveta, sta i kako.
http://www.ielts.studyau.com/
http://www.aippg.net/forum/viewforum.php?f=6 - krstarite po celom formu nacicete apsolutno sve za IELTS
http://www.ielts-blog.com/index.php/1/ielts-results-online/ mnogo losiji ali pogledajte
http://www.writefix.com/argument/fivesteps.htm - glavna stvar za pisanje esseya, ovako radite i nema greske.Odlican sajt.
 
Bekenbauer,
prilikom imigracije je potrebno da izvadis potvrdu kod nas (ne znam tacno gde) da ides u inostranstvo kao imigrant. Na osnovu te potvrde mozes da prenes vise od 5000 Evra preko nase granice. Problem je, mada ne veliki, sto prilikom ulaska u Kanadu mozes da uneses maksimalno 10000 kanadskih dolara u kesu. Ostatak mora da se prenese preko banke ili da koristis karticu za placanje i dizanje kesa. Posto ova dva poslednja resenja podrazumevaju i proviziju banaka koja moze biti veoma velika kada su velike sume u pitanju, onda je najbolje preko granice preneti vise od onih dozvoljenih 10000 dolara u kesu tako sto ces ih negde sakriti. Do sada niko nije cuo da je neki sluzbenik na kanadskoj granici nekoga pretresao i da mu nije dozvolio da unese novac tako da tu nece biti problema.
Jedino na sta treba obratiti doooobro paznju je sav taj novac koji nosis sa sobom. Postoji mogucnost da te neko odzepari ili slicno a cuo sam nedavno, voleo bih da mi potvrde oni koji imaju iskustva, da se cak na aerodromima u Kanadi ponekad pojavljuju "prijatelji" imigranti iz Srbije koji kad provale da si novi imigrant odmah prilaze i "pomazu" na razne nacine a u stvari samo gledaju kako da te odzepare ili maznu tasnu za koju misle da sadrzi novac.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top