Sprint 400m

boris0230:
Ja nemam program vec jednostavno sprintujem 400 metara, sa nekih 90 % i kad zavrsim odmorim i opet tako. I svaki put se trudim da prevazidjem svoje vreme.
Pozdrav drugar

Kaži mi koje vreme napraviš?

Inače po najnovijim kategorizacijama, koje su proistekle iz teorija biohemije i istraživanja biomehaničkih pretpostavki ...
Da budem kratak.
Samo 100 i 200 metara se mogu nazivati sprintom.
Već nakon 27 sekundi organizam prelazi u drugi metabolički put i tu treću stotinu metara bi pred kraj počeo usporavati a o četvrtoj ne treba ni govoriti.
Zaklučak tog rada koji sam imao u rukama je da su sprint samo 100 i 200 metara
 
boris0230:
Ja nemam program vec jednostavno sprintujem 400 metara, sa nekih 90 % i kad zavrsim odmorim i opet tako. I svaki put se trudim da prevazidjem svoje vreme.
Eh, kad bi tako moglo da se poboljsa vreme ili da se ostvari neki bolji rezultat ne bi bila napisana ni jedna knjiga o vodjenju i periodizaciji treninga. Ali u svakom slucaju hvala na odgovoru.
 
mač-ak:
Pozdrav drugar

Kaži mi koje vreme napraviš?

Inače po najnovijim kategorizacijama, koje su proistekle iz teorija biohemije i istraživanja biomehaničkih pretpostavki ...
Da budem kratak.
Samo 100 i 200 metara se mogu nazivati sprintom.
Već nakon 27 sekundi organizam prelazi u drugi metabolički put i tu treću stotinu metara bi pred kraj počeo usporavati a o četvrtoj ne treba ni govoriti.
Zaklučak tog rada koji sam imao u rukama je da su sprint samo 100 i 200 metara
Ma nema to veze sa metabolickim putem niti sa koriscenjem energetskih kapaciteta. Sprint je izraz koji se koristi da bi se predstavile velike brzine trcanja tj. vece od 30km/h
 
Robija:
Ma nema to veze sa metabolickim putem niti sa koriscenjem energetskih kapaciteta. Sprint je izraz koji se koristi da bi se predstavile velike brzine trcanja tj. vece od 30km/h

Pozdrav
Ima veze sa izvorima energije mišića
400m je samo produženisprint

Dokaz:
100m= 9:77
200m=19:33
400m=43 sekunde
Da pojasnim posle 27 sekunda je potrošen 3 vid goriva za mišiće.
Goriva su prvo ATP 0,2 sekunde zatim.....
A da bi uključio masti ali na žalost i proteine zajedno sa mastima tokom katabolizma kao alternativnog metaboličkog puta traženja goriva za mišićni rad moraš se neprekidno baviti radom duže od 29 minuta i....
Nemam vremena za detalje
 
Nesto si ti pobrkao.
Atp je uvek tu u svakom radu,a ATP dobijas iz raznih izvora energije, kao sto su fosfo kreatin, masti itd.
Evo je i tabela na engleskom.


Duration Classification Energy Supplied By
1 to 4 seconds Anaerobic ATP (in muscles)
4 to 20 seconds Anaerobic ATP + PC
20 to 45 seconds Anaerobic ATP + PC + Muscle glycogen
45 to 120 seconds Anaerobic, Lactic Muscle glycogen
120 to 240 seconds Aerobic + Anaerobic Muscle glycogen + lactic acid
240 to 600 seconds Aerobic Muscle glycogen + fatty acids
 
Pozdrav

Na tartan stazi 1:01-1:02 naravno nakon zagrevanja istezanja i kojeg ubrzanja to mi je sada maksimum.Nekada sam išao 56-58 sekundi na asfaltnoj atletsoj stazi ali sam bio mlađi.Sada sam rekreativac dugoprugaš sa dva treninga ( i manje ) nedeljno.
Za brzinu je jako važno da se nepokvari korak što se obavezno dešava sa džogiranjem i trčanjem dužih deonica,takođe trčanjem dužih deonica dolazi do kineziološke transformacije organizma u tom pravcu.Telo forsira crvena mišićna vlakna,gube se ramena trbušnjaci guzovi i bitne telesne mišićne grupe bitne za brzinu.
 
Najbolje ti je da kombinujes duzine i deonice od 200m do 800m, a za vreme na 100m nemoj mnogo da se cimas, jer ta brzina ti je urodjena, i treningom ne mozes mnogo da napredujes, inace ja sam dugoprugas, a vreme na 100m, merili smo iz zajebancije 12:94, npr. moj drug pusac trci 100m rucno 11:04, a elektronski 11:56, bez nekog posebnog treninga.
 
Poslednja izmena:

Back
Top