Podela književnosti na žensku i mušku

Ovo me zanima zato sto sam skoro na jednom forumu procitala da je Sanja Domazet dobila nagradu /Zensko pero/ za roman /Ko place/, cija je tematika sudbina tri zene, nominovane su samo zene, I samo su zene usle u uzi izbor.
Citajuci ovo mnogi su se pozivali na to da neka kapitalna dela mogu biti I napisana su samo muskom rukom I kako zena ne bi mogla da opise sve ono sto su Dostojevski, Man, Markes I mnogi drugi sadrzali u svojim romanima.
Ja nemam neko odredjeno misljenje, ponekad mislim da prevlada zakon jaceg ili ko prvi devojci njemu devojka, muskarci su se prvi setili da opisu zlocin I kaznu, da napisu jedan carobni breg a zene, pogotovo u srednjem veku nisu imale vremena da se osvrcu na takve stvari jer su im kucne obaveze bile samo jedan deo balasta…
A mozda su I pisale, samo nisu imale finansijska sredstva koja su bila koncentrisana u dzepu muskarca, ali nisu objavljivale….ne znam…volela bih da znam…
MIslim da kada bih pisala nesto pisala bih pod muskim pseudonimom….
 
Jedina podela u knjizevnosti koja je validna je podela na kvalitetnu i nekvalitetnu.I ako je politicki korektno da se kaze kako je glavni uzrok manje zastupljenosti zena u ozbiljnoj kvalitetnoj knjizevnosti drustveno-istorijski kontext koji je onemogucavao zenama da se izraze podjednako lako kao muskarcima,mislim da je tolika prevaga na musku stranu posledica neceg drugog.Muskarci pate na drugaciji,konstruktivniji nacin u odnosu na zene a posto se svaki vid umetnosti pa i knjizevnost moze s aspekta efikasnosti predstaviti i kao usmerena patnja,mushka konstruktivnost po tom pitanju omogucavala im je da se bolje izraze u pisanoj formi.Ovo + vec navedeni drustveno-istorijski kontext koji je sa jedne strane sputavao zene a sa druge davao prednost muskarcima.Ovo je naravno samo moja pretpostavka jer nisam zensko pa ne mogu da tvrdim:)
 
Frozen bas sam nesto htela da napisem u tom stilu:)..

Elem , iako nije zvanicna podela ipak postoji, kao i podela na muske i zenske filmove; iako bih ja uvek radije gledala Zle Mrtvace3 VS Titanika.


Knjizevnost napisana od strane zenske ruke ima neku dozu..pa zao mi je da to ovako otvoreno priznam, ali bljutavosti.Ako posmatramo klasike, tu su nam logican izbor sestre Bronte, i ona nesrecna spisateljica "razum i Osecajsnost", mislim da se zove Dzejn Ostin, videcemo da su sve te zene imale jedan te isti cilj u zivotu, cak i one kvazi-buntovne -da se dobro i iz ljubavi udaju. Jedina koja je uspela da se otrgne iz tog sablona jeste Emili Bronte u romanu "Orkanski Visovi".

Moderne spisateljice okrenule su se zenskoj patnji kroz vekove, nepravdi, emancipaciji, i na kraju svega zelji da se dobro udaju:).


Ali to smatram normalnim, mislim zamisli da je "ne marim da pijem zato pijem cesto" napisalo zensko cheljde, pesma odmah gubi na tezini:).

Tako je i sa romanima. I da kao i Frozen mislim da je razlika u osnovnoj razlici:)..POL!..Mislim da su muskarci u bolu i u ljubavi mnogo introventniji i da to mnogo dublje duze i teze prezivljavaju samim tim u stanju su tu emociju jace da prenesu. Zena nekako to ..pa protutnji kao oluja, place, prica, smeje se sama emocija kod zena brze gubi intezitet..Mada ovo ej sad vec psihologija i ja nisam zaista strucna, ovo je samo moje licno vidjenje stvari.

Mozda sada kada je zena dobila slobodu da svoj bol oplace u kafani, (ili kupovinom krpica u butiku) dela pisana od strane zena dobiju dubinu i tezinu. No vreme ce pokazati. Mada sam misljenja da ce zene ostati zene, a tako i treba da bude:)
 
Dobro ali mozda su to samo pojedinke koje su igrom slucaja uspele da se afirmisu....
Ponekada mi se cini da je efektnije plasirana knjiga ciji je ktitor muskarac...mozda zato sto su oni veciti avanturisti, ili sto se bave svim tim problematicnim pitanjima...brze trce...mozda je samo dobra reklama u pitanju? previse dobra.
ili ima vise zena od muskaraca pa je mrtva trka oko njih:)
 
Kakva glupost da muskarci pate kvalitetnije i konstruktivnije! Frozene, poceo si lepo a onda si skroz zeznuo stvar, kao i ovaj koji je napisao da je "zenska" knjizevnost bljutava! Mozda ste citali lose zene-pisce! I to je sve.
I da zene lece bol shoppingom! Majko mila! Kakva glupost! Na svetu zive milijarde zena, pa ako ti (ili tvoja zena) ne razmisljas, nisi introspektivna niti talentovana....ne generalizuj!
Kada bih sada pocela da nabrajam lose muske pise ne bi bilo kraja..... Sad ispade da je svaki muskarac filozof... a sta je sa gomilom bezubih likova koji se mlate, locu, gledaju fudbal, ne dobacuju dalje od skupog automobila i nisu ni svesni da postoji prostoprosirena recenica?
Knjige koje su pisali muskarci i zene - u vecini slucajeva moze da se oseti drugacije shvatanje sveta, drugacije iskustvo itd. ali ni to uvek. A da su muskarci dugo bili (i uglavnom jos uvek jesu) privilegovani u svemu, pa tako i u izdavastvu je tacno... Mrzi me vise da palamudim....Caos!
 
Ma ta priča o podjeli književnosti na mušku i žensku je posljedica invazije naših estradnih treš spisateljica, kojima je to što su žene u književnosti jedini adut da prodaju knjigu. Postoje ženske teme ali o njima mogu i muškarci pisati, o položaju žena u nekom društvu i slično.
Ja sad čitam Zadie Smith - White Teeth, i nije to nikakva ženska književnost, nego samo književnost, i to dosta dobra. Kao što ni, šta ja znam, Uliks nije muška književnost.
 
Danas, u savremeno doba, granice muske i zenske knjizevnosti se brisu. Pre, termin muska j oznacavala podvrstu knjizevnosti - epiku (price) ( u kojoj nema toliko osecaja, vec dogadjaja) a zenska je bila lirika (lirske pesme) u kojima su zastupljeni osecaji (emocije) a nema dogadjaja.
Takodje postojale su i epske pesme ( one stare, nejcesce bez strofa) koje govore o junacima tog doba. Meni je ta podela pogresna, jer ja, na primer, pisem i epiku i liriku. Muska i zenkisa knjizevnost - to je konzervisticki pristup
 
muvalo:
Kakva glupost da muskarci pate kvalitetnije i konstruktivnije! Frozene, poceo si lepo a onda si skroz zeznuo stvar, kao i ovaj koji je napisao da je "zenska" knjizevnost bljutava! Mozda ste citali lose zene-pisce! I to je sve.
I da zene lece bol shoppingom! Majko mila! Kakva glupost! Na svetu zive milijarde zena, pa ako ti (ili tvoja zena) ne razmisljas, nisi introspektivna niti talentovana....ne generalizuj!
Kada bih sada pocela da nabrajam lose muske pise ne bi bilo kraja..... Sad ispade da je svaki muskarac filozof... a sta je sa gomilom bezubih likova koji se mlate, locu, gledaju fudbal, ne dobacuju dalje od skupog automobila i nisu ni svesni da postoji prostoprosirena recenica?
Knjige koje su pisali muskarci i zene - u vecini slucajeva moze da se oseti drugacije shvatanje sveta, drugacije iskustvo itd. ali ni to uvek. A da su muskarci dugo bili (i uglavnom jos uvek jesu) privilegovani u svemu, pa tako i u izdavastvu je tacno... Mrzi me vise da palamudim....Caos!
:p :p :p :p :p
 
Ne postoji nekvalitetna "knjizevnost":!:
Nije knjizevnost svaka napisana knjiga.
A "zensko pismo", postoji. Nema veze sa komercijalnom knjizevnoscu i sa "ljubicima", jos manje sa bilo kakvom "bljutavoscu". To moze da napise samo neko ko "zensko pismo" nije ni citao.
Sustina sa zenskim pismom je da govori o specificno zenskom iskustvu. A zenski senzibilitet i bavljenje sopstvenim "ja" je ipak drugacije od muskog iskustva i senzibiliteta.

Savremeno zensko pero u Srbiji:

Ljubica Arsic
Nina Zivancevic
Marija Knezevic
Jelena Lengold
Marija Ivanic
Danica Vukicevic
Sanja Domazet
Divna Vuksanovic
Snezana Bukal
Ljiljana Djurdjic
Boba Blagojevic
Milica Micic Dimovska
Elvira Rajkovic
Mirjana Pavlovic
Judita Salgo...

....verovatno sam nekog preskocila.:)

Bila je lepa tema o tome, samo nije bilo mnogo ucesnika i kao sto sam naziv pita "Spisateljice, da li ih poznajemo?", odgovor je ocigledno negativan:

http://forum.krstarica.com/threads/55566
 
A koje to spisateljice DANAS uzimaju muške pseudonime?
Nekako, iz dobrog dijela postova u kojima se zalaže za postojanje ženske književnosti probija prevaziđeni feministički princip o potrebi naglašavanja ženske posebnosti radi ostvarivanja ravnopravnosti.
Ne slažem se s tim. Najbolje spisateljice su one koje nisu opterećene time što su žene.
 
Sto znaci da opterecenje osobinama zenstvenosti,odnosno opterecenje time sto je zena, dovodi do toga da se oseti ugrozenom....? slazem se sa quentinom, ali mi nije jasno i dalje da li to treba da bude opterecenje, ili veliki plus?
Licno mislim da bi trebalo tretirati osobinu "zene" kao sasvim normalnu ako ne i nevidljivu stvar.Ali i dalje mi nije jasno zasto se to ne radi pa imamo feminizam, i sovinizam....
 
Ženski romani

"Muški romani su o muškarcima. Ženski romani su takođe o muškarcima, ali iz drugačije perspektive. Muški roman lako može da postoji bez žene ( možda sa izuzetkom kućepaziteljke ili kobile), ali ženski roman bez muškarca ne može. Muškarci ponekad uvrste žene u muške romane, ali izostave poneki deo: na primer glavu ili ruke. Ženski romani takođe izostavljaju neke atribute muškaraca. Nekada sve što je između pupka i kolena, nekada smisao za humor ---
Žene uglavnom ne pišu romane po muškom ukusu, naravno muškarci koji pišu vrstu romana koja se sviđa ženama nisu nikakva retkost. Neki ljudi nalaze da je ovo čudno."

Margaret Atvud (Murder in the Dark)

(ovo je prevod prevoda - izvinte zbog nekvaliteta)
 

Back
Top