Krvna slika

branchoni

Početnik
Poruka
19
Na redovnoj kontroli krvne slike,rezultati su pokazali da imam povecane trigliceride na 5,1,a holesterol 6,4.Lekar internista mi je prepisao dijetu i lekove(chomipall(mislim da se tako zove lek Hemofarma)).
Interesuje me koliko su visoki trigliceridi opasni i kakve posledice mogu da ostave.
Napominjem da obozavam slatkise,mada nisam preterano gojazna(166cm/66kg/37godina).
Hvala unapred na odgovorima
 
Cholipam.
http://srce.plivazdravlje.hr/?section=visoki_kolesterol
http://www.nutricionizam.com/DT/m420404-1.htm
Poviseni trigliceridi nemaju veze sa time da li je neko gojazan ili ne, nego iskljucivo i jedino sa tim kako se hrani.
Holesterol sa druge strane ne potice samo od hrane nego i od dejstva stresa, metabolizma samog organizma...
Cholipam i njemu slicni lekovi uglavnom deluju samo na holesterol i imaju jednu veliku manu, vrednosti holesterola su u granicama normale samo dok se koristi lek.Primeceno je kod velikog broja pacijenata da po prestanku uzimanja leka dolazi do ponovnog vracanja povisenih vrednosti holesterola i triglicerida.
Uzimanje lekova iz ove grupe ne resava trajno problem, sto naravno ne znaci da ih ne treba uzimati, naprotiv.Regulisanjem vrednosti holesterola i triglicerida preveniraste pojavu brojnih kardiovaskularnih bolesti ali sustina je da se mora promeniti nacin zivota pogotovo rezim ishrane.
Kod nasih pacijenta postoji velika zabluda, mogu da jedem sta hocu pijem lekove, e ne moze tako, znaci osnova je da se trajno promene lose navike u ishrani, postoje i pomocna lekovita sredstva koja mogu pomoci u reglusanju povisenih vrednosti triglicerida i holesterola.
Znaci dijeta,fizicka aktivnost,lekovi!
 
Predji POTPUNO na maslinovo ul;je pri kuvanju (imas sada i onih sto se ne osecaju po mirisu i ukusu pa moz esve sa njima da se sprema). garantujem da ces za pola godine obvoriti holesterol i tri glic. bez ikakvih lekova. Probaj,nista te ne kosta. Naravno, smanji slatkise i kreci se vise.
 
Moj savet je biljni napitak - caj Milax.Odradi se laboratorijska analiza i pije se 3 dana 5 puta dnevno izmedju dorucka i rucka.Ta 3 dana jesti iskljucivo hranu biljnog porekla..Nakon 20 dana ponovo odraditi l.analizu da se vidi efekat a na osnovu tog rezultata vidi se da li uzeti i novu dozu caja.
 
Zbog povecanog broja holesterola i triglicerida preporucljivo je da se priviknete na propisanu dijetu i smanjite konzumiranje slatkisa. Poremecaj kod hole. moze izazvati kardio-vaskularne probeme i zapusenja krvnih puteva.
Vas Biohem.lab. N.M.
 
Na pitanje sta smete da jedete u toku dijete preporucljivo je napraviti nedeljni plan i svakog dana jesti pojedine namernice sa odredjenom kolicinom ugljenih hidrata,masti...
Prvi dan se preporucuje samo voce,sledeci dan samo meso,treci dan samo voce i povrce.Taj program treba postovati i pridrzavati kako bi se doslo do rezultata.
Vas Biohem.lab.
 
Zanima me sta ja mogu da uradim da bih smanjila holesterol.Imam 28 godina, 50kg, zdravo se hranim ne jedem slatkise niti namirnice koje sadrze holesterol a on je ipak 6,5.Trigliceridi su mi 0,5 pa se iz toga vidi da ne unosim masnu hranu.Dakle ako ne mogu ishranom da uticem na smanjenje holesterola,sta da uradim?
 
dr:
Kakav holesterol imaju clanovi tvoje porodice?
Tata i brat imaju normalan holesterol a mama je u istoj situaciji kao i ja,dakle mrsava,pazi sta jede a holesterol 7,5.Ukoliko je genetika u pitanju jel mogu nesto da uradim ili je to nepromenjivo?Mamini majka i otac su oboje umrli od mozdanog udara (doduse imali su preko osamdeset godina).
 
Izmedju ostalog moze biti.
Elem, limelight treba da se uradi detaljna analiza uzroka pojave tvog holesterola.
To isto treba da uradi i tvoja mama.
Ukoliko je genetski uslovljen, postoje lekovi koji se ordiniraju za to.
 
dr:
Izmedju ostalog moze biti.
Elem, limelight treba da se uradi detaljna analiza uzroka pojave tvog holesterola.
To isto treba da uradi i tvoja mama.
Ukoliko je genetski uslovljen, postoje lekovi koji se ordiniraju za to.
Sta bi ulazilo u tu detaljnu analizu?Uradila sam dosta provera,ekg,tiroidna zlezda,kompletna krvna slika,ultrazvuk stomaka(sistematski pregled preko firme) i svi nalazi su ok.Doktor medjutim nije ulazio u problematiku holetsterola vec je zakljucio da je od stresa.Ja jesam pod stresom ali nista posebno,svakodnevni stresovi kao i kod vecine ljudi koje poznajem.
 
Onda probaj da se manje nerviras, ako ponovna kontrola bude pokazala povisene vrednosti (holesterol sa svojim frakcijama, trigliceridi) onda sa svojim lekarom razgovaraj na temu konsultacije sa internistom.
 
Mozete li da pogledate ovaj nalaz bebe od 7 mjeseci:
WBC 6.68 (10 na 9 /L)
RBC 5.34 (10 na 12/L)
HGB 132 (g /L)
HCT 0.410 (L/L)
MCV 76.8 (fL)
MCH 24.7 (pg)
MCHC 322 (g/L)
PLT 311 (10 na 9/L)
RDW-SD 39.4 (fL)
RDW-CV 14.4 (%)
PDW 9.01 (fL)
MPV 8.5 (fL)
P-LCR 14.5 (%)
PCT 0.027 (L/L)
NEUT 16.7%
LYMPH 75.3%
MONO 6.15%
EO 1.3%
BASO 0.6%
Unapred hvala!
U pitanju je djevojcica, ako to nesto znaci.
 
Prvo, referentne vrednosti laboratorije nisu navedene, drugo u pitanju je malo dete.
Deca nisu mali ljudi, za njih vaze posebna pravila te sve savete,tumacenja rezultata treba traziti iskljucivo od pedijatra.
 
Tumacenje laboratorijskih nalaza bez ijednog drugog podatka o pacijentu, pa jos kod deteta nikada nije dobro. Dijagnoze se postavljaju pregledom , ne samo gledanjem u papir iz laboratorije.
Sacekajte odlazak kod pedijatra.
 
Jedi tunjevinu za trigliceride,...jedna konzerva dnevno (tunjevine), ne konzervu z:p
Uvek mi bilo smesno kad neko kaze tanjir supe, ili sl. te i ja sad konzervu tunjevine,...salim se, nista lose ne mislim.
A za tunjevinu sam ozbiljna, obavezno je jedi i smanji hleb, tj. testa i to je pod pbavezno.
Tebi su trigliceridi u losijem stanju od holesterola.
Ja imam extemno povisen holesterol, genetski kao. Hajde nije kao, svi su ga imali, ali nisu ziveli u danasnje vreme, pa su gurali,...
I kad sam mrsavica bila imala sam ga, sad nisam mrsavica, i opet ga imam povisenog.
Meni ni lekovi ne pomazu mnogo, sa tim da mi recimo orasi skinu holesterol, za ne poverovati. Rekli su mi da ga sinteticki proizvodim,... Na dijeti sam bila godinu dana, sa lekovima i jeste se poboljsao, ali ne znam koliko u odnosu na negativne strane svega toga. Bila sam dosta mrsava i ispijena.
Kreci se, fizicka aktivnost je mnoooooog bitna.
Volim i ja slatkise, ali nemoj mnogo da ih jedes. Kad god primenis neku dijetu, naravno uvek ces prokontrolisati krv posle, pa vidi ima li efekta,...takodje i sa lekovima.
Iz iskustva govorim. Ne kazem da se ne treba pridrzavati dijeta, ali ne slepo, bar po meni.
I ne znam sto to zovu dijeta, kada bi svaki normalan covek trebao da se hrani slicno. Bez mnogo masti, hleba, peciva, i sl.
Vidi sta je za tvoj organizam najbolje,...pronadji se.
Holesterol nije mnogo povecan, malo trigliceridi, i na to obrati vise paznje.
Kilaza sa svime ovim nema blage veze, veruj.
Sve najbolje
 
Zaboravih napisati,...
Nijedan doktor (casti izuzecima) ti nece bas ulaziti u problematiku, tj. uzroka povecanog holesterola ili triglicerida. Za trigliceride, jos i da nekako se "zainteresuju".
Bila sam kod vrlo poznatog doktora specijalizovana je za bas te probleme, i dobila sam samo tip, tacnije naziv i grupu mog holesterola, ...znaci vise nije bezimen bioz:mrgreen:
I posle toga tuce lekova. Pa kontrolisi rad jetre, pa ovo, ono, jedi vodu, maltene,...i sve to tako godinu dana,...ona hm, hm,...pa lekovi, pa kao eto tako je.
Meni je cak jedan doktor rekao, sta si se sad tu raskukala, pa svi imaju holesterol i ja ga imam, mnogo bitno, pa sta.
Hahaha, nisam verovala, ali eto istinito.
Mnogo da si fizicki aktivna. Ja te savetujem, a prva nisam, ali to je kljuc.
Jer i ako je od stresa, ta aktivnost ce ti pomoci da ga lakse "guras".
Kazes svakodnevni stresovi, pa ti su najgori,...
Znala sam za slucaj niskog nivoa holesterola, ne mnogo, gde su doktori konsultovani i receno je da je od fizicke aktivnosti,...
Malo vise pazi na sebe, vidi sta tebi odgovara, pokusaj sebe da upoznas, pre nego krenes u jos detaljnije analize, jer one uglavnom pokazu ok zdravlje, a vidim da je i kod tebe slucaj takav, hvala Bogu.
PozZ
 

Back
Top