AKVARISTIKA

Diskus i papagaj su 2 potpuno razlicite akvarijumske ribice. Promena boje moze da nastupi i vezana je cesto za promenu raspolozenja kod tih ribica, papagaji su jako teritorijalne ribe, (inace to su hibridi, u prirodi ih nema) moguce je da je ih neka od ostalih riba proganja i grize, takodje, mozda su ti uslovi u akvarijumu idealni za mrest, i tada moze doci do promene u boji....
 
Pre bih rekao da je ova druga verzija jer nisam primetio da se svadjaju medusobno, mada sam imao takav slucaj na samom pocetku jer neznajuci sam ubacio neke zelene buljave ribe koje su terorisale sve ostale ribice iako su po gabaritima bile medju najmanjim.Temperatura u akvarijumu mi je 27 stepeni a negde sam citao da je 27-28 stepeni idealno za mrest
 
Afrodity
jel mozes da mi objasnis neke stvari u vezi mrescenja.Interesuje me da li treba da odvajam ribice u vreme mrescenja da ne bi doslo do toga da druge ribe pojedu ikru ili male ribice.Da bi mi lakse odgovorila recicu ti koje sve ribice imam-Ciklide(narandzaste, tigraste tamno plave ili ljubicaste pruge sa svetlo plavim prugama,zute sa crnim vrhovima ledjnih peraja,crvene sa crnim perajima)zatim imam neone,brabuse,papagaje,soma,i imam dve jeguljice tigraste crno zute.I to je cini mi se sve.
Hteo sam jos da te pitam ako ti nije tesko da mi odgovoris kako kod svih ovih ribica opredeliti muzijake i zenke.
 
Afrodity:
... papagaji su jako teritorijalne ribe, (inace to su hibridi, u prirodi ih nema) ... moguce je da je ih neka od ostalih riba proganja i grize ....

Izvinite sto se ubacujem u polemiku, ali moram ispraviti kolegu Afrodity-ja za malopredajsnje komentare. Kolega odakle ti to da ih u prirodi nema ??? Pa riba papagaj ili kako se zove Parrot Cichlid. O ciklidima mogu da pricam dugo i sa zadovoljstvom, ali necu da davim.

Riba papagaj potice iz Amazon and Orinoco River and South amerika sto i sami mozete da prevedete nije tesko. Juznu Ameriku naseljava zeleni papagaj koji je jako redak. Sto se tice HIBRIDA odnosi se samo na vrste koje su vestackim putem dobili boje, a to su uglavnom crveni koji se nacesce i nalaze u prodaji, a o bojama koje su poznate u aqvaristici je suvise pricati ... postoji na hiljade varijateta pa evo i slicica iz moje arhive, original riba papagaj je Bordo boje. Mada opet kazem mada ... neki naucnici tvrde da je ova vrsta ciklida napravljena od ljudske ruke ali jos uvek nije dokazano sasvim.

Sto se tice Mresta pare se cesce ili redje u zavisnosti od uslova a najvise od same ribe. Da je teritorijalna riba jeste i da je odlican roditelj to stoji, ali stoji i to da jaja nemoraju uvek da se izlegu i u tom slucaju ikru pojedu. Veoma burno reaguju na razlicitu boju iste vrste u aquarijumu nego na jedinku da li je musko ili zensko. Znaci razlicite boje nebi trebalo da se cuvaju ali ne mora da znaci ako su iste boje da se nece tolerisati ako je veliki aquarijum.

Sto se tice promene boje to obicno dolazi sa godinama. Kako riba stari tako joj boja postaje sve bledja i bledja to je jedan razlog, drugi je zato sto je usamljena i treci je zato sto joj atmosvera i okruzenje u akvaruijumu nije veselo. Zahtevaju veliki aquarijum znaci ona prica za 4 litara vode po ribici u ovom slucaju ne vazi. 5 velikih primeraka bi trebalo cuvati u najmanje 400 litara vode. Zahtevaju kao i svaki ciklidi da imaju puno mesta za skrivanje i provlacenje. Temperatura vode bi trebala biti ne manja od 28 C na toj temperaturi se osecaju najprijatnije a sto se Ph vode tice, nisu izbirljive mnogo ... znaci najnormalnije.

Sto se tice velicine i starosti zive po nekoliko godina zavisno opet od uslova, a mogu da narastu i do 20 cm pa u nekim extra uslovima i malo vise.

eto ... nadam se da sam bio malo od pomoci . ...


Pozzz ... Nitro
 
evo i slikice
 

Prilozi

  • Lipstick_parrot_small_DSC_0041.jpg
    Lipstick_parrot_small_DSC_0041.jpg
    50,7 KB · Pregleda: 39
P.S.

Jutros me je Jelena koja je imala problem sa ribicama od pre neki dan poslal SMS i kaze da su joj ribice IZLECENE tj. da lek koji sam joj preporucio je bio pozitivan ... znaci ipak je lepo i korisno sto postoji ovaj forum za nekoga ...
 
naso sam nazive ribica koje imam


Electric Yellow Lab Cichlid , Red or Cherry Zebra,Demason's Cichlid,papagaji to je sto imam od ciklida
od neona imam ove Bosemani Rainbowfish
imam i Red Wag Platy,Black Sailfin Molly
za jegulje i soma nisam nasao tacne nazive.
 
Pa prijatelju mozda bi mogao i da objasnis jer kako sam ranije naveo ja sam pocetnik i ribe sam kupovao po preporuci trgovca a njima je bitno da prodaju.
Mada ja nisam primetio nista neobicno sad zasad u akvrijumu i zato nevidim zasto je zalosno
 
Nitro, ja sam zensko i moracu ja tebe da ispravim sada....
Nitro, papagaji koje ima Jevdjo su hibridi i kod nas se samo takvi prodaju.... I sam si rekao da je vrlo diskutabilno da li su apsolutno svi Parrot Cichlids hibridi, po literaturi koju ja imam, i po onome sto sam se susrela na internetu u prici sa najvecim strucnjacima- papagaji jesu hibridi i o tome govori njihova anatomija koja im apsolutno ne dozvoljava normalne funkcije kao kod ostalih riba, dakle, napamet ne govorim.

This cichlid is a cross-breed between two American cichlid species. .
Serious cichlid keepers discourage the keeping of crossbreeds like this one, as it is a strong interference with the nature


Jevdjo, po sastavu riba, tesko ces uspeti da obavis bilo kakav mrest....
 
Afro .. izvini .. za to sto sam mislio da si musko, ali evo IZVINJENJE je javno ... sto se tice "prijatelju" tvog problema odmah da ti kazem da se ne mucis. Uhvatio si se za mrest najkompleksnije vrste riba, a i sam kazes da si pocetnik i da si nisi sam ribe kupovao vec da su ti prodavci preporucili. Pa izvini ali nijedan ti prodavas nece dati Guppy ili ksifo i u istom akvarijumu dati i Papagaja i recimo Oskara. Sto oskare nisi kupio ??? Slusaj tvog druga Nitra. Ja se aquaristikom dugo bavim pa se nekad razmislim dali da mrestim ili mi je lakse da kupim. Za mrest su potrebni posebni uslovi i to za svaku vrstu ribe ponaosob. Znaci kad naucis sve o ciklidima, kad naucis da prepoznas par, kad naucis da izdvojis par, kad naucis kad su tuzni a kad veseli i kad naucis kad im je vreme za mrest e onda mozemo pricati o uslovima za mrest riba. Probaj da izmrestis skalare ... ako njih uspes da izmrestis i ocuvas onda ces moci i ciklide, ali ne svake !

pozzz ..
 
Ja sam cuvao Pirane .. pa nista .. mreste se samo u prirodnim uslovima ... niko ih na svetu nije u aquarijumu izmrestio ... a ja sam hteo da budem prvi ... hahah :):):) .... i znas sta sam zauzvrat dobio ??? NISTA .... samo jedno iskustvo praceno mesecima priprema .. sa aparatima za ph i raznoraznim Mangro panjeva i ostalih drveca i svetla i sve .. jer kao treba sto vise ... i naravno ogroman, ogroman trosak za sve te nazovi sitnice koji sam morao da finansiram sam ...

Zato ne pokusavaj da uradis nesto ako nisi siguran da mozes. Ja cu ti poslati kompletan program za mrest svake vrste riba .. ali priroda je priroda ... meni je recimo bilo jeftinije da kupim 30 pirana nego sto sam dao za opremu bio ... ali i nije sve u polaganju ikre .. treba se to ocuvati .. majka ce ih cuvati od grabljivica ali majka neume da podesava termometar niti da kaze da joj nesto ne valja .. kapiras sta hocu da ti kazem ..

Pozzz ....
 
Meni bi kao prvo sad najvise znacilo kad bi ti meni objasnio koje ribe sa kojim mogu da budu u akvarijumu od gore navedenih plus tigrasti barbusi koje sam zaboravio da napise.A posle toga mozes da mi posaljes i program mrescenja ,jer ovo prvo je po meni sad naj bitnije.U svakom slucaju hvala na pomoci.
 
Posto u akvarijum u imas mesano ... da nebi sve izbacivao iz njega ... pitanje odvajanja ribe i separaciju agresivnih i manje agresivnih prepustam Afrodity ... ja cu biti tu i posmatracu ... a to je sitnica ... nedaj boze ako imas problema sa bolescu u aquarijumu i to ... e to je moj domen .. za ostalo neka ti ona kaze ... nema ljutis OK !

Ipak ona ima ciklide ... kapiras ...
 
Jevdjo, odgovor nije nimalo jednostavan i kratak, iziskuje dosta citanja, zato te upucujem ovde i narocito ovde. To su stranice gde su sakupljena iskustva i saveti vezano za mrest slatkovodnih riba, a medju njima i ciklida konkretno.
 
moze da pukne i bez basova ako je od 5-ice stakla napravljen. Sto se tice glasne muzike ne smeta nimalo sem ako ti akquarium ne stoji na woferu. Ja sam jedan Aquariuj montirao u diskoteci i sve je bilo OK.

Pozz ...
 

Back
Top