AKVARISTIKA

forumas:
Ta radnja ispod Vuka u Ruzveltovoj ulici se zove Zoo svet i mislim da i nije bas najbolje resenje.Nema bas veliki izbor opreme a i vazi za skuplju.Dobra strana je ta sto se i vlasnik i radnica dugo bave akvaristikom i sto ces tu dobiti najbolje savete.Radnica je sredovecna zena kojom se uvek odusevim, ona jesnostavno obozava zivotinje.Mene je savetovala da ribicama pricam i da ih mazim, kaze da ona to stalno radi (u sta sam imala priliku i da se uverim) i da tako mnogo duze zive.

Prodavnica je aljkava. Od opreme nemaju skoro ništa, ponudiće ti svakojake beskorisne stvari. Biljke su im loše, ribe malaksale, ali imaju najbolje BORCE u gradu : o )

Dobro opremljena akvaristička radnja nalazi se u Šajkaškoj, ali su i nešto skuplji što se opreme tiče.

U Beograđanci, dole, kada uđete iz Masarikove radi jedan čikica koji prodaje ribice i opremu.
Tamo se kupuje najbolja hrana - larve komraraca, i mislim da ih samo oni imaju u gradu..
 
@HeBePoBaTaH :
Jesu li te larve komaraca zamrznute ili susene (susene pretpostavljam da ima svaka prodavnica)? Ako su zamrznute, ima li i crvenih i belih?
Svojevremeno sam gajio i razmnozavao Diskuse, a sada bih opet da napravim jedan
poveci ukrasni akvarijum sa Diskusima. Tada sam kupovao smrznute larve uvezene iz Ceske. Diskusi ih obozavaju, uspesno su se mrestili dok su bili na toj hrani. Naravno, ne mogu se ribice hraniti samo jednim tipom hrane, moraju da imaju raznovrsnu ishranu. Sto sa Diskusima ume da bude problem jer su veoma izbirljivi i cesto se desava da odbijaju druge vrste hrane kad pronadju ono sto vole. A onda problemi sa raspadanjem hrane u akvarijumu i kvalitetom vode...
 
Sušene u domaćoj radinosti, izgledaju kao sasušeni duži crvići ( mirišu na duvan ).
Na njih nisam naišao u drugim akvarističkim radnjama, a raspitivao sam se, ali dobro, ja zaista nisam bio u svim prodavnicama...
Tačno je da je neophodno ribice hraniti raznovrsnom hranom, proteinima, vitaminski i mineralno bogatom , ali ne treba preterivati, time se ne čini usluga ribicama. Mnogi akvaristi imaju određeni dan u nedelji kada uopšte ne hrane ribice, i to je ok.
 
www.akvaristikayu.com

Trenutno najozbiljniji sajt na ovim prostorima, samo iz razloga što ne postoji ono "čuo sam ili rekli su mi" , već su u pitanju konkretna iskustva veoma ozbiljnih članova, medju kojima ima i biologa!

*veoma ozbiljan pristup bolestima riba

*opisi riba - u sekcijama textovi

*opisi bilja u sekcijama textovi

*forum gde se mogu naći kvalitetne informacije za veoma kratko vreme
 
uh pa ne pazarim u gradu al probaj u balkanskoj kod z.venca dole kod raskrsnice balkanskje i sarajevske imas tamo u balkanskoj kada iz sarajevske picis pravo u balkansu ides uzbrdo pa sa leve strane videces prodaju svasta lasice cincile veverice ribe itd
 
bio sam u balkanskoj, nemaju :( izgleda da cu morati preko mosta...

Nego, zna li neko da mi malo detaljnije objasni kolika je razlika u odrzavanju morskog akvarijuma u odnosu na "obicni" slatkovodni tj cene? oprema? ostalo....
 
Razlike su nesluceno velike, kao i znanje koje ti je pri tome neophodno.. Cene su oko 10x vece za morski akvarijum, mislim na full opremu. Da bi neko imao morski akvarijum, neophodno mu je minimum godinu dana neke edukacije, intenzivnog iscitavanja, poznavanje hemije ( parametri morske vode koji nikako ne smeju da osciliraju, za razliku od slatkovodnih akvarijuma), i uopste karakteristika, potreba, bolesti, ishrane riba...a, o invertebratama da ne govorim...
Kod nas se retko moze i naci prava oprema za morske akvarijume.. Odrzavanje je takodje intenzivnije, ribe mnogo osetljivije, a filtracija kljuc cele price...Nikako se ne preporucujue pocetnicima, jer se neretko, skoro uvek desava, da u takvim slucajevima, recimo, 2000 eura ode u nepovrat...
 
Afrodity:
Razlike su nesluceno velike, kao i znanje koje ti je pri tome neophodno.. Cene su oko 10x vece za morski akvarijum, mislim na full opremu. Da bi neko imao morski akvarijum, neophodno mu je minimum godinu dana neke edukacije, intenzivnog iscitavanja, poznavanje hemije ( parametri morske vode koji nikako ne smeju da osciliraju, za razliku od slatkovodnih akvarijuma), i uopste karakteristika, potreba, bolesti, ishrane riba...a, o invertebratama da ne govorim...
Kod nas se retko moze i naci prava oprema za morske akvarijume.. Odrzavanje je takodje intenzivnije, ribe mnogo osetljivije, a filtracija kljuc cele price...Nikako se ne preporucujue pocetnicima, jer se neretko, skoro uvek desava, da u takvim slucajevima, recimo, 2000 eura ode u nepovrat...

Cao svima nisam video da postoji nesto o akvaristici ... Pozdrav Afro .. ali moram da te opovrgnem ovog komentara ...

Moj kum je kupio odmah morski aqva i platio boga para ... mozda blizu 2500$ ili 3000$ sa extra primercima. On je apsolutni pocetnik, ali firma gde je kupio ima obavezu godinu dana prema njemu da jednom nedeljno dojde i prekontrolise ceo aqva + na svaki njegov poziv ukoliko primeti nesto kod riba. Znaci nemora da neko poznaje aqvaristiku da bi morao da ima aquarium. On ih samo hrani i nista vise. Ali ima jedan problem .... ZIVI U AMERICI !!!!

evo poslacu vam sliku mog aquariuma da vidite koliki je ja sam inace ljubimac sve vrste zivotinja... njuvao sam i pirane 3-4 godina .. sada imam brdo ribica i imam visak aquariuma .. mozda je neko zainteresovan za neku razmenu ....
 
CopyofDSC01810_resize-1.jpg


nisu slike sa Piranama, ovo mi je najskorija, ali mogu da slikam pa da vam posljem

CopyofDSC01813_resize-1.jpg


CopyofDSC01833_resize-1.jpg


Pozzz ...Nitro
 
Pa nitro, o cemu pricas , o firmama koje imaju placeno odrzavanje?
Ovde covek pita o morskoj akv. kao pocetnik i kao pojedinac, a ne organizacija...
Sve sto pricam stoji jer ne govorim iz teorije, nego visegodisnjeg prakticnog i teorijskog iskustva iz toga.... Ako ne znas da obezbedis parametre, riba umire, ako ne znas cime se hrani anemona, uginuce, ako ne znas sta je live rock, ne mozes da imas akvarijum, a da ne pricam o skimmer tehnologiji i komplikovanoj filtraciji o kojoj treba da citas 3 meseca da bi znao sta da kupis za svoj akvarijum....
Kada se primeti nesto, onda je vec kasno, a on ako se ne razume, kako zna sta treba da primeti? Mislim, ne mogu da verujem sta citam...
On mora biti sposoban da rukuje sa nekoliko vrsta test kit-ova kako bi ribe uopste opstale u tom akvarijumu, mora da zna simptome svih bolesti kako bi mogao ishta da prepozna, nekoliko takvih akvarijuma se nalazi po nasim trznim centrima, svakog meseca ih neko odrzava i svakog meseca imaju sve manje riba i sve mutniju vodu, da li ti to nesto govori...?
Mislim, mozda se razumes u slatkovodnu akvaristiku, ali, morska je zaista nesto mnogo komplikovanije.
Ovde postoje ljudi koji se bave odrzavanjem, ali malo ko to zaista zna, a onaj ko zna, naplacuje do besvesti, pa onda mozes da kazes da ti ne treba znanje, ako imas mesecno da iskesiras za platu jednog strucnjaka za odrzavanje :)
 
Ma da u pravu si Afro 100% ... sve je tesko pogotovu ako nemas osnovno predznanje uopste o akqaristici. Ja se akvaristikom bavim bas dugo, ali sam kupovao i do dan danas kupujem i citam literature sve sto moze da se nadje. Sto se tice bolesti kod riba (mislim na slatkovodne ribe) za to mogu da kazem da sam doktor, jer sam resavao neka riblja oboljena kad su mi svi govorili da tu nema pomoci. Ali koristim uglavnom ljudsku medicinu, antibiotike i ostalo sto treba. pa kazem tebi i svim ostalim prijateljima: AKO NEKO IMA PROBLEMA NEKA MI SE SLOBODNO JAVI I NA MAIL, A MOZE I na PP ... i pokusacemo da resimo problem zajedno ....

Za decka koji pita o morskoj aqvaristci ... predlazem da ne kupuje nista jer ce se razocarati. u lepotu ne ali u tome koliko treba posvetiti vremena izgledu i naravno koliko treba uloziti novca u morski akvarijum. Pa mene je moj iskostao preko 1500 maraka to ti je kao recimo sad 1500 eura ... a morski je u odnosu prema ovom sigurno 3 puta skuplji ...

Pozzz ...
 
Imam problem sa ribicama.Nesto su se razbolele.Skupljaju im se stomaci a jedu normalno,ali i povremeno srkavaju.Vec sam imala taj problem i mislila da je resen ali posle par meseci opet.Jel ima leka?
Poslala sam pp na Nitroglicerin!
cekam odgovor
Hvala!
 
Napisao sam ti Jelena ... nadam se iskreno da cu ti pomoci ... a ti nam javi kako si prosla ... Lek koji sam ti preporucio je lek sirokog spektra, ali mislim da je u pitanju hrana ... ako si sve prala i sredjivala i opet se javlja bolest i pomor medju ribicama ... to je zbog hrane ... bakterijski nije ispravna ... uradi kako sam ti napisao na PP i videces promenu ... Tretman slobodno uradi na sve ribice .. nemoze zdravim da skodi ... znaci nema odvajanja ...

Pozzzz ...
 
Ako im se skupljaju stomaci, to je od povisenog amonijaka u akvarijumu, da li menjas vodu redovno i kakav filter imas? Koliki je akvarijum? Cime hranis? Nitro je dobro rekao, to je poteklo verovatno od preteranog hranjenja ribica....
Nitro, sta imas od ribica, vidim skalare i cistaca...? Hvala na ponudi pomoci, ja trenutno imam Malawi ciklide, nekoliko godina su tu vec, nikad nije bilo problema...
Pozz
 
To je nesto najlepse sto si uzeo da cuvas. Ciklidi su svi lepi u principu gledano, ali Malawi je posebno lep. Ja sad i nemam previse vremena za to, ali imam uglavnom mesano. Slike mi nisu bas od juce ali sam posle slikanja ubacio jos ribica. Imam tetre, skalare, algare, botiju, mastrocombulosa, cat fish (samo neznam koja vrsta), pangazijusa, silver shark, koridorase, malibarikuse ... ima sigirno jos neka vrsta .. imam moly silver, black, imam i ancitruse i ksifoforuse ... ali ne sve u jednom akvarijumu. Imao sam nekad 5 aqvariuma ali u nedostatku vremena gasim jedan po jedan. sad mi ostala samo dva onaj od 450L i jedan od 70l.

Sto se popmoci tice uvek sam tu i danju i nocu ... znaci non stop ...

Pozzz...
 
Cuvao sam i Pirane, i Oskare i plave delfine, i ribe papagaj, i one najopasnije Goby ubice ... ma svasta sam cuvao. Zbog nekih sam morao i inekcije da primam ... ipak savetujem svima ciklide .. a ko nema toliko para moze i zivorotkice .. i one su lepe ... mada ako vam aquarium ima lep enterijer ... svaka ce ribica biti i vesela i lepo ce izgledati. Stavite lepo osvetljenje, malo atraktivne hrane ... napravicete lepotu ...

Sto se tice entereijera ... toliko nas ima ovde da mozemo napraviti cudo ... samo ja imam preko 5 modela koje sam sam izmislio ...

Pozz ...
 
Evo imam i ja jedno pitanje za tebe imam dosta ciklida raznih,neone ima jos nekih kojima ja neznam imena jer nisam iskusan jos uvek u tome a medju njima imam i 7 papagaja 2crvena 2 narandzasta zutog zelenog i plavog e sad sta me interesuje crveni i zeleni papagaji su potpuno promenili boju zeleni je postao zuti a crveni narandzasti ne bas potpuno al su dosta svetliji nego sto su bili.Inace stanje u akvarijumu je po mom vidjenju ok nema uguinuca i nema nikakvih znakova bolesti.Neki su mi savetovali da dajem dodatke uz hranu za pojacavanje boje ali nevidim bas neke rezultate.Da i jos jedno pitanje Papagaji i diskusi jeli to jedno te isto ili nije.
 

Back
Top